Spore incelemesi
Ezio Auditore de Firenze
Üye
Bizden önceki Dünya düzeni ya da Yaratılış Teorisi hakkında fikir edinmemizi sağlayan, hatta bizi o döneme götürerek 'sınıfsızlığını' ilan eden bir oyun Spore.
Tek hücreli dönemden Uzay Çağı'na kadar uzun upuzun bir gelişim sürecini konu ediyor. Ancak bunu o kadar eğlenceli bir yolla yapıyor ki, oyunu bırakmak istemiyorsunuz. Ancak yapımcılarının söylediğine göre zaten oyun 'sonsuz' bir oynanışa sahip. Yani 'Bilmem kaç tane oyun bitirdim; bitiremeyeceğim oyun yoktur!' diyen arkadaşlarınız varsa onları bu oyunla tehdit edebilir, hatta iddiaya girip kendi lehinize kazanca çevirebilirsiniz. :)

Ah Darwin, hepsi senin başının altından çıktı!
Evrim sürecini konu eden Spore'de ilk olarak işimiz hücremizin cinsini seçmek, Etobur, Otobur ve ikisi beraber. Bunlardan birini seçtikten sonra oyuna girip tek hücreli yaşama başlıyoruz. Su içindeki maceramız, bizden büyük hücrelilerden kaçmak kendimizden küçük hücrelilerle ve suyun içine dağılmış besinlerle beslenmek. Hatta küçük kuyruklar, gözler ekleyebilirsiniz. Ayrıca elektirk dalgası yayan organeller ve zehirli iğnelerle de saldırı ve savunma gücünüze güç katabilirsiniz. Yaratığınızı şekillendirmek tamamen sizin elinizde...

Ben karaya çıkıyorum hacı, daha da sulara dönmem!
Tek hücreli yaşamın ardından artık yeterince geliştiğinizde sizi karaya davet ediyor Spore. Karaya çıktığınızda oyunun şekli de değişiyor. Sudaki yaşamınızda tepeden kontrol ettiğiniz karakterinizi artık omuz kamerasından kontrol ediyorsunuz ve bu bir nevi online oyun oynuyormuş hissi veriyor. Zaten mantık da bu yönde. Yaptığınız avlarda tecrübe puanı kazanıyorsunuz. Bu puanlarla yaratığınıza yeni pençeler, kanatlar, kol ve bacaklar, kuyruklar ekleyebiliyorsunuz. Yaratığınız tamamen sizin hayal gücünüze göre şekilleniyor. Başlarda tek başınıza çıktığınız avlara, ilerleyen seviyelerde grup arkadaşlarınızla çıkmaya başlıyorsunuz. Bu da güçlü türlerin ayakta kalma mantığına dayanan bir gelişim. Ki zaten bi ileri seviye de burdan devam ediyor.

Bence birlik olmalıyız, sence?
Karada geçirdiğimiz ikinci evre kabile evresi. Toplu çıkılan avlarda gelişen dostluk ve değişen dünyanın getirdiği sert yaşam koşulları yaratıklarımızı birlikte yaşamaya zorluyor. İşte tam da bu anda oynanış yine değişiyor. RTS'ye dönüyor. Tam bir strateji oyunu oynuyorsunuz. Age of Empires ya da C&C gibi oyunların tutkunuysanız bu seviye tam size göre. Çünkü Ürettiğiniz birimleri mızraklandırıyor, kimilerini medic yapıyor kimilerini baltayla güçlendiriyorsunuz. Tam bir kabile savaşı dönemi geçiriyorsunuz yani. Yokettiğiniz her kabile için toteminize yeni bir bölüm ekleniyor ve toteminiz böylece giderek yükseliyor. En yüksek seviyeye ulaştığınızda yani kontol bölgeniz olan haritada sizden başkası kalmadığında ise bir sonraki şehirleşme seviyesi için hazırsınız demektir.

Artık çok oluyoruz...

Şehirleşme sürecinde ise artık yaratıklamız son halini almış oluyor. Bunun yanı sıra fabrikalar, kültür sarayları, evler, merkez bina, bahçeler ve ışıklandırmalara kadar her şeyi biz tasarlıyoruz. Bu oyunda tek sınır hayal gücünüz. Ve artık yaratıklarımızı öğrettiklerimizle başbaşa bırakıp onların refahı için çalışmaya hazırız. Bu seviyede kontrol ettiğimiz birimler; kara aracı, hava aracı ve deniz aracından oluşuyor. Üzerine eklediğimiz her ekipmana göre aracın hızı ve vuruş gücü değişiyor. Amaç ise diğer tüm strateji oyunlarından farklı olarak 'haritada' değil 'dünyada' hiçbir uygarlık bırakmamak. Bunu yaptığınızda artık bambaşka bir dünya sizleri bekliyor. Ve elbette oynanış yine değişiyor. :)

Kaç lan kaç, kara delik var!!!
Ve son seviye: Uzay Çağı... Muhtemelen bu seviyede ilerlediğinizde Stephen Hawking yanınıza ders almaya gelecektir. Çünkü daha çok şey biliyor olabilirsiniz. Bu seviyenin başında elbette ki bir uzay aracı tasarlamamız gerekiyor. Yine her şeyini bizim belirlediğimiz bir araç deyim yerindeyse UFO söz konusu. :) Artık bu araçla evrenin derinlikleri bizi bekliyor. Galaksiden galaksiye, yıldız sistemlerine kadar uzanan yolculuğumuz yeni türler, yeni türler ve yeni gezegenlerle şenleniyor. Günümüzde tartışılan Dünya dışı yaşam böylece Spore'de gerçek olmuş oluyor. Ancak yapımcıların gözden kaçırdığı (ya da şimdiye kadar rastlamadığım için de olabilir) bir şey dikkatimi çekti. Neredeyse diğer tüm gezegenlerde yaşam formu ya da şehir tipleri ve birimleri benzer. Çok farklı yaşam formlarının olması daha güzel olurdu diye düşünmeden edemedim.

Ve Sonsuz...
Yapımcıların da söylediği gibi oyun sonsuz bir oynanışa sahip ve tür olarak birçok türü içinde barındırdığı için 'türsüz' ya da 'sınıfsız' bir oyun diyebiliriz. Ama kesinlikle oynanması gereken bir oyun. Bugüne kadar çıkan oyun türlerinden sıkılanlar için gerçekten çok sağlam bir alternatif olma özelliğini de taşıyan oyun, kolay kontrolü ve güzel grafikleriyle uzun süre adından söz ettireceğe benziyor... Electronic Arts gerçekten harika bir işe imza atmış...
discussioncontroller