(Greenpeace)Yağmur ormanlarını ve orangutanları Nestlé’den kurtarmaya çalışırken
loveimmuneloveimmune
Üye
Bir Greenpeace üyesi olarak bana yollanan bu önemli maili sizlerle paylaşmak istedim, katkılarınız için şimdiden teşekkürler, detaylı bilgi için http://www.greenpeace.org/turkey/

Yağmur ormanlarını ve orangutanları Nestlé’den kurtarmaya çalışırken...

Nestlé kampanyamıza katılarak yağmur ormanlarını kurtarma çabasına katılan dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce kişinin mektubu, Nestlé’nin uluslararası CEO’su Paul Buckle’ye gönderildi. Ancak şirket şimdilik geri adım atmıyor ve Sinar Mas adlı şirketin yağmur ormanlarını yok ederek elde ettiği palmiye yağlarını satın almaya devam ediyor. Nestlé'nin YouTube'tan kaldırmaya çalıştığı videomuzu henüz görmediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Nestlé günde 1 milyarın üzerinde ürün satan dünyanın en büyük yiyecek içecek şirketlerinden biri. Şirketin kendi raporları, son bir yılda palmiye yağı ihtiyaçlarının iki katı arttığını ve bu oranın 320.000 ton olduğunu gösteriyor. Nestlé büyümeye devam edecek. Nestlé büyüdükçe daha çok palmiye yağı kullanacak ve Sinar Mas bu en iyi müşterisi için daha çok yağmur ormanı kesecek.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Toplantısı için 3 yıl önce Endonezya’ya gittiğimde, kesif yağmur ormanları beni büyülemişti. Yeryüzündeki bu cennetin şirketler tarafından cehenneme çevirildiğini düşününce isyan etmemek mümkün değil.

Oysa Nestlé için kesilen yağmur ormanlarının her karışına hepimiz muhtacız. Çünkü dünyanın iklimi şimdi hiç değişmediği kadar hızlı değişiyor. Yerel halk ve yok olmanın eşiğindeki orangutanlar Nestlé uğruna evsiz kalıyor. Bu yüzden kampanyamıza kazanana kadar devam etmek zorundayız.

Lütfen Nestlé’ye geri adım attırmamızı sağlayacak müşteri baskısını yaratabilmemiz için Greenpeace’in yanında olun ve maddi olarak Nestlé’nin karşısında durabilmemiz için destekte bulunun.

Yağmur ormanlarına rahat vermediği için karşısında Greenpeace’i bulan ilk şirket Nestlé değil. Ne mutlu ki geçmişte aynı tedarikçi Sinar Mas’tan palmiye yağı satın alan Unilever ve Kraft’a karşı başlattığımız kampanyaları kazandık. Şimdi sırada Nestlé var.

Sadece reklam bütçesi bile bütün Greenpeace bütçesini katlamaya yetecek olan Nestlé’nin üzerinde yeterli baskıyı oluşturabilmemiz için vereceğiniz her kuruş, kazanana kadar kampanyamıza devam etmemizi sağlayacak.

Sadece bireylerden aldığımız maddi destekle ayakta durmamızı sağlayan ve bu yüzden hiç bir şirketin ve devletin çıkarlarını gözetmek zorunda kalmadan, yalnızca gezegenimizin haklarını savunma lüksünü bize veren tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum ve çok ihtiyaç duyduğumuz şu an sizi de destekçimiz olmaya davet ediyorum.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, mücadelemiz beraberce sürecek.

Saygılarımla

Dr. Uygar Özesmi
Genel Direktör
Greenpeace Akdeniz

loveimmuneloveimmune
Üye
Greenpeace'e internetten de destek olabilirsiniz

http://www.basmatik.com/greenpeace sitesinden satın alacağınız ürünler ile gezegenimizin hayatta kalması için yapılan çalışmalara siz de katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca http://www.greenpeace.org/turkey/kat-l-n sitesinden Greenpeace'e üye olup , destek olmak konusunda detaylı bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Greenpeace olarak sadece bireylerden aldığımız maddi destekle ayakta durmamızı sağlayan ve bu yüzden hiç bir şirketin ve devletin çıkarlarını gözetmek zorunda kalmadan, yalnızca gezegenimizin haklarını savunma lüksünü bize veren tüm destekçilerimize teşekkür ediyoruz ve çok ihtiyaç duyduğumuz şu an sizi de destekçimiz olmaya davet ediyoruz.

