Metal Gear Solid (Seri)
EnewwssEnewwss
Üye
Eleman iyi güzel uğraşmış yapmış bir şeyler tamam, fakat kendi sınıfını bilmesi gerek. Amatörüm, eğlencesine yapıyorum dese kimse tek bir kelime dahi edemez. Fakat yaptığı şeyin ileri teknoloji olduğunu çok süper olduğunu devletten destek istediğini falan belirtince işler bir anda tersine dönüyor. İşte bizim asıl problemlerimiz de burada başlıyor. Amatörü profesyönelden ayıramıyoruz. Şimdi sorsanız bizim kobi ölçeğindeki işverenlerimize ustabaşları mühendislerden daha değerli derler. Halbuki ustabaşının bilgisi deneme yanılma veya önceden gördüklerine dayanır. Mühendislik ise profesyönel bir alandır bilimin uygulamasına dayanır.

Amerika'da garajında custom made motorsikletler arabalar yapan elemanlar var helal olsun. Ama ben hiçbir amerikalının yaptığı uzaktan kumandalı uçakla Lockheed'e kafa tuttuğunu görmedim.

Yapıyorsa yapsın ama bize bi zararı yok.

Beğenenler: Commander_Radec

SnakeSnake
Üye
Spoiler:
Enewwss dedi:

fakat kendi sınıfını bilmesi gerek.

bir kere şu mantığa sonuna kadar karşıyım.

Enewwss dedi:

Amerika'da garajında custom made motorsikletler arabalar yapan elemanlar var helal olsun. Ama ben hiçbir amerikalının yaptığı uzaktan kumandalı uçakla Lockheed'e kafa tuttuğunu görmedim.

ki olayın özeti aslında bu. abdde zaten bu olay normal olduğu için, herkes bu tarz bir hobi ile çok rahat meşgul olabildiği için herkes tarafından normal karşılanıyor.

fakat bu ülkedeki temel mantık "herkesin kendi sınıfını bilmesi gerek." üzerinden işlediği için bu tür olaylar doğal olarak haber niteliği taşıyor. çünkü bunu yapabilecek cesaretteki insanlar aynı zamanda sınıfsal hegemonyaya da kafa tutuyorlar bir anlamda. kendi sınıfını bilmiyor, kendi sınıfının gerektirdiklerinin dışında hareket ediyor. özgüveninin bu kadar yüksek olmasının sebebi de zaten kafalara kazınmış olan sınıf bilincinden ileri geliyor. "ben birşey başardım." diyor ve bununla gurur duyuyor; dahası gurur duymakta da sonuna kadar haklı.

eğer amerika ile türkiye'yi kıyaslayacaksak o zaman adaletli olmak zorundayız. microsoft, apple gibi şirketler sanki milyon dolar yatırımla kurulmuş gibi bir algı ile olaya yaklaşamazsın. bu tür şirketleri bu şekilde küçümseyemeyeceğin gerçeği videodaki adamı, yaptığı şeyi de küçümseyemeyeceğin ve "herkesin kendi sınıfını bilmesi gerek." gibi bir argümanla olaya yaklaşamayacağın gerçeği olarak sana geri döner. olay bundan ibaret.

edit:

Spoiler:
öncelikle "kendi sınıfını bilmesi gerek" ifadesini meslek / sosyal statü açısından ele aldım, bu konuda bu kadar uzun yorum yapmamın sebebi buydu.

fakat türkiye ile abd gibi bir ülkenin imkanlarını da kıyaslamanın mantıksız olacağını düşünüyorum halen. zira videodaki arkadaşın ya da benzer durumdaki pek çok kişinin bu tarz absürd kabul edilebilecek özgüvenlerinin sebebi esasında türkiye'deki mevcut sınıf ayrımıdır. o arkadaşın istediği desteğin çıkış noktası toplum nezdinde "vasıf" edinme kaygısıdır. bunun doğal bir sonucu olarak hobi olarak nitelendirilmesi gereken uğraşlar bu ülkede profesyonel statüsünde değer görüyor alt kesim hobi sahiplerinin gözünde.

bu tabloyu abd ile kıyaslamanın diğer bir yanlış noktası ise yukarıda da belirttiğim üzere abdde hobi diye tabir edilebilecek girişimlerin doğru inovasyon ile bir sıçrama yaratabileceği gerçeğidir. türkiye'de ise sınıf ayrımı toplumun genel karakterine dönüştü(rüldü)ğü için hali hazırda üretkenlik, yaratıcılık gibi kavramlar zaten baştan ok sayılıor ve insanlar daha baştan sınıf ayrımını kabulleniyorlar eğitim sistemi yüzünden. dolayısıyla abddeki gibi bir hobi kültüründen türkiye'de bahsedilemez. hele hele hobi edinmek pek çok insan için lüks sayılıyorsa.

