"Horatio Nelson'un Napoleon Sevgisi"
videodrone
Üye
Dergiyi ara ara takip etsem de pek forum insanı olmadığım için buralarda fazla takılmışlığım yok ne yazık ki.

Bugün Total War'ın tam sürüm (!) incelemesini okurken şaşkınlıkla karşıladığım bir cümleyle karşılaştım. Şaşkınlığımın daha da artmasına neden olan şey ise yazıyı PC Gamer zamanlarında Omikron ve David Bowie hakkında yazdığı güzel yazı sayesinde (muhtemelen kendisi hatırlamıyordur bile) genel kültürü sağlam, kalemi güçlü bir oyun editörü olarak tanıdığım Tuğbek Ölek'in yazmış olmasıydı.

İşte beni şaşkınlığa sürükleyen cümle:

"işin güzel yani ürettiğimiz generaller öyle boş adamlar değil, hepsi napoleonun grande armiee'sinden tarihi karakterler. sağlam özelliklerle ve bol yıldızlarla geliyorlar. mesela napoleon'un gerçek hayattaki sağ kolu horatio nelson'a bol atlı bir ordu verirseniz yeri göğü birbirine katıyor."

Horatio Nelson kimdir?

İngiliz Kraliyet Donanması'nın "bayrak" subayıdır. Hayatını ise bir süre Fransa'ya dil öğrenimi için gittiği dönem dışında Fransızları avlamaya adamıştır. Hatta Fransız donanmasına karşı aldığı başarılar, kendisine Osmanlı nişanı bile getirmiştir.

Horatio Nelson nasıl ölmüştür?

1805 yılında İngiliz Donanması ile  Fransa- İspanya ortak Donanmaları'nın giriştiği Trafalgar Savaşı'nda, 100 metre mesafeden Fransız gemisi Radoutable'dan açılan ve sol omzuna isabet edip göğsünü parçalayan ateş sonucu.

Ameliyat için götürüldüğü cerraha ise şu sözleri söylemiştir. Merak ediyorsanız:

"Benim için yapabileceğin bir şey yok. Çok az bir zamanım kaldı. Kurşun sırtımı bile parçalamış olmalı"

Ardından terlemekten ve susamaktan şikayetçi olduğu için limonata ve sulandırılmış şarap içmiştir. (:

Lord Nelson'un Napolyon'un sağ kolu olmadığını anladık sanırım. İşin daha da garip olan kısmı ise atlı bir ordunun başına geçecek olması.

Biraz uzunca olan mesajımı dikkate almanız ve okurlardan küçük da olsa bir özür dilemeniz umuduyla. Eminim uğruna "açık mektup"lar yazacak kadar savunduğunuz davanıza devam ediyorsunuzdur hala. (:

Halife
Üye
Ben de bir kaç kelam edeyim. İncelemde ne multiplayer campaign'den ne de Drop-in battle sisteminden bahsedilmiş. Oysa bu özellikler seride bir ilk!

Yapay zeka ile yapacağınız savaşlara arkadaşlarnıızı davet edebiliyorsunuz. Karşınızda kandan candan biri oluyor, işte bu Drop-in battle sistemi.

Multiplayer Campaign ise 1vs1 yapılan ve harita üzerinde sıra ile hamlelerin yapıldığı bölümdür. Mısır, İtalya ve Avrupa senaryolarını bir arkadaşınızla oynayabilirsiniz. Dikkat! Sadece savaş değil diplomasi vs. yapabiliyorsunuz O.O

Yazı içerisindeki bir diğer hata ise Osmanlı İmparatorluğu'nun oynanamaz bilgisi. Ancak Fransa, Prusya, Rusya, Büyük Britanya, Avusturya ve Osmanlı İmparatorluğu oyunun hem campaign hem battle kısımlarında seçilebilen devletler. Ancak ince bir ayrıntı var! Avusturya İtalya seferinde, Osmanlı ise Mısır seferinde multiplayer campaign bölümünde seçilebilir devletler olarak oyunda yer almakta. Ek olarak mp campaign dışı Avusturya campaing of the coalition bölümünde seçilmektedir.

