Evren ve Gezegenler
acdervisacdervis
Mod
goo_khan dedi:

İşte kilit noktası ve yazıdaki tüm sorularının cevabı burası. Bu. Konuşamıyorlar çünkü. Bu yüzden de fikirlerini ve tecrübelerini birleştiremiyorlar, biriktiremiyorlar, yeni nesillere aktaramıyorlar. Konuşabilmek her şeyden önce anatomik bir olay. Konuşabilmek için nefesine tam hakim olabilecek bir gırtlak yapısına ihtiyacın var. Misal Neandertallerin gırtlak yapısının da konuşmaya uygun olmadığını bu yüzden tek heceli seslerle anlaşmaya çalıştıklarını biliyoruz. Bu handikap da sonlarını getirdi zaten.


Neandertaller araç üretti ve kompleks sosyal yapılar içinde yaşadı.

Tükenmelerini tek bir faktöre bağlayamazsın. İklim, günlük gerekli enerji alımı miktarı, bir teoriye göre de homo sapien düdüklemiş olmaları gibi şeyler var.
goo_khangoo_khan
Üye
Tek sebep o değildir elbette, zaten uzmanlık alanım da değil Neandertaller. Sebeplerden birisi ama.

Hem de en önemlilerinden birisi. Why The West Rules The World adlı kitapta detaylıca anlatılıyordu bu. Naendertaller gırtlak yapıları nedeniyle insanlar gibi kompleks gramer yapıları olan diller kullanamıyorlardı. Bu yüzden aralarındaki iletişim zayıftı. Bu zayıflık fiziksel olarak daha iyi durumda olsalar da insanlarla rekabette telafi edilemez handikaplara neden oldu. Kitaptaki örnekler yukarıda konuşulanlara yakındı. Misal Naendertaller sal yapamadıklarından insanlar kadar yayılamamışlardı dünyaya. Elbette basit aletler yapıp kullanabiliyorlardı, bunu bazı tür hayvanlar da yapıyor BBC'nin Planet Earth'ünde uygun taşı seçip bir tür yemişi açabilen bir maymun türü gösteriliyordu. Bunu öğrenmeleri neredeyse 8 yıl sürüyordu ama. Naendertaller bundan çok daha iyi durumdalardı şüphesiz ama yeterli değildi işte. Ya da iletişim problemleri yüzünden insanlar kadar başarılı avlanamıyor hatta insanlarla çatışmaya girdiklerinde fiziksel olarak daha güçlü olmalarına rağmen organize olamadıklarından kaybediyorlardı.

Yok olmalarının tek sebebi bu değildir elbette. Dediğim gibi bunlar benim bizzat üzerinde çalıştığım konular da değil zaten. Bahsettiğim kaynaklarda rastladığım bilgiler.
HOXHOX
Üye
ay insanlar çeşit çeşitmiş cidden görüyo musun. düşününce bi garip hissediyorsun.

Beğenenler: Persona, Gun

acdervisacdervis
Mod
Kemik uçlu mızraklar falan yaptıklarını biliyorum.

Bir de dün karıştırırken gördüm, Wiki'de Neandertallerin günlük ihtiyaçları olan enerji miktarı bizden yüksek, ısılarını bizden iyi korumalarına rağmen diyor. İlginç geldi.
LovermanLoverman
Üye
İnsan aslında sanıldığı kadar muhteşem değil lafının bazen yarı doğru/yanlış olduğunu düşünüyorum açıkçası.

İnsan muhteşem değil, dünyanın en güçlü canlısı, fittest bir survivor, istediğini öldürür, istediğini yaşatır, uyum konusunda diğer canlılara fark atmış, yerküre ile bağını kesip uzaya dahi gitmiş, hatta aynısını yapabilmesi için başka hayvanları dahi eğitmiş, hastalıklara onların kanından, bitkilerden çare bulmuş, yapay organ, yapay besin konusunda ustalaşmaya başlamış, yapay uzuvları kablosuz, düşünce ivmesiyle harekete geçirmeye başarabilmiş, boyutlar konusunda practice sahibi olmuş bir varlık. AMA tek bir şeyden kaçamıyor, ölümün dahi ölecek olmasından. Bu biyolojik sürecin, doğmakla başlayan ve ölmekle biten o döngünün dahi donacak veya patlayacak (*) olmasından kaçamıyor. O günün ertesi gününe "survive" güdüsüyle çıkamıyor. Muhteşem bir varlık, benim tasvirime göre o günün ertesine de çıkardı. Ve ertesi günün "tanrısı" olarak doğardı.

