Ey Turbine sorarım sana!!!
Death_Knight
Üye
Bu yazacağım yazı büyük bir eleştiri içermektedir. Ayrıca oyuna başlamak isteyenlere de rehber olabilir.
    Lord of the rings dünyasının tüm kitaplarını okudum.  Yani bu dünyayı iyi bildiğimi sanıyorum. Şimdi soruyorum sana turbine: nasıl böyle bir dünyayı bu şekilde mahvedebildin. her şeyden önce o grafikler ne Allah aşkına. O karanlık dünyaya o çizgi filmsi grafikler gitmişmi. Zaten temelini wow temeline oturtarak hazırlamışın bari grafikleri adam gibi yapsaydın. Daha iyi daha güzel yap demiyorum. Daha gerçekçi çizgi filmsi olmayan bir dünya niye yapmadın. Ayrıca lotr dünyası büyüklere yapılmış bir masaldır. Çocuklar için değildir. Yani demek istediğim ben birini kestiğim zaman onun kolu kopacak kanlar sıçrayacak. Belki sadist diyebilirsin ama gerçek bu. Lotr dünyası böyle acımasız savaşların bol olduğu bir dünya. Ben bir orc gördüğüm zaman tipine bakıp gülmek istemiyorum. Orc dediğin vahşidir korku salar acımasızdır onu öldürürken tıpkı onun gibi acımasız olmalısın  kollar bacaklar havada uçuşmalı. Oyunda kan bile yok. İlla küçüklerde oynasın diye böyle içine edilmezki oyunun. Bırak bu dünya yetişkinlere özel bir dünya kalsın. Harry potter değil ki lotr. Ayrıca hobbit diye sınıf koymak nasıl bi fikirdir aklım almıyor. Kaç tane hobbit gördün savaşçı olan. Bilbo ve frodo dışında ki onlarda mecburiyetten. kaç tane savaşan hobbit var lotr dünyasında. Bu nasıl bir mantıksızlıktır. Şimdi bana ama hikayesi çok güzel diyenler olacaktır. E o da güzel olsun. Hazır hikayeyi koy oyuna ne var ki onda. Valla bu oyunu beğenenler ancak şu kişiler olacaktır.
1-İlk defa online oyuna lotr ile başlayanlar.
2-Wow dan sıkılıp alternatif arayanlar
3-Lotr dünyası olarak elimizde bi tek bu var el mahkum diyip kafarında yarattıkları tüm dünyayı yıkmayı göze alıp gözü kara oyuna dalanlar.

Bunu dışında bu oyunu gerçekten çok seviyorum aylarca wow oynadım ama bu oyun kadar sarmadı diyen varsa lütfen bana anlatsın sebebini, ki böyle biri olduğunu sanmıyorum. Bu oyunu oynayacağıma gider kitaplarını tekrar tekrar okurum daha iyi. Alın size hikaye.
TheodrienTheodrien
Mod
Tek birşey sormak istiyorum; oyunu ne kadar süredir oynuyorsun ve kaçıncı seviyeye geldin?

Orta dünya denince, heryer bataklık, orkların cirit attığı, pis bir dünya zihninde canlanıyorsa birşey diyemem ancak bu dünya öyle değil. Karanlık tarafı da var, çok güzel tarafları da var. Çizgi film vari grafikler demek biraz hakaret olmuş oyuna. Yukarıdaki soruyu sormamın sebebi, oyunda o kadar çok karanlık yer varki, bazen o karanlıktan boğulup, Rivendell'e geçtikten sonra büyük bir "oh" çekiyorsun.

Hazır hikayeyi oyuna koymuşlar demişsin, tamamen yanlış bir düşünce. Çünkü oyunda, kitaptaki yaşananları yapmıyoruz, ayrı bir hikaye işleniyor. Ana karakterler Rivendell'den, Mordor'a doğru giderken, sen arka plandaki diğer kötülüklerle savaşıyorsun. Bunun en büyük örneği de, son çıkan güncellemelerde haritanın hep kuzeye doğru açılması, kardeşlikten apayrı bir hikaye yaşamamıza sebep oluyor. Oyunda sadece LotR üçlemesinden alıntı değil, genel olarak tüm Tolkien kitaplarından parçalar var.

