Aion yalanı.
Badkarate
Üye
Herkese ıyı gunler. acıkcası ''isyan'' ıcın buradayım. herseyden once kendımı tanıtayım. ısmım safak tolga karabacak. yasım 39. kendımı bıldım bılelı oyun oynarım. offlıne online stratejı fps aklınıza ne gelırse. Devasa online furyasına Anarchy online ile ve ülkemızde satısa sunuldugu ılk gun aldım ve basladım. o gunden bu yana Eve online, WoW (6 senedır),Gw, Warhammer online ,Cov ve Coh, Age of conan Aion (malesef sayenızde),  su anda Champions online oynuyorum. Bu arada adını bıle anmak ıstemedıgım sayısız online oyun denedım. (acgözlu aylıgı yaklasık 65-70 tl ye tekabul eden Sro da dahıl.)WoW da Anarchy Online da Warhammer da end game oyuncusuydum. Kım ne derse desın Hardcore Oyuncuyum. özellıkle Devasa online söz konusu oldugunda. Şimdi sade de gelelım
Nerdır bu Aion abartısı???  Oyun Emocu tıplerle dolu cılalanmıs Sro yada Lineage den baska bırsey degıl. Karakterler guzel gozukuyor evet belkıde champıons online %10 u bıle denemeyecek genıs!! bır karakter yaratma ekranı var ok. Bınek yok ama ucabılıorus (45sn yırtınırsan 1.5 mın olur belkı oda heryerde degıl) oyuna basladıgımız yerler Elios larla Asmodıan bölgeleri Copy paste teknıgıyle yapılmıs. en kucuk bır fark yok. Elıos lar bıraz daha ısıklı aydınlık. Oyunda Stratejık derınlık desen eh ıste 12 yas altı bunun ıcın ugrasabılır. bır muddet sonra grınd e baglıyorkı gene Sro. Yok muhtesem guzellıkte ortamlarmıs grafıklermıs yagmur yagınca kafasına yaprak tutunca ne guzel oluyormus falan fılan. ya oyun free olsa bıle oynanmaz. o kadar abartmıssınızkı ama O KADAR ABARTMISSINIZKI  aklım almıyor. Age of conan nın ılk 20 lvl hezeyanı gıbı. ama AOC de sonradan bunu ıtıraf etmıstınız. oyunun ıcı bomboş sadece sızın abartı yazılarınıza kanıp aldım. Ayrıca yerlerın dıbıne soktugunuz Champıons Online her anlamda 40k basar sızın sözde muhtesem Aionunuza. belkıde kotu gıden ekonomık dengeler sızı buna ıttı bılmıyorum. Elbette gecerlı sebebler sunacaksınız. Ama aynası iştir kişinin oyun belli oynadım. belkı gormedıgım seyler verdır dıye ıyıce sındıre sındıre oynadım. malesef arkadaslar bos yere gereksız abartınız sonucunda 80 tl mı cöpe atmıs hıssedıyorum kendımı. Sınan Akkol un X com Ufo defence acıklamasını yazıp kadronuza katıldıgı zaman bıle eskı yıllanmıs bır okuyucuydum. (su an dergı farklı tabıii). Okunuyorsunuz ve sızı okuyan kesım arasında konusluyor, tartısılıyor ve elestırılıyorsunuz. bır dahakı oyun acıklamanızda bunu gozardı etmemenızı temennı ederım. A sunuda belırtmek ıstıyorum . en ıyısısınız en guvenılırınız. bu hatayı nasıl yaptınız bılemıyorum. kalın saglıcakla.
Orbayd
Üye
Oyunun abartıldıgı dogru, yanlız beyenedğin veya elestirdiğin yerleride yazasan bir açıklama getirebilirim. Oyunun so yada lineage 2 ye benzemesi normal çünkü bu 3 oyun asya mmosu. Ayrıca oyunu oynamak zorundada değilsein bırakırsın baska bir oyuna gecersin ama su anda wowdan sıkılmıs kisilerin bska bir oyuna geçme olasılıkları yok en iyi oyun aion atmosferi farklı sürekli bir pvp si war ayrıcada pve yöyündende doyurucu.
interceptor
Üye
Orbayd dedi:

