Aion yalanı.
jesuskane
Üye
Badkarate dedi:

belkıde kotu gıden ekonomık dengeler sızı buna ıttı bılmıyorum. Elbette gecerlı sebebler sunacaksınız.

Tekrar selam, bak bu kısmını atlamışım. Yukarıda yazdıklarıma ek olarak bunuda alırsan sevinirim. Bu cümlene yorumum -editör arkadaşlar nasıl algılar bilemiyorum- yorgunluğun getirdiği sinirde var biraz, ben "düpedüz terbiyesizlik" olarak algılıyorum. Kusura bakma. Yanlış anlıyorsamda uyar lütfen. Yanlış anlıyorsam dahi kurduğunuz cümlelerin nasıl anlaşılabileceği konusunda 2 kere düşünün lütfen. Şahsen hayatımı sürdürebilmek adına dokuz takla atıyorum bende her ay.

Tekrar saygılar
Görüşmek Üzere
Misafir
Dergideki Aion yazısını okuduktan sonra pek tatmin olmadım açıkçası ben de (Asya DVO'larına karşı önyargılıyım, evet). Ayıla bayıla Aion oynayan arkadaşlarım var, ben de onlara sordum oyunun nasıl olduğunu. Kısaca anlattılar. Beğenmedim yine de. Bu yüzden de oynamadım.

Yani 80 TL bayılmadan da fikir sahibi olunabilirdi, yazık olmuş.
ALLegaLL
Üye
Badkarate dedi:

Coh ve Cov u senelerce oynadım.yedım bıtırdım. cok basıt bır örnek Coh yada Covda gorevlere gırdıgınızde hareket alanınız sınırlanırdı ve bu oyunu ''devasa online'' kategorısınden cıkarıyordu acıkca. (GW de ıse dunya sadece sıze ayrılmıs bır bolge gıbıydı). Ancak CO da WoW dakı gıbı gordugunuz kocaman mapte dıger tum oyuncularla berabersınız ve en kucuk bır kasma olmuyor ortalama makınalarda.CO onların cılalanmıs halımıdır? kesınlıkle evet ama bu nasıl bır cıla. mnesleklerden tutunda oyun evrenının buyuklugune questlerın cesıtlılıgıne mıllenıum cıty nın kesınlıkle yasayan bır sehır olduguna. yeteneklerın hatta dıs gorunusunun tamamen (ustelık ucretsız. wow bıle 6 euro mu ne alıyor oda cınsıyet degısımıne.sankı ıhtıyacı varmıs gıbı). cok yenı olmasına ragmen sık sık guncellenmesı ve neredeyse cok az denılebılecek buglarına. eksıklerı yokmu elbettekı var. Fan boymuyum? adayım evet kesınlıkle:) . arkadaslar netıcede bu zevk herkes ıstedıgını oynar.ıstedıgıne para öder ama bırde gercekler var. ben kımılerıne gore buyuk konustugumu dusunselerde su an ıddıa edıyorum Aion patlayacak (elbettekı ısteyen oynayacak) ama CO cok daha yukarılara cıkacak. bır oyunun sırf cızgı fılmlere yada comıcs lere benzedıgı ıcerıgı ne olursa sans verılmedıgını gordum. BKnz Physconouts en guzel örnektır buna. Ben zamanın bunu net bır sekılde gosterecegıne ınanıyorum. Lakın CO nun dıger DVO lara karsı dezavantajını da farketmıyor degılım dostlarım. bır Sci Fi olması 2. grafıklerın mukemmel ama netıcede comıcs havasında olması.bu arada Co ıle ılgılı genıs sayılabılecek acıklamayı ''dıger devasa onlinelar '' baslıgı altında elımden geldıgınce acıklamaya calıstım. bır okumanızı dılerım. yarın resımlerde eklenecek. daha net sekılde bılgılenmenız ve yenı baslayan arkadaslara yardım ıcın yazmaya devam edecegım. Saygılarımla.

