SOĞUK HAYAT
TayfunTunaTayfunTuna
Üye
9 Ağustos 2012 GÜNCELLEME: Kickstarter projesi başarısız olmuştur. Projeye nakit desteğinde bulunanlara paraları projemefon.com ekibi tarafından 10 gün içinde iade edilecektir. Ödemede olası bir eksiklik veya sorun olursa için lütfen Projemefon ekibiyle iletişime geçin.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Orijinal Başlık:

Beni tanıyıp da başlığa tıklayanlar, "Eee bu yeni bir şey değil ki" demişlerdir. Hayır arkadaşlar, bu yeni bir şey ;)

Daha önce Soğuk Hayat isminde bir oyun yapmıştım ve bu oyun, buzul çağında sağ kalıp yaşam mücadelesi veren bir adamın macerasını anlatıyordu. Neredeyse tamamen tekdüze bir oyundu hatta interaktif film denebilirdi, detaya girmiyorum.

Şimdi bu oyunu yeni baştan yaratmaya karar verdim, bir yazılı macera (Text-adventure) oyunu olarak. Yani bu oyunda grafik yok. Fakat bu sayede oyuna sonsuz sayıda çeşitli olay ve ihtimalleri, çok kolay bir şekilde ekleyebiliyorum ve şimdi başlangıç aşamasında bile defalarca oynanası bir şey çıktı ortaya.

Peki fikir nereden çıktı? Bilirsiniz eski oyunlarda fazla grafik yoktur, bir çok şey size yazıyla anlatılır ve siz hayal gücünüzü kullanarak hikayeyi tamamlarsınız. İşte o eski oyunların tadını yakalamak amacıyla, çoğunlukla hikayeye yoğunlaşan, envai çeşit olay sunan ve bir miktar rpg öğeleri taşıyan bir oyun hazırlamaya yeltendim.

[img width=480 height=270]http://i40.tinypic.com/25a4spu.jpg[/img]
shakeit
Üye
ilk oyunu internet cafe de indirip bitirmiştim evimde pc de yoktu  merakla bekliyorum tayfun :)
TayfunTunaTayfunTuna
Üye
ilgine teşekkür ederim :D

Oyun Flash destekleyen herhangi bir browserda zaten çalışıyor. Bunun haricinde;

* Nokia 7710'da denendi, çalışıyor (Flash destekleyen eski bir telefon kendisi).

* Nokia 5800'ımda denedim, ki zaten onun ekranına uygun şekilde tasarlıyorum, gayet keyifli ve sorunsuz bir şekilde oynanıyor.

* Nokia E61'de denedim, oyun açılıyor ve oynanıyor ancak E serisi telefonların ekranı ufak olduğundan yazılar pek okunmuyor :D E serisi kullananlar da bu oyunun zevkini tatsın diye bir çaresine bakacağız artık.
shakeit
Üye
test player lazımmı :)
TayfunTunaTayfunTuna
Üye
Oyunun olay çeşitliliği açısından sonsuz bir geliştirilebilirliği (ne biçim kelime oldu) olacak. Yani adam gibi oynanabilir 1.0 versiyonu çıktığı anda zaten herkesin denemesi adına buraya koyacağım...

Herkesin kendi olaylarını ekleyebileceği modlanabilir bir sistem düşünülebilirdi ama bu hem benim için zor, hem de oyunun suyu çıkar. Lakin; oyun bir kere test edildikten sonra "başımıza şöyle bir olay gelsin" tarzı bütün önerileri oyuna dahil edeceğim.

Yani bir noktadan sonra oyunun gelişimine herkes dahil olacak :D
ironPunisher
Üye
Aklıma Zork geldi birden, txt tabanlı olduğunu görünce :D

Bekliyoruz bakalım.
shakeit
Üye
tayfun un elinde imkan olsa fallout u zorlar ... ciddiyim
Misafir

Bir text adventure meraklısı olarak bekliyorum ben de, ayrıca 5800Xm sahibiyim ve bu platforma tam uyumlu olacaksa yemem, yanında da yatmam, oynarım.
TayfunTunaTayfunTuna
Üye
Projeyle kısa bi süre ilgilenemeyebilirim ama tepkileri ölçmek için bir demo yayınladım, her türlü şikayet ve öneriye açığım. İlk mesajdan indiriniz.

Demo size hikayeyi belli bir yere kadar oynama ve yaklaşık yüz farklı olay ve onlara bağlı ihtimallerle karşılaşma imkanı sağlıyor.
ironPunisher
Üye

Projeyle kısa bi süre ilgilenemeyebilirim ama tepkileri ölçmek için bir demo yayınladım, her türlü şikayet ve öneriye açığım. İlk mesajdan indiriniz.

Demo size hikayeyi belli bir yere kadar oynama ve yaklaşık yüz farklı olay ve onlara bağlı ihtimallerle karşılaşma imkanı sağlıyor.

Oha çok güzel olmuş cidden, eline sağlık. Tamamlanmış halini merakla bekliyorum ^^

Ayrıca internet browser yerine GOM Player'da oynadım ben  :P
chackal
Üye
Oyun güzel olmuş, sevdim ben de :D

Ama gazeteye çok rastladım gibi geldi.
discussioncontroller