Kapitalizm'in Gerekliliği
Galadriel
Üye
Kapitalizmin başarı serüvenini geçmişten bugüne incelemek, soruları ve cevapları bulmakta ve anlamlandırmakta daha çok işimize yarayacaktır. Kapitalizmin özellikle başlangıçtaki yapısı ve bugünkü evrilmiş hali arasındaki yaşananlara ve farka bakılırsa en güçlü, önemli ve insanlarda hiç bir zaman yerine başkasının gelemeyeceği algısını uyandırmasının temel sebebini, oluşan yeni durumlara kendisinin egemenler tarafından çok güzel şekilde entegre edilmesi oluşturuyor. Vahşi kapitalizm olarak adlandırılan dönemlerden bugünkü 'daha adil' kapitalizme geçiş süresinde şüphesiz bu değişimin dışarıdan bir çok katalizörü olmakla beraber sistemin kendi bünyesinde hakimiyeti altına aldığı ve istediği gibi şekillendirebildiği politika, hukuk gibi efektif araçlar sayesinde içeriden, kendisinin yerine geçmeye ya da gücünü azaltmaya çalışan alternatiflerine karşı gayet iyi biçimde ve hasarını en aza indirerek kabuk değiştirmeyi başarabilmiştir. Vahşi dönemde kendisine en büyük hasarı vuran ve yıkımını amaçlayan işçi hareketlerini bile bir bakıma kendisine zarar veriyormuş gibi eskiye göre bir takım yeni iyileştirmeler sağlayarak -çalışma saatleri, ücretler vs- defetmeyi sağlamış ve değişen koşullarda bile aslında gücünden hiç bir şey kaybetmemiştir. Bu süreçte Marksizmin öngörülerinde olmayan orta sınıf ve gittikçe yaygınlaşan, daha fazla adaletli izlenimi uyandıran liberalizm akımları da doğrudan kapitalizmin güçlenmesine yardımcı olmuş ve nihayet insanlarda bunun asla değişemeyecek, insanın doğasına en uygun olan sistem olduğu algısı yerleşmiştir. Buradan hareketle yeni bir sistemin kapitalizmin yerini alabilmesi için ona karşı koyabileceği araçları hakimiyetine geçirme zorunluluğu aşikar olsa da bir diğer zorunluluğu ise kitabi formüllerden ibaret olmayıp, değişen şartlara eylemsel ve algısal bakımdan en iyi şekilde entegre olabilecek esneklikte bir yapıya haiz olmasıdır.

Beğenenler: Yojimbo

PotterPotter
Üye
Spoiler:
image
FirewingFirewing
Üye
Gif komikmiş güldüm ama pek de hoş olmadı. =/
YojimboYojimbo
Mod
Ben de güldüm :)

Ayrıca, yukarıdaki yazımda dünyanın en uzun "edit"ini yapmış olabilirim :) Aslında forumda bu gibi konularda yazmak istemeyişimin sebebi de bu biraz. Keza bir noktayı izah edeyim diye başlıyorum, yazarken aklıma sürekli başka şeyler geliyor konuyla ilişkili olarak, "dur onu da yazayım" derken wot'a dönüşüyor yazı ister istemez :/ Esir ediyor beni böyle siyaset/felsefe/sosyoloji vs. odaklı konular yani, kaçıyorum ben! :)

FirewingFirewing
Üye
Abi bu işin raconu böyle, dert etme sen =)
melencolia1melencolia1
Üye
Ah şu Adam Smith yok mu ah...
SilentHunterSilentHunter
Üye
konu dürtüşü için kusura bakmayınız bu arada, tarih/saat eksenine bakmadan yazmışım

burada bu kadar bilgili insanlar görmek gerçekten hoş, benim açımdan bilmediğim bir sürü terim var yazdıklarınızda, onlarıda çat-pat öğrenmeye çalışıyorum elbet.

takipteyiz
acdervisacdervis
Mod

Çok da iyi niyetliymiş adamcağız. =(
melencolia1melencolia1
Üye
acdervis dedi:

Çok da iyi niyetliymiş adamcağız. =(

:(
BonecrusherBonecrusher