Sorular:
Neden İtalya seferi paragraflar tutarken Mısır ve Avrupa seferleri İtalya'nınkine nazaran kısa kalmış?
Ne zamandır kısıtlı, eksiklikler içeren ve daha beta aşamasındaki bir oyun sürümü inceleme için baz alınıyor?
Ne zamandır kısıtlı, eksiklikler içeren ve daha beta aşamasındaki bir oyuna puan veriliyor?
Bir sonraki Total War serisi oyununu kim inceleycek?

Hallederiz kadirden nefret ediyorum, goygoycunun kralı. Alien'i öyle veya böyle multi oynayamadan yazıp 6.9 puanını biçmekte ayri bir Alienlik :D

Komutan
Üye
Atli ordudan bahsedildigi icin, yazida Nelson'in Joachim Murat ile karistirildigini tahmin ediyorum.

Yazi bence de sadece on inceleme icin yollanan betaya dayanarak yazilmis.
ElladanElladan
Üye
Komutan haklı galiba. Joachim Murat ile karıştırmış olabilir Tuğbek Abi. Konuyu görünce bir şeyler söyleyecektir.
ofcmofcm
Üye
Evet dağılmışız biraz. Joachim Murat orda demek istediğim aklım neden Nelson'a gittiyse. Gerçi Nelson'a ver atlıları Manşta koşturur valla, campaign öncesi öyle bir anlatıyorlar ki fellik fellik kaçtım adamdan =) Videodrone düzelttiğin ve Nelson'ı uzun uzun anlattığın için sağol. Bana burdaki hatayı düzeltecek bişey bırakmamışsın, seviyorum tarih bilgisi sağlam okurları =)
Bir de unutmadan geçen sayının ayıplarına eklemeli.

@Komutan
Komutan oyunun betası aralık ayında geldi inceleme versiyonu Ocak ayında. Üstelik Ocak ayının başlarında geldi. Sega geçen sefer yaptığı gibi screenshot alamazsınız diye tutturdu yine. Empire'da dergi matbaaya gitmeden bir gün önce retail sürüm çıkmıştı biz de hemen değiştirmiştik ekran görüntülerini ama bu sefer bu şansımız olmadı.

@Halife
Okur musun yoksa Total War ve Toms Hardware sitesinin yetkilisi mi karar ver öncelikle. Bir yayın diğerine gidip kim incelicek oyunu diye soramaz, etik dışıdır.

"Neden İtalya seferi paragraflar tutarken Mısır ve Avrupa seferleri İtalya'nınkine nazaran kısa kalmış?"
Çünkü o ilk seferin içinde oyunun temel konseptlerindeki değişiklikler anlatılıyor. Campaing süreci ile oyun mekanikleri birbirine yedirilmiş vaziyette. Yani ilk campaign olduğu için. Derdim uzun uzun campaign'leri anlatmak değildi yoksa.

"Ne zamandır kısıtlı, eksiklikler içeren ve daha beta aşamasındaki bir oyun sürümü inceleme için baz alınıyor?"
Oyunun sizin sitelerinize ulaştırılmamış olması bize ulaştırılmadığı anlamına gelmiyor. Bizim bu konudaki politikamız ve başkalarına nasıl sert çıktığımız ortada. Böyle bir çirkin suçlama yapmadan önce keşke incelediğiniz oyunun review sürümü müydü diye soraydın. http://www.tugbek.com/tw.jpg buyur burdan steam listemi görebilirsin. En alttaki preview oyunun bitmemiş kısıtlı hali, en üstteki Dev olarak işaretlenmiş olanı oyunun "Sega tarafından sadece basılı yayınlara yollanan" review sürümü. Bu sürümle birlikte elimize review guideline'ları vesaire de geldi ve bizzat Sega oyunun bu sürümünün incelenmesini istedi. Hiçbir eksiği de yoktu oyunun.

