Mount & Blade (At ve Kılıç) - Warband
SİNİRMANGASİNİRMANGA
Üye
Umarım bu konu açılmamıştır, açıldıysa bile ben göremedim.

Neyse efendim bildiğiniz gibi bu topraklardan çıkan en sağlam oyun olan At ve Kılıç'tan bağımsız, ek paketten çok yeni bir oyun diyebileceğimiz, hiçbir katkım olmadığı halde sebebsiz yere gurur duymaktan kendimi alamadığım bir oyun Warband.

At ve Kılıç oyunuyla Level dergisinde 0.808 versiyonu verildiğinden beri ilgiliyim.Oyunu "Hah türk oyunu" diye burun kıvırıp yükledim.Boyutu azdı, grafikler o an için birşeye benzemiyordu gözümde.Dünya haritasını ilk görüşümde "Hah işte anca bunu yaparız" diye düşünüyordum (oha lan kendimden tiksindim şimdi ;D ) Sonra şehre girdim bi.Bakındım bi çevreye.Fena değildi, hoşlanmaya başladım.Sonra arenasına girdim oyunun.Dünya üzerinde o arenadan aldığım zevki bana yaşatabilen bir oyun olmamıştı!

Sürekli yeni karakter açıp, 6 level olan demo sınırına defalarca ulaştım.Özellikle yay kullanmaya hasta olan ben, arenada bana o silahı versinler diye her seferinde dua ediyordum.Sonraki sürümde oyunun full versiyonunu edindim.Aldığım zevk hiç azalmadı sınırsız oynama zevkine erişince.Deli gibi modlar yüklesem de native'in ayrı bir havası vardı hiç vazgeçemedim ondan (ki daha dün oynadım at ve kılıcı 2 saat =)

Ama benim ve çoğu kişinin oyunda bulduğumuz bir eksik vardı.Ustası olmuştuk oyunun, yapay zeka bizi tatmin etmiyordu artık.Uzun zamandır oyunun forumlarında ne zaman multiplayer versiyonunun çıkacağını soranlardan bütün forum bıkmıştı bıkmasına ama onların da herbiri istiyordu.

Sonra Warband duyuruldu.Nasıl heyecanlandım anlatamam.Oyuna ufak ufak para kazandıran her birimizin zaferiydi bu.Oyunu orjinal alanların zaferiysi (benim zaferim değildi ne yazık ki, içime batıyor hala)

Şimdi bu oyun gümbür gümbür geliyor.Sipariş ettim ama bekleyemiyorum.Bu birkaç gün geçmeyecek gibi geliyor.

Bir kaç gün sonra oyun elime geçtiği gibi burayı methiyelerle doldurmaya hazırlanıyorum

Ekleme: Faydalı olur diye düşünüp taktik yazanların mesajlarını buraya eklemeye karar verdim.

Piyade (Çift elli silah kullanan) - Quendarth

Quendarth dedi:

Spoiler:
Bir oyun bitirdim kimse gelmedi yahu :D.

Neyse, ben çoğunlukla piyade olarak oynuyorum. O yüzden piyade taktiği vereyim biraz :).

Ben her zaman kesici hasarı yüksek çift elli silahlardan en uzununu tercih ederim. Gönderli veya Çift elli kategorisinde olması fark etmez (Ama mızrak olmaz. Balta tarzı gönderli silahlar olacak). Svadya hariç her zaman en pahalı silahı alırım. Svadya'da en pahalı ikinci silah (Çünkü birinciye yetmiyor para başlangıçta). Mutlaka bir bedava tek elli silah ve kalkan da bulundururum. Okçular kabus oluyor yoksa. Kalan parayla da zırh falan işte. Çift elli ve gönderli silahlar yavaş, ama uzun olmaları çok büyük avantaj.

Piyadelere karşı: Piyadelerle ilk birbirinize doğru koşarken saldırı tuşuna basılı tutun. silahınızın menziline girdiği anda tuşu bırakın. Tam bırakma süresine oynadıkça eliniz alışıyor. Eğer onun silahı daha uzunsa veya ilk o vuracak gibiyse tam vuracağı sırada bir adım geri  çıkıp, saldırısını yaptıktan hemen sonra tekrar öne giderek vurun. Eğer mızrak taşıyorsa mızrağı savurmaya başladığı anda sağa veya sola kaçıp öyle vurun. İlk darbeyi siz veya o indirdikten sonra hemen yine saldırı tuşuna basılı tutmaya başlayıp adamın etrafında dönmeye başlayın (w ile birlikte s veya a'ya aynı anda basılı tutarken ve mouse hedefi sürekli adamın üstünde tutun). Bu arada mesafeyi de mümkün olduğunca koruyun. Eğer siz vurma fırsatı bulamadan sizi menziline alıp vurmaya başlarsa hemen bloklayın ve karşı atak yapın. Zaten çift elli silahlar çok büyük ihtimalle bir ya da iki vuruşta öldürüyor, ama ölmezse tekrar etrafında dönmeye başlayın.