son olarak, bir mühendis veya mühendis adayı olsaydım da bu arkadaşın talebini yine de saçma bulamazdım gibime geliyor. çünkü dediğin gibi kendisi de yaptığının zaten ileri mühendislik örneği sistemlerle kıyaslanamayacağının bile farkında (ki bunu söylemek bile komik aslında). fakat vurguladığı nokta tam olarak sınıf ayrımına işaret ediyor benim nazarımda. yani destek görmek istemesinin temelinde doğal olarak elbette ortaya ileri düzey bir sistem koymak yok, tam tersine hobi edinmenin lüks sayıldığı bir ülkede haklı bir gerekçe olarak çıkıyor karşımıza bu istek.

edit 2:

geçmiş olsun, acil şifalar. (:
EnewwssEnewwss
Üye
Snake dedi:

Spoiler:
Enewwss dedi:

fakat kendi sınıfını bilmesi gerek.

bir kere şu mantığa sonuna kadar karşıyım.

Enewwss dedi:

ki olayın özeti aslında bu. abdde zaten bu olay normal olduğu için, herkes bu tarz bir hobi ile çok rahat meşgul olabildiği için herkes tarafından normal karşılanıyor.

fakat bu ülkedeki temel mantık "herkesin kendi sınıfını bilmesi gerek." üzerinden işlediği için bu tür olaylar doğal olarak haber niteliği taşıyor. çünkü bunu yapabilecek cesaretteki insanlar aynı zamanda sınıfsal hegemonyaya da kafa tutuyorlar bir anlamda. kendi sınıfını bilmiyor, kendi sınıfının gerektirdiklerinin dışında hareket ediyor. özgüveninin bu kadar yüksek olmasının sebebi de zaten kafalara kazınmış olan sınıf bilincinden ileri geliyor. "ben birşey başardım." diyor ve bununla gurur duyuyor; dahası gurur duymakta da sonuna kadar haklı.

eğer amerika ile türkiye'yi kıyaslayacaksak o zaman adaletli olmak zorundayız. microsoft, apple gibi şirketler sanki milyon dolar yatırımla kurulmuş gibi bir algı ile olaya yaklaşamazsın. bu tür şirketleri bu şekilde küçümseyemeyeceğin gerçeği videodaki adamı, yaptığı şeyi de küçümseyemeyeceğin ve "herkesin kendi sınıfını bilmesi gerek." gibi bir argümanla olaya yaklaşamayacağın gerçeği olarak sana geri döner. olay bundan ibaret.

Spoiler:
Ya adam gurur duysun tamam, istediğini de yapsın. Hiç bir lafım yok. Fakat kendi sınıfını bilsin dememden kasıt mesleki değil. Amatör ve profesyönel olarak değerlendirecek olursak hangi sınıfta olduğunu bilsin. Bu tarz işlerle uğraşan çoğu türk ben amatörüm eğlencesine yaptım demiyor ki. Verin parayı ben aselsandan iyi yaparım, buzdolabı motorundan araba yaptım verin parayı ferrari yapayım mantığıyla yaklaşıyor bu elemanların hepsi. Ha bazı kişiler de gerçekten helal lsun dedirtecek işler yapıyorlar. Mesela geçen gün bir karadenizli ufak bir akarsudan su değirmeniyle elektrik üretmiş, köyüne dağıtıyordu. Helal olsun derim ben buna. Adam kw hesabını yapmış, uygun kabloyu motoru seçmiş. İşin içinde bir araştırma var.

Ama şu boyacı eleman dediklerinin %90ına kendi bile inanmıyor kalıbımı basarım. İkitane uzaktan kumandalı arabayı bozup bakkaldan alınma kızkaçıranlarla patriot füzelerine niye kafa tutuyorsun sen be kardeşim? De ki ben amatörüm, eğlencesine yaptım vesaire.

Ülkemizdeki bir diğer problem ise ben bilirimcilik. Bu sözde mucit arkadaşlar herşeyin en güzelini iyisini kendileri biliyorlar hep :) , Bunlardan üç beş tanesini bir araya getir hadi bize araba yapın de birbirlerini bıçaklarlar :D . Ne yazık ki ülkemizde amatörler arasında kurulmuş güçlü cemiyetler yok. Bak mesela ABD'de amatör roket cemiyetinden tut da İHA cemiyetlerine kadar binbir türlü topluluk var. Adamlar birbirlerini eğitiyorlar bir şeyleri birbirleriyle paylaşıyorlar. Bizde öyle birşey yok malesef. Yine bunların temelinde hep ben bilirim egosu yatıyor.

Bu konuyla ilgili çok uzun bir yazı yazabilirim fakat hem şu an çok hastayım doğru düzgün cümle bile kuramıyorum, hem de bunun yeri burası değil. :)

Beğenenler: Diyavos

MosquéteroMosquétero
Üye
Rosemary de serinin en gereksiz karakteri yav
dodgerdodger
Üye
Bu kadar çok mesaj atılınca yeni MGS 5 videosu geldi sandım.