"Ne zamandır kısıtlı, eksiklikler içeren ve daha beta aşamasındaki bir oyuna puan veriliyor?"
Bu kadarı da küstahlık artık. Sen oyunun bu haline not verildiğini nereden biliyorsun? Bunu bir okur söylese sadece yanlış hareket ettiğini söylerim. Ama sen bu ülkedeki en büyük Total War sitesinin yöneticisisin ve THG'de editörsün (en azından son konuştuğumuzda buydu sıfatların). Bugüne dek bana bir sürü konuda mail de atmış bir insansın. Burda gelip böyle bir suçlamada bulunacağına bana bir mail atıp sorabilirsin bunu. O maili atsaydın şu resmi görüp de bu kadar kişi önünde mahçup duruma düşmezdin. http://www.tugbek.com/tw2.jpg

"Bir sonraki Total War serisi oyununu kim inceleycek?"
Sen olmadığını biliyorum bir tek, bir de sana sormayacağımızı. Bu soruların sebebi yine bir Total War incelemesinde sitenizden bahsedilmemiş olması, bu konuda bugüne kadar ettiğin sitemler mi demeden de edemiyorum.

Açıkçası Napoleon öyle çok içime sinen bir inceleme değildi. Ben bir kaç kutu hazırlamak, Napoleon hakkında OGZpedia yapmak falan istiyordum. Adamın hayatı muhteşem trivialarla dolu. Fransız devrimi sırasındaki şaibeli yükselişinden tut, ilk sürgünün ardından tekrar imparatorluk koltuğuna geçip Grande Armée'yi kuruşuna kadar. Ayrıca Ceasar ile de çok benzerlikleri var ikisinin de. Özellikle Mısır seferleri ve sonuçları. Ama Sanat dosyasına gömülünce Napoleon biraz üvey kaldı bu ay.
Halife
Üye
@ofcm

Öncelikle neden bu kadar hırslı yazdığına anlam veremedim. Oysa biz sizden beklemediğimiz bir şeyi gördük ve sorgulamak istedik. Nelson'u da Videodrone’a "bir bak şurada büyük bir hata var" şeklinde söyleyen de benim. Zaten gerisini kendi getirmiş :) Her ne kadar pek göstermese de kendisi de bir Total War’cıdır.

Önce neden mesajında Total War Türkiye ve Tom's Hardware adlarının yer aldığına anlam veremediğimi belirteyim. Total War Türkiye sitesi yöneticisi ya da THG Oyun bölümü yayın sorumlusu olmam diğer mercileri takip etmediğim manasına gelmez. Nerede, ne görev yaparsak yapalım ben ve arkadaşlarım birer oyuncudur. Halen amatör ruhla koşturuyoruz. Doğal olarak elimizden geldiğince yabancı ve yerel oyun mercilerini takip etmeye çalışıyoruz.

Bu durum e-postalık bir şey içermiyor ve yazım yanlışı diye geçiştirilmeyecek bir hata bu. Unutmadan seninle e-posta trafiğimiz Game X için "medieval 2'yi Game X ekleyebilir miyiz?" üzerine olduğu diye biliyorum. "Bugüne dek bana bir sürü konuda mail de atmış bir insansın" cümlesinden farklı anlamlar çıkaranlar olur diye açıklık getireyim dedim.