Süvarilere karşı: Süvarilerle savaşmak alışana kadar oldukça zor olacak. Ama alışınca resmen anti-süvariye dönüyorsunuz uzun silahınız ile :D. Süvariyi koşarak yakalama şansı olmadığı için ancak onlar atını üstünüze sürerse savaşma şansınız olur. Bu yüzden süvari avlamak istiyorsanız açık alanlarda dolaşın, sizi kolay hedef sansınlar :D. Üstünüze bir süvarinin geldiğini fark ettiğinizde silahınızı sağ veya solda tutarak saldırı pozisyonuna geçin. Mızraklıysa iş biraz daha zor çünkü mızrağın menzili uzun ve sizden önce vurma fırsatı yakalayabilir. Vurma menzilinize girmeden hemen önce süvarinin geldiği yönün aksine doğru çekilip silahınızı aşağıdan (atın ayaklarına doğru) savurun. Bu tam bir zamanlama meselesi ve alışmak zor. Eğer başarılı olursanız muhtemelen atla birlikte yere yuvarlanacaktır. Yuvarlanmaya başladığı anda düştüğü yöne doğru silahınızı yukarıda tutarak koşun ve menzile girdiği anda kalkmasına fırsat vermeden beynini ikiye bölün. Anında ölecektir. Eğer ayağa kalkmasına fırsat verirseniz hemen ilk saldırınızı bloklayacaktır. Siz de bir de piyade dövüşüne girmek zorunda kalacaksınız.

Okçulara karşı: Okçulara karşı yapılacak pek bir şey yok. Karşınızda size ok atan bir okçu varsa hemen tek elli silah - kalkan moduna geçip korunarak üstüne yürüyün. Ama kalkan var diye bodoslama gitmeyin, sağ sol da yapın. Yaklaşınca iki taktik var. Birincisi az bir mesafe kala hemen iki elli silaha geçip uzaktan vurmak. Bu genelde deneyimsiz okçular için daha iyidir. Siz vurmadan önce bir ok daha atma fırsatının olduğunu sanır ama silahınızın uzunluğunu hesaba katmaz. Son oku atmasına izin vermemelisiniz, çünkü muhtemelen vurur. İkinci taktikse okçuya iyice yaklaşıp kılıcını çekmeye zorlamak. Bu durumda piyade taktiğini uygulayarak kolayca yenersiniz.

Atlı okçulara karşı yapılabilecek pek bir şey yok. En azından ben bir taktik geliştiremedim. Ya fırlatma silahı alacaksınız ya da en yakın ata binip öyle saldıracaksınız.

Şimdilik taktiklerim bu kadar :). Şimdiye kadar sadece çift elli piyadeye yöneldiğim için o konuda yazdım. İleride bundan sıkılıp başka sınıflar oynarsam yazarım belki bir şeyler :).

Süvari (Mızrak Kullanan) - Sinirmanga

Spoiler:
Ben daha çok atlı oynuyorum ve mızrak kullanma - ölüm kalım savaşı modunda şu anda oynayan en iyi oyuncularla eşit sayılırım ben de onu yazayım

Ben daha çok mızrak kullanıyorum.Kesinlikle balta olmayacak.At olarak şimdi adını unuttuğum ama en hızlı olan beyaz at dışında at kullanmam.Oyun kendi alabileceğinizin en iyisini zaten aldığı için zırh ve silahları bir kere en iyilerine ayarlarım sonra hiç dokunmam.

Dediğim gibi ana silahım her zaman mızraklar.Svadyalılar hariç her ırkın en uzun menzilli ve en pahalı mızrağını seçerim.Svadyalıların en pahalı mızrağı menzil konusunda bir canavar olsa da benim favori modum ölüm-kalım savaşı için hız daha önemli.