Ben zaten sana bu yazının bir evvelinde cevap vermistim ama bu yazdıklarınada kısaca cevap verme ihtiyacı hissediyorum. Kisenin senin oyun geçmişinle ilgilendiğini düşünmüyorum. Herkezin bir oyun geçmişi var ve inan seninkini 10 a katlayanda var... Yani sana cevap veren herkez tüm oyun geçmişini yazarak mı cevap vermeli sana. Şunu oynadım bunu oynadım diye başlayan ve sonu gelemeyen yazılar bana hep çok itici gelir. Bence yazılrını çok abartarak yazıyorsun. Sadece Aiona odaklanman ve fikirlerini beyan etmen "Oyungezer Forumları > Devasa Online Oyunlar > Aion" konu  başlığı altında daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Yani buraya gelip durduk yere "aion oynamayın co oynayın" he birde "ona bu notu verenlerin boynu kırılsın" demek içinmi geldin_? Ben açıkcası ne yapmak istediğini tam anlayamadım.
Falore
Üye
Hayır yani boşuna debelenip duruyorsunuz. Eğer oyun seçiminizi salt bir yazarın kriterlerine / verdiği notlara göre yapıyorsanız önce bir kendinizi sorgulayın. Aklınıza gelebilecek her işin internet üzerinden yapıldığı bir çağda yaşıyoruz ve siz hâlâ dergilere dayanarak oyun alıyorsanız kusura bakmayın da yanlış yapıyorsunuz.

Nota bu kadar önem veriyorsanuz, gidin Gamespot vb sitelerin kullanıcı ortalamalarına bakın, çok daha sağlıklıdır bir kişinin verdiği oydan. Sonuçta bir insan ne kadar fazla oyundan anlayabilir? Herkesin hoşuna giden, gitmeyen seçimleri vardır, bu da verdiği notlara yansır. Verilen notları eleştirmek çok abest kaçıyor.
AgnusDei
Üye
Falore dedi:

Hayır yani boşuna debelenip duruyorsunuz. Eğer oyun seçiminizi salt bir yazarın kriterlerine / verdiği notlara göre yapıyorsanız önce bir kendinizi sorgulayın. Aklınıza gelebilecek her işin internet üzerinden yapıldığı bir çağda yaşıyoruz ve siz hâlâ dergilere dayanarak oyun alıyorsanız kusura bakmayın da yanlış yapıyorsunuz.

Nota bu kadar önem veriyorsanuz, gidin Gamespot vb sitelerin kullanıcı ortalamalarına bakın, çok daha sağlıklıdır bir kişinin verdiği oydan. Sonuçta bir insan ne kadar fazla oyundan anlayabilir? Herkesin hoşuna giden, gitmeyen seçimleri vardır, bu da verdiği notlara yansır. Verilen notları eleştirmek çok abest kaçıyor.

Senin postundan alıntı yaptım ama sadece sana hitaben algılama yazacaklarımı fairon.