Bu arada reklam olmasın (hani öyle algılanabilir şuan için), ben de kendi profilimdeki resmi imageshack'a upload ettim. Aynı sürüm bizde de mevcuttur. Preview resiminide istenirse eklerim, ama bu resim yeterlidir diye düşünüyorum.
http://img186.imageshack.us/img186/5692/73224023.jpg

Tom's Hardware Guide dünyanın en büyük üçüncü çevrimiçi teknoloji Network'üdür (bkz. Bestofmedia Group). Ayrıca THG Amerika'dan Steam ile ortaklık anlaşmamız var. Birçok oyuna erişebiliyor, inceleme ya da ön inceleme yazmasak da oyunları deneyebiliyoruz. Fakat THG Amerika'daki editörler kadar değil :) Neyse bu ayrı bir konu. Bu bölümde demek istediğim bu ülkede sadece OGZ yok. Bizlerde içinde bulunduğumuz durum gereği önceden oyunlara ulaşabiliyoruz :) Hele Türkiye'de yaklaşık 6 senedir Total War oyunları adına yapımcı bir firma ile köprü görevi gören sitenin yönetimindeysek her halükarda oyunun dev sürümünü önceden deneyebiliriz, öyle değil mi? “Oyunun sizin sitelerinize ulaştırılmamış olması bize ulaştırılmadığı anlamına gelmiyor.” Bu söze gerek yoktu yani :D

Dergideki incelemenin halen preview sürümün baz alınarak yazıldığını iddia ediyorum. Dev sürüm sonradan geldi ve resimler binlerin evine giren dergide yazanları değiştirmez  :D Çünkü drop-in battle ve multiplayer campaign'den bahsetmemişsiniz. Ayrıca "derdim uzun uzun campaign'leri anlatmak değildi yoksa." demişsin fakat yazı oyunun yenilikleri yerine daha çok tarih dersi içeriyor. Ek olarak oyunun en kısıtlı olduğu Campaign İtalya Seferidir hem birim hem teknoloji açısından eksiklikler içeriyor. Çünkü oyunun "story" açısından en küçük bölümü.

Osmanlı'nın oynanamıyor olması bilgisi için de bir şey yazmamışsın ki bu da Nelson gibi büyük bir hatadır. Okuyucu "aaa, öyle ise almıyorum, Napoleon’un kaşına gözüne kurbanız sanki" diyebilir. Bu da Total War topluluğuma zarar verecektir, orijinal satışları önemli.

Bence bir sonraki inceleme NTW’deki isimler olmasın, özellikle Kaan Alkın'ın ETW için ön inceleme yazısının girişi bana yeterli gelmişti, dergiyi direk rafa koydum :D

Gelelim sonuca bunlar ne sitem, ne de bir rica sonucu yardım alamamanın öcüdür. Bu yukarıda yazdığım gibi bizim yıllar önce heyecanla okuduğumuz yazıları yazanların büyük çapta değişmesidir. Biz sadece buna kızıyoruz...

Not: Total War Türkiye, tırnaklarıyla kazıya kazıya geldiği mevkide yardım istemez, aksine  yardımcı olur ;) Bir sonraki incelemenizin ya da bu ogzpediadaki rehberinizin linkini bize ulaştırın, biz de sitede yayınlayalım, böylece destek olalım. Ama TF2 rehberi gibi olacaksa link vermem ona göre :D

Akşama doğru ülkede kimsenin deneyemediği(iddiadır) Egypt Campaign AAR'mi yazacağım. Yunanistan'dan bir başka oyun sitesi sahibi olan Cala ile yaşadığım çetin savaşı yazıya dökeceğim. Bir ara oynayalım ama ben Osmanlı olurum ona göre.
ofcmofcm
Üye
Mesajımı neden bu kadar hırslı yazdığım ortada değil mi? Beni ve dergimi ömrümde yapmadığım bir şeyle, hiçbir dayanağın olmadan, bu konuda hiçbir şey bilmeden suçluyorsun. Üstelik bunu bir de gülücüklerle dolduruyorsun. Hayat senin için çok basit olabilir, senin yayıncılık olgunluğun bu olabilir ya da çamur at izi kalsın olabilir niyetin. Belki sadece yaptığın ithamın ağırlığının farkına varacak kadar olgun değilsin.

Şimdi tekrar kontrol ettim oyunun kodunun bana ulaştığı tarih ile grafiğe yollandığı tarih arasında tam 11 gün var. Eğer sen ya da bir arkadaşın gelirseniz ofise açar gösteririm mailleri. Belli ki ben sana bin tane ss'de yollasam bir kulp takacaksın.