Bunların dışında 2 tane kalkan ve atın ölmesi tehlikesine karşı bir tane tek elli (olabildiğince uzun ya da hızlı) bir silah bulundururum

Okçulara karşıyken;

İşte mızraklı süvarilerin en kolay hedefi! Hep bunları arayacaksınız.Şu anda çoğu okçu ustalaşmadığından panikleyip sizi vurmaya çalışıyor.Aslında yapmaları gereken en başta atı indirmek.Eğer bir okçu sizi farketmediyse direk üzerine atı sürün elinizde mızrak varken ve x tuşuna basılı tutun.Direk şişleyeceksiniz şerefsizi =)

Eğer sizi farkettiyse ata mı yoksa size mi nişan aldığına bakın.Eğer size nişan alıyorsa korkmayın.Ya sizi küçümsüyor ya da okçu olarak oynamaya alışkın değil.Kalkanınıza güvenin ve ağzına oturtun mızrağı.

Eğer okçu biraz akıllıysa (ya da fırsat bulmuşsa) mızraklılara karşı bir kayanın üzerine ya da bir evin yakınına tünemiştir.Kayaların üzerindeki çoğu okçuya atı zıplatıp mızrağın menzilinden yararlanarak erişebilirsiniz.Ama bu ustalık istiyor biraz

Eğer bir duvarın yanındaysa en önemlisi atınızı yavaşlatmamanız.Ya yan taraftan saldırın ya da saldırırken zıplayın.Bu size atı çevirecek kadar zaman kazandırır.Bir atlı gerekmedikçe durmamalı hatta yavaşlamamalı.Her an göğsünüzden içeri bir ok veya mızrak girebilir durursanız

Piyadelere gelecek olursak;

Bunların tek elli kılıç kullanan çeşitlerinden hiç korkmayın.Mızrağınızı geçirin suratlarına.Eğer piyade oynama konusunda uzman değillerse okçulardan sonra en kolay hedefler bunlar

Ancaaaak.Bir süvarinin en kötü kabusu mızraklı piyadelerdir.İki elli kılıç kullanıcıları da bunlardan sonra gelir.Sizi farkettikleri anda direk tabanları yağlayın en başlarda çünkü deneyimsiz birinin (çoğu durumda en iyi oyuncunun bile) bunlara karşı yapabileceği fazla birşey yok.Eğer illa savaşmak isterseniz de şunu uygulayın;

Mızraklar ve çift elli silahlar genelde doğaları gereği yavaş silahlar.Eğer atınızı piyadeye umut verecek ama silahı size ulaşamayacak bir mesafedeyken döndürüp yan taraftan mızrağınızı sokabilirseniz büyük ihtimalle deşersiniz.Bu genelde çift elli silah kullananlarda ya da kalkanını kaybetmiş mızraklılarda yarıyor ama.

İkinci taktik de silahını çeken piyadenin silahının ters tarafına geçip saldırmaktır.Piyade eğer kendini savunmazsa çok rahat alırsınız onu.Tabii deneyimli piyadeler yapabilirlerse baltalarını kafalarının üstüne kaldırıyorlar böyle durumlarda.Eğer lag olmazsa almanız imkansız onları.Fellik fellik kaçın

Mızrak kullananlar sizi imkan bulurlarsa öldürürler, atınız sağ kalır genelde.Ama çift elli balta, kılıç kullanıcıları en başta ata nişan alırlar.Burada aldığımız kılıç devreye giriyor.Onlara karşı uygulanabilecek en iyi taktik kalkanla saldırıyı engellemek, hızlıca e tuşuna basıp tekme atmak ve silahımızı ona isabet ettirmeye çalışmak.Ancak iyi bir çift elli silaha iki kalkan ancak 4-5 vuruş dayanıyor.Ondan şansı fazla zorlamamak lazım.Tek elli silahla çift elli bir silahı bloklamaksa imkansız değil ama işkence

Diğer atlılara geçelim;

En çok zorlayacaklar diğer mızrak kullanıcıları ve atlı okçular.Atlı okçular size ya arkadan saldırır ya da ata hedef alarak sizi düştüğünüz anda vurmaya çalışır.Yapılabilecek fazla birşey yok.Eğer bunlardan biriyle karşılaşırsanız rotasını belirleyip onu ya da atını öldürüp beladan kurtulabilirsiniz.Çoğu atlı okçu hem sürüp hem de ok atmak zor olduğundan daire ya da yarım ay çizerek sürer.

Eğer bunu yapmıyorsa savaşın sizi gizlemesini umarak arkanıza bakmadan kaçın.Şanslı bir atış olmadığı sürece bir ok atı öldürmez

Mızrak kullanıcılarına karşı tamamen sizin deneyiminiz ve kurnazlığınız iş görüyor.Bunlarla karşı karşıya kalmaktan kaçının ve yanlardan saldırmaya bakın.Eğer ortalık kızışırsa bir kaç tur atın, asla atınızın çarpışmasına izin vermeyin ve sürekli hareket halinde olun.

