Moderasyon derdi
Aranel
Üye
Bugün forumda olan bin türlü muhabbete özet geçmeye kalkışmayacağım, ancak forumun moderasyonunda bariz eksiklikler olduğunu düşündüğümden bir kaç noktada şikayetlerim olacak. Öncelikle belirteyim ki pireyi deve yapmak istemem, bugün burada olanların yarın muhtemelen çözülmüş olacağını, sorumluların ceza alacağını ve mesajların silineceğini tahmin ediyorum -zaten olmaması çok vahim bir durum yaratırdı- ancak forumun bu konulardaki reaksiyonu battıkça batıyor gördüğüm kadarıyla.

1) Kişiyi değil forumu/başlığı cezalandırmak tamamen anlamsız. O başlıktaki konu hararetliyse illa ki başka bir yere taşınır, sonra oranın da içine edilir, oradan başka bir yere taşınır, başka bir yerde diğer kullanıcılar konuşurken bilimum zararlılar oraya da damlarlar. Tüm foruma kilit vurup gidecekseniz eyvallah, yoksa bir zahmet başlık kilitlemeyi çözüm yolu olarak görmeyin artık.

2) Moderasyonu genişletmek, ya da varolan moderasyonun yetkilerini arttırmak gerekiyor. Şuan ben bunu yazarken 3 çevrimiçi mavi isimli kullanıcı var, ki sanıyorum ki bu onları moderatör yapar, ancak Türkiye'yi neler bekliyor? başlığında milletin birbirine dümdüz geçmediği kaldı. Forumda Din Tartışmaları başlığı var, gittiği yer kötü bir yer de olmamasına rağmen başını bekleyecek adam olmadığı için kilitli tutuluyor, çünkü Çağlayan'ın da bir hayatı var ve o başlığın gardiyanlığını yapamıyor 7/24, doğal olarak.

3) Moderasyondaki eksiklik giderilemiyorsa veya hemen giderilmeyecekse en azından düzgün yapılmasını sağlayacak otomatik bir sisteme ihtiyaç var. Bu Digg'in Bury sistemi gibi bir şey olabilir, basitçe rahatsızlık veren kullanıcıların, moderatörler devreye girene kadar topluluk tarafından geçici olarak "fişinin çekilebilmesi" gerekiyor. İlla yazdıklarını görünmez falan yapmanıza gerek yok, "Bu mesaj bilmemkaç kez şikayet edildi / bury edildi, Oku?" gibi basit bir kutucukla değiştirirsiniz o girdiyi mesela, YouTUBE'daki gibi.

4) Bir şeyler başlamış ve devam ediyorsa ortasında el konulabilmesi gerekiyor. Basit bir hakaretle başlıyor, o yaptı ben de yaparım oluyor, sonra 10 sayfa karşılıklı atışmaya dönüşüyor, araya ırkçılık ekleniyor, araplar pis oluveriyor, yahudilerin hepsini kessek negzel olurdu oluyor, mevzuya iyi niyetle giren insanlar-ki buna dahil olmuş olabilirim- olayı istemeden büyütmüş oluyor, forumdaki istisnasız her kural tek tek suyu çıkartılana kadar ihlal ediliyor. Bu zinciri başlamadan bitirirseniz sorun çıkmaz, saatlerce foruma bir yönetici bile uğramazsa bu gün olduğu gibi forumun içine edilir. Bu olaylar olurken bizler de yüz kez bildiriyoruz belki mesajları ama işleme konmuyor bir türlü.

Bu şekilde olmadığında ne oluyor söyleyeyim. Birileri gelip içine ediyor ortalığın, kimse de duruma el koymuyor, el koymanın da bir yolu yok bizler için, sonuçta hem o şahıs saatlerce o başlığı meşgul edebiliyor, üstüne bir de tartışmanın içine ediyor, sonra başka başlıklara da bulaşıyor ve bu böyle gidiyor, foruma en sonunda bir moderatör uğrayana kadar saatlerce devam ediyor bu durum. Üstüne üstlük tüm yarattığı zarara karşılık ödül verirmiş gibi başlık dört saat süreyle kapanıyor, troll açısından EPIC WIN değilse nedir bu? Baş edemeyip forumu kapatıp gideceğiz neredeyse.