Oyunun abartıldıgı dogru, yanlız beyenedğin veya elestirdiğin yerleride yazasan bir açıklama getirebilirim. Oyunun so yada lineage 2 ye benzemesi normal çünkü bu 3 oyun asya mmosu. Ayrıca oyunu oynamak zorundada değilsein bırakırsın baska bir oyuna gecersin ama su anda wowdan sıkılmıs kisilerin bska bir oyuna geçme olasılıkları yok en iyi oyun aion atmosferi farklı sürekli bir pvp si war ayrıcada pve yöyündende doyurucu.

kesinlikle katılıyorum.pvpve de gayet güzel bir sistem.unutmamak gerek:=)
Badkarate
Üye
begendıgım yer karakterlere yakından bakılınca gusel gosukuor ama skıll kullanırken neden ölesıne kotu mıdı sesler kullanılmıs anlamak mumkun degıl. ya bırsey dostum bu oyunun pazarlanmasında mıllet kıtapcık verıyor heyerde acıklamalar falan yazıyor mıllet bu oyuna paralı oldugu halde 9 puan yada uzerı verıyor. champıons online bakıyorum 6 verılıyor. CO yu bır deneyın ne demek ıstedıgımı anlayacaksınız. WoW a rakıp olabılecek tek oyun su an champıons online. deneyın pısman olmıyacaksınız.
Aracnoid
Üye
aion ile en ufak bir ilgim yok ama badkarate'nın yakındığı olay daha önceleride olmuştu.
mesela crysis ve devamı. oyungezerde o kadar övüldü, hakkında aylarca yazılar yazıldı, almanya'ya ofisine falan gidilip özel dosyalar hazırlandı falan. ama sonuçta zortlak bir oyundu.

ogz'yi seviyorum güveniyorum ama böyle hareketler bu güveni sarsıyor.
Orbayd
Üye
Champions online na o kadar az pun verilmesinin sebebi ve tabikide oyunculardan gelen sitemin çoğu içeriğinin doyurucu olmaması idi.City of Villian ve heores u yapan firma yaptıgı için insanlar eski oyunun  cilalanmıs ve içerik olarak COH/V sın üçte biri kadar olmayan bir oyuna düsük not vermeleri dogrudur(bana göre tabi).
istiyorsan bir de oyunları dene aradaki farkı açık ir sekilde görüceksin. Aion ise tamamen farklı bir oyun atmosferi olsun pvp ve grind tabanlı bir asya mmosu kala savasları ve gang agır basan bir oyun
Orbayd
Üye
Birde su var sonucta bu dergideki değerlendirmeyide yapan kisi her ne kadar  profesyonel olarak incelemeye calıssada oyundan etklendeği ufacık bir sey bile nota etki edebilir. Sonucta inceleyen kisi grindi oyunun bir eksisi olarak görmemis ve baska yerlerine odaklanmıs olabilir(Crafting pvp si vb..)( wowdada pek farklı değil x tane y kes farklı bir sey kesiyorsun ama hep aynı tar qler)

Dolayısı ile her inceleyen kisi farklı not verecektir. Darkfal gibi bir oyunada gamespot gibi bir yer 2 vermsiti ama o oyun 2 lik bir oyun değildi.Her inceleyn kisinin incelediği oyunda belli bir beklentileri ve criterleri vardır bunalrı o oyun karsılıyorsa iyi puan alır o oyun, sonucta bu dergi insanlara bir oyun hakkında bilgi vemektir. En iyi çozüm kendin demen ve oynaman olacaktır.
interceptor
Üye
Aracnoid dedi:

aion ile en ufak bir ilgim yok ama badkarate'nın yakındığı olay daha önceleride olmuştu.
mesela crysis ve devamı. oyungezerde o kadar övüldü, hakkında aylarca yazılar yazıldı, almanya'ya ofisine falan gidilip özel dosyalar hazırlandı falan. ama sonuçta zortlak bir oyundu.

