Bisikletler ve Bisikletçilik
FirewingFirewing
Üye
Bisikletçiye götür derken kastım alman gereken parçaların fiyatını öğrenmek açısından idi. Görünüşe göre zaten Hareketli aksamı komple değiştireceksin, bu da en iyi ihtimalle hemen hemen bisikletinin fiyatına tekabül eder.

Disk fren istiyorsan hidrolik disk fren takman lazım. Mekanik disk frenin görüntüsü dışında hiç bir avantjı yok, aksine başta fiyat olmak üzere dezavantajları var. Ayrıca ön ve arka maşanın disk fren uyumlu olması lazım. Değilse zaten takamazsın. Güzel bir shimano V fren takar geçersin. Kollar hariç 20-30 TL civarıydı onlar. Kollarla beraber 50-60 ı bulabilir. Tabi bunu aslında vites kolları ile birlikte düşünmen gerekecek.

Vites kollarının haricinde ön ve arka aktarıcıları da değiştireceksen (en çok bunlar tutar para olarak) yine kadro uyumuna göre bakman lazım. Ön aktarıcı her kadroya uyar aslında ama eğer bisikletin biraz eski model ise yeni model aktarıcılar uymaz. Ayrıca dişlileri de değiştirmek istiyorsan (ki bu büyük ihtimalle göbekleri de değiştirmen demek olacak) bayağı para bayman gerekecek. İyi bir arka göbek 100-120 tl den aşağı değildir. Ha 20 tl likler de var (ki onların uyacağı kaset/dişli setleri de belli, eski tip) 2 ayda bir dağılır.

Zinciri çok kafaya takma.

Dişlilere gelirsek; önceden de yazdığım gibi dişliler-göbekler-vites aktarıcıları-vites kolları. Bunlar birbiriyle ilişkilidir. Uyumlu şeyler alman gerekiyor. Mesela 9 lu bir ruble için buna uygun arka aktarıcı ve vites kolu:

Shimano 9 lu ruble : 60 tl
Shimano Acera (ki Alivio serisinin altındadır, pek tavsiye etmem) 9V : 80 tl
Shimano Acera Vites+ Fren kolu (kit) : 140 tl

Toplam : 280 tl

Sadece arka dişliler, arka fren ve arka aktarıcıyı topladık. Aynakol (öndeki büyük 3 lü dişli) , ön aktarıcı, ön frenle beraber vites kolunu saymadık. Göbekler de işin içine girince çok daha fazla tutar.

İyi bir çift dış lastik istiyorsan da 80-100 tl arası gidecek. Çin malı naylon olanlardan alırsan 40-50 tl tutar. He, beni uzun süre görütdü mü? Görütdü =) Tabi ben bayağı ölüclülük yaptığım için kabak olana kadar kullandım.

Fiyat için şuraya da bakabilirsin ama bu adamlar biraz pahalıya satıyor. Onu da hesaba kat.

http://www.erdoganlarbisiklet.com/yedek-parca.html

Uzun lafın kısası, eğer bisikletinin kadrosu (gövdesi) cidden sağlam ve hafif ise ve gidon-gidon boğazı gibi, sele gibi, maşa gibi diğer hareketsiz kısımları iyi kondüsyondaysa ya da çok seviyorsan parça toplaman mantıklı. Yoksa direkt yenisini almanı öneririm.

Bu arada bisiklet eski birşey ise bu dediklerimin çoğu zaten uymaz, yazıyı çöpe at.
TheodrienTheodrien
Mod
Geçen ay şunu

http://urun.gittigidiyor.com/spor-outdoor/salcano-ng-650-26-v-bisiklet-152819317

Salcano'nun evime yakın yetkili bir bayisinden 560 TL vererek aldım. Benimkinin rengi siyah ve gece mavisi şeklinde tabi, çok şık duruyor. Gayet de memnunum. Lastikleri biraz fazla kalın ama sadece spor değil, bir ulaşım aracı olarak da kullanacağım için değiştirmeyi düşünmüyorum. Daha bugün kestirme diye 300 metre çakıl taşlı patika yoldan geçtim bununla.

Şimdi ufak tefek aksesuarlarını almaya başladım. En son lisede yaşadığım bisiklet dünyasına tekrar giriş yapmak güzel oldu.

@KurtulanSama, hiç tamirle falan uğraşmanı tavsiye etmem. Zaten tarife bakılırsa en az 300 tl masraf çıkar. Üstüne 200-300 daha koy, git 2015 model temiz bir tane al benim gibi.
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
@Theo yeni almak olabilir ama uğraşmanın keyfi de ayrı. Bir de elektrikli bisiklet düşünüyorum. Çok fazla yokuş çıkmam gerekiyor gittiğim yerde... Egzersiz değil de ulaşım için kullandığımdan yokuş çıkıp ter içinde kalmak da sıkıntı oluyor... En kötü ihtimalle yokuş için yardımcı olabilecek bir şey... 4000 lira gibi bir meblayı gözden çıkarabilirim sanırım.
TheodrienTheodrien
Mod
Elektrikli bisiklette yokuş çıkabilecek güçte istiyorsan en az 3bin TL gözden çıkarman lazım zaten. Bir tanıdık almıştı 1800tl'ye, hafif eğimli yokuşlarda bile zorlanıyor, çıkamıyor.

AvenAven
Üye
3-4bin liraya elektrikli bisiklet yerine motor almak daha mantıklı değil mi?
Bir de bu jel sele kılıfları nasıldır? Benim bisikletin default selesi feci ağrı yapıyor. Bisikletten inince cowboy gibi dolanıyorum. :(
RedBeardRedBeard
Üye
Kondüsyonun iyi hale gelince yokuş çıkmak dert olmaktan çıkıyor.
FirewingFirewing
Üye
Aven dedi:

Bir de bu jel sele kılıfları nasıldır? Benim bisikletin default selesi feci ağrı yapıyor. Bisikletten inince cowboy gibi dolanıyorum. :(

İyidir, biraz rahatlatır. Ama çok aşırı bir şey bekleme. Kıç/takım ağrısı seleye oturmaya alışmakla alakalı.

Beğenenler: Aven

SYSCLEANER
Mod
Ucuz yollu değişik ekipman arıyorsanız www.dx.com a bakın derim depoda paslanan bisikletimi buradan topladığım ekipmanlarla binilebilir hale getirdim...

Reklam botu gibi oldu :P
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
RedBeard dedi:

Kondüsyonun iyi hale gelince yokuş çıkmak dert olmaktan çıkıyor.

30 derece 2 km yokuş çıkmak ve bunu okuldan eve gekirken yapmak hep sıkıntı olacak benim için...
FirewingFirewing
Üye
DX komponent konusunda ya da gear konusunda iyi evet. Bir daldım mı bi daha çıkamıyorum mesela yarın sipariş vericem :D

TR ye şipping in bedava olması da cezbedici.
discussioncontroller