Bunları uygulayarak ölüm kalım savaşlarında ve kale kuşatmalarında üstünlük sağladığım çok oldu ^^

Kubilay Han's Guide to Archery:

Spoiler:
Basit mantık yürüterek katliam yapmanın sırlarını öğreticem şimdi size, gerçi birçoğunuzun denk geldiği şeylerdir bunlar... ama olsun, bilmeyenler için de gösterelim dedik.
- İyi bir okçu olacaksanız zırh, kılıç, miğfer falan hiç uğraşmıyorsunuz arkadaşlar. Direk Khergit Bow'u alıyorsunuz. Alabileceğiniz en hızlı, at üstünde kullanımı en rahat ve isabetli yay bu.
- Süvarilere karşı savaşırken uzak mesafede veya at üstünde olmanız daha mantıklıdır. Atla kaçarken arkanızı dönüp düşman atını ok manyağı yapabilirsiniz. Adama ok atmayın, çünkü büyük ihtimalle ağır zırhı ve kalkanı olacaktır. Attan düşürürseniz arkadaşlarınız elemanı harcayacaktır zaten. Abluka + karambol usulü :D
- Kalkanlı elemanlara karşı genelde bacak bölgesine ok atın. Korunsa bile vurabiliyorsunuz. Fakat uzun kalkanlarda işiniz daha zor. Bu konuda en rahat vurabileceğiniz hedefler Nord askerleri. Kalkanları geniş ama yuvarlak. Bacakları kabak gibi ortada. Sıkın topuklarına :P ! Uzun kalkanlı diğer elemanları ise atla etraflarında dolanarak vurabilirsiniz. Ya da yakına gelmesini bekleyin, tam kılıcı kaldırırken headshot yapın. Kalkanları ağır olduğundan korunma moduna geçmeleri biraz daha uzun sürüyor. O mikrosaniyelik boşlukta çok headshot atıyorum şu günlerde :D
- En büyük probleminiz diğer okçular olacaktır. Zira onlar da menzilli silah kullanıyor. Arbalet kullanıyorlarsa büyük ihtimalle siz kazanacaksınız. Çünkü bizim kompozit yayımızı germemiz onların arbalet germesinden çok daha kısa sürüyor. Hiç headshot kasmayın, hedef alana kadar yere düşersiniz genelde. Arbaletler çok daha fazla hasar verebiliyor(tarihi yanlışlık. turkish composite bow'u google ediniz). Olabildiğinizce hareket halinde olun, düşmana yaklaşırken 7 çizin. Evet 7. Fakat çok uzun olmasın, yoksa şişkebab olabiliyorsunuz.
- Kuşatmalarda en önemli birlik biziz. Saldıran taraf bizsek, surlardaki okçularla ilgilenmeliyiz. Öldürmeliyiz demedim, ilgilenmeliyiz dedim. Yapacağımız şey, öldürebiliyorsak öldürmek yoksa sürekli ok atışı yapmaktır. Baskı ateşi altında kalan eleman ya size karşılık verecek ya da sizin piyade arkadaşlarınıza saldıracak. İkisini de aynı anda yapamağı için bir şekilde can verecek veya geri çekilecektir. Kalenin kapıları kırılırken de nöbetçilik yapmalısınız. Kapı açıldığı anda içeri ok yağdırın 2-3 saniye. İçerideki elemanları birazcık oyalamanız takım arkadaşlarınızın içeri hücum etmesini kolaylaştırır.
Eğer kuşatmada savunan taraftaysanız, düşmanın yaklaşmasını bekleyin. Uzaktan attığınız oklardan çok rahat kaçıyor düşmanlar. Merdivendeki elemanları temizlemeye çalışın. Kırılmayı bekleyen kapıları kollayın. Çok fazla anlatılacak şey yok, kaleyi avantajınıza kullanın biraz.

Kubilay Han's Guide to Throwing Weapons:
Spoiler:

Fırlatma silahları tamamen tuzak kurma ve ani baskınlar içindir. Damlarda gezerken düşmanın arkasına inmek, bir anda binadan dışarı fırlamak, attan inip intihar komandoluğu yapmak... vs vs..

- Yakın mesafede etkili olduğunuzu unutmayın. Gidip de Leonaidas veya Spartacus gibi 40 metre ilerdeki bir süvariye cirit fırlatmayın. %90 boşa gidecektir. Süvari size doğru geliyorsa atını vurun sadece.