Beğenenler: thegmnk

Commander_RadecCommander_Radec
Üye

Yani bir boyacının şunu yapıp sergilemek istemesinde ne var cidden anlamadım? Adam hayatının en güzel zamanları olması gereken yıllarda gün boyu milletin ayakkabısını temizlemiş, belki de eline geçip geçebilecek en büyük başarı öyle ya da böyle televizyona çıkması olacak.

Bu adamı savunma sanayisinin başına mı getirmişler, senin vergilerinde elemana ödenek mi hazırlamışlar, senden bir şey mi eksilmiş? Büyütecek ne var yani bu kadar. Konuşsun dursun, canını sıkıyorsa izlemezsin. Hele hakaret etmenin hiç gereği yok.

Zaten elemanın ne kadar dar görüşlü, senin de ne kadar vizyon ve anlayış sahibi olduğun "boyacı sadece boya yapsın" sözünden anlaşılabiliyor. Garsonlara da "paranı ben veriyorum falan filan" diyor musun?

Bilader. Sen mod'Luğunu yap. Ben yorumculuğumu. Neyin egosunu yapıyorsun. Herkes işini yapsın dedik. Küfür etmedik. Boyacı diye adamı ezmiyorum. İşini iyi yapan herkes benim için tanrısaldır. Boyacı da buna dahil. Ama herkes kendi işini yapacak. İyi yapacak. Had bilecek...

Senin işin burada millete laf sokmak mı ? Foruma moderatörlük yapmak mı ? Adam küfür etmiş "sana ne girdi" diye. Onunla ilgileneceğine, gelmiş burada benim vizyonumla ilgili ahkam kesiyorsun. Bu videodaki adam bir insan. o kadar. Cahil ve ego sahibi olduğu da bariz. Gelmiş burada bilimadamcılığı oynayıp devletten yardım istiyorum diye saçmalıyor. Bunu mucit diye haber ediyorlar. Ben de tepki veriyorum. Sana ne oluyor ? Senin ne haddine benim vizyonumla ilgili yorum yapmak ?

Garsona "paranı ben veriyorum" demek ne alaka ayrıca ? Neyin kafasını yaşıyordun bunu yazarken ? Evet garson da eziyorum yeri gelince. Ama haddini aşan işler, yorumlar artistlikler yaptığı zaman.

O yüzden. sen de, Modsan modluğunu bil. Ama önce, haddini bil.
İ. Evrenİ. Evren
Üye

Bilader. Sen mod'Luğunu yap. Ben yorumculuğumu. Neyin egosunu yapıyorsun. Herkes işini yapsın dedik. Küfür etmedik.

Senin işin burada millete laf sokmak mı ? Foruma moderatörlük yapmak mı ? Adam küfür etmiş "sana ne girdi" diye. Onunla ilgileneceğine, gelmiş burada benim vizyonumla ilgili ahkam kesiyorsun. Bu videodaki adam bir insan. o kadar. Cahil ve ego sahibi olduğu da bariz. Gelmiş burada bilimadamcılığı oynayıp devletten yardım istiyorum diye saçmalıyor. Bunu mucit diye haber ediyorlar. Ben de tepki veriyorum. Sana ne oluyor ? Senin ne haddine benim vizyonumla ilgili yorum yapmak ?

Garsona "paranı ben veriyorum" demek ne alaka ayrıca ? Neyin kafasını yaşıyordun bunu yazarken ? Evet garson da eziyorum yeri gelince. Ama haddini aşan işler, yorumlar artistlikler yaptığı zaman.

O yüzden. sen de, Modsan modluğunu bil. Ama önce, haddini bil.

''Sana ne girdi''nin neyi küfür birader. Hayatında küfür duymamışsın. Moderatör moderatörlüğünü bilecekse üye de üyeliğini bilecek. Böyle bir üslupla çelişki kusuyorsun adeta.

Üye
sana ne girdi şimdi peki ? atladın lafa ?
İ. Evrenİ. Evren
Üye

sana ne girdi şimdi peki ? atladın lafa ?

Mesajında benden bahsediyorsun birader. Küfür ettiğimi söyleyip moderatöre emir veriyorsun. Ne atlamasından bahsediyorsun?
Üye
Küfür ediyorsun çünkü. Ben aynı lafı ettim diye 1 hafta ban yedim. Uyuz oluyorum böyle kafaya göre herkes kendi kuralını işletince. Umrumda değil istediğin küfürü et. Ben, modun olaya dalış şekline ayar oldum. Sen de konu mankeni oldun arada kusura bakma artık :)

Bu arada kimseye emir falan vermiyorum . siz çok fazla kahve içiyorsunuz...
benim vizyonumu "ti" ye almak kimsenin haddine değil. hele işi mod'luk olanların hiç değil...

Şimdi olaya giriş şeklinizin yanlış olduğunu içselleştirirken siz, dağlılan forum başlığını yavaştan toparlayalım artık.

discussioncontroller