Lütfedip de gelirsen söylediğinin yalan olduğunu da kendi gözlerinle görürsün. Beni kızdıran şu, "sen benim ne zaman ne oynadığımı, oyunun bana ne zaman geldiğini" biliyor musun? Bunu araştırdın mı sordun mu? Yoksa öyle kendi kanınca işkembeden sallıyor musun? Benim 12 senelik bir kariyerim var bu işte, sen ne hakla bana böyle bir ithamda, böylesine umarsızca bulunabilirsin?

Ayrıca "Allah allah başka site takip edemem mi?" demen de çok saçma. Sen eğer kendi kimliğini açıkça koyuyorsan ortaya, şu mesajda THG şöyle sitedir böyle sitedir diyorsan sen Talha değilsin burada THG ve TWT'nin bir sorumlususun. Bunun ağırlığını ve sorumluluğunu hissetmiyor olman da, üzücü cidden. Bir yayında çalışmak sadece oraya yazı yazmak değildir.

Elbette dileseydin forumun farklı yerlerinde takılan sıradan bir kullanıcı olabilirdin. Ama TW bölümüne ağırlığını koymaya çalışman bile senin sadece Talha olmadığın anlamına geliyor.

Kusura bakma ama başka bir yayının temsilcisi gelip bu kadar tabansız ve ciddi iddaları kafasına göre sallayamaz. Bu hak bizim okurlarımıza aittir. Oyunları kime inceleteceğimizi de THG veya TWT'ye soracak değiliz. Siz kendi yazılarınızın kalitesiyle alakadar olun. Hesabını süresiz olarak kapatıyorum. Gelirsin ofise benim haksız olduğumu kanıtlarsın, o zaman kocaman bir özür yazısı yazar, hesabını geri açar, üstüne TW bölümünün modluğunu da veririm, bir sonraki TW yazısını da sen yazarsın. Ama bu kadar smiley arasında bu yayına bu kadar iftira atıp hakaret eden, üstelik başka bir mecranın sorumlusu bir adamın burada işi yok.
ofcmofcm
Üye
Empire'ın başlığını aç, altına Türkçe site diye künyesine kendi siteni yaz, sonra da niye TWT'nin ismi geçiyor diye sor, ben burayı takip ediyorum de. Bugüne kadar bir kere bile ses çıkarmamıştım ama şimdi bütün mesajlarından sitene verdiğin linkleri çıkarıyorum. Kafana göre reklamını yap kendini kaynak göster üstüne bir de şu iftiralara bak.

http://www.oyungezer.com.tr/option,com_smf/Itemid,26/topic,36.0/

Not: Takdir ettim 40'dan fazla link vermişsin kendine.
CoraxCorax
Üye
tuğbek abi,

Dergideki incelemenin halen preview sürümün baz alınarak yazıldığını iddia ediyorum. Dev sürüm sonradan geldi ve resimler binlerin evine giren dergide yazanları değiştirmez  Cheesy Çünkü drop-in battle ve multiplayer campaign'den bahsetmemişsiniz. Ayrıca "derdim uzun uzun campaign'leri anlatmak değildi yoksa." demişsin fakat yazı oyunun yenilikleri yerine daha çok tarih dersi içeriyor. Ek olarak oyunun en kısıtlı olduğu Campaign İtalya Seferidir hem birim hem teknoloji açısından eksiklikler içeriyor. Çünkü oyunun "story" açısından en küçük bölümü.

Osmanlı'nın oynanamıyor olması bilgisi için de bir şey yazmamışsın ki bu da Nelson gibi büyük bir hatadır. Okuyucu "aaa, öyle ise almıyorum, Napoleon’un kaşına gözüne kurbanız sanki" diyebilir. Bu da Total War topluluğuma zarar verecektir, orijinal satışları önemli.

bunlara cevap verirsen sevineceğim

bu arada, beni de dövmeden söyleyim de thg veya twt ile bi alakam yok.
ofcmofcm
Üye
Multiplayer Campaign'den bahsettim. Drop-in battle'dan bahsetmedim.