Yaptığın eleştirilerden, oyunu çok uzun süre oynamadığını, birkaç bölge dışında biryer görmediğini tahmin ediyorum. Yoksa bu kadar ağır eleştiriler yapmazdın :)

Bu arada fanboy değilim, betasından beri oynuyordum oyunu ancak 1 senedir hiç açmadım bile. Çok eksiği olduğunun farkındayım. Eğer sen "oyunda pvp yok, end game sıkıcı" desen, sonuna kadar katılırdım. Ama "hazır hikayeyi koymuşlar" dersen, pek uygun olmayacaktır.

Eleştirilerde de daha dengeli olmak gerekir. Oyunu beğenen kişiler şunlar olacaktır demek, oynayan kişilere hakaret olur. Herkesin kişisel zevki ve beklentisi farklıdır tabi. "Oyunda şunları beklerdim, şu şu şu nedenlerden sevemedim" diyebilirsin. Ama "Oyunda şunlar yok, o zaman çok kötü oyun, sadece noob'lar oynar" tarzında bir cümle kurulmamalı :)

Son olarak ekleyeyim; birçok online oyun oynadım ancak hiç birinde hikaye kısmı beni bu kadar bağlamadı. Eksik yönleri yok demiyorum, ama hikayesi ve o orta dünyada at sürme hissini verebilmesi oyunun en büyük artısıdır.

Bunları sana karşı direk tepki olarak yazmadım, yanlış anlaşılmasın. Sadece oyun hakkında hiç oynamamış kişilere veya başlayacak kişilere yanlış yönlendirme olmaması açısından gördüğüm eksik bilgileri düzeltmek istedim.

Death_Knight
Üye
Güzel bilgilendirme ve evet az oynadım hatta çok az denebilir. Ama o grafikler senin hiç mi gözüne batmadı. Yani çizgi film havasında değilmi? Bir oblivion gibi grafikmi daha uygun olur illa onun kalitesinde demiyorum yoksa bu tarz mı daha uygun? Daha oyuna girer girmez grafikler beni çok büyük hayal kırıklığına uğrattı. Hatta free2play de runes of magic i baya övmüşlerdi bende oynadım tabi. Oyunu oynarken sık sık kendimi runes of magic oynuyor sandım. Sık sık kendime ben orta dünyadayım diye hatırlattım o havayı yakalayabilmek için. Hikaye farklıymış devam etmediğim için bilmiyodum o yüzden yanlış bilgilendirme yapmışım o konuda haklısın. Ama bir tarafta wow varken bu oyunu oynamak bana pek anlamlı gelmiyor. Anlaşılan seni hikayesi sarmış. Belki wow dan da güzeldir oynamadığım için bilmiyorum. Ayrıca nooblar oynar demedim. Nasıl bu sonucu çıkardın anlamadım. Sanırım yanlış anladın. Şunu merak ediyorum bu oyuna başlamadan önce wow oynamışmıydın?
TheodrienTheodrien
Mod
Grafiklerde bir Oblivion kalitesi beklemek, bir online oyunda yanlış olur bence. Çünkü online oyunlarda çok kalabalık ortamlar ve savaşlar oluyor. O güzel grafiklerden sadece bilgisayarı çok güçlü olan kişiler yararlanabilir. Belki dağda bayırda tek başına gezerken o grafikler çok güzel görünür ama kalabalık ortama girince takılmalar başlar. Bunun en basit örneği Age of Conan'dı benim için. 6 kişilik savaşta bile 9600GT ekran kartım ve 4 çekirdek AMD işlemcim can çekişiyordu. Ayrıca LotRO'nun grafikleri kötü değil, sadece biraz daha renkli. DX10 destekli bir ekran kartıyla son ayarlarda oynadığında daha da güzel görünüyor. Ama dediğim gibi, oyunda o kadar karanlık mekanlar var ki, o rengi unutabiliyorsun bir süre sonra. Örnek olarak, Moria paketi çıktıktan sonra o madenlerde 10 level boyunca oynamak ve raid yaptıktan sonra gün ışığına çıkınca gerçekten bir tuhaf oluyor insan. O yüzden grafikler konusunda pek birşey söyleyemiyorum. Daha iyi olabilir miydi, belki evet. Ama bu şu anki halinin kötü olduğu anlamına gelmiyor, en azından benim için. Ayrıca WoW'un grafikleri tamamen çizgi filmvari. LotRO ile kıyaslamak pek doğru olmaz bence :)

