CCleaner
FirewingFirewing
Üye
Buteo dedi:

Bence biraz daha somut isler yapmalisin ben biliyorum demeden evvel.

Sırf bu konu için söylemiyorum; böyle bir şey yok.

Bir takım şeyleri tecrübe ederek öğrenmek farklı, bir konuda bilgi sahini olmak ve bu bilgilre dayanarak fikir üretmek farklı. Şu anda sergilenen tavırla "bu ymek tuzsuz olmuş" dediğinde "beğenmiyorsan sen yap" diyen meymenetsiz teyzenin verdiği cevap arasında bir fark yok.

Beğenenler: İ. Evren

İ. Evrenİ. Evren
Üye
Buteo yolda yürürken gereksiz derecede yüksek yapılmış kaldırıma ayağı takılıp düştüğü zaman keşke kaldırımı bu kadar yüksek yapmasalardı da ayağım takılmasaydı diyemez zira buteo hayatında hiç kaldırım yapmamıştı. Nereden bilsin ki kaldırım yapmayı da bu kadar basit bir çözüm yolunu akıl edebilsin? İlahi buteo.
ButeoButeo
Üye
"Ben bu işi biliyorum" demek o kadar kolay değil. Bir kaldırımı, eseri, ürünü eleştirirken bir tüketici olarak eleştirmek farklı, "ben biliyorum bu işi 25 yılımı pc başında pinekleyerek harap ettim, şu şu özel üniversitlerde okudum, hiç çalışmadım ama kağıt üzerinde sektörden anlıyorum" demek farklı. Bir işten anladığını iddia edenin iş tecrübesi yoksa gülerim. İstanbuldaki şehirciliği hepimiz eleştiriyoruz, ama hiç birimiz bu işten çok iyi anladığımızı iddia etmiyoruz, sadece günlük hayatta bize yansıyan yönlerden ele alıyoruz eleştiriceğimiz noktaları. Bone ise, "bak şimdi bu alt tünel böyle yapılmaz şöyle yapılır olum, ben alıyorum bu işlerden" diye rol kesen esnafı andırıyor. O "ben biliyorum çünkü blablabla" postunu atmasaydı bu kadar tepki almazdı. Sıradan bir eleştiri olarak kalırdı o yazdığı.
QuendarthQuendarth
Mod
Sanki durup dururken "biliyorum" demiş gibi davranıyorsun. Şu mesajın üzerine ne yazacaktı başka;
Akatosh dedi:

Siz mi çok biliyorsunuz yoksa onlar mı az biliyor?

Ayrıca "ben biliyorum çünkü blablabla" diye dalga geçtiğin mesajda mesajda master yaptığından falan bahsetmiş. "Çalışmadan biliyorum diyemezsin" diyerek akademik alana yönelmiş herkesin bilgi birikimini çöpe atmış oluyorsun.

Beğenenler: Bonecrusher

İ. Evrenİ. Evren
Üye
Buteo dedi:

"Ben bu işi biliyorum" demek o kadar kolay değil. Bir kaldırımı, eseri, ürünü eleştirirken bir tüketici olarak eleştirmek farklı, "ben biliyorum bu işi 25 yılımı pc başında pinekleyerek harap ettim, şu şu özel üniversitlerde okudum, hiç çalışmadım ama kağıt üzerinde sektörden anlıyorum" demek farklı. Bir işten anladığını iddia edenin iş tecrübesi yoksa gülerim. İstanbuldaki şehirciliği hepimiz eleştiriyoruz, ama hiç birimiz bu işten çok iyi anladığımızı iddia etmiyoruz, sadece günlük hayatta bize yansıyan yönlerden ele alıyoruz eleştiriceğimiz noktaları. Bone ise, "bak şimdi bu alt tünel böyle yapılmaz şöyle yapılır olum, ben alıyorum bu işlerden" diye rol kesen esnafı andırıyor. O "ben biliyorum çünkü blablabla" postunu atmasaydı bu kadar tepki almazdı. Sıradan bir eleştiri olarak kalırdı o yazdığı.

Bilgi ile tecrübeyi karıştırıyorsun. Eleman berberlik hakkında atıp tutmuyor, cahil birinin bile akıl edebileceği bi' mevzu hakkında eleştiri yapıyor. Ayrıca bazı şeyleri yapabilmek için tecrübeye ihtiyacın yoktur, bilgi yeterlidir. Hayatımda hiç bi' şeyleri havaya uçurmadım fakat bu konuda çok şey biliyorum mesela. Gördüğüm eğitim sağolsun bu mevzuyu da çok iyi anlıyorum.

Bilgi mevzusunda eleman belki eleştirdiği zıkkımla alakadar üniversite okudu + master yaptı, bilemeyeceğim için bi' şey diyemem.

Sana nasıl geldiği ise senin sorunun zira bana öyle gelmedi. Açıkça söylemem gerekirse ad hominem olacak fakat senin mesajları okuyunca aynı her boku bilen esnaflık seziyorum valla. Hep bi' genelleme hep bi' çok bilmiş havaları. Eminim ki bazı insanlar benim hakkımda da aynı şeyleri düşünüyordur. Göreceli bi' şey bu.

