DC Comics
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
The God-damn Batman! The Caped Crusader, The Dark Knight, The World's Greatest Detective, The Bat;

http://www.oyungezer.com.tr/option,com_smf/Itemid,26/topic,8667.0/

şimdi çok düşündüm acaba yeni bir başlık açsam mı diye, bir yukarıdaki link var Batman'le ilgili, bir de tozlanmış çizgiroman konusu var bu kategorinin bir yerlerinde. Başlığı artık açmaya karar verdim çünkü, yukarıdaki linkteki başlıkta hayati yanlışlar var, özellikle ilk mesajında. Öncelikle o konudaki mesajımı buraya kopyalıyorum bir iki düzeltme ile; düzeltme ile çünkü herhangi bir insanın DC Universe'ü her şeyiyle takip edebilebilmesi mümkün değil;

Spoiler: Batman RIP
Bruce Wayne fiziksel olarak gerçekten ölüyor Batman RIP arc'ında: Final Crisis'de ölüyor ama Batman'in kendi serisinde değil. Galaksiler arası, paralel evrenler arası bilmem ne diye bir ultra süper kötü bir eleman öldürüyor Wayne'i; Wayne de hayatında ilk defa tabanca kullanarak vuruyor bu elemanı. (sonra bu eleman ölmüyor tabi hemen, tam Superman'i öldürecekken bu eleman, Flash (Barry sanırım) geçmişten gönderilen kurşunu yakalıyor ve kurtarıyor günü, eleman da yavaş yavaş ölüyor. Superman de Green Lantern'larla düzene sokuyor tekrar dünyayı) Dick Grayson falan öldürmüyor Wayne'i, uydurma olmuş. Dick Grayson yeni Batman oluyor. Devam ediyor seri kısaca. Tim Drake ama inanmıyor öldüğüne Wayne'in ve kostüm değiştirerek, Red Robin olarak onu aramaya başlıyor (Robin serisi bitmiş oluyor böylece şimdilik, ve Drake Red Robin serisi ile devam ediyor maceralarına). Grayson da Damian'ı Robin olarak yanına alıyor.

Eğer Final Crisis'i beğenmediyseniz, Wayne'i öldüren kişi babası olduğunu iddia ettiği Black Glove'daki eleman oluyor. Gerçekten babası olup olmadığını da bilmiyoruz, çünküm Batman elemanın başka birisi olduğunu düşünüyor. Alfred de inanmıyor. Damian'ın da gerçekten oğlu olup olmadığını söyleyemiyor, öldü eleman sonuçta. (Sanırım Damian'la ilgili konu henüz ortaya atılmadı).

Bir de şöyle bir şey var; Blackest Night'da Wayne'nin ne cennet ne de cehenneme gittiğini, bilincinin galakside dolandığı falan anlatılıyor. Herhalde Drake de sonunda böyle bir şeyle karşılaşacak. Bir de daha okumadım ama sanırım bir kaç eleman bunun mezarını kazıp bedenine bir şeyler yapıyorlarmış.

Spoiler: Batman RIP Aftermath
Wayne'nin ölümünden sonrasını konu alan Battle for The Cowl mini-serisinde Penguin, Two-Face ve the Black Mask arasındaki çete savaşı, orjinal seride devam ediyor şu an, Grayson da bunların peşinden koşarak Catwoman tarafından öldürüldüğü sanılan Black Mask'ın neyin peşinde olduğunu araştırıyor, bir yandan da yeni kimliğine alışmaya çalışıyor.

Damian ve Grayson duosunun birbirlerine alışma hikayeleri de yeni mini-seri olarak tasarlanan Batman and Robin'de halen anlatılmakta. Sanırım en çok ilgi çeken serilerden biri de bu olmuş, Morrison da ekstra ilgi gösteriyor zaten seriye. İşte burada gelişen olayları Wayne'nin bedenine ne olduğunu anlatan Blackest Night serisi ile birleştirmeye çalışıyor sanırım Morrison. Sanırım bugün serinin yedinci sayısı çıktı. Ee tabi scan edilmesini de beklemek lazım.