"Noob" kelimesini biraz açayım; sen bu oyunu sadece hiç online oyun oynamamış kişiler oynar dediğin için, o kelimeyi "newbie" anlamında kullandım. "Ezik" ifadesi olarak kullanmadım yani. :)

Daha önce WoW oynamadım, sadece çevremdeki oynayan birçok kişiyi biliyorum. İlk zamanlar çok da takip ederdim. Hatta LotRO'nun betasını duymadan 1 gün önce WoW almaya karar vermiştim. Tabi betaya başlayınca WoW'dan vazgeçtim.

LotRO'nun da eksikleri çok. Turbine benden az küfür yememiştir. Bunlardan en önemlisi, oyunu çok kolay hale getirmeleriydi. Birkaç paket öncesine kadar, 1-25lvl arası normal bir oynayışla 1 haftaya yakın sürerdi. Şimdi 1 günde olabiliyorsun 25lvl. Oyun bu kadar hızlı gittikten sonra, sonunda uğraşabileceğin çok fazla raid ve instance yok. Aslında birçok instance var, ama çok bağlayıcılıkları yok. Ayrıca oyunda seviyeyi yükselten bir paket çıktığında, diğer düşük instance'lar unutuluyor, hiç gerek duyulmuyor. Turbine biraz kafayı kullansa, oyunu daha zor yapsa, oyunun her anından, dünyasının her köşesinden ayrı zevk alınır. Tabi bu eleştirilerim, oyunu silip süpürdüğümden kaynaklanıyor. Oyunu oynadığım ilk beta zamanlarını hatırlıyorum da, kelimeler kifayetsiz kalıyor o zevki anlatmaya :) Çok fazla PvP aramayan, hikayesini ve orta dünya hissini yaşamak isteyen bir kişiye kesinlikle tavsiye edeceğim bir oyundur LotRO. Ancak Hardcore bir oyuncu ve PvP manyağı biri için uzak durulması gerekir, para ziyanı olur.

Death_Knight
Üye
Anladım. Ama beklediğim gibi wow'u oynamamışsın. Eğer wow'u oynarsan beni daha iyi anlarsın. Lotr'in daha kendine özgü bir oyun olmasını isterdim. Wow'un benzeri değil. Grafikleri wow'un biraz daha az çizgi film havasında. Onu bile wow'a benzer yapmaları insanı çıldırtıyor.
L.Goshin
Üye
Tartışmaya hiç girmek niyetinde değilim, yine bir Wow Vs. Lotro konusu.

Ama herşeyi geçtim de LOTRO gibi grafiklere sahip bir oyunu (ki yakında DX 11 desteği de geliyor) WOW'un anime grafikleri ile karşılaştırmak, çizgi filmvari demek... olmamış. Keşke biraz daha oynasaymışsınız, Angmar'ı, Moria'yı, Lorien'in cennet bahçelerini görseymişsiniz, Carn Dum'da koştursaymışsınız da, çizgi film demeseymişsiniz.