Şimdi ben de bu oyunu Oyungezer dergisinin yazılarına ve daha da çok "biz de bu oyundayız, gelin beraber oynayalım" şeklindei çağrılarına dayanarak aldım. Benim MMPROG deneyinin yok denecek kadar az, daha önce Göker ile, Göker'in sayesinde tanıştım bu oyunlarla, GW oynamıştık beraber, çok da eğlenmiştik. Yine öyle olacak sandım, hem de Editör arkadşlarla tanışma, kaynaşma fırsatım olacaktı. Çevrem genelde oyunlardan anlamayan, oyun oynamayı çocukluk (sanki kötü birşeymiş gibi) algılayan fazlasıyla resmi ve ciddi insanlarla dolu olunca, elbette benim zevklerimi paylaşan ve anlayan insanlarla tanışmak ayrı bir mutluluk oluyor benim için. Ve işte bu düşünce ve duygularla gidip Aion aldım, üstelik yıllık ödeme yaptım. Ama gel gör ki, nereden basanız 3 aydır, oyunu bir kere açmadım. Bunun temelde 2 nedeni, hatta daha spesifik olarak bakarsanız (zira biri, diğerinin zorunlu sonucu oluyor) tek sebebi var. 1. Grind yapmaktan nefret ediyorum, ama oyun sizi beraber oynayacak birini bulamıyorsanız illa ki buna macbur bırakıyor. Şu anda yanlış hatırlamıyorsam lv 43 bir sorc var ama girnddan başka yapabileceğim hiçbir şey yok. Ama bunu nedeni BERABER OYNAYABİLECEK BİRİNİ BULAMIYOR OLMAK. 2. İşte bu cümleyle bağladım ki, benim esas soğuma nedenim oluyor. Ben Oyungezer Lejyonuna, baştada belirttiğim gibi editör arkadaşlarla tanışmak, arkadaş olmak için katıldım, bu oyunu edindim. Ama ne yazık ki bazı arkadaşların tavırları nedeni ile de çok çabuk soğudum. Özellikle Kaan'ı, Berkant'ı tenzih ederim, onlarla oynamak çok eğlenceliydi, çok az da beraber oynayabilsek, aion oynarken en çok eğlendiğim zamanlardı bu iki editör aradaşlar oynadığım zamanlar. Göker'i söylemiyorum bile. Ama bunun dışında kalan diğer üyeler (Ömer'i ve Yunus'u da tenzih ederim) hep bir gruplaşma içinde oldular. Ne zaman çağırılsam yardıma gittim, hem de görevimi yarıda bırakıp gittim, ama benim ne zaman ihtiyacım olduysa, sürekli red cevabı aldım (Kaan ve Berkant'ı ayrık tutuyorum) Yani aslında oyundan benim soğumamın ve 3 aydır yüzüne bakmamamın en büyük nedeni, birlikte, eğlenerek oynayabileceğim insan kadrosunu bulamıyor olmak, ki Ömer'den öğrendiğime göre zaten lejyondan düzgün oynayan da kalmamış, hatta Ömer bu nedenle lejyon değiştirmiş. Yani, en başa dönersek, sadece ve sadece editör arkadaşlarla bu vesile ile tanışmak ve arkadaş olmak için almış olduğum oyunu, alma sebebimin ortadan kalkması sebebiyle bir kenara bırakmak zorunda kaldım. Kimseyi suçlamıyorum, lütfen buna benzer bir sonuç çıkartılmasın ama beraber oynanan oyunlarda (tıpkı aion gibi bir nevi sizi buna mecbur bırakan oyunlar) birlikte oynadığınız insanlar, en az oyunun kalitesi kadar etkili bir faktör oyundan aldığınız eğlence açısından.
Badkarate
Üye
Allegal benı 10 a katlayacak adam varmıdır bılmıyorumda acıkcası pek sanmıyorum. Ne oynadıysak onu yazdım. ıtıcı geldıyse okuyup okumaman yada yorum yazıp yazmaman senın secımın. (bana dıyorsanız ya begenmedıysen oynama aynı sey ıste). ve evet aion oynamayın co oynayın dıye yazdım bu yazıyıda. yazdıklarımın abartı olmasına gelınce valla ben Aion un pıyasada abartıldıgının 100 da 1 nı bıle yazmadım. yazımda ne dusunuyorsam acıkca gayet net evelemeden gevelemeden yazdım. Sevgılı