Spoiler: The Return of Bruce Wayne
Bu arada Blackest Night serisi tüm DC Universe'ü içine alan bir seri, o yüzden okumaya başlamaya korkuyorum açıkçası, diğer seriler hakkında çok sığ bilgilere sahibim.

Serinin şu anki hikayecisi Morrison, Bruce Wayne'i geri getirecek bir yıllık bir arc'ı başlattı geçen aylarda. Anlattığına göre Wayne kim olduğundan habersiz bir şekilde, hiçbir şey hatırlamadan tekrar o kostümün içindeki benlik olma yolunda bir serüvene girecek. Morrison amca bu seride Batman ve süperkahraman olayını sorgulayacakmış (hadi bakalım). IGN röportajına bakabilirsiniz daha fazla bilgi almak için ama orası burasından daha spoiler dolu; http://comics.ign.com/articles/106/1063765p1.html

Yeni başlayan Red Robin serisini henüz okumaya başlayamadığım için pek bilgi veremeyeceğim şu an için. Nitekim Spin off olan Nightwing, Robin, Batgirl serilerine de başlayamadım henüz. Ama bir güzellik yapayım ve bildiğimce seride Robin kıyafeti giymiş elemanları tanıtayım size. Nitekim dediğim gibi Robin öldürmüyor Batman'i ama öldürmüş olsa hangisi öldürmüş olabilirdi bir bakalım;

1) Dick Grayson

İlk ve nihayetinde herkesin bildiği Robin. Tee 1940 yılında Detective Comics'in 38.sayısında ilk defa görcüye çıkmış eleman. Anası, babası ile akrobatlık yapan küçük velet Grayson, bir gece gösteri sırasında sabotaj nedeniyle anne ve babasını kaybeder. Bruce Wayne besleme [;D] olarak bunu yanına alır. Sonuçta onu eğitir meğitir ve Holmes'un Watson'ı gibi Batman'in Robin'i olur.

Zamanla, büyüyünce eleman Teen Titans ve The Outsiders süperkahraman grubunun liderliğini falan yapmaya başlar Grayson, bu sırada ise kendine yeni bir kimlik seçer; Nightwing. Nightwing olarak Blüdhaven şehrinde ve New York'ta sorumluluk alır ve Batman RIP serisi ile Gotham'a geri döner.
Battle for The Cowl'da Grayson Batman kostümü için tek aday olarak gösterilir ve istemeyerek de olsa kostümü giyerek Gotham'ın sorumluluğunu üstlenir.

2) Jason Todd

1983'te Grayson'ın Nightwing olması üzerine, Robin kostümünü Todd giyer, bu da Detective Comics'in 526. sayısına tekabül ediyor. Jason Todd, Grayson'ın tam zıttı, içinde fırtınalar kopan ve karanlık bir karakter, Bruce Wayne ne yapıp ettiyse de Grayson'la yakaladığı sinerjiyi bu elemanla yakalayamaz. Sonunda fanlar da Grayson'dan sonra bu elemanı hiç sevmediği için senaristler Todd'un Joker tarafından öldürtürler.

İşler burada karışıyor. Sonra bir şekilde Todd birileri tarafından tekrar canlandırılır (Kim bilmiyorum, o kadarını henüz okuyamadım) ve Batman ailesinin başına bela olur. Özellikle Batman RIP'te ve yeni Batman and Robin serisinde elemanların başına bayağı bela açar.
Çünkü Wayne'nin yumuşak kalpli halinden nefret ettiği için onun ölümü üzerine Batman kostümünde hak iddia ederek, kostümü giyerek suçluları öldürerek Gotham'ı temizleyeceğini düşünür. Sonunda The Battle for The Cowl'da Grayson Jason'ı alteder ama Batman and Robin'de geri döner, bu sefer Grayson bunu hapishaneye tıkar. Ama iş işten geçmiştir, çünkü Todd'ın hırçın tavrı Gotham'da bir çok çıkarı olan ailelerin dikkatini çekmiştir.

