Iron Maiden
RocknLife
Üye
[center][img width=335 height=65]http://img401.imageshack.us/img401/5671/ironmaidenjo3.png[/img][/center]

İngiltere’de ‘70’li yılların ilk yarısı Black Sabbath, Led Zeppelin ve Deep Purple gibi sert müziğin asil kralları sayesinde müziğin gelişimi açısından bir hayli parlak geçti. 2. yarısında ise punk’ın doğumuyla rock müzik kan kaybetmeye, “rockstar-fan” ilişkisi sorgulanmaya başladı. Konserler büyük alanlardan publara taşındı, 10 metreye yaklaşan sahne yükseklikleri, santimlerle ölçülmeye başlandı.

İngiltere’de Sex Pistols, The Clash ve The Damned gibi grupların başını çektiği punk son derece popüler olmuşken, hard rock ve heavy metal için kitleleri tekrar bu müziğe bağlayacak taze bir kana ihtiyaç vardı. 1976 yılında bir pub grubundan ibaret olan Smiler sahnede hard rock ve heavy metal klasiklerini icra ediyordu.

Smiler aslında Londra başta olmak üzere İngiltere’nin sanayi ağırlıklı bölgelerinde şekillenen birçok hard rock ve heavy metal grubunun bilinenlerinden sadece biriydi. Bugün hala hatırlanıyor olmasının sebebi ise bünyesinde birgün dünyanın en büyük heavy metal gruplarından biri olacak olan Iron Maiden’ın kurucusu Steve Harris’i barındırmasıydı. Smiler basçısı Steve Harris kendi parçalarını yazmak ve çalmak için 1976’da Iron Maiden’ı kurdu. Iron Maiden’la eş zamanda kurulan Angel Witch, Venom, Def Leppard gibi gruplar İngiltere’ye ait farklı bir sound oluşturdular ve bu sound NWOBHM (New Wave Of British Heavy Metal) adı altında anılmaya başlandı.

Grup ilk demosunu basta Steve Harris, vokalde Paul Di Anno, gitarda Dave Murray ve davulda Doug Sampson’dan oıluşan kadrosuyla kaydetti ve bu demo underground çevrelerde büyük ilgi gördü. Maiden, 1977-79 yılları arasında Londra’nın büyük küçük bir çok barında çaldı ve bir albüm anlaşmasına kendini hazır hissettiği anda 3 parçalık demosunu plak firmalarına yollamaya başladı. “Iron Maiden”, “Prowler” ve “Strange World” şarkılarından oluşan bu demo özellikle Londra’nın kuzeyindeki Kingsbury Bandwagon Soundhouse adındaki hard rock çalan diskonun DJ’i Neal Kay’in ilgisini çekti ve grubu desteklemeye karar verdi. “The Soundhouse Tapes” adını verdikleri bu demoyu kendi imkanlarıyla dağıtmaya başladılar.

Kasım 1979’da 2.gitarist olarak Tony Parsons gruba dahil oldu ve “Metal For Muthas” adını taşıyan karışık albüm için grupla 2 parça kaydetti. Grubun ilk albümünün prova çalışmalarında bulundu, fakat kayıt aşamasında gruptan ayrıldı ve yerine Dennis Stratton geldi. Bu arada grubun davulcusu Doug Sampson da yerini Samson davulcusu Clive Burr’e bıraktı. Grubun yayınladığı ilk single “Running Free” İngiltere listelerinde 34 numaraya kadar yükseldi ve grup bu sayede BBC Televizyonunda yayınlanan “Top Of The Pops” programında bu şarkıyı beyaz camdan milyonlarca kişiye ulaştırdı.

Maiden, 1973’teki The Who performansından bu yana Top Of The Pops’a katılan ilk sert grup olmuş oldu. 1980’de grubun kendi adını taşıyan ilk albümü EMI etiketiyle çıktı ve ilgi gördü. Hemen ardından Judas Priest’le turneye çıktılar. 1981’de “Killers” adı altında yayınladıkları 2.albümlerinde gitarist Dennis Stratton yerini Adrian Smith’e bıraktı. Bu arada Iron Maiden heavy metal fanlarınca büyük ilgi görmesine rağmen vokalist Paul Di’Anno’yla ses ve alkol problemleri yüzünden yollarını ayırma noktasına geldi.