jesus senın bu yazar pıyasasındakı en hasın adam oldugunu bıldıgım ıcın ''terbıyesızlık'' yaptıgım konusuna takılmıyorum cunkı yok öyle bır sey. yalancılıkla suclanan kımse yok . arkadasım yalan olan AİON. Oyun yalan oyun. yalancı yazar yok. abartan yazar var benım demek ıstedıgım. bu arada CO yla Wow da Aion da kıyaslanır sevgılı Jesus. Diablo 1 ve 2 den berı sıstem aynı. oyun dınamıklerı aynı. bırı cızgı roman evrenınde dıgerı ıse fantastık dunyada gecıyor. char yarat questlerı topla yap teslım et al paşa paşa exp nı ıtemını goldunu . char gelıssın gır 5-10- 25 lık ınstance lara artık ne varsa. oyun dınamıklerı tamamen aynı .kıyaslanamayacak devasa online dersen Eve online derım. veya darkfall derım. neden darkfall corpse loot olayı oyunun herseyını degıstırır cunkı. anlasılmıstır detaya gırmıyecegım. ben buraya kımseyle handıcap hizip bu sekılde bır sey yasamak ıcın yazmadım.yazılarımda da kımseye en kucuk hakaret yada argo bır kelıme kullanmadım kulanamamda zaten. ama burası ortak forumsa ne hıssedıyorsam onu yazma hakkınada terbıye sınırları ıcerısınde sahıbım sanırım. a yok sadece yaglayan baglayan seyler yazılacaksa banlayın benı yada soyleyın sıleyım acc mı forumdan. tepkım neden mı böyle ? Aion yazıları bulunan tum oyun dergılerını alın okuyun ne demek ıstedıgım anlasılacaktır. bır arkadasımızda yazmıs Aıon cıktıgında o notu hakeden bır oyun dıye. soruyorum o zaman 5 senemı oldu bu oyun cıklı teknolojı cokmu gelıstı yada ustune 10 tane daha devasa super online mı cıktıda dengeler degıstı. Burada bana kızan arkadaslar ve duygularınıda gayet acıkca sahsıma karsı belırtırlerken benım de aynı tepkıyı vermem neden abes oluyor onu anlamadım.??? ben oyunun ''kocaman bır yalan '' oldugunu ıddıa edıyorum. oynadım gordum. ınceledım. sıg, basıt, ve asla o parayı haketmeyecek bır oyun. Canım WoW a 6 sene gecemı gunduzumu sıkılmadan verdıgım oyuna alternatıf olarak gosterılmesınede ıcerlemek de en dogal hakkım. tapkılerımı abartı bulanlara ıse gene Aion yorumlarını okuyun dıyorum. onlar abartı olmuyor ustelık her ay bınlerce kısıye ulasırken. benıme foruma yazdıgım belkıde 3 senede 2000 kere okunmayacak yorumum mu abartı oluyor??? Ve evet dergılerın verdıgı nota önem verıyorum ama sadece tek dergı okumuyorumki. Sanırım benım ''ön inceleme'' gıbı bır sansım yok yada betasını elde etmem dergıler kadar kolay degıl. Bu olay kısısel degıl arkadaslar genel olarak 1 ıken 100 gosterılmıs bır seye karsı fıkırlerımı söyledım sadece. amacım hıckımseyı kırmak degıl. dusunulemez bıle zaten. yazımı gereksız bulanlarda olacaktır . ben nelerı gereksız bulmuyorumkı hayatta. Lakın karsıt fıkr olarak neyı begenmedıgımıde yorum yapanların ıcınde sadece 1 kısı sormus. tesekkur ederım. sanırım cevapları yazının ıcınde bolca var. Saygılarımla
ALLegaLL
Üye
6 senede geceli gündüzlü wow oynadın ha hay maaşallah. Sanırım monitörünü 4 e bölüp 3-4 mmo birden oynuyordun diğer düzinelerce mmo yuda senelerce oynadığını uzun uzadıya anlattığına göre, ben bunu çıkardım. Ayrıca wow uda daha çıkmadan oynamaya başlaman zaten mmo prosu bir arkadaş olduğununda göstergesi. Taktir ettim vallahi seni her yönden. Zaten ilk cümleni okuyanın senin yazının devamınıda okuyacağını pek sanmıyorum.