Forum bu kadar sahipsiz bırakılmamalı. Bir başlığa girerken "ulan yine ne halt ettiniz kimbilir" diyerek girmek zorunda kalmamalıyız biz de. Bugün bundan şikayet eden ne ilk kişiyim ne de son olurum, örnekleri için Serbest Atış Serbest'e (ha evet başlığı kilitlemenin çözüm olmadığının bir kanıtı da orasıdır, uzatıp kanırtsaydım o muhabbeti, 20 sayfa da orası bok edilirdi) bakılabilir.

Özet geçeyim, tl;dr 'a kurban gitmesin; Forumun moderasyonu şuan haberlerde gördüğümüz "zamanında gelmeyen ambulans"dan daha yavaş, hastaya yer bulamayıp en sonunda bırakıp kaçan sağlık sistemi kadar bürokrasisi hantal, forumda bayrağı alan bilmemkaç saat işgal ediyor kimse bir şey yapamıyor, bildiğiniz sahipsiz. Başlık kilitleyerek sorun çözülmüyor, düzgün şekilde müdahale edilmesi gerekiyor.

Bu kadar uzun yazdım ettim, sırf OGZ forumuna hak ettiği değeri vermek için, zira burayı -belki de gereğinden çok fazla- ciddiye alıyorum ve içinde kaliteli insanlar var, ha  beş para etmeyenleri de olabilir o ayrı, ama sonuçta kaliteli insanlar var. Forumun bağıra bağıra içine edildiğini söylemek istedim.

ÖNEMLİ NOT: Farkettiyseniz hiç bir isim verilmemiş, kimseye işaret edilmemiştir. Lütfen önceki başlıklardaki "o haklı bu haksız x yanlış yapıyor y en iyisini biliyor" muhabbeti buraya taşınmasın, sadece bahsettiğim "sorunu" ele alacaksanız yazın, hesaplaşmak için değil.
TodzaTodza
Üye
Aslında bunlar genel olarak her forumun yaşamaya mahkum olduğu problemler. Eğer forum idaresi resmi bir tavır takınıyorsa müsamaha göstermeden en ufak problemde mesajları ve kullanıcıları uçururarak,resmi bir mesaj koyarak kimseyle muhattap olmadan işin içinden çıkar ama buradaki durum daha farklı zira kullanıcılar ve idare arasında samimiyet havası mevcut doğal olarak bu işleri biraz daha zora koşuyor,örnek vermek gerekirse kişi ceza alınca ya ben haklıydım aslında böyle böyle oldu vs.. diyor,idarede insanları küstürmemek,kırmamak amacıyla hafif cezalar veriyor,bazı şeyleri mümkünse gözardı ediyor vs..

Şimdi evet bir aileyiz,birbirimize kenetlenmeliyiz hede hödö ama ortadaki sorunlarda bariz. Ayrıca moderasyon yapan kişilerin aynı zamanda dergi veya sitede yazar olması meselesi var ki bu başlı başına bir mesele. Adam dergi işiylemi uğraşsın ya da siteye haber girmeyemi çalışsın yoksa tek tek forumdaki konularımı takip etsin. Şu anki rapor sistemi nasıl işliyor bilmiyorum ama bu sistemin biraz daha ayrıntılı hale gelmesi iyi olur sanki ve düzenli bir moderatör sistemine geçilmeli,bir ekipi oluşturulup şu başlık senin şurası komple senin diye dağıtılması gerekiyor ki herkes spesifik yerlere odaklansın,kısaca adamın işi bu olmalı dolayısıyla bir yerde işler kontrolden çıktığı zaman o moderatörden hesap sorulabilsin,birader tek işin burayı kontrol etmek nerdeydin sen şeklinde. Tam sayı nedir şu anda moderatörlerin bir fikrim yok ama göründüğü kadarıyla yeterli değil.

