Aion yalanı.
bataglion
Üye
dumdum, farklı konulara değilmişsin. yazdıklarının hiçbirini bu topikle ilgisi yok. sorularına ayrı ayrı başlıklar açarak orada tartışmaya açmanı tavsiye ederim.
Noodfan
Üye
Hardcore oyunculuktan bahsetmişsiniz de, verdiğiniz örnekler Wow, Arnarchy online gibi aşırı cusual sayılan oyunlar. Hani aion'un eksikliklerini anlarım ama verdiğini örnekler en azından bunu doğrular nitelikte değil. Eve online deseniz stratejinin gerektirdiği hardcore'u, Everquest deseniz 5 saatlik pve uğraşınızın 2 dakika içinde toz duman olmasını, Final Fantasy deseniz grind'in ne kadar uzun olduğu ve her bir savaşın ardarda tuşlara basmaktan farklı olduğunu söyleyebilirdiniz.
Hani küçümsemek ya da hakaret anlamında değildir bunların hiçbiri asla ama sizin eleştrinizin değindiği noktalar biraz farklı yönde. Evet Aion birçok konuda zor ve eleştrileri hakeden bir oyun, end-game'i ne kadar zorlu tutuyorlarsa kazanılan ödül de o kadar emeğe değer oluyor. Ama sanırım hardcore oyuncu olarak bunu biliyorsunuzdur..
dumdum
Üye
bataglion dedi:

dumdum, farklı konulara değilmişsin. yazdıklarının hiçbirini bu topikle ilgisi yok. sorularına ayrı ayrı başlıklar açarak orada tartışmaya açmanı tavsiye ederim.

Demek istediğimi anlatamadım sanırım...

Şimdi öncelikle istediğin kadar oyun oyna veya oynama, bir şeyi eleştirirken, şu şöyle bu böyle diye ahkam kesebilmen için evet; bir oyun kültürüne, özellikle eleştirdiğin türe eğilmiş olman gerekir, burası tamam, fakat, bir oyuna neredeyse kesin bir dille, "-Bu oyun boş" diyebilmen için o oyunu yemiş bitirmiş olman gerekir, bunu da oyun türünün "bitmeyen" bir yapıya sahip olmasına bağlıyorum, ki bu konuda herkes hem fikir... Sonuçta en basitinden; "-Yahu sen son levele gelip şu zindana girdin mi?", "-Şurada pvp yaptın mı" vs. gibi bin tane şey söylemektedir ve söylenilmiş de...

Benim değinmek istediğim nokta şu; oyun incelemelerinde de eksik olan objektif yaklaşım yine bu konuyu başlatan arkadaşın hem dem vurduğu hem de yanlış yaptığı konuya denk geliyor; oyunun tam olarak sindirilmeden yorumlanması veya incelenmesi...

Bir kere şu konuda anlaşmamız gerek; bu mmo zımbırtısını son leveline kadar gelmiş, her ıcığını cıcığını yemiş bitirmiş bir kullanıcı gelmeden ne inceleme yazması ne de yorum yapması gerek... Ve daha önemlisi, eğer ki karşılaştırma yapılıyorsa (ki burada benim dem vurduğum nokta geliyor) kesinlikle ama kesinlikle tüm elementlerin ortaya dökülüp tamamı ile objektif bir karşılaştırma yapılması gerek... Bu neredeyse dünyanın her yerinde eksik...

Ben bu konuda uzman değilim ama en azından şunun dile getirilmesi lazım, bakın en azından şu tartışmayı bir quest, community ve pvp alanında madde madde yapın, bunda bu var, şunda şurada şu var ya da yok diyin... Artı ve eksiler listelenmesi gerek kesinlikle...

Tartışmalar aynen şu şekilde geçiyor her konuda; "-Abi sen oyuna kötü diyorsun da (misal) Modohan'da uçarak adam kestin mi level 120 de"... Otur çay demle yoruma... Herkes bir yerden giriyor ama konu ilerlemiyor... İşi sadece "zevk meselesi" durumundan çıkartıp teknik olarak oyunların hangisi ne konumda bunun ortaya çıkartılması, en azından bu işe para yatıracak arkadaşların bilgilendirilmesi gerekli diye düşünüyorum...Tamam şimdiden kabul, sonunda herşey yine ama yine zevk noktasına dönecektir, hem "artı eksi tablosu" çıkarılırken de objektif olunamayabilir, ama yeteri kadar deneyimli ve adil bir yazar bu tabloyu olabildiğince objektif tutacaktır sanırım...