3) Tim Drake

Henüz Robin ve Red Robin serilerine başlayamadığım için okuyamadığım ama en çok merak ettiğim Robin kendisi. Kendisi resmen Robin olmak için doğmuş. Batman'in kimliğini veletken çözmüş, Grayson ve Alfred'e giderek kendini kanıtlamaya çalışmış bir eleman. Okumadığım için gözümde büyüyor eleman, sanırım en şahane Robin kendisi, hem de Batman'e fazlasıyla bağlı.
The Battle for the Cowl'da Grayson'ın kostümü giymesi için ikna etmeye çalışıyor, Gotham'ın halen Batman figürüne ihtiyacı olduğunu savunur. Grayson inat edince, geçirir kostümü ve Batman olarak boy gösteren Todd'un peşine düşer. Dayağı yer ama malesef. Sonrasında sanırım Grayson'ın Batman olması üzerine, Red Robin olarak kendine yeni bir kimlik vererek Wayne'nin ölmediğini ve onu bulacağını düşünerek yollara koyulur.

4) Stephanie Brown

Burası ilginç bir bölüm. Hatun, Tim Drake'in eski sevgilisi, aynı zamanda Spoiler diye amatör bir kahraman. Drake'ten ayrılınca kendini kanıtlamak adına Batman'e gider ve bir süreliğine Robin olur. Tabii Batman ona söz geçiremeyince kostümü geri alır ondan. Sonra bunun üzerine Stephanie hanım, Bruce'un işlerine burnunu sokar ve sonucunda ölür. Ama nasıl olur bilmiyorum (okumadım henüz) kız hayata döner ve şu an altıncı Batgirl olarak yeni mecarelarına başlar.

5) Damian Wayne

Damian sanırım en küçük yaşta Robin kostümünü giymiş kişi, 10 yaşında henüz. Ama onda da bir zıtlık var. Drake, Grayson'ı andırırken Damian çok karanlık, hırçın ama sonuna kadar Batman'in sidekick'i bir portre çiziyor şu ana kadar. Kostüme çok sadık biri, Wayne ve onun Batman kimliğine inanılmaz saygısı var. Eleman küçük yaşlarda suikastçiler birliği tarafında yetiştirilmiş biri, bu yüzden küçük yaşlardan itibaren öldürme duygusunu tatmış biri, bu yüzden Wayne çok zorlanıyor onu yola getirirken ilk başlarda.
Grayson Batman olunca ve Robin olarak yanına Damian'ı alınca, velet bir an için Grayson'dan nefret etmeye başlıyor ama sanırım zamanla süper ikili olacaklar.

Sonuç olarak, yanlışların varsa düzeltin, eksiklerim varsa ekleyin, bilmek istediğiniz şeyler varsa sorun biliyorsam cevaplayayım, ya da bilen başka biri cevaplasın. Bir de nette dolaşan Batman esprilerini buraya koymakta çekinmeyin, ben bayılıyorum hepsine ;D. Son olarak şu süper masaüstünü ekleyeyim, Batman'in ne kadar köşeli ve şahane bir karakter olduğunu bir kez daha görelim.