Greenpeace hakkında bilgi:

Greenpeace Avrupa, Amerika, Asya ve Pasifik'te 40 ülkedeki varlığıyla kar amacı gütmeyen bir çevre kuruluşudur.

1971'den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı güçlü bir mücadele veren Greenpeace, çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasi partilerden bağış ve sponsorluk kabul etmez; tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddi ve manevi destek oluşturur.
Greenpeace, gezegenimizi yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık eder ve bunları basın aracılığıyla gündeme getirir.
Çevre mücadelesi sabır ve kararlılık ister. Hedefler genellikle uzun vadede gerçekleştirilebilecek türdendir ve ancak kamuoyu desteğiyle başarıya ulaşabilir. Greenpeace eylemcilerini arada bir ortaya çıkıp ortalığı karıştıran bir grup maceracı olarak görenler de vardır kuşkusuz. Oysa her eylem, uzun ve yoğun araştırmalara ve çalışmalara dayanır.

Greenpeace, bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür.

Çevreye karşı işlenen bir suça tanıklık etmek, kamuoyunun dikkatini çekerek suçu işleyenler üzerinde baskı oluşturmak amacıyla yapılan barışçıl eylemler; sabırla yapılan analizler, raporlar, basın açıklamaları, yetkililerle görüşmeleri içeren tüm çalışmaların 'vitrini'dir yalnızca...

Greenpeace ayrıca, uluslararası anlaşmalara lobi etkinlikleriyle ağırlığını koyan, taslaklar öneren ve kabul ettirebilen az sayıdaki yetkin çevre örgütünden birisidir.

Greenpeace'in şu anda 24 ulusal ve 4 bölgesel ofisi ve bu ofislerin yaptığı çalışmaları olanaklı kılan 101 ülkede 2 milyon 800 bin destekçisi vardır.

Küresel bir örgüt olarak Greenpeace, dünya üzerindeki en kritik konular üzerinde çalışmalar yürütüyor:

- Okyanuslar ve yaşlı ormanların korunması,
- İklim değişikliğini durdurabilmek için fosil yakıtların kademeli olarak sonlandırılması ve yenilenebilir enerjilerin teşvik edilmesi,
- Nükleer silahlanma ve nükleer kirliliğe son verilmesi,
- Zehirli kimyasalların ortadan kaldırılması,
- Genleri ile oynanmış organizmaların doğaya bırakılmasının önlenmesi.
loveimmuneloveimmune
Üye
Bugün sizinle harika bir haberi paylaşmaktan gurur duyuyorum ve sizin de gurur duyacağınıza eminim.

Nestlé'nin Endonezya yağmur ormanlarını yok eden palmiye yağı kullanımına karşı, sekiz hafta önce başlattığımız kampanyamızı sizin desteğinizle kazandık.

Yoğun bir kampanya döneminin ardından dünyanın en büyük yiyecek ve içecek zincirlerinden biri olan Nestlé palmiye yağı alım politikasını tamamen değiştireceğini açıkladı.

Nestlé, yaptığı açıklamada yağmur ormanlarının yok edilmesiyle elde edilen ürünleri artık kullanmayacağını belirtti. Nestlé'nin sayenizde sonunda doğru yolu bulmuş olması çok sevindirici.

Bu, iklim adına kazanılmış büyük bir zafer. Greenpeace'in sizlerle güç birliği yapınca pozitif değişim yaratabileceğini bir kez daha gösterdik. Biz bu güzel gezegeni koruyan ve yaşayan herşeye saygı duyan 3 milyonluk kocaman bir aileyiz.

Bu sekiz hafta boyunca Nestlé'ye e-posta bombardımanı yaşatan, müşteri hizmetlerini arayan, şirketin Facebook sayfasını yorum yağmuruna tutan herkese çok teşekkür ederiz.

Lütfen bu büyük kampanya başarısını yakınlarınızla paylaşın ve hep birlikte daha çok kişiye ilham verelim.

Saygılarımla
discussioncontroller