Ve çok alakasız bir dipnot olarak şunu da düşmeliyim, ben de Oyungezer yazarlarının ve camiasının Champions Online'a bir şans daha vermesi gerektiği düşünüyorum...

Sargılar ve bandajlar efendim...
Falore
Üye
Noodfan dedi:

Hardcore oyunculuktan bahsetmişsiniz de, verdiğiniz örnekler Wow, Arnarchy online gibi aşırı cusual sayılan oyunlar. Hani aion'un eksikliklerini anlarım ama verdiğini örnekler en azından bunu doğrular nitelikte değil. Eve online deseniz stratejinin gerektirdiği hardcore'u, Everquest deseniz 5 saatlik pve uğraşınızın 2 dakika içinde toz duman olmasını, Final Fantasy deseniz grind'in ne kadar uzun olduğu ve her bir savaşın ardarda tuşlara basmaktan farklı olduğunu söyleyebilirdiniz.
Hani küçümsemek ya da hakaret anlamında değildir bunların hiçbiri asla ama sizin eleştrinizin değindiği noktalar biraz farklı yönde. Evet Aion birçok konuda zor ve eleştrileri hakeden bir oyun, end-game'i ne kadar zorlu tutuyorlarsa kazanılan ödül de o kadar emeğe değer oluyor. Ama sanırım hardcore oyuncu olarak bunu biliyorsunuzdur..

Bir oyunun nasıl "casual" sayıldığını bana bir açıklar mısın? Casual dediğin olay senin oynayışına bağlıdır, yoksa hello kitty adventure island'ı bile hardcore oynayabilirsin yani. WoW'un PvE'sini nerede bıraktın bilmiyorum ama pek haberin olmadığı belli, o yüzden atıp tutmayalım, hoş olmuyor.
anonim
Üye
Badkarate dedi:

heryerde degıl) oyuna basladıgımız yerler Elios larla Asmodıan bölgeleri Copy paste teknıgıyle yapılmıs. en kucuk bır fark yok. Elıos lar bıraz daha ısıklı aydınlık. Oyunda Stratejık derınlık desen eh ıste 12 yas altı bunun ıcın ugrasabılır.

elyo ve asmodian bölgeleri arasında çok büyük fark var.ELYOlarda  yaratık olarak çöl bölgesinde yaşayan kral ırk var,asmodianlarda ise bir kabile olan maular var.Aynı zamanda bölgeye göre değişen çok çeşitli yaratıklar vardır.Algart buzlarla kaplı,elyoların olduğu yer iseyemyeşil,çiçek böcek dolu.Bölgeler çok farklı,ağaç ve çımen yapısına kadar çok farklı.Çimenler elyolarda düz,asmodianlarda parlak,alacalı.

Oyunda strateji ise çok çok önemli.Hedefe hangi yönden nasıl vurduğun çok önemli.Kritik vurmak,nasıl vurduğuna ve nerden vurduğuna bağlı.Oyun bu yönlerden çok iyi tasarlanmış.

Oyunu hiç dikkatli incelememişsiniz,bölgeler arasında belirgin farklar var,stratejik derinlik ise çok iyi hazırlanmış.

xenxen
Üye
Aion'u çok severek oynuyorum 3 yıllık wow oyuncusu olarak. Bu tip başlık açanlar olmuştu daha öncede. Bi oyunu beğenmeme durumuna sanırım hiçkimsenin lafı olmaz tercihtir ama komik duruma düşmekte pek hoş değil. Üslubunu zaten bir kenara bırakıyorum arkadaşın ama nedir şimdi ''yalan'' olan. E bende oyungezer in ve dünyanın önde gelen sitelerinin, dergilerinin az bile yazdığını, yazdıklarından çok daha güzel olduğunu düşünüyorum oyunun ne olacak şimdi? Senin fikrin benim fikrimden nasıl üstün olacak? Alırsın, oynarsın beğenmezsin oynamazsın nokta. Haa ben buna bu kadar parayı siz tavsiye ettiğiniz için, iyeler çok güzel yorumlar yazdığı için verdim diye acayip bir şikayetle böyle bir başlık açacaksan işte komik duruma düşersin böyle...

- Bak binlerce insan para vererek beğenerek oynuyor, yüksek notlar, övgüler alıyor dergilerden-sitelerden.

