"Horatio Nelson'un Napoleon Sevgisi"
ofcmofcm
Üye
Açıkçası onu söylememin sebebi şuydu. Ben oyunların size de ulaştığını biliyorum. Ama Talha bu kadar kendinden emin olarak bunu siz preview'den yazdınız diye iddia edince "Her halde onlara daha review sürüm ulaşmadı veya bizden çok sonra ulaştı, 'Bize gelmediyse Oyungezer'e de gitmemiştir bunu preview sürümünden yazmışlardır' diye düşündüler" dedim.

Aksi takdirde "Oyun bize gelmişse Oyungezer'e de gelmiştir, elinde oyunun review kopyası varsa tutup da salt preview'e bakarak incelememiştir Tuğbek" derdi, öyle değil mi?

Bunu söyleme sebebim buydu yoksa küçük görmek falan değil. Öyle anlaşıldıysa özür dilerim.

Talha'nın "TWT'nin ve THG Oyun'nun bu eleştiri ile alakası yoktur" demesinin bir anlamı yok dediğim gibi. Şimdi Tayyip çıksa da "Laiklik çok saçma bir şey" dese yer yerinden oynar, sonra çıkıp ben bunu AKP veya hükümet adına demedim, kişisel görüşümdür diyebilir mi?

Bu eleştiriyi sen veya TWT'den başka biri yapsa kafama takmazdım. Çünkü biliyorum ki Oruç'un bu forumla kurduğu ilişki sadece Oruç üzerindendir yazdığı yerlerle ilgisi yoktur veya çok azdır. Ama TWT'nin yöneticisi olup, her TW oyunu için ayrı başlık açıp hepsine iki kere TWT linki koyan biri bunu iddia edemez. Yayıncılığın getirdiği sorumluluktan kastım bu.

Senin yaklaşımında da, eleştirilerinde de bir sorun görmüyorum. Ayrıca Talha'dan duyduğun birşeyi söylemende yanlış yok. Hesabını ona verip "Al abi burdan cevap yaz" desen o zaman olurdu ancak =)
OceaN
Üye
ofcm dedi:

Talha'nın "TWT'nin ve THG Oyun'nun bu eleştiri ile alakası yoktur" demesinin bir anlamı yok dediğim gibi. Şimdi Tayyip çıksa da "Laiklik çok saçma bir şey" dese yer yerinden oynar, sonra çıkıp ben bunu AKP veya hükümet adına demedim, kişisel görüşümdür diyebilir mi?

Bu üslubunuz,önemli bir dergide oyun incelemesi yapan ve forum admini olarak ağır abi tavırlarınızla hiç bağdaşmıyor.Tayyip kim askerlik arkadaşınızmı ?

Açıkçası Talha söylediklerinde bana göre(ayrıca oyunu gerçekten bilen Türk oyunculara görede)çok haklı.Bu ayki sayınızı sadece NTW incelemesini okumak için aldım.Açıkçası hayal kırıklığına uğradım, yazdıklarınızı görünce.Kaba taslak bir tarih dersi verilmeye çalışılmış ve zaten oyun duyurulduktan 1-2 ay sonra öğrendiğimiz şeyleri yazmışsınız.Açıkçası bende ön inceleme versiyonunu inceleyip yazdığınızı düşünüyorum zira üstteki mesajlarınızdaki üslubunuz ve saldırgan tavrınızda bunu belli ediyor.Gold versiyon incelenip Drop-in Battle sisteminden nasıl bahsedilmez?Veya Osmanlı Birimleri ve Generalleri hakkında nasıl bilgi verilmez?Ya H.Nelson meselesi?Ona değinmeye gerek bile yok.Daha birçok şey var hepsi aklıma gelmiyor ama gerçekten çok eksik bir incelemeydi.Kendi yazınız ile THG'de yayınlanan Talha'nın incelemesini okursanız dediklerimi anlayacaksınızdır.Lütfen bir dahaki TW oyunlarında incelemeyi oyunu gerçekten bilenlere bırakın veya TWCenter gibi dev TW topluluklarında biraz araştırma yaparak yazın,hem kendi prestijinizi hemde derginin prestijini düşürmeyin.
Bunları neden yazıyorsun diye sorarsanız,ne Talhayı savunmak için(zaten pek fazla muhabettim yok kendisiyle 1-2 kez steamden görüşmüşüzdür en fazla)nede CA'da veya Sega'da çalıştığım için yazıyorum.İnsanlar böyle incelemelere bakıp oyunu zaten alacak olanlarda vazgeçiyor ve olan bizim gibi oyunun Multiplayer yanını daha çok sevenlere oluyor.Herhangi bir tartışmaya girmeyeceğim sadece yazmak istedim,teşekkürler.
turcoman
Üye
Biraz geç olsa da bende birkaç söz etmek isterim.