http://img40.imagefra.me/img/img40/2/1/27/claptonisgodyeah/f_d0c5t0m_2a4d62d.jpg

Ek1:Yazalım bakalım Batman'de neler oluyor bu aralar.
Spoiler: Red Robin
Timothy Drake, Dick ve Alfred'e falan Bruce'un ölmediğini inandırmadı sonra Reb Robin olarak dünyayı dolaşmaya başladı, ipuçlarını izleyerek. Amacı Bruce'un hala yaşadığını kanıtlayacak bir şeyler bulmak. 15. sayı bu hafta yayınlandı, ve serinin ilk "arc"ı zaten geçtiğimiz ay mı ney tamamlanmıştı.Çünkü aynı dönemlerde Dick ve Damian Wayne Manor'da ve Batcave'in derinliklerinde Bruce ve ailesinin geçmişi hakkında değişik şeyler bulmaya başlamışlardı. Blackest Night serisi sırasında Gotham'a dönen Drake ile konuşuyorlar falan ve artık ikna oluyorlar ki Bruce meğersem geçmişte zamanda yolculuk yapmaktadır. Yeni arc'la beraber Drake kendine yeni kostümünde kendine yeni bir amaç edindi; Batman'in Rouge Gallery'sini temizlemek.
Spoiler: The Return Of Bruce Wayne
Bruce Wayne'nin başına gelenleri artık tamamlamak üzere Grant Morrison.Final Crisis'in sonunda Batman öldürecekken Darksied'i, eleman bunu öldürmemiş zamanda geri yollamış, taa daş devrine. The Return of Bruce Wayne 6 sayılık seri de Bruce Wayne'nin zamanda atlamalar yaparak günümüze kadar gelmesi anlatılıyor; dördüncü sayısı yayınlandı geçen hafta.
Spoiler: Batman and Robin
Dick ve Damian kostümleri geçirdikten itibaren soluk alamadılar; Dick, tek başına Black Mask maskesi ile dolaşan Doktor Arkham'la uğratı önce, sonra Damian'la beraber domuz maskeli, insanları  ürettiği gaz ile zombimsi şeylere dönüştüren bir elemanla uğraştılar, sonra önüne geleni öldürerek Meksika mafyasının dikkatini Gotham'a çeviren Jason Todd'u yakaladılar, bunun üzerine Meksikadan bir piskopat geldi, onu da dövdüler. En son Joker'i yakaladılar (bu durup dururken oldu) ve Damian karakolda dövmeye başladı Joker'i vs. Şimdi şöyle bir şey var. Bu olayların hepsi birbiri ile bağlantılı olaylar; sürekli domino taşlarının izini sürüyor Dick ve Damian. Son sayının sonlarında da kendisinin Bruce'un babası olduğunu iddia eden Black Hand (ki Batman RIP'deki eleman da buydu zaten) bizim iki elemanı yakaladı. Bekleyip göreceğiz bakalım neler olacak. Çok heyecanlı lan.

Spoiler: Batgirl
Genelde kendi çapınca ilerleyen bir seri olarak başladı, ara sıra Red Robin'le takılıyor Stephanie Brown; eheh eski sevgililer kolay değil öyle hem Batman ailesinin üyesi olacaksın hem de iletişimi koparacaksın. Oracle da bu seride başrollerden biri aynı zamanda.

Spoiler: Gotham City Sirens
Catwoman, Harley Quinn ve Poison Ivy'nin beraber yaşamaya başlamaları ile başlarına gelenlerin casual bir şekilde anlatılmasından ibaret bir seri. Diğer serilere olan bulaşması Hush'ın Bruce'un yokluğundan yararlanarak Bruce tipine girmesindeki dönemden ibaret. İşte Bruce Harley Quinn'e yavşıyor falan.

Spoiler: Streets of Gotham
İlk başta Dick ve Damian'ın başına gelen minor olayları  yanında da Manhunter'ın Gotham'a gelmesiyle başına gelenleri anlatıyordu. Manhunter daha çok diğer serilerde olanları  toparlayan bir seriydi ama onu sonlandırdılar. Şimdi onun kontejyanını Two-Face doldurmakta. Serinin ilk kısmı da Hush'ın Bruce'un kaybolmasından sonra yaptıkları na odaklanmaya başladı.

[spoiler=Detective Comics: Starring Batwoman]Son aylara kadar yeni Batwoman'ın başrolde olduğu bir seri halinde ilerliyordu seri. Batwoman'ın bu girişinden sonra yeni sayılar filler bölümler halinde ilerlemekte; sanırım Return of Bruce Wayne serisinin tamamlanmasını bekliyorlar. Batwoman da kendi serisi ile ileriki aylarda başlayacak.
Piuv aslında daha çok seri var yazacak; yeni başlayan uzun soluklu seriler, altı sayılık limited seriler.