Teşekkürler. :)

Edit: Dayanamadım. :) Hikaye görüp görebileceğiniz en olgun senaryolardan biri. Sadece Volume 1'in Amarthiel - Sauron hikayesi, hikayenin trajedisi bile kafi. Sadece bir-kaç lvl. oynayıp koskoca dünyayı, hikayeyi böyle yargılamak hiç hoş değil. Evet, katılıyorum, çok eksik var, ama hikaye ve atmosfer onlardan biri değil.
Falore
Üye

Anladım. Ama beklediğim gibi wow'u oynamamışsın. Eğer wow'u oynarsan beni daha iyi anlarsın. Lotr'in daha kendine özgü bir oyun olmasını isterdim. Wow'un benzeri değil. Grafikleri wow'un biraz daha az çizgi film havasında. Onu bile wow'a benzer yapmaları insanı çıldırtıyor.

Şu dönemde WoW'dan tamamen farklı, radikal bir oyun piyasaya sürmek pek mantıklı bir iş olmaz. 12 milyon oyuncunun oynadığı bir oyundna bahsediyoruz ve o kitlenin dikkatini çekmeniz gerekiyor, bir şekilde WoW ile benzer noktalar olmak zorunda.
lotro_tr_31
Üye
Az bişi oynayarak bu kadar çok eleştiriyi nasıl yapmış bulunuyorsun hayret verici.Az bişi oynasan bile en azından grafik farkını kavramış olman lazımdı ki bugün kime sorsan lotro grafikleri wow dan daha iyi dir der.Asıl çizgifilmvari grafikler wow da dır.Grafik ayarlarını ultra high olarak ayarlayıp bir dereye ormana bakıp manzaranın tadını çıkar derim,böylesine gerçekci görüntüleri çizgifilm olan wow da görebilirmisin bilmiyorum.

Çok az bişi wow oynamışlığım var 10 gün kadar ama hiç bir zaman wow hakkında yersiz ve anlamsız eleştirilerde bulunmadım lakin 10 gün oynayarak bişi söyleme hakkını elde etmişsem oda lotro nun grafiklerinin daha iyi olduğudur.
Coraspin
Üye
Eyvah eyvah ilk mesajı okudumda, saatlerce Rivendell'de oturup gün batımını neden izlediğimi dahi bir sorguladım. Yani uzun zamandır bilgisayar oyunlarıyla haşır neşirim, grafik  uyumu olarak beni bu derece etkileyen bir oyun daha var mı acaba merak ediyorum. İşin güzel yanı, theodrienin de belirttiği gibi o karanlık ortamlardan, kızıl bir günbatımına bir şelalenin altından kendi yansımanızı görerek baktıktan sonra, daha iyisini hissettiren bir oyun var mı diye düşündüm hep.

Yazın lotroya döneceğim moria ile birlikte ama kara kara düşünüyorum şimdi o moria madenlerinin karanlık yapısı beni yüzey kadar içine çekebilecek mi :)
SİNİRMANGASİNİRMANGA
Üye
İlk mesajla ilgili birşey dikkatimi çekti onu söyleyeyim. yoksa oyunu oynamışlığım yok

Kitaplarda hobitlerin mükemmel nişancılar olduğu hatta bir savaşa birkaç okçu gönderdikleri yazıyordu.

Sam de ciddi anlamda bir savaş veriyor kılıçla.Tamam onu koca bir elf savaşçısı sanıyorlar,görmedikleri zaman korkuyorlar ve o gelmeden zincir zırh için bütün bölük birbirini deşiyor ama gene de yaşaması onun kılıçta yetenekli olduğunu gösterir bence

Yani hobbitler göründükleri kadar çaresiz değiller.Bence kitaba aykırı bir tarafı yok hobbitlerle oynayabilmenin (Hah ama aşırı fiziksel güçleri olur, büyülü güçleri falan olur "YUH!" derim ben de.Dediğim gibi oyunu oynamadım)
lotro_tr_31
Üye
Oyun içerisinde hobitlerin büyülü güçleri yok sadece biraz büyülü dediğimiz minstrel(healer)seçebiliyorlar.Onun dışında seçebildikleri sınıflarda herhangi bir büyü yok.
discussioncontroller