ogz'yi seviyorum güveniyorum ama böyle hareketler bu güveni sarsıyor.

sadece ogz değil dünyanın önde gelen siteleride söylüyor bunu.lütfen bakın.http://pc.ign.com/articles/834/834614p3.html
http://www.metacritic.com/games/platforms/pc/crysis?q=crysis,,,
Metacritic te yanılıyor olamaz ortalaması 91 crysis in.abartılan bir durum yok.
ALLegaLL
Üye
Badkarate dedi:

begendıgım yer karakterlere yakından bakılınca gusel gosukuor ama skıll kullanırken neden ölesıne kotu mıdı sesler kullanılmıs anlamak mumkun degıl. ya bırsey dostum bu oyunun pazarlanmasında mıllet kıtapcık verıyor heyerde acıklamalar falan yazıyor mıllet bu oyuna paralı oldugu halde 9 puan yada uzerı verıyor. champıons online bakıyorum 6 verılıyor. CO yu bır deneyın ne demek ıstedıgımı anlayacaksınız. WoW a rakıp olabılecek tek oyun su an champıons online. deneyın pısman olmıyacaksınız.

Bu yazıyı bu kadar hararetli bir şekilde yazdığından yola çıkarak; Aionu yeni bıraktığını ve CO na yeni başladığını düşünüyorum haksızmıyım_? Zaten oyunun eu da retail olalı çok olmadığınıda biliyoruz demekki söylediğim gibi olduş olmalı. CO nı biraz erken övdüğünü ve hatta wowa rakip olabilecek kadar hızlı bir fanboy olduğüunu düşünmüyormusun. Açıkcası ben öyle düşündüm. Yani böyle bir yazıyı CO için yazma ihtimalinde bir hayli yüksek 2-3 ay sonra.

Bu arada Aiona "o zaman" verilen puan hiçde abartılı değildi. İlk bakış ve önizleme sonucunda hayran kalınacak bir oyundu. Ama şu an bir puan verilse 7 den yukarı çıkamaycaktır. Şunuda çoknet yazabilirimki; 2.0 yamadan sonra bir kere daha puan verilse Aion yine 9 puanı kapar. Hatta bunu yazmakta tereddüt bile etmiyorum.
Badkarate
Üye
Coh ve Cov u senelerce oynadım.yedım bıtırdım. cok basıt bır örnek Coh yada Covda gorevlere gırdıgınızde hareket alanınız sınırlanırdı ve bu oyunu ''devasa online'' kategorısınden cıkarıyordu acıkca. (GW de ıse dunya sadece sıze ayrılmıs bır bolge gıbıydı). Ancak CO da WoW dakı gıbı gordugunuz kocaman mapte dıger tum oyuncularla berabersınız ve en kucuk bır kasma olmuyor ortalama makınalarda.CO onların cılalanmıs halımıdır? kesınlıkle evet ama bu nasıl bır cıla. mnesleklerden tutunda oyun evrenının buyuklugune questlerın cesıtlılıgıne mıllenıum cıty nın kesınlıkle yasayan bır sehır olduguna. yeteneklerın hatta dıs gorunusunun tamamen (ustelık ucretsız. wow bıle 6 euro mu ne alıyor oda cınsıyet degısımıne.sankı ıhtıyacı varmıs gıbı). cok yenı olmasına ragmen sık sık guncellenmesı ve neredeyse cok az denılebılecek buglarına. eksıklerı yokmu elbettekı var. Fan boymuyum? adayım evet kesınlıkle:) . arkadaslar netıcede bu zevk herkes ıstedıgını oynar.ıstedıgıne para öder ama bırde gercekler var. ben kımılerıne gore buyuk konustugumu dusunselerde su an ıddıa edıyorum Aion patlayacak (elbettekı ısteyen oynayacak) ama CO cok daha yukarılara cıkacak. bır oyunun sırf cızgı fılmlere yada comıcs lere benzedıgı ıcerıgı ne olursa sans verılmedıgını gordum. BKnz Physconouts en guzel örnektır buna. Ben zamanın bunu net bır sekılde gosterecegıne ınanıyorum. Lakın CO nun dıger DVO lara karsı dezavantajını da farketmıyor degılım dostlarım. bır Sci Fi olması 2. grafıklerın mukemmel ama netıcede comıcs havasında olması.bu arada Co ıle ılgılı genıs sayılabılecek acıklamayı ''dıger devasa onlinelar '' baslıgı altında elımden geldıgınce acıklamaya calıstım. bır okumanızı dılerım. yarın resımlerde eklenecek. daha net sekılde bılgılenmenız ve yenı baslayan arkadaslara yardım ıcın yazmaya devam edecegım. Saygılarımla.
jesuskane
Üye
Selamlar;
Merhaba arkadaşlar. 2 laf edip kaçacağım hızlıca kusura bakmayın. Halen ofisteyim, ve mesajın saatine bakın : )