Ek2: [spoiler=Batman RIP-Final Crisis-Batman Reborn okuma sırası]Batman RIP - Final Crisis

Batman #676-681
Final Crisis #1-4
Batman #682-683
Final Crisis #5-7

Whatever happaned to the caped crusader

Batman #686
Detective Comics #853

Batman: Battle for the Cowl

Gotham Gazette: Batman Dead? - 3/04/2009
Batman: Battle for the Cowl #1 - 3/11/2009
Azrael: Death's Dark Knight #1 - 3/18/2009
Battle for the Cowl: Commissioner Gordon - 3/25/2009
Oracle: The Cure #1 - 3/25/2009
Batman: Battle for the Cowl #2 - 4/08/2009
Battle for the Cowl: Man-Bat - 4/1/2009
Oracle: The Cure #2 - 4/15/2009
Azrael: Death's Dark Knight #2 - 4/22/2009
Battle for the Cowl: Arkham Asylum - 4/22/2009
Battle for the Cowl: The Underground - 4/29/2009
Battle for the Cowl: The Network - 5/06/2009
Azrael: Death's Dark Knight #3 - 5/13/2009
Oracle: The Cure #3 - 5/13/2009
Secret Six #9 - 5/13/2009
Batman: Battle for the Cowl #3 - 5/20/2009
Gotham Gazette: Batman Alive? - 5/28/2009

Arkham Reborn

Batman: Arkham Reborn #1-3;
Detective Comics #864-865

Ben listeye Nightwing, The Outsiders ve Robin tie-in'lerini eklemedim, çünkü ilk okuduğumda bunları okumamıştım, bir şey kaybetmemiştim. Listedeki tek ama önemli problem baş yazar ve hikayeyi oluşturan Grant Morrison'ın aslında çok daha öncelere giden olayların çığ gibi Bruce üzerine düşürmesi. Tam olarak nasıl bir öneride bulunabilirim o konuda tam emin değilim ama Hush, Black Glove, Batman and Son arc'larının okunması önerilebilir. Ama çok kasmak istemeyen birisi için wikipedia bilgileri sayıları okurken kaybolmalarını engeller.

Bu noktadan sonra şu an devam eden ve bayağı bir yelpazelenen Batman serilerine başlanılabilir; asıl Batman ve Detective Comics serilerine de kalındığı yerden devam edilebilir. Ben her ay sektirmeden devam ettiklerimi sıralayayım bir fikir ve çıkış noktası olsun;

Spoiler: Devam eden seriler
1- Batman
2- Detective Comics
3- Batman and Robin (çizimlerine bayılıyorum, en zevk alarak okuduğum seri)
4- Red Robin
5- Batgirl
6- Batman: Streets of Gotham
7- Gotham City Sirens
8- Batman Confidential
9- Zatanna
10- Birds of Prey
11- Superman/Batman (Batman olarak Bruce Wayne var, Dick değil)

Bunlar dışında limited seriler var;

Spoiler: Limited seriler
1- Red Hood The Lost Days
2- Batman Odyssey
3- Batman Beyond V3
4- Return Of Bruce Wayne (Batman And Robin'in 12.sayısından itibaren okunmaya başlanmalıdır)
5- Time Masters Vanishing Point (Superman ve diğer bir kaç karakterin Bruce'u zamanda aramasını konu alıyor)

Bunlar dışında var olan ama benim okumadığın aylık sayılar var;

[spoiler=Devam eden diğer seriler]1- Brave and the Bold
2- The Outsiders
3- Azrael

Üç tane de Kasımda başlaması planlanan seri var;

[spoiler=Başlayacak seriler]1- Batman: The Dark Knight
2- Batman, Inc.
3- Batwoman

