İsrail'in 'Gök Rüzgarları' Operasyonu
EnewwssEnewwss
Üye
Uçaklar hakkında kesin bilgiyi yazın TAI ye gidince alırım.

Savunma sanayisinde kesinlikle kendi kendimize iş çevirmeliyiz.
DAReKid
Üye
cyberdejincyberdejin
Üye

yolcular uluslarası olduğu için ben geminin hiç bir siyasi emelle hareket ettiğini zannetmiyorum, tamamen insani olduğunu düşünüyorum. Yok akp engellemedi falan diyenlere cevabım ise diğer gemilerin başka ülkelerden kalkmış olduğudur.

Farkında olman gereken şu dostum : Diğer ülklerden kalkan gemiler olayı arkadan izlerken en önden bizimkilerin bodozlama dalışını seyettiler. Olan bizim gemiye oldu dolayısıyla şimdi Dünya VS israil yok. Türkiye vs israil var..

SİNİRMANGASİNİRMANGA
Üye

Sen bence biraz ayar çek kendine. Doğu özentiliği-batı özentiliği....e kardeşim dünyada orjinal hiç bir şey yoktur. Ülkeler kaçınılmaz olarak bulundukları coğrafyadaki diğer kültürlerden etkilenir. Bu bize özgü birşey değil. Gelene geçene sallamışın ama bir yol göstermemişsin. Bu cümlenin altında ezilirsin sana söyleyim...

En yakın iki arkadaşım atsızcıysa ve onlarla konuşabiliyorsam senle de konuşurum.Irkçılıktan tiksindiğimi söylememe bile gerek yok, ama tartışmayı bilirim gene de.

Aynı coğrafyadaki kültürden etkilenmek başka, kopyalamak başka.Hayır edebiyatla aram çok iyidir, islamiyetin ilanından öncesine kadar ne yapılmış ne edilmiş onu da bilirim, ne kadar çok "orjinal" eserimiz var onu da bilirim.Elimden geldiği kadarıyla okumaya da çalışıyorum gerekenleri

Osmanlı'dan itibaren resmen özenti olmuşuz arkadaş, iyi kötü tutturulan kültür yıkımımıza sebep olmadan büyük bir adam tarafından değiştirilmiş, ama gene aynı bok çukuruna düşmüşüz

Tanıdığım insanlarda, okuduğum şeylerde gördüklerim böyle, yol göstermeye gelince de, ne ben o kadar bilgiliyim ne de çevremizdekiler benim fikirlerimi sorgusuz kabullenecek kadar salak, atmama gerek yok bir kurtuluş yolu
Zeberdeen
Üye
@cyberdejin
Burada özentilik komşunun çocuğunun giydiği ayakkabıyı giymek değil.

Başka kültürlerden etkilenilir fakat özentilik düzeyine gelindiğinde bazı ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bakınız sürgüne gönderilmiş, katledilmiş çerkezlerin şu an kendi vatanında yaşarken gençliğinin rus özentisi olması.

İstersen daha bir ayrıntılı incele bu durumları. yoksa elinde yuvarlak ve desteksiz sözlerden başka hiç bir şey kalmaz.
Misafir
Enewwss dedi:

Zamanında bu anlaşmaları israile veren askerlere sorun hesabını. İsrailin yarı fiyatına modernizasyonu yapıcak yerli şirket varken sen git israile ver tanklarını teslimat tarihi 5 yıl geçti daha vermediler tankları. Heronlar desen aynı terane. Bitanesi düşmüşmüydü ne hatta. Ayrıca çok sayıda F-4 Phantom da F-4 2020 Terminator olarak modernize edilmek üzere gönderildi. Gelenler var hala orada olanlar var bu uçaklardan. Duyduğuma göre tamamen kendi sistemlerini kurmuşlar uçaklara. Manuel müdahale neredeyse imkansız diyorlar uçaklar için.

Şu uçaklar ve tanklar tamamen gelsin ozaman keseriz ilişkiyi. TAI de de yeni yazılımlar yüklenir uçaklara bir şekilde. Duble masraf olur ama napıcaksın savaşta kimseye güvenemezsin kendi göbeğini kendin keseceksin...

EDİT:
Benim bazı bilgilerimde hata olabilir. Bir arkadaş yukarıdaki mesajda tamamen TAI de modernize edildiğini söyledi. Doğrudur.

Hmm gene de sağol bilgiler için, etraflıca araştırmak lazım tabi bu konuları.
Cathodic
Üye
Enewwss dedi:

Kesinlikle katılıyorum;

sen daha iyi bilirsin zamanında kıbrıs çıkarmasından sonra yapılan ambargolar Türkiyeye Savunma konusunda olumlu bir etki yapmadımı sence belki yine aynısı olabilir??
Dave Blake
Üye
Enewwss dedi:

Proje kapsamında en iyi durumdaki 54 adet F-4E İsrail tarafından modernize edilmiştir. Uçaklardan 28 adeti Eskişehirde 26 adeti İsrailde modernizasyona tabi tutulmuşlardır.Projenin en önemli yanı uçakların aviyonik modernizasyonu(yeni EL/M-2032** radarı, head up display), yapısal kuvvetlendirme yanında uçuş, radar yazılımı konularında yapılan teknoloji transferi, sistem entegrasyon laboratuarının kurulması gibi kazanılan önemli kabiliyetlerdir. Kazanılan bu kabiliyetler ile F-16 ların modernizasyonu(TAI ile ortak olarak), ayrıca ışık ve şimşek projeleri tamamen Türk mühendis, teknisyen, pilotları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yapıyoruz zaten.T-129, Milgem, TF-2000, Karakol ve sat botu, Altay ana muhabere tankı, Tiha, Umtas, Omtas vs vs.Yani Türk savunma sanayi boş durmuyor çalışıyor.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/default.aspx
EnewwssEnewwss
Üye
Cathodic dedi:

Kesinlikle katılıyorum;

sen daha iyi bilirsin zamanında kıbrıs çıkarmasından sonra yapılan ambargolar Türkiyeye Savunma konusunda olumlu bir etki yapmadımı sence belki yine aynısı olabilir??

Ambargo konusunu tam bilmiyorum gerçekten ama o zamanlar kendimizin savunma aracı üretebileceği mühendis ve sanayi altyapısı yoktu. Zaten ambargo 7 yıl sürmüş ki çok da büyük bir ambargo değil. Zira amerikanın en büyük müsterilerinden biriyiz silah konusunda.

Hala JSFleri bekliyoruz... :/
Aranel
Üye
Cathodic'inkini ben bildirmiştim AgnusDei, arada kaybolmuyor yani :)

Diğer tartışmalar bir yana; ırk üzerinden hakarete, ayrıma kalkışan, yahudiler şöyle, araplar pis, kesiceksin hepsini bikbikbik eden herkes "genetik olarak iğrenç" (evet var bu tanımı yapan) insanlardır. söylemek istedim.

@cyberdejin
Bildir butonu saçmasapan adamlar gelip burada kafasına estiği gibi etrafa pisleyince kullanılan bir şeydir. Zirâ OGZ forumu feysbuk değil, twitter da değil, herkes gelsin kafasına göre saçmalasın ortamı değil, bir kalitesi var. Bu kalitenin altındaki insanlar geldikçe, yorumları biz silemeyeceğimiz için birilerinin silmesi gerekiyor, o da moderatör. Yoksa kolay yoldan bu hatalara düşen herkese küfredip geçmek de mümkün, o zaman forumun seviyesi yerin dibine geçiyor işte.
discussioncontroller