Bir yandan da düşününce, insan muhteşem, ve tanrı olabilecek bir varlık, metafiziği üretilbilmiş, elinde günün birinde evrenin yok olabileceği ihtimaline dair tek bir somut bilimsel veri dahi yokken, ister kendi ölümünden yola çıkmış olsun, isterse din gibi gerçeküstü bir yapı sayesinde buna ulaşmış olsun, KIYAMET adı altında, tüm yaşamın ortadan kaybolacağına dair "çok doğru" bir şüpheyi edinebilmiş. Bu öngörü, diğer hiçbir varlıkta olmayan bu observasyon tanrısal bir yetenek değil de nedir?

Öyle veya böyle, değişik sapmalarla, ilk zamanlardan bu yana olacağı seziyor, neredeyse genetiğimize işlemiş bir kod gibi biliyoruz. Peki ne yapacağız?

> Ölümsüzlüğü bulacağız. Yapay organlarla insan ömrünü uzatıp belki daha sonra beynin de kopyalanabilmesini sağlayıp sonsuz bilinçlere erişeceğiz.

> Bu dünyanın patlayacağını gördük, yeni bir dünyaya gideceğiz. Yeni bir habitat, yeni besinler, new science.

> O dünyanın da patlayacağını biliyoruz ve gideceğimiz sonraki gezegenlerin de..

> Kendi gezegenimizi yaratmayı başardık. Artık kendi bigbanglerimizi yapabiliyoruz, hatta öyle bir yapıyoruz ki, onun adı artık "kontrollü patlama", istediğimiz oranda su, oksijen ve ısı-kaynak oranı.

> Onun da ömrü var, çünkü evrenin de ömrü var.

O zaman ne yapacağız? Kendi boyutumuzu, kendi evrenimizi kurup, kendi sistemimizi bu evren söküp ona geçirmekten başka çare kalıyor mu? Bunu yapabilecek miyiz? Mümkün mü? Fiziki boyutumuzu sonlandırıp, sonradan kendi kendini kütlesel bir varlığa geçirebilecek patlamayı yapabilecek bir "trigger'ın" içine kendimizi saklamamız mümkün mü? Bu triggerı, halihazırdaki evrenin şartlarından bağımsız, HOSTSUZ, SERVERSIZ vs, inşa etmek mümkün mü? Görmediğimiz ışınlar dahi bu evrenin ürünüyken? Veya bir sonraki bigbang'in içine kendini saklamak... Saklamakla da bitmiyor, bilgi olup havada süzülmek (lel) bir halta yaramayacağı için...

Böyle bu konularda düşünceniz, fikriniz, tahmininiz var mı? Alemlerin Rabbi olabilir miyiz, yoksa alemin biriyle birlikte yok mu olacağız? : )
salih32salih32
Üye
lavır Fringe izlemediysen onu izle
ultimate_35ultimate_35
Üye
Loverman sana karşı müthiş bi sempatim oluştu bu yazını beğendim ve haklısın üstüne kendi düşüncelerimide ekleyince çok faydalı bi paylaşım yaptığını sezdim kendimce :))

alemlerin tanrısı olmak için önce insanlık içgüdüsünden çıkıp (duygularıız,aptalca görünen ahlaki yapılarımız,bedensel olarak güçsüzlüğümüz) biyolojik olarak kendimizi başka bi yaşam formuna dönüştürürsek belki olabiliriz yani biz insanlar hiçiz bu hayatta yaşamak için yapman gerekenen birkaç şey var oda rahatına bakıp gez toz eğlen gerisi bizi aşar bu durumdayken :)
CaturdayCaturday
Üye
Yüce ketur gibi...

Beğenenler: Gun

goo_khangoo_khan
Üye
lavır güzel yazmış ama muhtemelen elimizdeki kaynaklar bir başka yıldız sistemine yolculuk etmemize izin vermeyecek, muhtemelen hiçbir sistemdeki hiç bir canlıya da vermiyor.. çünkü yıldızlar arası yolculuk mümkün olsaydı birileri yapardı, o yapanlar da bize ulaşırdı. lakin gördüğümüz gibi kimse yok etrafta. demek ki mümkün değil. çok mesafe var ya yıldızlar arasında..
kral julienkral julien
Üye
Evrenin tahmini büyüklüğü karşısında yıldızlar arası seyahat bir yana ışık hızı gibi terimler bile anlamsız kalıyor. Yani imkanları olsa da ulaşmaları şans meselesi
discussioncontroller