- Ama onlar yalançııııııı... peki.
Badkarate
Üye
Allegall arkadasım Sanırım sana herseyı anlatabılmek ıcın kusuratlarıyla yazmak gerekıyor anlayamıyorsun sanırım. %.5 sene yada 6 sene ne fark eder. uslubumdan rahatsız olan arkadaslara gelınce umurum degıl. ben söyleyecegımı yazmısım zaten. Aion yalan bır oyun ve bu ulkeden cok ama cok abartıldı mılletde bende dahıl bunu yedık. sıkayetcı hatta benden daha beter konusan ama bu foruma yazmayyan ınsanlarda var.Xen Xen komık duruma dusmekten bahsetmıs. Olmayan seyı yalan yanlıs yazarsan komık duruma dusersın evet. Ama malesef yazdıklarım dosgru kelımesını kelımesıne yutamayanlar tukursun. Yok tavır koymalar falan. Olay artık kişisellesmıs. Umuruda degıl acıkcası. ne dusunuyorsam acık acık ve evet kızgın olarak yazdım. bu kadar abartılan ve ıcı bos bır oyun bu kadar abartılmamalıydı gene soyluyorum. NC softun basarılı pazarlama stratejısı. Zaten zaman benı haklı cıkaracak. woW a alternatıf gosterılen bır oyun bakalım ne kadar oyuncu kıtlesıne ulasabılecek. bu arada Jesuskane ın saygısız lafından gaz bulan yagcı kesım daha ne kadar oynayacak acaba. İlk yazımda da sonrakı acıklamalarımda da belırttım. kımseyle kısıel bır sorunum yok olamazd. ben oyunun abartıldıgını ve yalan ır oyun oldugunu kızgınlıgımıda bellı ederek yazdım. bana tevazudan bahseden arkadaslarada kendı yazısını bır daha okumasını tavsıye ederım. Bu arada en cok kızdıgım konuya gelınce ''falan ınternet sıtesı abarttı fılan dergı abarttı sonra bır daha ıncelettı 2 ıken ouanı 3 e cıkarttı hatasının arkasında durdu ve prestıj kaybettı.''(Darkfall)Elaleme yazarken guzel. Lap dıye yapıstırıyorsunuz. ama kendınıze konduramıyorsunuz. Bır kısı böylesıne tepkılı bır yazı yazmıssa o zaman takkelerı öne koyup dusunme zamanı gelmıs demektır.
xenxen
Üye
Hayır, bir kişi böyle bir şekilde anlamsız bir başlıkla çoook abartılı bir yazı yazmışsa hiç üstünde durmamak gerekir. Yüzlerce kişi yazmışsa binlerce kişi yazmışsa o zaman üzerinde düşünülmeye değer olur...
Beygezer
Üye
Selam arkadaslar. Aion oynamıs bırı olarak konu cok ılgınc ve tamamen okudum ve evet aion berbat bır oyun. bende dergılerın ıncelemerınden etkılenıp aldım ustunde bır parmak tozla sımdı kutuphanemın en ust rafında duruyor. kım ne derse desın oyun cok abartıldı. badkaratenın uslubu sert anlıyorumkı kızmıs baya. fakat yazarlara abartmıs oyuna yalan demıs Jesuskane arkadasımızın dedıgı gıbı herhangıbır kımseye yalancı dememıs. fakat net elestırısı karsılıgında ''terbıyesız'' kısvesı yapıstırılmıs. bundan etkılenen bazı kesımde ustu kapalı hakaretlerde bulunmus. arkadaslar burası forum ıse herkes ıstedıgını yazabılmelı. yazmayacaksa forum olmaktan cıkar bu paylasım.
DreamonDreamon
Oyungezer
[img width=780 height=353]http://i43.tinypic.com/2ah5m37.jpg[/img]

Aion'u beğenmemiş olabilirsiniz. Bu konuda bizi de suçlayabilirsiniz. Bunlara hakaret boyutuna varmadıklara sürece severek katlanabiliriz. Ama forumu ve başka kullanıcıları kandırma maksadıyla yeni bir hesap açmanız ve bunu kullanıcıları kandırma niyetiyle kullanmanız hiç etik değil.

A veya B oyunlarını herkes sevecek diye bir kural yok. Nasıl siz Aion'u beğenmediyseniz, Champions Online'ı veya fikirlerinizi beğenmeyen insanlar olacaktır elbette. Bu gibi durumlarda hile, hurdaya başvurmak yerine, DÜZGÜN ÜSLUBLA derdinizi anlatabiliyor olmanızı dilerdim. Sonuçta burada hepimiz oyunlara karşı ortak bir heyacan ve ilgi duyan insanlarız. Yazık...

Edit: Aion'la ilgili eleştirilerinizi doğrudan bu konuya yapabilirsiniz. Bunun dışında yukarıda geçen tatsız olayları burada bitirirseniz seviniriz.
discussioncontroller