"Allegal benı 10 a katlayacak adam varmıdır bılmıyorumda acıkcası pek sanmıyorum"

Tevazu ve alçak gönüllü olmak kelimeleri ile daha evvel karşılaştınmı bilmiyorum ama bu davranış ve yazılar ile biryere varamayacağn kesin.
luthella
Üye
Ya aynı şeyin laciverti işte çok orjinal birşey istiyorsan buyur Dofus oyna.
Ayrıca Aion'un neden bu kadar puan aldığını anlamıyorsan, illa puanlamada bir şaibe olması mı gerekiyor anlamıyorum? Senin gözden kaçırdığın birşey olmasın?
He bi de, abyss'te kıçın yere değmeden non stop uçabiliyorsun. Oralara daha gelememişsin sen herhalde. O yüzden, kthxbai. Bu kadar agro alıyorsun bari para ödesinler sana söyle. Saygılar.

Edit: Hani dofus fanboyluğu değil, combatlar turn sistemli, bi acayip farklı da ondan dedim.
bataglion
Üye
Aracnoid dedi:

aion ile en ufak bir ilgim yok ama badkarate'nın yakındığı olay daha önceleride olmuştu.
mesela crysis ve devamı. oyungezerde o kadar övüldü, hakkında aylarca yazılar yazıldı, almanya'ya ofisine falan gidilip özel dosyalar hazırlandı falan. ama sonuçta zortlak bir oyundu.

ogz'yi seviyorum güveniyorum ama böyle hareketler bu güveni sarsıyor.

(91) Crysis'in 100 üzerinden metacritic puanıdır. Metacritic.com'da puanları tek bir kişi vermez. Siteye üye olanların genel görüşü üzerinden ortalama bir puan sonucuna varılır.

Crysis'e ben de bayılmam. Ama oyunu "zortlak" gibi bir kelime ile yorumlamamayı da bilirim. (hatta bu kelimeyi ömrümün sonuna kadar tekrar kullanmak zorunda kalmamayı diliyorum.) Baktığınız açıya göre değişir. Bana sorarsanız Crysis konfigürasyona çok acımasız davranması nedeniyle harika bir oyun değildir. Ama oyunla ilgili notum asla ortanın altına düşmez. Göz var nizam var.

Öncelikle şu ikisini ayırt etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Birşey gerçekten kötü mü yoksa siz mi onu beğenmiyorsunuz?

Son olarak. Oyungezer'e laf edilmiş. Eğer ortada "80 liramı çöpe attım" gibi bir laf varsa zaten lütfen Oyungezer'e güvenmeyin. Araştırın kardeşim. Dediğim gibi Metacritic.com var. Gametrailers.com'da her çıkan oyunun video halinde incelemesini görsel, işitsel, eğlence, sunum vs gibi kriterler olarak ayrı ayrı ve genel puanlamasını bulabilirsiniz. Piyasada yığınla dergi, internette yığınla oyun incelemesi yapan site var. Oyungezer'in Aion'a iyi demesi sizin Crysis'e kötü demesinden daha olası bir durum.
dumdum
Üye
Ben onu bunu geçtim de tüm bu karşılaştırmaların, tüm tartışmaların etrafında toplandığı bir tek konu var... "MMORPG nedir?" sorusu...

Öncelikle MMORPG'yi MMORPG yapan ne tam olarak liste halinde bir ortaya dökün tane tane, element element, ayıklayın, açın; sonra gelin elinizdeki oyunun elementleri teker teker açın, sonra karşılaştırdığınız oyunun elementlerini açın... Öyle adam gibi açık açık savınızı sunun nolur, yoksa ne yazdıklarınız anlaşılıyor, ne de varmak istediğiniz nokta... Yanlış anlaşılmalar da cabası...

Benim şahsi görüşüm ise şu; MMORPG'ler, neredeyse tamamı, o kadar kar amaçlı, o kadar paragöz ve manasız şeyler ki, üzerinde konuşmaya değecek kadar elementleri dahi yok... Bunu her tartışmanızda dikkatle izliyorum... Oyun geçmişlerimizden girdiysek, ben de Loom'lardan, Fate of Atlantis'lerden kalmayım, ki icon adventure bu oyunların, bu para tuzaklarının fikir babasıdır, atasıdır... MMO işini ilk çıktığından beri sevmedim, sevemedim...

Nolur şu tartışmayı bir babayiğit çıksın da tane tane, maddeler halinde sıralayarak karşılaştırsın ve açıklasın... Yani öncelikle MMO'yu MMO yapan nedir, maddeler halinde, sonra bu oyunda bu maddelerden şu var şu yok, öteki oyunda da bu var bu yok vs... gibi... Hadi nolur biri yapsın artık şunu...

Saygılar?!
discussioncontroller