Grubun popülerliğinin başrol oyuncusu olan Paul DiAnno’nun gruptan zorunlu ayrılışı bir sonraki albüm için zihinlerde soru işaretleri oluşmasına yol açsa da, tıpkı Clive Burr gibi Samson grubundan gelen vokalist Bruce Dickinson’la kaydedilen ilk albüm olan “Number Of The Beast” (1982) grubun o ana kadar en ilgi gören ve en sevilen çalışması oldu. Bu albümde daha sert bir soundu benimseyen grubun 2 albümlük NWOBHM macersı da bu albümle son bulmuş oldu.

1983’te grubun yeni albümü “Piece Of Mind”da bir eleman değişikliği daha yaşanarak baterist Clive Burr yerini eski Trust bateristi Nicko McBrain’e bıraktı. McBrain bu albümde inanılmaz bir performans sergilerken, Murray-Smith ikilisinin çift gitar riffleri metal dünyasında yeni bir dönemin başlangıcı oldu. 1984 tarihli “Powerlave” grubun kariyerinin başlangıcından beri aynı kadroyla kaydettiği ilk albüm oldu. Ardından çıkılan 11 aylık “World Slavery” turnesi bir yıl sonra 2 plaklık bir konser albümüne dönüştü: “Live After Death”. 1986’ya gelindiğinde Iron Maiden dünyanın en popüler heavy metal grubu haline gelmişti. Bu duruma rağmen grup bir risk alarak soundunda ufak da olsa bir değişikliğe giderek “Somewhere In Time” albümünde gitar synth kullandı. Başta hayranlarından tepki görmüş olsalar da zaman içinde herkes bu durumu kabullendi. Bu albümde yeralan “Wasted Years” ve “Stranger In A Strange Land” listelerde kısa süreli tahribat yaptılar. Albüm diğerleri gibi milyon üstü satış yaparak gruba platin plak kazandırdı.

1988’de grubun ilk konsept albümü “Seventh Son Of A Seventh Son” yayınlandı ve grup 2.kez İngiltere albümler listesinde 1 numaraya kadar yükseldi. “Can I Play With Madness”, “The Clairvoyant” ve “Evil That Men Do” bu albümden çıkan singlelar oldular. Bu arada grubun vokalisti Bruce Dickinson solo kariyerinin ilk albümü olan “Tattoed Millionaire”i ve ilk kitabı “The Adventures Of Lord Iffy Boatrace”i yayınladı. Son 2 albümünde farklı bir sound izleyen Maiden, yeni albümünde tekrar eski haline dönmeye karar verdi. Bir fireyle... Grubun gitaristi Adrian Smith solo çalışmalar yapmak üzere gruptan ayrıldı ve yerine eski White Spirit ve Ian Gillan gitaristi Janick Gers geldi.

Gers aynı zamanda Bruce Dickinson’ın solo albümünde de çalmıştı. 1990’da “No Prayer For The Dying” albümü çıktı. “Holy Smoke” ve “Bring Your Daughter To The Slaughter” bu albümden çıkan single’lar oldular. Grup bir Dickinson ürünü olan “Bring Your Daughter...” ile ilk kez İngiltere single listesinde 1 numaraya kadar yükseldi. 1992’de çıkan “Fear Of The Dark”, İngiltere albümler listesinde 1 numaraya kadar yükselince grup gene bir anda dünyanın en popüler heavy metal grubu olmuş oldu. Ancak albüm turnesi sırasında vokalist Bruce Dickinson turne sonrası gruptan ayrılacağını açıkladı.

Grup yeni vokalist arayışlarını sürdürürken “A Real Live One” ve “A Real Dead One” adlarını taşıyan 2 konser albümü yayınlamayı da ihmal etmedi. 1995 yılında Maiden, Wolfsbane grubundan gelen yeni vokalist Blaze Bayley ile ilk çalışmasını “The X Factor” adı altında yayınladı. Albüm o ana kadar en az ilgi gören Maiden albümüydü. Grubun hayranlarının Blaze Bayley’i kabullenmesi uzun sürdü. Ancak grup 1998’de “Virtual XI” albümüyle “The X Factor”ı mumla aratacak derecede kötü bir albüme daha imza atmış oldu. Belki de Maiden tarihinin en kötü parçası olan “Angel & The Gambler” da bu albümdeydi.

Albüm turnesi sonrasında Iron Maiden da şaşırtıcı bir gelişme yaşandı ve vokalist Bruce Dickinson ve gitarist Adrian Smith gruba geri döndüler. Blaze Bayley gruptan ayrılmak zorunda kaldı, fakat gitarist Janick Gers’e grupta kalması için baskı yapıldı. Grup tarihinde ilk kez 3 gitaristli 6 kişiden oluşan kadrosuyla 2000 yılında “Brave New World” albümünü yayınladı. Grubun eski parlak günlerini yansıtan albüm büyük ilgi gördü. Iron Maiden'ın Columbia etiketiyle 13. stüdyo albümü "Dance of Death" 2003'te piyasaya çıktı. 2005'te ise Dortmund (Almanya) da verdikleri Dance of Death turnesi konser kayıtlarından oluşan Death On The Road piyasaya sürüldü. Son çıkan albümleri ise A Matter Of Life And Death'tir.