- Genelde düşmanı arkadan yakalamaya çalışın. Elinizdeki silahı fırlatmak silahın türüne göre değişiyor çünkü. Bu riski en başlarda almayın, en azından alışana kadar. Silahların ağırlıklarını, isabetlilik ölçülerini ve hasarını kafanıza oturtup elinizi de alıştırdığınızda ise çok vahşi bir insan olabilirsiniz :D
- Atabileceğiniz en iyi silah tabi ki cirit. Genelde atlılara karşı veya arkası dönük askerlere fırlatın. Size bakan kalkanlı birisi koskoca ciriti rahat bloklayacaktır. Cephaneye yazık anam :D
- Fırlatma baltaları genelde orta mesafe için iyi. Orta hızda atılıyor. Ayrıca fırlatmak istemiyorsanız X'e basılı tutarken sol tuşa basarsanız baltayı savurur. Ölmeden önce birini daha yanımda götürürüm diyenler için uygun bir hareket. Ya da arkadan saldırıyosanız önce baltayla vurun, sonra baltayı kafasına atın.
- Fırlatma bıçakları için de aynı şeyler geçerli. Sadece taciz ateşi için kullanın, yoksa pek işe yaramıyorlar. Çok hızlı atabilmeniz size avantaj sağlar. Kafaya doğru 6-7 tane hızlı hızlı atın, muhakkak bir tanesi tutar.

QuendarthQuendarth
Mod
Oyun 5 dakika önce geldi şimdi yüklüyorum :).
QuendarthQuendarth
Mod
İlk izlenimlerimi yazayım.

Oyunun kutusu ve kutu içeriği gayet güzel. Çok da süper sayılmaz ama 30 TL'lik fiyata göre bence fazlasıyla iyi. Harita düşündüğümden küçük çıktı, ama bayağı kalın ve güzel bir kağıda basmışlar. 60 sayfalık kitapçık ilk oyunu yalayıp yutmuş olanlara pek birşey sunmuyor. Yine de ilk kez oynayacakların işine yarayacaktır. Oyunu yüklemek için Steam kullanmak zorundasınız. Daha önce hiçbir yerde böyle birşey yazdığını görmemiştim. Yüklerken Steam açılınca şaşırdım. Yüklenir yüklenmez Steam'de çok kısa süren bir update yaptı. Şimdilik gördüğüm tek eksiklik Steam listesinde oyunun simgesinin olmaması. Modlar ve küçük oyunlar dahil herşeyin simgesi var, bir tek Mount& Blade'in yok.

Şimdi oyuna girip 5-10 dakika bakacağım. Sonra malesef okula gitmek zorundayım :(. Akşama online savaşlara başlarım ama :).
UtherLightbringerUtherLightbringer
Üye
Birşey soracağım bu normalde singleda tek başıma geziyorduk ordu falan topluyorduk warband ile artık bu olaylar da mı online hale geliyor?
SİNİRMANGASİNİRMANGA
Üye
Steam geliyor mu oyunla beraber? Yüklü değil çünkü bende.Olmadı ogz dvdlerine bakayım vardır belki
mta88
Üye
çalışmak için ilk oyunu istiyor mu?
SİNİRMANGASİNİRMANGA
Üye
mta88 dedi:

çalışmak için ilk oyunu istiyor mu?

Hayır
CoraxCorax
Üye

Steam geliyor mu oyunla beraber? Yüklü değil çünkü bende.Olmadı ogz dvdlerine bakayım vardır belki

steam'in boyutu 2 mb bişeydi galiba, dergi cdleri karıştırmaya gerk yok bence.

www.steampowered.com
QuendarthQuendarth
Mod

Birşey soracağım bu normalde singleda tek başıma geziyorduk ordu falan topluyorduk warband ile artık bu olaylar da mı online hale geliyor?

Hayır. Farklı Multiplayer modları var ama hepsi direkt savaş, hiçbirinde harita ekranı yok. Yine de Eski oyundaki Single Player modu bayağı geliştirilmiş.

Steam bug'ı da kapatıp açınca düzeldi gerçekten. Başka oyunlarda hiç olmamıştı ama.
bfrheostatbfrheostat
Üye
Çok merak ediyorum ya, ilk fırsatta alacağım :)
ashcashc
Üye
Quendarth dedi:

... Oyunu yüklemek için Steam kullanmak zorundasınız...

Bak bu iyi olmamış işte. :-[ Her ne kadar steam kullanan biri olsamda; kutulu olarak satılan oyunların steam kullanması hoşuma gitmiyor. 
discussioncontroller