Evren ve Gezegenler
ultimate_35ultimate_35
Üye
matthdog dedi:

düşüncelerimi istediğim gibi yansıtabilirim akıllı da konuşuyorum ayrıca beni yönlendiremessin bana yapma diyemessin ve ben hiçbir belgeselden esinlenipte konuşmam ben sorgulayıp soruşturduğum şeyleri konuşurum sende boş boş gevezelik yapıyosun sana bişey dedim mi

Sakin ol canım benim, çok genç bir arkadaşsın belli, kimse şevkini öldürmek istemiyor burada senin. Çok güzel bir şey o heves, tebrik ettim ben seni.

Fakat özellikle yaş ve eğitim bakımından senden çok daha olgun insanlara bir fikir satmaya çalışırken en azından ayakların sağlam tabana basmalı. Ne demek bu, bilim mi konuşmak istiyorsun, bilim namına bir halt bilmediğinin farkında olarak yap geyiğini; tartışmayı sorular üzerinden yürüt, öğrenmek istediğini öğren, ondan sonra üzerine muhabbet açmak istediğin fikrin oluruna bak.

Bak şimdi, foruma yazdığın baya bir şeyin üzerinden geçtim ben, iddia ettiklerin bilim-kurgu ve fantazi tabanlı, pek de oluru olmayan şeyler hani. Feynman'ın fizik üzerine çok basit, öğretim amacı taşıyan bir kitabı var, 6 Kolay Parça:
http://www.dr.com.tr/kitap/alti-kolay-parca/richard-p-feynman/bilim/populer-bilim/urunno=0000000240820

10 lira bir şey. Bununla başla, çok da keyiflidir, ingilizceni yabancı kaynakları destek almadan okuyacak derecede geliştirene kadar sözlüklerin, forumların ilgili bilim sayfalarından bilgisini edineceğin referans kitapları satın al. Zira bilim ile felsefeyi bir tutuyor, elinde materyal veri ve deneyim olmadan bireysel sorgulama yapmanın seni doğru düzgün sonuçlara ulaştıracağını düşünüyorsun sen; öyle bir şey yok, oturup yıllarını ayırmak zorundasın şu ilgi duyduğun teorik konuşmalara ufak bir başlangıç yapabilmek için.

Bu arada Farscape dizi, belgesel değil. Hadi kolay gelsin.

Tamam dediklerini kayda alıcam ama şu gerizekalı bi üye 2 aydır benle dalga geçiyolarmış falan diyo ondan kurtulun bari beş para etmez insanlarla musallat olmak istemiyorum artık onun gibilere tahamul edemiyorum alay ettikleri şeylerde çok saçma sapan kaliteli mizahi bir alay ediş bile yok ki ben normal hayatta öyleyimdir neyse uzun lafın kısası beni azda olsa ciddiye alıp konuştuğun için saol...

SamsonSamson
Üye
Kardeş, boş ver bunları.

Ben Koç burcuyum, Koç burçlarının özelliği zaten uzayı çok iyi bilmeleri, istersen birlikte yıldızlara bakabiliriz, teleskop var bende.

Beğenenler: Infrawhite

ultimate_35ultimate_35
Üye
bende yay burcucuyum sinirlerime hakim olamayınca patavassızlaşıyorum ama uzayı çok iyi bilmez sadece sorgular ve bilmek ister isteiğini alır

matthdogmatthdog
Üye

neyse uzun lafın kısası beni azda olsa ciddiye alıp konuştuğun için saol...

Rica ederim, meraklı olmak güzel bir şey, sana oturup wormhole muhabbeti yaptıran şu şevki kaybetme kafi.
maviasuramaviasura
Üye
animasyona bayıldım;
kurtkapankurtkapan
Üye

yıllar önce istanbulda bir einstein sergisi vardı. ışık hızı ve yerçekimi(üsttekinin aynısı) deneyleri vardı, küçük bir konferans vardı. bir de kendi el yazmaları vardı. anam götürmüştü. bunun mavisi değil siyahı vardı, böyle toplarla kendin inceleyebiliyordun

az araştırdım ne zamandı o fuar diye. 2007de doğuş otomotion diye bir yerde yapılmış. daha 7. sınıftayım; okulda(mahalle okulu) önemi olan hiç bir şey öğretmiyorlar. beni anam götürmese, orada hatırladığım özel okullardan öğretmenler gezi düzenlemişti. anam olmasaydı o idealist öğretmenler çocukları buraya getirmek yerine pikniğe götürse ben/o çocuklar o küçük yaşta bu mevzuyu anlayamazdım/anlayamazdı.

şöyle basit şeyleri bile deneylerle inceleyemeden yitip giden çocuklar var memlekette.

anamı arayayım da teşekkür edeyim

Beğenenler: acdervis, Potter

acdervisacdervis
Mod
Aynı sergiye gitmiştim. Bir kere okulla, sonra "dur ya kaçırdığımız şeyler vardı" diye ikinci kez arkadaşlarla. 3 saatlik de modern bilim tarihi belgeseli oynatıyorlardı, onu da baştan sona izledik.

O gün görelilik oturduydu kafama. Bi yandan da aydınlanma bilimadamlarıyla tanıştıydım.

Beğenenler: kurtkapan

keldorn_thepaladinkeldorn_thepaladin
Üye
Yalnız arkada ne dönmüş yahu.
Diziler ilerde kurguya bağlıyorlar gibi fantastik bir cümle görmemiştim daha önce.
Bir xe uzaylılar insanların çocuklarıdır teorisini atan arkadaş vardı. O ayrı konudaydı sanırım.
ultimate_35ultimate_35
Üye

Yalnız arkada ne dönmüş yahu.
Diziler ilerde kurguya bağlıyorlar gibi fantastik bir cümle görmemiştim daha önce.
Bir xe uzaylılar insanların çocuklarıdır teorisini atan arkadaş vardı. O ayrı konudaydı sanırım.

Ben de gördüm o iletiyi 2 sene önce savunmuştum olabilir diye : D

discussioncontroller