Badkarate kusura bakma ama sen "ben bu oyunu sevdim", "bu oyundan nefret ettim"i konuşuyorsun şu anda. Oyungezer bu oyuna kaç verdi şu oyuna kaç verdi, neden verdiyi değil.

Anarchy online'la karşılaştırsan anlayacağım sıkıntını, anlamakla kalmayıp katılacağımda. Asherons Call'la, Dark Age of Camelot'la karşılaştırsan anlayacağım. Ama CO'yla karşılaştırdığında kusura bakma ama kalakalıyorum burada.
Sen ondan hoşlanırsın başkası bundan. Bir oyunda eğlenmen için, bir oyunu sevmen için oyunun iyi olması gerekmez. Aynı matematikle, çok çok iyi bir oyunu, bir çok konuda başarılı bir oyunu, hiç beğenmeyebilirsin, seni sıkabilir, eğlenceli gelmeyebilir.

Şimdi profesyonel görüş istiyorsan, DVO oynayacağım ne oynayayım diyen hiç kimseye kalkıp CO oyna demem. Çünkü bana göre olabildiğince sığ, fazlaca basit ve sıkıcı bir oyun. Şehir ne kadar canlı olursa olsun oyun kötü. Yapabileceğim bir şey yok bu konu hakkında. Kusura bakma.

Tek derdimiz eğer "not" ise; birçok incelemenin toplandığı ve notlarının paylaşıldığı siteler var. İncelemeleri okuyup, notları bir kenara yazarsan, inceleme tarihlerinide göz önünde bulundurursan o zaman biraz kavrayacaksın durumu.

Aion patlar patlamaz ne sen ne ben bilemeyiz o kısmını. Sevmiyorsan oynamazsın, sana danışan arkadaşlarına tavsiye etmezsin, ama kalkıpta "yalancılık"la itham edemezsinde kimseyi.

Buradaki arkadaşların yanıtları sana ters geliyorsa bilki tarzından dolayı. Bu kadar sene sizlerle birlikte olduktan sonra kalkıp birinin, bırakın benim imza attığım bir incelemeye herhangi bir yazıya "yalan" demesi hoş değil.

Sana göre iyi olan başkasına göre kötü, başkasına göre iyi olanda sana göre kötü olabilir. Ama bir inceleme yazarken, yazarın kişisel yorumunu çıkarttığında kalan "Aklın Yolu Birdir".

Saygılar, Sevgiler, İyi Sabahlar.
discussioncontroller