Nokia N8
defecteddefected
Üye
Öne çıkan özellikler:
12MP HD Kamera
Symbian 3
720p video kaydı
Direkt HDMI bağlantısı
Xenon Flash[img width=550 height=414]http://www.ceplab.com/wp-content/uploads/2010/05/nokia-n81-550x414.jpg[/img]

    * Selefi N97'den %180 daha hızlı çıktı.
    * Bizlere neredeyse kısa film çekmemizi sağlayacak kadar tatminkar bir kamera sundu.
    * Oyun keyfinin sadece iPhone sahiplerine özel olmadığını gösterdi.

Ve işte şimdi de N8'in video düzenleme kabiliyeti ortaya çıktı. Çektiğimiz videoları veyahut görüntülerimizi, Windows'un Movie Maker yazılımındakine benzer bir film şeridinin üzerine ekliyor ve ardından bunları dilediğimizce düzenleyip üstlerinde oynayabiliyoruz. Üstelik arayüzü de son derece kolay anlaşılabilir bir yapıya sahip. Bu arada çektiğimiz video ve fotoğrafları dedik ama buna bile gerek yok gerçi. Malum "USB On-The-Go" sayesinde örneğin video kameramızla çektiğimiz videoları kolayca N8'imizin içinde aktarabileceğiz[hr]

[img width=451 height=329]http://www.ceplab.com/wp-content/uploads/2010/06/N8-USB-otg.jpg[/img]

N8 kullanıcılarının sahip oldukları USB destekli flaş sürücülerini telefonlarına bağlayıp kullanabileceklerini biliyor muydunuz?

Bilmiyor iseniz öğrenmiş oldunuz :)

Olay şu ki, Nokia'nın yeni amiral gemisinin "USB On-The-Go" olarak isimlendirilen bir özelliği sayesinde, telefon sahipleri, USB çıkışına sahip flaş sürücülerine direkt olarak telefonlarından erişebilecekler. Kutu içeriğine dahil olacak microUSB'den USB'ye bağlantı kablosu sayesinde böylece taşınabilir disklerimizde sakladığımız tüm verilere bilgisayara gerek duymadan telefonumuzdan ulaşabileceğiz. Ve dahi bu yolculuğu sadece flaş diskimizden telefonuma değil, bir başka telefondan N8'imize yönelik de gerçekleştirebileceğiz.

Ama güzellikler bununla da sınırlı değil, hatta asıl bomba şimdi geliyor:

Dilersek bu dosyalara giriş yapabilip, örneğin Word ya da Powerpoint gibi destekleyen dosyalarda telefonumuz üzerinden düzeltmeler bile gerçekleştirebileceğiz.

İlgili videoya buradan erişebilirsiniz bu arada.

[hr]

Birazdan izleyebileceğiniz videoda, N8'in müzikçalarına ve HDMI özelliklerine değinilmiş.  İngilizce bilmeyenler için kısa bir özet geçelim:

Müzikçalar başlığı altında vurgulayabileceğimiz en önemli detay, hem yatay hem de dikey modun eklenimi. Üstelik N8'in hızlandırıcısı sağolsun bu geçişleri kesinlikle kusursuz biçimde yapabiliyor. Bu özellik, telefonu normalde cebimizde taşırken müzik listesine geri dönüş yapmamız için çıkartıp da ekranı açtığımızda bizleri sinir bozucu bir bekleyişten kurtaracak. Bunun yanısıra liste seçenekleri alabildiğine geniş tutulmuş. Keza dokunmatik ekran gayet kaygan, listeyi parmağımızla kolaycacık yukarı aşağıya itebiliyoruz. Maalesef videoda müzik çalmadığı için ses kalitesinden bahsetmemiz imkansız. Nokia'nın diğer modellerinden hareketle ses yüksekliği bakımından herhangi bir sıkıntı yaratmayacağı muhakkak fakat bakalım ses kalitesi iPhone'a yetişebilmiş mi, asıl merak ettiğimiz tam olarak bu.

Ve gelelim HDMI olayına:

İşlem gayet basit. HD destekli televizyomuzun ile N8 arasında kablo aracılığıyla (kablo kutu içeriğine dahil olacak bu arada) yaptığımız bağlantı ertesinde telefonumuzdaki içerik direkt olarak TV'mizde karşımıza çıkıyor. Fakat daha önemlisi bu etkileşimin kablosuz biçimde de yapılabilecek olması. Çünkü N8, bizlerin -örneğin klavye gibi- Bluetooth aksesuarları üzerinden de HDTV'mize yansıtılabilecek içeriği kontrol etmemize olanak sağlıyor.haberler: ceplab.com
defecteddefected
Üye
[img width=500 height=375]http://www.ceplab.com/wp-content/uploads/2010/06/Nokia-N8-BT-Demo-–-922.jpg[/img]

Nokia tarafında amiral gemisi olarak ilân edilen ve 12 megapiksellik kameraya sahip olan model bu videosunda bluetooth fare ve bluetooth klavye ikilisini aynı anda ve gayet stabil bir performansla çalıştırması ile yine kendine hayran bıraktı.

Videoda,Michael Hell elindeki N8'i , Nokia SU-8W bluetooth klavye ve Logitech bluetooth fare  ile başarılı bir şekilde kontrol ediyor.Hell kaydırma tekerleğinin de çok iyi derecede çalıştığını belirtiyor.

[img width=420 height=233]http://www.ceplab.com/wp-content/uploads/2010/06/fare_imleci_n8.PNG[/img]

Misafir
HDMI sonunda telefonlarada sıçradı. :D Güzel görünüyor ama burada bayağı pahalı olur.
ozi_1995
Üye
Arkadaşlar bu telefon amazon.de sitesinde 400 küsür euro fiyatında satışa çıkmış,o site amazon un almanya şubesi,eğer ordan sipariş eersem türkiye ye getirebilir miyim hiç online alışveriş etmedim de,24 ağustos da mı ne çıkacakmış,çıkınca getirebilir miyim buraya
hayalgezerhayalgezer
Üye
Getirirsin,gümrükte takılır. vergisini ödersin.
DAReKid
Üye
Bi şekilde gerekli parayı biriktirebilirsem almak istediğim telefon. Chip'te Türkiye fiyatının 999 lira olduğunu okumuştum, yurtdışından getirtip, vergisi ödeyip bir de garantisiz almak zor iş gibi gözüküyor.
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Nokia senelerdir aynı menüyü kullanmatan bıkmadı. Son 2-3 sene içinde çıkardığı bütün telefonların menüsü aynı. Biraz değiştirseler çok güzel olacak.
hayalgezerhayalgezer
Üye
Arayüz degisimi olacagi ve butun symbian 3 destekli cihazlara gelecegi soyleniyordu. Bekleyip gorelim.
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
AdramelechAdramelech
Üye
Telefon elimde, sanırım şu ana kadar en sevdiğim dokunmatik telefonladan biri oldu. Nokia'nın 'basmatik' diğer telefonlarının yanında, inanılmaz güzel bir dokunmatik ekran kalitesine sahip söyleyeyim. Ben oldukça beğendim telefonu. Ancak insan istiyor ki Symbian değil de Android olsaydı içinde. Ovi Store çok şey kaçıyor ya, boş. Bilimsel Hesap Makinesi bile bulamadım öyle söyleyeyim.
discussioncontroller