Moderasyon derdi
QuendarthQuendarth
Mod
Moderasyon gerçekten bu aralar çok zayıf. Dergi yazarı olan moderatörler hiç uğramıyorlar siteye. Çağlayan'ın evlilik telaşı var. Tanistlin ve Hannibal King ise bildiğim kadarıyla öğrenci, yoğun oldukları için vakit ayıramıyor olabilirler. Yani sonuçta daha fazla moderatör şart. Dün bir sürü olay oldu, daha ne başlık açıldı ne mesajlar silindi ne de gereken cezalar verildi. 2 moderatör kesinlikle yetersiz. Özellikle yaz döneminde moderatör sayısının artırılması gerek bence. (Yine de ne olursa olsun sınırsız bana ve üye alımının durdurulmasına karşıyım)
boogieman
Üye
Quendarth dedi:

Moderasyon gerçekten bu aralar çok zayıf. Dergi yazarı olan moderatörler hiç uğramıyorlar siteye. Çağlayan'ın evlilik telaşı var. Tanistlin ve Hannibal King ise bildiğim kadarıyla öğrenci, yoğun oldukları için vakit ayıramıyor olabilirler. Yani sonuçta daha fazla moderatör şart. Dün bir sürü olay oldu, daha ne başlık açıldı ne mesajlar silindi ne de gereken cezalar verildi. 2 moderatör kesinlikle yetersiz. Özellikle yaz döneminde moderatör sayısının artırılması gerek bence. (Yine de ne olursa olsun sınırsız bana ve üye alımının durdurulmasına karşıyım)

Sınırsız ban bir yerden sonra gerekli ama bu bir üyenin "üçüncü kez ceza alıyor olması" yada "üçüncü kez aynı sebepten ötürü ceza alıyor olması" olmamalı, aynı şeyi inatla sürdürüyorsa(burda inatla sürdürüyorsadan kastım öyle 3-5 defa gibi az sayılarda tekrarlamış olması değil) yapılmalı veya cezası dışında bir süre belirtilmeli(cezasının bitiminden itibaren başlayan) ve o süre(mesela 4-5 günlük ceza aldıysa 15-20 günlük bir süre yeterli olur) içerisinde aynı şeyi tekrarlarsa cezası biraz daha arttırılıp süre tekrar başlatılmalı ve bu peşpeşe birkaç kez tekrar ederse o zaman verilmeli sınırsız ban.
Misafir
Quendarth dedi:

Bunun dışında yazmak istediklerimi sen yazmışsın. Üye alımı ise ''sınırlı sınırsız'' şeklinde olabilir. Her ay belli sayıda üye alımı kabul edilir. Böylece daha kontrollü bir forum yönetimi sağlanır. Hem böylelikle tek bir soru yazmak için foruma üye olan ve bir daha uğramayan, sadece siteyi daha kalabalık gösteren pasif kitlenin sayısının artması da önlenir.
Starlet
Üye
Moderatöre bildir butonuyla şikayet edilenlerin işleme konulmadığını bende çok kez gözlemledim.
boogieman
Üye
Üye alımı dediniz, aklıma geldi; derginin en yüksek satış miktarı 11000 küsürdü yanlış hatırlamıyorsam ama forumda neredeyse 23500 üye var, elbette dergiyi almayıp yada en azından tüm ayların dergisini almayıpda üye olanlar vardır çok sayıda ama aradaki farka bir bakılırsa çok sayıda birden fazla üyeliği olan da olabilir(tabi tüm fazla üyeliği olanlar kötü amaçla almış değildirler).Tabi eğer banlananlar silinmiyorsa bu normal.
haşırt_the_bilekbord
Üye
yaz zamanı foruma üye alımını durdurmak pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana. Foruma veya internete "akmak" için yazı bekleyenler var ve bir defa üye olmalarına izin verilmezse bir daha döneceklerini sanmıyorum
Aranel
Üye
Öncelikle herkese teşekkürler :) Hem yazdıklarımın boşa gitmediğini hissettirdiğiniz için, hem de bu konuda benden daha fazla forumda zaman geçirmiş arkadaşların da yorum yapması gerektiğini düşündüğüm için. Özellikle de blaxis'den ve a-smurf'den bu konuda bir şeyler yapacaklarını duymak umut verici. Belirtmeliyim ki; bu başlık ne sadece bir kişinin ceza yemesini amaçlıyor ne de X'i Y'yi forumda moderatör yapmayı, ben zaten bunun bir faydasını göreceğimizi sanmıyorum.

Ben mevcut moderatörlerden daha fazlasını beklemenin doğru olacağından şüpheliyim, zirâ OGZ forum moderatörlüğü eve ekmek götürmüyor, gönüllü bir iş, insanların sabah 8 akşam 5 forum temizliği yapması ya da vardiya sistemi bana pek işi çözer gibi gelmiyor. Bu konuda ne yapmaları gerektiğine moderatörler kendileri karar verebilirler ancak.

