Shogun2'den beklentilerimiz
ElladanElladan
Üye
@ whitebeard, Shogun oynamadığın için böyle düşünebilirsin ama en azından neye benzediğini bilmek için oynaman gerekirdi. Shogun ince ince işlenmiş zamanına göre çok detaylı ve güzel bir oyundu. Sadece grafikleri bile yenilense oynayacak yüz binlerce insan bulunur. Tabii seversin sevmezsin ama önce bir neyi sevmdiğini görseydin.
white beard
Üye
şahsen memnun değilim 100lerce samurayın birbirine girmesi fikrinden,kıyafetlerin aşırı derecede birbirine benzemesini geçtim,yine tekrarlıyorum neredeyse tüm üniteler benzer silahlarla birbirine giriyor ve ortaya pis bir görsellik çıkıyor.
yani benim shogun dan anladığım "kırmızı samuraylarım mavi samuraylara daldığı katana çılgınlığı"dır.vede empire total war yada medieval 2 total war kadar satabileceğinide hiç sanmıyorum.

herneyse göreceğiz nedir ne değildir.
FaironFairon
Üye

şahsen memnun değilim 100lerce samurayın birbirine girmesi fikrinden,kıyafetlerin aşırı derecede birbirine benzemesini geçtim,yine tekrarlıyorum neredeyse tüm üniteler benzer silahlarla birbirine giriyor ve ortaya pis bir görsellik çıkıyor.
yani benim shogun dan anladığım "kırmızı samuraylarım mavi samuraylara daldığı katana çılgınlığı"dır.vede empire total war yada medieval 2 total war kadar satabileceğinide hiç sanmıyorum.

Samuraylar yay ve mızrakta kullanıyorlardı katana haricinde. Ayrıca tek birim Samuray'da değil Japonlar'da gayet atlı birimler falanda var.(Samuray harici piyade birimlerde)
SerakSerak
Üye

açıkçası hiçbi beklentim yok,japonları katanaları severimde herkesin elinde katana olunca bi esprisi kalmıyor olayın.

beklentin yoksa bu konuya mesaj yazmana gerek var mı? Shogun Total war serisnin ilk oyunudur. Strateji oyunlarında devrim yapmıştır. Ve ek olarak shogunda herkesin elinde katana yoktur. Mesela kılıçla mızrağın birleşimi olan naginata kullanan birimler vardır. Savaçşı budist rahipler vardır. ek paketle bomba atan moğol birlikleri gelmiştir. Yani shogunda birim çeşitliliği de yok değildir.
white beard
Üye
Serak dedi:

beklentin yoksa bu konuya mesaj yazmana gerek var mı? Shogun Total war serisnin ilk oyunudur. Strateji oyunlarında devrim yapmıştır. Ve ek olarak shogunda herkesin elinde katana yoktur. Mesela kılıçla mızrağın birleşimi olan naginata kullanan birimler vardır. Savaçşı budist rahipler vardır. ek paketle bomba atan moğol birlikleri gelmiştir. Yani shogunda birim çeşitliliği de yok değildir.

sadece olumlu yazılar olsaydı bence buralar pek çekilir halde olmazdı...
KnightOfPainKnightOfPain
Üye

Bence önemli bir ayrıntıyı kaçırmışsın,Total War serisi hiç bir zaman sadece savaş meydanındaki savaştan ibare olmadı,onu farklı yapan tüm dunya haritasında sıra tabanlı olması,kültürel ve tarihsel açıdan zengin olması,stratejik anlamda hem stratejik haritada hem savaş haritasında başarılı olması,askerin ne giydiği veya hangi silahı kullandığı had sayfada .

Ki Medieval 2 Total War ile bu değiştir,artık askerler çok nadiren birbirine benziyor,hepsi aynı kılıçları kullanmiyorlardı,e şimdi kaç yıl geçti,bu oyun çıksa çıksa 2011 sonlarında veya 2012 de çıkar,e bu zamanın teknolojisindede askerler birbirine benzemez silahlarıda aynı olmaz,yani ilk shougunda öyle olması gayet normaldi,ama şimdi yapmazlar öyle bi şey.
SerakSerak
Üye
''legendary swordsman'' olayını hatırlayan var mı? Shimazu klanıyla oynarken birliklerinizden birisi belli bir  seviyeye gelince yeni bir bina yapma ve ordan ''nodachi samurai'' üretme imkanına kavuşuyorduk. nodachiler oyunun başları için harika birliklerdi. Umarım gene buna benzer güzel özellikler olur.
derky
Üye
İlk Shogun'ı oynamadığım için bilmiyorum ama acaba kaç şehir vardı o oyunda harita boyunca. Umarım sırf Japonya diye az şehir yoktur.
MeTaL_KnighTMeTaL_KnighT
Üye
Birde arkadaşlar şöyle birşey var;
Mesela ben çok geniş topraklarda savaşmayı sevmiyorum...ne bileyim sanki oyun oynamıyormuşumda ciddi bir işle uğraşıyormuşum gibi eğlencelei gelmiyor pek  :-\...
Mesela Kingdoms ek Paketindeki Britanya Campaign'ını çok sevmiştim çünkü bir adada ve dar bir alanda geçiyor ve mesela Medieval 2 yada Empire oyunlarındaki gibi acaip yoğun bir uğraşın içinde olmuyorsun, Britanyada çok çok fazla taraf yok ve çok karışmıyor ortalık(En azından ben öyle düşünüyorum ve büyük keyif alıyorum  ;) )...
İşte bu yüzden Shogun 2'yi çok seveceğime eminim (Her ne kadar ilk çıkanı oynamamış olsamda) :D
SerakSerak
Üye
  Geniş topraklarda savaşmayı ben de sevmem. Diplomasi aptal olunca geniş topraklar geniş dertler ve geniş saçmalıklar haline geliyor. Mesela MedievalTW1 de Mısır'ı seçmiştim Rusya'nın bir çok toprağını alabildiğim halde bana çok daha yakın olan Anadolu'yu bizanstan alamamıştım. Mısır'ın Bizans'a saldıracağı belli bir şey olduğu için Mısır güçlendikçe yapay zeka Bizans'ı da güçlendiriyordu. Ama yapımcılar Mısır'ın Rusya'ya saldıracağını hesaplamadıkları için ordularım Rusya'nın başkentini bile alıp Rusya'da fink atıyorlardı.
  Japonya ada ülkesi olup her tarafı denizle çevrili olduğu için özellikle Shimazu, Hojo gibi kıyıdaki devletler avantajlı oluyordu. Savunma da saldırı da bu tip devletler için daha kolaydı. O yüzden Shogun2yi seveceğine bahse girebilirim Metalknight :)
discussioncontroller