İnceleme: Guerrilla War/Guevara (NES)
Cthulhu
Üye
Yıllar önce, daha "atari"'yi yeni aldığımmız dönemlerde bir arkadaşımla hep Contra oynardık. O kadar severdik ki her yandan gitmeli oyunu Contra'ya benzetirdik, mesela arkadaşım bana "Darkwing Duck'lı Contra buldum!" diye gelmişti bir gün (o çizgi film yayınlanmaktaydı o zamanlar...), tabi daha sonra hiç bir alakası olmadığı olrtaya çıktı Contra ile. Gene aynı arkadaşım bana bir gün "Bir Contra oyunu oynadım hep üatten gözüküyordu çok ağlenceliydi araçlara falan da binilebiliyordu üstelik de oyunun sonunda domuza dönüşüp ana karakterleri kovalayan bir kadın vardı, ama oyunun adını Kupa diye yanlış yazmışlar" demişti. Ben de "aa ne güzelmiş keşke görmüş olsam" demiştim. Bu olaydan bir kaç yıl sonra bir süpermarkette gezerken bir atari gördüm. Atari'ye "Cuba" diye bir kaset takılmıştı ve üstten görünen bir Contra gibiydi aynen. Anladım ki Kupa dediği bu oyunmuş. Asıl ilgimi çeken ise oyunda PLAYER 1 GUEVARA PLAYER 2 CASTRO yazmasıydı. Küba diye bir ülke olduğunu bildiğimden eve gidince ansiklopediden baktım. İsimlerini görünce de Fidel'i ve Che'yi araştırdım. İşte bu ikisini tanımam, sosyalizmin ve komünizmin ne olduğunu öğrenmem ve küçük yaşta politikayla ilgilenmeye başlamam (kendi çapımda) bu oyun sayesinde olmuştur. Öyle gidip de Che tişörtü almayı amcam da yapar. Yiyosa hele Küba'yı kurtarın bir önce bu oyunda, hınh.
Evet oyunun konusu direkt olarak Küba devrimine dayanıyor, Batista'ya karşı girilen savaşı ve devrimi gerçeklerden az biraz saparak anlatıyor (e domuza dönüşen insanlar var credits'te). Oyunun Amerikan versiyonunun ismi "Guerrilla War" ve tabii ki isimler kaldırılmış. Ama ve lakin SNK her yere ipuçları serpiştirmiş, en başında "hail the heroes of the revolution" diyen bir Che, Küba'ya aşırı benzeyen bir ülke haritası falan. Oyunun konusu bu versiyonda bir kral tarafından ezilen bir ülke ve burada devrime başlayan "comrade" (yoldaş)'lar üzerine kurulu. Japon versiyonunda ise oyunun adı direkt olarak Guevara ve sanıyorum asıl olaylar anlatılıyor başta. Çakma Atari nesline ise "CUBA" olarak bilinir tabi. Ayrıca bu oyunun İkari Warriors'un manevi devamı olduğunu ve Metal Slug serisine önayak olduğunu da söyliyeyim.

Bu kadar tarihi bilgiden sonra da oyunu anlatmaya başlayım:
Che ve Fidel, ahanda
[img width=134 height=85]http://i48.tinypic.com/2zznxoj.jpg[/img]

oyun da böyle görünüyor
[img width=780 height=506]http://i46.tinypic.com/i4iq0z.jpg[/img]

Yukarıdan git, power up al, düşmanlara sık, boss'u öldür, sonraki bölüme geç mantığını uyguluyor GW. Ama şu iki farkla: kurtarabildiğiniz rehineler var, kurtarırsanız +1000 puan, öldürürseniz -500 puan veren ve de bazen tanka binebiliyorsunuz. Düşmanlar ise farklı farklı tiplerde, yok damdan atlayan, yok bomba atan, yok kamyondan çıkan derken liste uzuyor. Duvar öreni bile var. Asıl silahımız (AK-47 herhalde) bir "taramalı", bir de bombalarımız var ve sonsuz sayıdalar. Aynı Contra'da ki gibi burada da S, F falan diye isimli silahlar alabiliyorsunuz. En ilginci ise oyunda sonsuz continue var, üstelik tam öldüğünüz yerden yeniden başlıyorsunuz ama skorunuz sıfırlanıyor. Bunun sebebi sanıyorum SNK'nın İkari Warriors'da yaşattığı sıkıntıları ve zorlukları  "bakınız 1000 kat daha iyi bir oyun yaptık" diyerek kapatması. Hangi yöne basarsanız oraya gidiyorsunuz, yeterince hızlı hareket ediyorsunuz ve de öldünüz mı hop diye geri geliyorsunuz. Gerçekten de rahat ve güzel bir oyun. Yalnız rehinelerin güçlü silahlarla yanlışlıkla ölmeleri onları kurtarmak istiyorsanız dikkatli olmanızı gerektiriyor, ama her taraftan düşmanlar gelirken çok da kolay değil ama yapılabiliyor.
Küba'nın güney ucundan başlayıp kuzey ucuna kadar Batista'nın ve Amerika'nın güçlerini yok ede ede gidiyorsunuz. Tabi sırf normal adam indirmek kesmez, bosslar da çıkıyor karşınıza. Güzel boss savaşları var ancak bazı bosslar hakikaten garip (hepsi insan gerçi o bakımdan garip değiller... yani galiba insanlar hepsi). Hele bir tanesinin sonunda "ney?" diyebilirsiniz çünkü Che ve Fidel'in başına öyle bir şeyin gelebileceğini kimse düşünmemiştir herhalde (oyun orada bir anlığına fantastik-bilimkurgu-peri masalına dönüyor da).
Uzun lafın kısası Guerrilla War/Guevara süper bir oyun. Ancak iki kişi oynanınca daha da bir güzelleşiyor. İyi bir aksiyon isterseniz, Contra severim derseniz ya da bu tarihi olaylara ilginiz varsa gidip oynamanız tavsiye edilir.

[img width=718 height=509]http://i45.tinypic.com/j8mds7.jpg[/img]
discussioncontroller