Aynı zamanda Bruce Wayne: The Road Home başlığı altında bir çok one-shot'tan oluşan bir seri yayılanacak Ekim ayında.
RyuK
Üye
Ben bu sıralar Legends of the Dark Knight'ı okuyorum, 152. sayısında Grimm isimli bir dizideyim. LotDK'da da Dick Grayson'a oldukça iş düşüyor, birçok dizide baş karakter neredeyse. Dick Grayson en sevdiğim Robin sanırım çünkü Jason Todd'lu Detective Comics sayılarında da Todd öldürülene kadar çok sıkılmıştım. Daha sonra geri gelmiş fakat henüz geri geldiği kısımları ben de okuyamadım.

En son da Neil Gaiman'ın elinden çıkan Whatever Happened the Caped Crusader sayısını sipariş ettim, merakla bekliyorum. : D
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
Whatever happened to the caped crusader çok hoş bir sayı, RIP'i okuduğunu varsayayıyorum batman RIP serisi içinde olduğu için sayı. Alfred'in hikayesi özellikle çok hoş olmuş. Bir de fark etmediysen (tek sayı sipariş etmişsin gibi yazmışsın o yüzden) Detective Comics'in 853. sayısında devam ediyor, iki bölümlü bir başlık WHTTCC : )
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
Yazalım bakalım Batman'de neler oluyor bu aralar.
Spoiler: Red Robin
Timothy Drake, Dick ve Alfred'e falan Bruce'un ölmediğini inandırmadı sonra Reb Robin olarak dünyayı dolaşmaya başladı, ipuçlarını izleyerek. Amacı Bruce'un hala yaşadığını kanıtlayacak bir şeyler bulmak. 15. sayı bu hafta yayınlandı, ve serinin ilk "arc"ı zaten geçtiğimiz ay mı ney tamamlanmıştı.Çünkü aynı dönemlerde Dick ve Damian Wayne Manor'da ve Batcave'in derinliklerinde Bruce ve ailesinin geçmişi hakkında değişik şeyler bulmaya başlamışlardı. Blackest Night serisi sırasında Gotham'a dönen Drake ile konuşuyorlar falan ve artık ikna oluyorlar ki Bruce meğersem geçmişte zamanda yolculuk yapmaktadır. Yeni arc'la beraber Drake kendine yeni kostümünde kendine yeni bir amaç edindi; Batman'in Rouge Gallery'sini temizlemek.
Spoiler: The Return Of Bruce Wayne
Bruce Wayne'nin başına gelenleri artık tamamlamak üzere Grant Morrison.Final Crisis'in sonunda Batman öldürecekken Darksied'i, eleman bunu öldürmemiş zamanda geri yollamış, taa daş devrine. The Return of Bruce Wayne 6 sayılık seri de Bruce Wayne'nin zamanda atlamalar yaparak günümüze kadar gelmesi anlatılıyor; dördüncü sayısı yayınlandı geçen hafta.
Spoiler: Batman and Robin
Dick ve Damian kostümleri geçirdikten itibaren soluk alamadılar; Dick, tek başına Black Mask maskesi ile dolaşan Doktor Arkham'la uğratı önce, sonra Damian'la beraber domuz maskeli, insanları  ürettiği gaz ile zombimsi şeylere dönüştüren bir elemanla uğraştılar, sonra önüne geleni öldürerek Meksika mafyasının dikkatini Gotham'a çeviren Jason Todd'u yakaladılar, bunun üzerine Meksikadan bir piskopat geldi, onu da dövdüler. En son Joker'i yakaladılar (bu durup dururken oldu) ve Damian karakolda dövmeye başladı Joker'i vs. Şimdi şöyle bir şey var. Bu olayların hepsi birbiri ile bağlantılı olaylar; sürekli domino taşlarının izini sürüyor Dick ve Damian. Son sayının sonlarında da kendisinin Bruce'un babası olduğunu iddia eden Black Hand (ki Batman RIP'deki eleman da buydu zaten) bizim iki elemanı yakaladı. Bekleyip göreceğiz bakalım neler olacak. Çok heyecanlı lan.