Quendarth dedi:

Sanki durup dururken "biliyorum" demiş gibi davranıyorsun. Şu mesajın üzerine ne yazacaktı başka;

Akatosh dedi:

Ayrıca "ben biliyorum çünkü blablabla" diye dalga geçtiğin mesajda mesajda master yaptığından falan bahsetmiş. "Çalışmadan biliyorum diyemezsin" diyerek akademik alana yönelmiş herkesin bilgi birikimini çöpe atmış oluyorsun.

Eleman da diyor ki ne biliyon sorusuna üniversite okudum + master yaptım diye cevap verip kendini beğenmişlik yapmasaydı dalga geçmezdik. Zira eleman muhtemelen mevzu ile alakalı ne biliyon demiş bonecrusher ne kadar bilgin olduğunu anlatmış.

Beğenenler: hebelehoo

hebelehoohebelehoo
Üye
Şu başlıkta iki taraf da haksız gibi geldi bana. Çünkü olaya "evet çok biliyorum" diye girmek hoş değil. Klişe olacak ama hiçbirimiz hiçbir konuda çok biliyor değiliz bence.

Diğer yandan, "çok biliyorsan niye işsizsin o zaman mohohoh" diye olaya girmek zaten terbiyesizlik. Bir insanın başına ne geldiğini bilmeden sırf okuduğu okulu yaptığı masterı mesleki birşeye dönüştüremedi diye hiçkimsenin aşağılamaya dalga geçmeye hakkı yok. Özellikle ülkemizdeki şartları göz önüne alırsak hiç yok.

Beğenenler: İ. Evren

İ. Evrenİ. Evren
Üye
Değinme:

hebelehoo dedi:

"çok biliyorsan niye işsizsin o zaman mohohoh" diye olaya girmek zaten terbiyesizlik.

Bonecrusher'ın ailesinin hali vakti yerindeydi yanlış hatırlamıyorsam, benim ailem de bu durumda olsaydı işsizlik güzel bir artı olurdu benim için.
AkatoshAkatosh
Üye
Quendarth dedi:

Akatosh dedi:

Sıkıntı daha çok üslup anlayamadınız sanırım hala. Küçük dağları ben yarattım havasıyla "iyi bok yemişler aferin" tarzı bir mesaj atıyorsun, sonra kinayeli bir şekilde sorulduğu belli olan bir soruya "BEN ÇOK BİLİYORUM" diye karşılık vermeye devam ediyorsun. Bir insanın önce bu kadar BEN BEN BEN diyebilmesi için önce elle tutulur bir başarısı olması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden bilmek ve bildiğini uygulayabilmek çok farklı şeylerdir benim nazarımda.

Mesele çalışmadan bilememek değil yani, okulda öğrendiğin iki üç bilgiyle hemen göklerin tasarımcısı kainatın mühendisi olmuyorsun. Ehliyetini almış olup hiç araba sürmemiş olmak gibi düşünebilirsin ne demek istediğimi.

Ayrıca Akademik alanda ilerlemek için evde kös kös oturmaya da gerek yok, çevremde gördüğüm bir çok insan günlük iş hayatına devam ederken de Master yapabiliyor.

phd'nin mesajını da cevaplamış oldum böylece. Keza aynı şeyi iki kere yazmama gerek yok diye düşünüyorum.
SYSCLEANER
Mod
Ne başlık ile alakalı ne de başlığa destek verecek bir şeyi tartışıyorsunuz...

Son yazılan mesaja cevap hakkı olan kişilerin özel mesaj ı kullanmaları rica olunur...
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Akatosh dedi:

Sıkıntı daha çok üslup anlayamadınız sanırım hala. Küçük dağları ben yarattım havasıyla "iyi bok yemişler aferin" tarzı bir mesaj atıyorsun, sonra kinayeli bir şekilde sorulduğu belli olan bir soruya "BEN ÇOK BİLİYORUM" diye karşılık vermeye devam ediyorsun. Bir insanın önce bu kadar BEN BEN BEN diyebilmesi için önce elle tutulur bir başarısı olması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden bilmek ve bildiğini uygulayabilmek çok farklı şeylerdir benim nazarımda.

Sanal ortam olduğu için kişinin ne maksatla mesajı yazdığını her zaman anlayamıyorsun, hani yüz yüze olsak ses tonundan, mimiklerinden, beden dilinden kolayca anlaşılıyor hani. Eğer kendini ifade etmekte zorlanan biriysen ise karşındakinle istediğin iletişimi kuramıyorsun. Kendimden biliyorum. Şimdilerde çok yumuşak bir üslubum var fakat önceden daha kötüydü. Samimi rahat mesaj yazmaya çalışıyordum bunun sonucunda yazdığım mesajda ben ne kadar akıllıyım kimse umrumda değil gibi ortalığa sinir sıçratan bir mesaj ortaya çıkıyordu. Karşındakinin mesajı ne maksatla yazdığını tam olarak idrak edemeyince ona karşı kullandığın tutum da alakasız oluyor doğal olarak. Bu yüzden çok da takılma üsluba.

Ne başlık ile alakalı ne de başlığa destek verecek bir şeyi tartışıyorsunuz...

Son yazılan mesaja cevap hakkı olan kişilerin özel mesaj ı kullanmaları rica olunur...

CCleaner candır can, her eve lazım vesselam valla.
discussioncontroller