Oyunun asıl büyük campaign'i olan avrupa senaryosunda Osmanlı oyanamıyor. Zaten Halife'nin sitesine bakarsan bu yüzden kıyamet koparıp CA'nin logosuna çürük domates attıklarını görebilirsin.
ManWithSharkSmile
Üye
Tuğbek abi merhaba,

Uzun zamandır forumlarda yokum zira bazı kişisel sebeplerden dolayı forum mevzularını komple bıraktım (rage oluyorum çünkü ve psikolojik sağlığım açısından iyi değil). Gerçi hatırlayan da yoktur ya neyse :P Direk mevzuya geçiyorum.

Talha'nın seni itham etmesi konusunda sinirlenmekte haklısın, ilk önce onu söyleyeyim. Bu konuda bunun dışında pek birşey söyleyemeyeceğim çünkü ne sizin kadar engin tarih bilgim var ne de oyunu oynadım. Ben yalnızca şu cümleye takıldım:

"Oyunun sizin sitelerinize ulaştırılmamış olması bize ulaştırılmadığı anlamına gelmiyor. "

Bunu pek sana yakıştırabildiğimi söyleyemem çünkü işi biraz sidik yarışına, "biz sizden üstünüz"e döndürmeye çalışmışsın gibi geldi. Nasıl Talha "Neden preview'den incelediniz" diye itham etmek konusunda haksızsa, sen de bu konuda o kadar haksızsın. Birincisi, bizim elimize geçip geçmediğini bilmeden kafadan atıyosun (araştırmış olsan bilirdin zaten). Hayır abicim, bizim elimize de her tür oyun, gerek review code, gerek preview code, gerek promo olarak geçiyor. Mevzuyu neden buraya getirmeye çalıştın bilmiyorum ama bununla hiçbir ilgisi yok olayın. Talha sadece incelemede Preview sürümünü sezmiş ve böyle hissetmesine neden olan bölümleri yazmış. İtham etmemesi gerekiyordu bana kalırsa da ama bu konuda haksızsın yani. Talha'nın size "oyun neden preview'dan inceleniyor" demesinden oyunun bizim elimize geçmediğini nasıl çıkardın ki?

Her ne kadar biz diyerek THG Oyun'dan bahsetsem de bu post'u Oruç Dim olarak attığımı belirteyim, eğer bunu Merlin'in Kazanı'na ya da herhangi bir siteye/dergiye söylemiş olsan da aynı tepkiyi gösterirdim. Dediğim gibi onun dışında konunun geri kalanın da kim haklı kim değil bilemem, Talha ile atışmalarınız, banlanması vs. ikinizin arasındaki meseledir, ilgilenmiyorum da zaten.

Bu cümle senden, yani 1998'den 2005'e kadar deli gibi yazılarını okuyup örnek aldığım adamdan beklemediğim şeylerdi açıkçası (ki hala zaman zaman dergiyi alıyorum). Ancak anlaşılan o ki sinirlenmişsin, dolayısıyla bunları da sinirine veriyorum. Yine de hoş şeyler değil tabi ki kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan, daha yeni doğmuş bir siteye "size gelmez ki onlar, bize gelir" falan yapmak. En nihayetinde videodrone'da, ben de o sitede yazıyoruz, tek Talha yazmıyor.

Bu arada Talha bana yazıyı okur olarak eleştirdiğini," TWT'nin ve THG Oyun'nun bu eleştiri ile alakası yoktur" diyerek belirtti. Umarım Talha'nın mesajını yazdım diye bu sinirle beni de banlamazsın :P Bütün söyleyeceklerim bu kadar. Başarılarınızın devamını dilerim.
discussioncontroller