Evet kullanıcı kaybetmeme,insanları küstürmeme gibi bir endişesi var idarenin ama artık moderasyonun biraz daha sert olması gerekiyor gibime geliyor zira havada hakaretlerin uçuştuğu bir tartışmada suçluların 2-3 gün gibi cezalarla yırtması komik açıkçası.
AgnusDei
Üye
Yerden göğe kadar haklısın Aranel, kaç zamandır forumdan müthiş soğudum, ki bunu dile de getirdim. Bakın eskisi gibi aktif görebiliryor musunuz beni buralarda? Neden? O kadar başı bozuk doldu ki foruma, birşey yazıyorsun, terbiyesizce cevaplar verebiliyorlar ve en kötüsü, modların buna hiçbir şey yapmamaları. Kaç sefer modlara bildirmeme rağmen, hiçbir şey yapılmadığını görmek kadar üzücü birşey yok. O yüzden de artk foruma genelde ziyartçi gibi gelip gidiyorum. Ama modlar adım akıllı, forumun ilk zamanlarındaki düzeni getirebilirlerse, eminim benim konumumda olan, forumdan soğumuş pekçok eski üyeyi de yine kazanabilirler. Ama şu hali ile cidden forumdaki topileri okumak bile istemiyorum. Ha, niye burdayım öyleyse? Ben alışkanlıklarını kolay bırakabilen biri değilim.
Xaciall
Üye
Tamam dedikleriniz güzel ama insanların tek işin burası olamaz ki. İnsanların okulu/işi var.Vardiya şeklinde yapılırsa güzel olur ancak o zaman da konu başına mod atanırsa forumda mod/üye oranı yarı yarıya olur.Valla benim aklıma gelen tek çözüm forum ana sayfasında görülen ana başlıklara vardiya halinde birkaç mod atanması.Ve üyelerin bu konuda daha hassas olması gerekir.
acdervisacdervis
Mod
Xaciall dedi:

Tamam dedikleriniz güzel ama insanların tek işin burası olamaz ki. İnsanların okulu/işi var.Vardiya şeklinde yapılırsa güzel olur ancak o zaman da konu başına mod atanırsa forumda mod/üye oranı yarı yarıya olur.Valla benim aklıma gelen tek çözüm forum ana sayfasında görülen ana başlıklara vardiya halinde birkaç mod atanması.Ve üyelerin bu konuda daha hassas olması gerekir.

Şu anda moderatör sayısı forum üyesi sayısına oranla çok düşük gibi gözüküyor. Yaptırımların sayısı daha da düşük. Vardiyadan ziyade, sadece mod sayısının artması ve cezaların biraz daha anlık olması bu duruma bir çözüm olabilir bence.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Sorun ile ilgili bir şey söylemek istiyorum.

Forumda defalarca," Din " ve " Siyaset " üzerine konular açıldı.Çok sert tartışmalar oldu,aynı şeyler defalarca gündeme getirildi.( Forumun moderasyonu ile ilgili )

Gerçekten merak ediyorum,aynı tarz konular açıp,sonucunun farklı olmasını mı bekliyorsunuz ? Tartışan kişiler aynı olduğuna göre,sonucun da aynı olması kadar doğal ne olabilir ki ?

Anlıyorum,gündemi yakından takip ediyorsunuz,bazı şeylere duyarlısınız ve düşüncelerinizi başkaları ile paylaşmak istiyorsunuz...Fakat " Din " ve " Siyaset" gibi konuların bu forumda konuşulamadığını anlayamadınız mı hala? Israrla,aynı tarz başlıklar açmanın mantığını açıklayabilir misiniz ?
a_smurf
Üye
Otomatik başlık gizleme fikri çok güzelmiş bu arada, değerlendireceğim yeni teknik özellikler konusunda. Diğer moderasyon yöntemleri konusundaysa henüz bir açıklama yapamayacağım =)

Bu arada Aranel'in mesajından moderatör olmak istediğini çıkaramadım. Zaten Aranel uzun süredir forumlarımızın daimi kullanıcılarından olduğundan, moderatör alımlarının nasıl işlediğini biliyordur sanırım.
Zeberdeen
Üye
ferah ferah... püfür, püfür... hani kuşlar ağaçlarrr lol
Kimi
Üye
Konu açılsa artık...
boogieman
Üye
Aranel çok güzel yazmış, katılıyorum; forumda daha fazla moderatöre, daha bilinçli hareket eden kullanıcılara ve moderatörler gelene kadar alınacak kendiliğinden işleyen geçici ama etkili tedbirlere ihtiyaç var. Kullanıcıların bilinçli olmasını siz sağlayamazsınız, burası doğru ama moderatör sayısını arttırmak sizin elinizde olan birşey, geçici önlemlerde öyle.
Edit: Ayrıca daha belirgin kural ve cezalara da ihtiyaç var, birde eğer kural ve cezalar daha belirgin hale gelmeye başlarsa(ki forumu daha iyi bir yer haline getirmek istiyorsak yapılacak şeylerden birininde bu olması gerektiğine inanıyorum) üye olunurken bunlarda belirtilmeli bence.
blaxisblaxis
Admin
Aranel, eleştirilerinde ve getirdiğin çözümlerde çok haklısın. Forumun işleyişinin elden geçirilmesi konusunu ilk fırsatta ele almamız gerekecek. Çalışma planına alıyorum.
discussioncontroller