Kaynak: www.muzikvesoz.com
Dark Templar
Üye
Bir an başlığı görünce "şaka de mi?" dedim ama içimi rahatlattı görünce:D
dinlemeyeni dövüyorlarmış diye duydum ben! :-X
RocknLife
Üye
WaLLa dinnemeyeni dowuolarmı$ die ßir$ey Duymadm ama .Dinnemeyip kotuleyenleri ßizzat dowuorum :D
Misafir
WaLLa dinnemeyeni dowuolarmı$ die ßir$ey Duymadm ama .Dinnemeyip kotuleyenleri ßizzat dowuorum.

Yazdığın türkçemsi mesajın üzerinde sarfettiğim uzun çabalar neticesinde aşağıdaki gibi bir çeviri yapabilmeyi başarabildim:

"Valla dinlemeyeni dövüyorlarmış diye birşey duymadım ama... Dinlemeyip kötüleyenleri bizzat dövüyorum."

Mesajlarını da bir yerlerden copy/paste edip de kaynak belirtmediğin alıntındaki gibi düzgün bir dil ile yazarsan sevinirim.
slartibartfast
Üye
2008 yılında Somewhere In Time albümünün dekorları ve o zaman ki setlistle bir dünya turuna çıkacakmış grup. Hatta Avustralya biletleri 25 dakika gibi bir sürede tükenmiş. Bu seferde ülkemize uğramazlarsa Yunanistan veya Bulgaristan'da ki konserlerine gitmek şart oldu.

Bu arada biraz önce internette gezerken bulduğum bu The Trooper coverını sizinle paylaşayım dedim:
çok başarılı olmuş  ;D
hydramarine
Üye
Iron Maiden kim midir? Bir şarkılarında "kafası karışmış bir dünyada insanlar demek istediklerini asla söylemez" demiş bir gruptur. Candır..
goredream
Üye
fear of the dark....
Rainmaker
Üye
goredream dedi:

fear of the dark....

Bir tek onu biliyorsun di mi? İtiraf et bunu. :P

Eö evet şahsen çılgıncasına bir Maiden fanıyımdır. Hatta gayriresmi bir sınavla Maiden Master ünvanı da almışımdır 2 sene önce falan(bu mesajı okuyorsa eğer sevgili masterım Jesterday'e selamlarımı yolluyorum. Abi naber görüşemiyoruz ne zamandır. Öss falan nasıl gidiyo).
Öhm. konu Maiden'dı dimi.

Evet bu sene Türkiye'ye gelmezlerse eğer küçük bir ihtimal olsa da Wacken'a gidip izleme ihtimalim varmış. En sevdiğim albümleri Number of the Beast'tir. AMOLAD'dan fazla tat alamamış olsam da, ne zaman "Reincarnation of Benjamin Breeg" dinlesem deli gaza gelirim.

İşte böylesine bir gruptur Maiden.
Yasir
Üye
Takdire şayan mükemmel bir gruptur. 2002'li yıllarda tanımaya başladığım bu grubu: "Neden daha erken tanımadım;!" diye kendime yedi yıldır sorarım.  ;D

Grubun dağılmamasını, üyelerin değişmemesini ve bu mükemmel grubun asla dur demeden devam etmelerini diliyorum. Ki bunların olacağına ihtimal bile vermiyorum. (Üyeler özel nedenlerden dolayı değişebilir tabiki... Ama istemiyoruz  ;D)
Rainmaker
Üye
Bu arada bir küçük yanlışı düzeltmek istedim. Biyografide Strange World Soundhouse Tapes içinde gösterilmiş. Lakin yok öyle bir şey Invasion şarkısı vardır o demoda.
Pixelponny
Üye
Strange World demoda vardır. Kayıtı da internette mevcuttur, sızmıştır ancak basılan sürümde demodan çıkartılmıştır. Nedendir bilinmez, albüm sürümüne göre pek fazla fark içermemektedir.

Ayrıca sizin için herhangi bir şey farkettirmeyeceğinden emin olarak Iron Maiden'ın benim için sadece ilk iki albümden ibaret olduğunu söyleyebilirim.
discussioncontroller