Spoiler: Batgirl
Genelde kendi çapınca ilerleyen bir seri olarak başladı, ara sıra Red Robin'le takılıyor Stephanie Brown; eheh eski sevgililer kolay değil öyle hem Batman ailesinin üyesi olacaksın hem de iletişimi koparacaksın. Oracle da bu seride başrollerden biri aynı zamanda.

Spoiler: Gotham City Sirens
Catwoman, Harley Quinn ve Poison Ivy'nin beraber yaşamaya başlamaları ile başlarına gelenlerin casual bir şekilde anlatılmasından ibaret bir seri. Diğer serilere olan bulaşması Hush'ın Bruce'un yokluğundan yararlanarak Bruce tipine girmesindeki dönemden ibaret. İşte Bruce Harley Quinn'e yavşıyor falan.

Spoiler: Streets of Gotham
İlk başta Dick ve Damian'ın başına gelen minor olayları  yanında da Manhunter'ın Gotham'a gelmesiyle başına gelenleri anlatıyordu. Manhunter daha çok diğer serilerde olanları  toparlayan bir seriydi ama onu sonlandırdılar. Şimdi onun kontejyanını Two-Face doldurmakta. Serinin ilk kısmı da Hush'ın Bruce'un kaybolmasından sonra yaptıkları na odaklanmaya başladı.

[spoiler=Detective Comics: Starring Batwoman]Son aylara kadar yeni Batwoman'ın başrolde olduğu bir seri halinde ilerliyordu seri. Batwoman'ın bu girişinden sonra yeni sayılar filler bölümler halinde ilerlemekte; sanırım Return of Bruce Wayne serisinin tamamlanmasını bekliyorlar. Batwoman da kendi serisi ile ileriki aylarda başlayacak.
Piuv aslında daha çok seri var yazacak; yeni başlayan uzun soluklu seriler, altı sayılık limited seriler.
FaironFairon
Üye
Batman çizgiromanlarına dalmak istiyorum bu aralar ama hangisinden başlayayım, hangi hikayeleri takip edeyim tam karar veremedim. Nedir tavsiyeler ? :D
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
Fairon dedi:

Batman çizgiromanlarına dalmak istiyorum bu aralar ama hangisinden başlayayım, hangi hikayeleri takip edeyim tam karar veremedim. Nedir tavsiyeler ? :D

Ov Batman'e dalmak için çok kötü bir zaman aslında, çünkü seri o kadar dallandı ve budaklandı ki ve olaylar o kadar önceki sayılardan beri devam ediyor ki.Şu anki olaylara dalmak istiyorsan; Batman RIP, Final Crisis, What happened to the Caped Crusader serilerini okuman lazım (RIP, Batman serisi içinde ilerleyen bir arc'tı). Ondan sonra yeni başlayan Batman and Robin, Red Robin, Batgirl, Streets of Gotham serilerine başlaman lazım. En son olarak bunlara devam ederken Batman and Robin'in 10.sayısından itibaren falan Return Of Bruce Wayne'e başlaman lazım.Bu da 70 sayı falan ediyor toplamda. Eğer istekliysen gerçekten akşama reading order tarzı bir şey yapmaya çalışırım.

Yok boşver o zaman diyorsan; Year One, The Man Who Laughs, The Killing Joke üçlüsünü sırasıyla okursan Batman'in ilk dönemlerine ve Joker'in geçmişine giriş yapmış olursun. Toplamda altı sayı ediyorlar zaten.
FaironFairon
Üye
Ya aslında sayıların fazla olmasından dolayı çekinsemde Batman serisini cidden okumak istiyorum. Hani bir yerden başlayayım yavaştan yavaştan okurum diye düşünüyorum fakat işte o başlama ve sonrasında devam etme yeri konusunda sıkıntılıyım. Cidden bir okuma sırası falan çıkarabilirsen çok çok sevinirim abi.
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
Fairon dedi:

Ya aslında sayıların fazla olmasından dolayı çekinsemde Batman serisini cidden okumak istiyorum. Hani bir yerden başlayayım yavaştan yavaştan okurum diye düşünüyorum fakat işte o başlama ve sonrasında devam etme yeri konusunda sıkıntılıyım. Cidden bir okuma sırası falan çıkarabilirsen çok çok sevinirim abi.