TwT ve talha(halife-twt yöneticisi) bana göre türk tw communitysine birçok konuda zarar vermiştir.Örneğin paradox ve diğer oyunlara yönelmeleri sonucu siteden hatırı sayılır bir üye eksilmesi olmuş, halihazırda talha ile dünya görüşleri uymayan birçok kişi de ayrı banlanmış olduğu için bu oyunu uzun zamandır oynayan "gediklilerin" çoğu oyunu bırakmış ve  türk tw communitysi zarar görmüştür.Gedikliden kastım oyun olarak genelde sadece tw oynayan tw fanlarıdır.Bu tip kişiler geyik yapacağı zaman bile tw ile bir bağ kullanırdı.Fakat birçok kişinin keyfi banlanması ve diğer oyunların etkisi hasebiyle community olarak elde sadece birçok yeni başlayan, oyunu bugün oynayıp yarın bırakacak kişiler ve ancak sınırlı sayıda ciddi oyuncu kalmıştır.Oyunun en eğlenceli kısmı olan multiplayer'a verilen desteğin ise sadece düzenlenen ankara gününde kalması ayrı bir konudur.Bence bunun tek sebebi de site yöneticisinin(talha-halife) multide beceriksiz ve yetersiz olmasıydı.Bu yetersiz destek-hatta zaman zaman multicilere olunan köstek- tw'ın türkiyede yaygınlaşmasını önlemekle kalmamış birçok oyuncu bu düşük yapay zekalı single player modundan sıkılıp yüksek yapay zekalı oyunlara geçmiştir.Hatta ve hatta twt'nin yöneticilerinden can ömer, siteyi bırakmış ve paradox oyunlarına geçmiştir.Sitenin profiline baktığımızda yavaş yavaş tw'dan kaymaya başladığını görmekteyiz.Bunun sebebi olarak yöneticinin diğer oyunları siteye taşıma çabası ve eski üyelerin sebepsiz yasaklanmasını gösterebiliriz.Şimdilerde bu eski üyeleri başka bir tw communitysinde bir araya getirmeye çalışıyoruz.

Amma velakin, buradaki incelemeyi okuyunca talha ve twt'nin ruhuna rahmet okuduğumu söylemek zorundayım.Oyungezer gibi ciddi bir derginin, bu derece hatalar yapması gerçekten benim gibi tw fanlarını yaraladı.Bunun sebebi de incelemenin çok yüzeysel ve hatta yanlış olması ve bu oyunun önemsenmiyor olmasıdır.Bu tip yetersiz ve yanlış tanıtılmalar yüzünden TW'ın cod ve diğer oyunların gölgesinde kalması, hele ki bunun Türkiyenin en büyük oyun dergilerinden oyungezerde yapılması büyük bir skandal.

Nelson'un napolyon'un sağ kolu yapılması ve özellikle kara kumandanı yapılması bize gösteriyor ki incelemeyi yapan sorumlu arkadaş, ya oyunu tam sürümden incelememiş, yada trafalgar historical battle'ını oynamamıştır.Zira oynasaydı napoleon'un karşısında nelson'un olduğunu ve nelson'un bir amiral olduğun anlar,nelsonu napolyonun kara ordusunun kumandanı yapmazdı.Yazıyı hazırlayan arkadaş tam sürümden bu incelemeyi yaptığını söylüyor, demekki o zaman oyunu yeterince incelememiş ve deniz savaşlarına bakmamış.Baksa idi böyle bir hata yapmazdı.Bu da incelemenin eksik olduğunu gösterir.

Drop-in battle ve multiplayer campaign, Rome tw'dan beri oyuncuların rüyalarını süsleyen bir sistemdi.Herkes yetersiz olan ai'nin yerine campaignde arkadaşları ile oynamayı hayal ediyordu.Bu özelliğin ciddi biçimde gerçekleştirildiği ilk oyun olan ntw'nin incelemesinde bundan yeterince bahsedilmemesi ise bence büyük bir eksiktir.Zira türk tw oyuncuları single player'ı bitirdikten sonra -talhanın multiye zerre destek vermemesi sonucu- multiplayer oynamadan direk başka oyunlara yönelmekteydi.Fakat bu özellik bahsedilseydi belki oyun daha fazla satacaktı.

Eğer inceleme yapacak zamanınız yoksa -ki sizin işiniz de oldukça zor- oyunu biz total war fanlarına verin biz helaline inceleriz.Yeter ki tw tanınsın ve daha çok tw oynayan oyuncu olsun.
discussioncontroller