Moderasyon derdi
boogieman
Üye
Starlet dedi:

Burası Oyungezer Dergisi'nin sitesi. Ve buda o sitenin forumu. Ama dergiyi almayan bir çok kişi girebiliyor (üye olabiliyor anlamında) Bence sadece dergi okurları üye olabilmeli. Elini kolunu sallayan rahaça girebiliyor. Bunu diğer derginin sitesine de söylemiştim ama pek sıcak bakılmadı. (Bu bizim konumuz değil gerçi ama). Bence dergilerin/yayınların sitelerine sadece o dergiyi okuyanların dergi okurları girebilmeli. Tabi bu nasıl yapılır onuda bilmiyorum.

Mesela dergilere bir şifre konulabilir ve 2-3 ay boyunca şifre girmeyen(tabi özel durumları varsa belirtmek şartı ile bu süre uzatılabilir) kişilerin hesabı geçici olarak kapatılır(şifre girene kadar),eğer bu olduktan 1-2 ay geçtikten sonra hala girilmemişse hesap kaldırılır.
Tabi bunu onayladığımı düşünmesin kimse, sadece bir yöntem söyledim starletin dediğinin uygulanabileceği.
CoraxCorax
Üye
acdervis dedi:

Dergiyi almayan biri olarak; hayır.

This
Kimi
Üye
Pek faydalı bir olay olacağını düşünmüyorum. Ne forumun ne derginin işine gelir böyle bir şey. Uygulaması da zor zaten.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Bence de forumun içeriğini,derginin içeriğine benzetmek iyi bir fikir gibi geliyor.Yani en azından, " din " ve " siyaset " gibi insan hayatında önemli bir yeri olan,düşüncelerin kolay kolay değişmediği,tahammül seviyesinin minumum olduğu konuları tartışmak bize ( forum olarak ) hiçbir şey kazandırmadığını düşünüyorum.

Tartışma her konuda çıkabilir elbette.Spor konusunda,müzik konusunda,oyun konusunda vb.Spordan bir örnek vereyim.Fenerbahçe taraftarıyım.Fenerbahçe'nin son maçta şampiyonluğu kaybetmesinden sonra, OGZ Telegol konusunda çokça tartışma yaşandı birkaç gün.Sonra ne oldu ? Birbirimizden özür diledik ve tartışmayı sonlandırdık.Spor gibi,müzik gibi vb konularda yapılan tartışmaların boyutu hiçbir zaman " din " ve " siyaset " konularındaki gibi olmaz...Nedenini üst paragrafta belirttim zaten...
AgnusDei
Üye
Dark_Blue dedi:

Bence de forumun içeriğini,derginin içeriğine benzetmek iyi bir fikir gibi geliyor.Yani en azından, " din " ve " siyaset " gibi insan hayatında önemli bir yeri olan,düşüncelerin kolay kolay değişmediği,tahammül seviyesinin minumum olduğu konuları tartışmak bize ( forum olarak ) hiçbir şey kazandırmadığını düşünüyorum.

Tartışma her konuda çıkabilir elbette.Spor konusunda,müzik konusunda,oyun konusunda vb.Spordan bir örnek vereyim.Fenerbahçe taraftarıyım.Fenerbahçe'nin son maçta şampiyonluğu kaybetmesinden sonra, OGZ Telegol konusunda çokça tartışma yaşandı birkaç gün.Sonra ne oldu ? Birbirimizden özür diledik ve tartışmayı sonlandırdık.Spor gibi,müzik gibi vb konularda yapılan tartışmaların boyutu hiçbir zaman " din " ve " siyaset " konularındaki gibi olmaz...Nedenini üst paragrafta belirttim zaten...

Kişisel olarak bu görüşe katılmıyorum. tartışmasını bilen insanların fikir paylaşımı yapmasının önüne geçilmesi sağlıklı değil. Olay çıkartanları ayıklarsın, gerekirse (ve mümkünse) olay çıkarttığı topiğe girişini yasaklarsın (banlanma düzeyinde değilse) sorun çözülmüş olur. Fikir paylaşımı olmadan gelişme de olmaz. Burda çok özel bir diyaloğu paylaşcağım ama eminim Göker'in bir itirazı olmaz. Eşcinselik topiğini okumuş ve bana şunu dedi telefonda, "ben kendimi homofobik olarak adlandırırdım, sen de bana keşke herkez senin gibi homofobik olsa derdin. Şimdi anlıyorum niye böyle dediğini Agnus. orda yazılanları okuyunca, evet ben homofobik değilmişim" dedi. ve bakın, o topik sayesinde, 1 kişi, 2 kişi de olsa daha farklı görmeye başladı o konuyu. Bu bir başarıdır, bir ilerlemedir. Bu nedenle her türlü konu tartışılsın, ama kuralları içinde ve o kurallara uymayanlarada yaptırım uygulamaktan kaçınılmasın.
TodzaTodza
Üye
Moderasyon konusunda bölüm moderatörlerinin görevlendirilmesi ve bu moderatörlerin minimum müsamaha göstererek işlem yapması gerekli. Şimdi toplam kaç ana başlık var forumda 9 sanırım doğru saydıysam,bazı başlıklar büyükcene biraz toplamda 20 tane moderatör atansa ve bu moderatörlerin başına iki tane admin yetkili kişi verilse,moderatörler konu kapatma ve mesaj silme vs.. işlemlerini yapıp ceza alması gereken kişileri admine bildirse,çok daha düzenli olur gibime geliyor,bunun dışındaki çözümler kanımca ya gereksizce sert ya da çok hafif kalıyor.
UtherLightbringerUtherLightbringer
Üye

Moderasyon konusunda bölüm moderatörlerinin görevlendirilmesi ve bu moderatörlerin minimum müsamaha göstererek işlem yapması gerekli. Şimdi toplam kaç ana başlık var forumda 9 sanırım doğru saydıysam,bazı başlıklar büyükcene biraz toplamda 20 tane moderatör atansa ve bu moderatörlerin başına iki tane admin yetkili kişi verilse,moderatörler konu kapatma ve mesaj silme vs.. işlemlerini yapıp ceza alması gereken kişileri admine bildirse,çok daha düzenli olur gibime geliyor,bunun dışındaki çözümler kanımca ya gereksizce sert ya da çok hafif kalıyor.

Dediğinde haklısın da ne biliyim.Adam kayırmalar olacak gibi geliyor bana.
TodzaTodza
Üye

Dediğinde haklısın da ne biliyim.Adam kayırmalar olacak gibi geliyor bana.

Müsamaha göstermeden işlem yapmaktan kastım buydu zaten,o göreve düzgün insanları getirirsen olmaz kayırma falan.
UtherLightbringerUtherLightbringer
Üye

Müsamaha göstermeden işlem yapmaktan kastım buydu zaten,o göreve düzgün insanları getirirsen olmaz kayırma falan.

Ben de senin düşündüğün gibi olmasını isterim ama sanmıyorum pek öyle olacağını.Burada kimse üstüne alınmasın.İnsanların yönettiği bir forum sonuçta.
TodzaTodza
Üye

Ben de senin düşündüğün gibi olmasını isterim ama sanmıyorum pek öyle olacağını.Burada kimse üstüne alınmasın.İnsanların yönettiği bir forum sonuçta.

E hacı o zaman her forumda mutlaka adam kayırma olacak,ya çekelim gidelim madem ya da ateş döküp yakalım forumu,sonu bizim elimizden gelir hiç yoktan. İnsan yönetiyor diye bahane olmaz ki,varsa tanıdığın bi android getir onu koyalım o zaman ;D
discussioncontroller