Olmuş bil. Bu akşam çıkramasam da hafta sonu kesin yapacağım bunu. Hatta ben listeyi çıkarana kadar Batman: A Death in the Family ve Under the Hood arc'ları okuyabilirsin. Bunların ikisi Bruce Wayne'nin hayatındaki dönüm noktalarından biri olan Jason Todd'un ölümü ve geri dönmesi ile alakalı;

Batman: A Death in the Family: Batman #426-429 sayılarında.
Batman: Under the Hood; Batman #635-641 ve #645-650 ile Batman Annual 25 sayılarında.
Red Hood The Lost Days: altı sayılık limited seri, yeni başladı.
FaironFairon
Üye

Olmuş bil. Bu akşam çıkramasam da hafta sonu kesin yapacağım bunu. Hatta ben listeyi çıkarana kadar Batman: A Death in the Family ve Under the Hood arc'ları okuyabilirsin. Bunların ikisi Bruce Wayne'nin hayatındaki dönüm noktalarından biri olan Jason Todd'un ölümü ve geri dönmesi ile alakalı;

Batman: A Death in the Family: Batman #426-429 sayılarında.
Batman: Under the Hood; Batman #635-641 ve #645-650 ile Batman Annual 25 sayılarında.
Red Hood The Lost Days: altı sayılık limited seri, yeni başladı.

Tamamdır, ben bu sayılara bakmaya çalışayım. Sağol cidden.
RyuK
Üye
Fairon dedi:

Batman'e değil de Flash'e başlamanı tavsiye ederim ben, çünkü Clapton'un dediği gibi iyi bir zaman değil. Final Crisis'te evrenin durumundan biraz haberdar olup (countdown to final crisisler çok uzun, ben üşendim okumaya) Blackest Night: The Flash'e geçmeni tavsiye ederim. Çok uzun seriler değil bunlar biri 7 sayı biri 3 sayı.

Daha sonra 6 sayılık bir Flash Rebirth var, bundan sonra da Flash, Brightest Day adı altında baştan başlıyor. Bence iyi bir başlangıç olur. Tabi bunlardan önce Flash'ın nasıl rebirth durumuna geldiğini öğrenmek için, Flash vol2'nin son 2-3 sayısına göz atmalısın. Ama sana kalmış, bana kalırsa zorunlu değil.
FaironFairon
Üye
RyuK dedi:

Batman'e değil de Flash'e başlamanı tavsiye ederim ben, çünkü Clapton'un dediği gibi iyi bir zaman değil. Final Crisis'te evrenin durumundan biraz haberdar olup (countdown to final crisisler çok uzun, ben üşendim okumaya) Blackest Night: The Flash'e geçmeni tavsiye ederim. Çok uzun seriler değil bunlar biri 7 sayı biri 3 sayı.

Daha sonra 6 sayılık bir Flash Rebirth var, bundan sonra da Flash, Brightest Day adı altında baştan başlıyor. Bence iyi bir başlangıç olur. Tabi bunlardan önce Flash'ın nasıl rebirth durumuna geldiğini öğrenmek için, Flash vol2'nin son 2-3 sayısına göz atmalısın. Ama sana kalmış, bana kalırsa zorunlu değil.

Hmm. Batman serisine bayadır başlamak istiyor olmasam cidden başlamayabilirdim ama en azından bir yerden giriş yapmak istiyorum seriye. Flash'a ise bakayım ya, hem Batman okumaktan bunaldığım(baya çizgiroman var sonuçta) anlarda süper gider gibi.
discussioncontroller