Evren ve Gezegenler
LovermanLoverman
Üye
Mat 1 keşke hobim olsaydı.

Hobi olmasıyla alakalı biliyonuz mu

Bir iddiamız yok sonuçta alt tarafı okuyup bilgi edinmeye kasıyoruz yaw
RelentlessRelentless
Üye
Sosyal de genel kültür di mi dostum
Fen'i de discovery çenıl izleyen yapar zaten
bdsm
Üye
acdervis dedi:

bdsm dedi:

Kaynaklar azaldıkça ve kilometre başına düşen insan sayısı arttıkça toprakları dağıtmak kaynakları paylaşmak gerekmiş...

Hayır.

İlk yerleşik/yarı-yerleşik kabileler zorunluluktan değil tarımı avantajlı buldukları için yavaşça kuruldu. Ardından yaratılan artı değer temelli iş bölümünü müsait kıldı. Sonra pöpüler tanımıyla medeniyet işte. Modern olmayan teknolojik atılımların çok büyük bir kısmı zorunluluktan gerçekleşmedi. İhtiyaç olmadığından değil, mevcut imkânlardan daha yararlı oldukları için tercih edildiler. Popülasyonün belirli bir seviyeye ulaşması gerekiyor bu atılımların işlevsel olabilmeleri için, zorunluluk ilüzyonunu yaratan da bu.

Zorunluluktan kastım avantaj-dezavantaj dengesinin avantaj yönüne kaydığı durumlarda grupların "mantıklı" veya "avantajlı" olan seçimi doğan bir şekilde geliştirmeleriydi. O mesajı kırptım ben biraz, çok daha uzundu esasında. Orada özet olarak değiştirdiğim ve bir kaç tam olarak durumu karşılamayan kelimeyi konuyu özetlemek için söylediğim için böyle bir karışıklık olmuş.

O satırı 1600'lerden sonra, özellikle endüstriyel devrimi düşünerek özetlemiştim, karışıklığın bir sebebi de bu. Ancak yazımın geneline bakılırsa senin söylediğin tarzda detaylı bir şekilde yazmam daha uygun olurmuş.

Karışıklık için özür dilerim.

Beğenenler: ultimate_35

SamsonSamson
Üye
Başlıktakiler adına özrünü kabul edip, seni affediyorum...

Beğenenler: westgrey, Caturday

ultimate_35ultimate_35
Üye
westgrey dedi:

mat-1den 10 soru çözemeyen adamlar uzay bilimi yarıştırıyor bakıyorum

Çok soru çözmekle bilim adamı olunmaz bu mantıkla gidemessin bi yere o yüzden senin bu yazını kınıyorum bilim adamı olmak yada Uzay bilimleriyle ilgilenmek için sorgulamak araştırma yapmak deney yapmak Notlar tutmak hesap kitap yapmak..vb şeyler yeterlidir

Beğenenler: westgrey

westgreywestgrey
Üye

westgrey dedi:

Çok soru çözmekle bilim adamı olunmaz bu mantıkla gidemessin bi yere o yüzden senin bu yazını kınıyorum bilim adamı olmak yada Uzay bilimleriyle ilgilenmek için sorgulamak araştırma yapmak deney yapmak Notlar tutmak hesap kitap yapmak..vb şeyler yeterlidir

ben senin gidemeyeceğin yerlere gidip döndüm dostum

aklını alırım aklını
RelentlessRelentless
Üye

westgrey dedi:

haklısın dostum bu salaklar bilmiyor matematik fen falan bunlar hep gereksiz şeyler uzayla hiç alakası yok
goo_khangoo_khan
Üye
oropher dedi:

Mesela maymun göçlerini izlerseniz, sulak bölgelerden geçerken ne kadar zorlandıklarını, suyun içine girmekten bile nefret ettiklerini görebilirsiniz..
Ancak bu durumda bile iki çubuğu birleştirelim, birbirine bağlayıp sal yaparak üzerinde gidelim demiyorlar..

İşte kilit noktası ve yazıdaki tüm sorularının cevabı burası. Bu. Konuşamıyorlar çünkü. Bu yüzden de fikirlerini ve tecrübelerini birleştiremiyorlar, biriktiremiyorlar, yeni nesillere aktaramıyorlar. Konuşabilmek her şeyden önce anatomik bir olay. Konuşabilmek için nefesine tam hakim olabilecek bir gırtlak yapısına ihtiyacın var. Misal Neandertallerin gırtlak yapısının da konuşmaya uygun olmadığını bu yüzden tek heceli seslerle anlaşmaya çalıştıklarını biliyoruz. Bu handikap da sonlarını getirdi zaten.
goo_khangoo_khan
Üye
--
SamsonSamson
Üye
Ben homo superiorise evrildim dün lan, bence siz de evrilin...
discussioncontroller