Nokia 5800 v50 Güncellemesi
Sislerin_Vampiri
Üye
[img width=460 height=355]http://sanaldunyalar.files.wordpress.com/2009/03/nokia_5800_xpressmusic.jpg[/img]
Bu hafta içinde çok konuşulan(Gerçekmi değilmi diye) güncelleme sonunda gerçekten geldi.
Ben Nokia Software Uptader adlı program ile güncellemi yapabildim. Gerçi ürün kodumu değiştirmek zorunda kaldım geçen seferki gibi zira benim ürün koduma geçen seferki güncelleme bile daha yeni gelmiş.

Ürün kodunun nasıl değiştirileceğini merak edenler özel mesaj ile ulaşabilirler bana. Telefona hiçbir zararı yok ve garantinizde gitmiyor. Tabiki kodu değiştirip güncellemeyi yaptıktan sonra tekrardan orjinal ürün kodunuza dönmenizi tavsiye ederim.

Bu yeni güncelleme ile gelen değişikliklerin birkaçı şunlar:

-Öncelikle ana menüde bile kinetic scrolling var artık.

-Telefonun kendi hafızası büyük oranda rahatlıyor ama bunu dahada arttırmak için aşağıda bir kaç şey yazacağım onlara bakmanız lazım.

-Müzik çalıcısında büyük bir değişiklik artık bizde N97 ile aynı programı kullanıyoruz.

-Ovi Maps, Ovi Store, Flash lite artık son sürümleri ile her daim telefonda bulunuyor.

-Ovi Sync adlı yeni bir programımız var.

-Maalesef internet bazı yerlerde yazanların aksine Quickoffice programımız yok.(En azından Türkiye için yok galiba)

-Tarayıcı yenilenmiş.

-Telefon gerçekten hızlanmış.

Üstte bahsettiğim telefonun hafızasının büyük oranda artmasından tam olarak faydalanabilmek için güncelleme sonrası Hard Reset diye tabir edilen şeyi yapmanızı tavsiye ediyorum. Tabiki bu işlemi yapmadan önce önemli gördüğünüz herşeyi yedekleseniz iyi olacaktır. Yedekleme için Ovi Suite adlı program en iyisi bence.

Birde eğer uzun süredir format atmadıysanız hafıza kartınada bir format iyi olacaktır. Zira hafıza kartında bir çok kullanılmayan program veya gereksiz dosyalar birikiyor. Ama tabiki seçim yinede size kalmış.

Bu işlemleri yapmaya karar verirseniz telefonunuzu iyi bilmeniz gerekiyor. Hafıza kartına format attıktan sonra haritaları ve sesli yönlendirmeleri tekrardan yüklemek gerekeceğini unutmayın. Biliyorum çok sıkıcı işler bunlar ama telefonunuzdan tam verim almak istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim. Benim 47.2mb olan C: hafızam bu işlemleri yaptıktan ve üstüne gene aynı programları kurmama rağmen şu anda 70.2 mb. Unutmadan söyleyeyim karta format attıktan sonra uygulamaları Ovi Suite ile yaptığım yedekleme ile değil tekrardan elimle kurdum daha iyi oldu.

Şimdilik gördüğüm değişiklikler bunlar. Keşfettikçe buraya eklemeya devam edeceğim. Aklınıza takılan herhangi bir sorun, tavsiye program(Mesela scummvm kurmak gibi) veya tema gibi şeyleri çekinmeden sorabilirsiniz her türlü yardım etmeye çalışırım. Zira aylardır kurcalaya kurcalaya ustası oldum telefonun.
Misafir

yihu. (gerçi rezil bir ürün takipçisi olarak, bundan önceki büyük güncellemeyi de henüz 10 gün kadar önce yaptım ya neyse. hemen bakalım.)
RelentlessRelentless
Üye
Direk telefondan internete bağlayarak güncelleme nasıl yapıcaz?
Sislerin_Vampiri
Üye
Sanıyorum bu güncelleme önceki gibi telefon üzerinden yapılamıyor. Ben telefon üzerinden kontrol ettiğimde güncelleme yok uyarısı almıştım...
dodgerdodger
Üye
Ovi programı üzerinden yapılabiliyor.
RelentlessRelentless
Üye
Bir dakika ya...
Yamadan mı kaynaklı yoksa benim telefonda mı bir sorun var?

QWERTY klavye gitti, sadece küçük olanı var, alıştıydım ben büyük olana takır takır yazıyordum ne gözel :(
Phantom Lord
Üye
yeni güncelleme gözükmüyor softwawre updater da. en gücel sürüm 31,0,101 değil mi?
RelentlessRelentless
Üye
v50 en günceli
Sislerin_Vampiri
Üye

Bir dakika ya...
Yamadan mı kaynaklı yoksa benim telefonda mı bir sorun var?

QWERTY klavye gitti, sadece küçük olanı var, alıştıydım ben büyük olana takır takır yazıyordum ne gözel :(

Yok yok gitmedi ehehe :P.

Klavye ayarlarını Alfanumerik olanı yap önce. Sonra ne zaman telefonunu yatay konuma getirirsen klavyede otomatikman QWERTY klavyeye geçiş yapacaktır. Ama yanlızca alfanumerik opsiyonunu kullanırken. Diğerlerinde işe yaramıyor.

Şahsen ben telefon dik iken küçük qwerty, yatay iken full qwerty kullanmak istiyorum :(
chackal
Üye
Ben de bir kaç gün önce aldım.
Daha önceden arkadaşın v30 yüklü telefonunun dokunmatiği zor geliyordu ama v50 cidden rahat geldi bana(ya da sürekli kullandığım için öyle geldi bilmiyorum).
Onun dışında oyun olarak Uniwar ve Blockgo baya eğlenceli.
Misafir
Uniwar çok kasıyor bir süre sonra.Sadece birim basıyorsun. :P
discussioncontroller