@a-smurf
Bury sistemi bence foruma epey rahatlık getirir, en azından el konulamayan durumlarda geçici çözümler sunar. En mükemmel moderasyon durumunda bile gecenin üçünde adamın teki gelip forumda sövmeye kalksa bunu önler mesela. Yine benzer şekilde, "kullanıcıyı yoksay" özelliğinin olması da faydalı olabilir.

Tahrik konusunda kimi işaret ediyorsun bilmiyorum, ben olmadığımı sanıyorum zirâ o olayların olduğu ciddi bir bölümde ben konuya girmemiştim, ancak bahsi geçen kullanıcının "vay .." şeklinde kısaltmalı küfürle girdiği kısımdan sonra bir tahrik olmadığını düşünüyorum ben. Hakkında yaptırım uygulanmış bir kullanıcının sonradan cezasının arttırılması, her ne kadar kişisel olarak haketmediğini düşünsem de, OGZ'nin adil olmadığı gibi bir izlenim bırakabilir, o yüzden cezanın değiştirilmesini talep etmeyeceğim. Ancak ilerideki benzer durumlar için emsal teşkil edebileceğinden kararın sadece bir değil birden çok gerekçeyle daha büyük bir yaptırım gerektirdiğine inanıyorum, "Ne yaparsanız forumdan atılırsınız?" 'dan:

- Her türlü ırkçılık veya ayrımcılık yapar, ya da bu tip düşüncelerin savunusunu yaparsanız. (Bunun bahsi bile geçmemesi çok ilginç. Açıkça belirtilmiş üstelik.)
- Huzursuzluk yaratmak, ortam germek.
- Her ne sebeple olursa olsun bir başkasına küfür ederseniz.

Sonuncuda, doğrudan küfür edilmemesine rağmen bu arkadaşın sadece bana bile ettiği lafları (şahsiyetsiz gibi, mesela) bir mesajda toplayıp, en başına şu forumdan herhangi bir üyenin adını yazsam 3 günden fazla ceza yemem gerekir. Benzer üslupla cevap verip "o laflar boy boy.." diye işi ilkokul ağzına dökmüyorsak, moderasyonun doğruyu yapacağına güvenden dolayı, hakaret etmeyi herkes biliyor. İlk sefer böyle bir durumu yaşatan kullanıcıların 3 gün cezalandırılması, her şey mükemmel gitse uygun olabilirdi ancak zaten her şey mükemmel gitse saatlerce başlığı ve forumu meşgul edemez, insanlara saldıramazdı, ve 3 gün, 5 gün, 20 gün sonra aynı şey olursa bir zarar veremeyeceğini bilirdik o zaman.

--
Forumun üye alımının herhangi bir dönem için kapatılmasına sıcak bakmıyorum. Kurunun yanında yaş da yanacağı gibi, forumun altına dinamit döşeyen arkadaşlar için bu tip kararlar alınması sadece WIN olur.
UtherLightbringerUtherLightbringer
Üye
Persona dedi:

Allahım kafayı yiyecem. Evrimin hatalı sonuçları sizi

Böyle mesajlar atıldıkça daha çok kavgalar çıkar,çok konu kilitlenir,çok kalpler kırılır.Bir şey diyeceğim bana güleceksiniz ama yine de söyleyeyim.Forumu da içerik olarak dergiye yakın bir içeriğe çevirmek denenebiliriz.Yani siyasi,dini,felsefi vs. konular olmayıp sadece teknoloji,dijital kültür,edebiyat,sanat gibi insanların birbirlerini aşalamasının,atarcı abi edasıyla posta koymasının daha az olacağı(daha az diyorum çünkü bu konularda bile olay çıkaracak adamlar elbette ki olacaktır.) konularla bezenmiş bir forum halinde yola devam edilebilir.
Starlet
Üye
Burası Oyungezer Dergisi'nin sitesi. Ve buda o sitenin forumu. Ama dergiyi almayan bir çok kişi girebiliyor (üye olabiliyor anlamında) Bence sadece dergi okurları üye olabilmeli. Elini kolunu sallayan rahaça girebiliyor. Bunu diğer derginin sitesine de söylemiştim ama pek sıcak bakılmadı. (Bu bizim konumuz değil gerçi ama). Bence dergilerin/yayınların sitelerine sadece o dergiyi okuyanların dergi okurları girebilmeli. Tabi bu nasıl yapılır onuda bilmiyorum.
acdervisacdervis
Mod
Starlet dedi:

Burası Oyungezer Dergisi'nin sitesi. Ve buda o sitenin forumu. Ama dergiyi almayan bir çok kişi girebiliyor (üye olabiliyor anlamında) Bence sadece dergi okurları üye olabilmeli. Elini kolunu sallayan rahaça girebiliyor. Bunu diğer derginin sitesine de söylemiştim ama pek sıcak bakılmadı. (Bu bizim konumuz değil gerçi ama). Bence dergilerin/yayınların sitelerine sadece o dergiyi okuyanların dergi okurları girebilmeli. Tabi bu nasıl yapılır onuda bilmiyorum.

Dergiyi almayan biri olarak; hayır.
discussioncontroller