PowerPoint İle Oyun Yapmak
xxakkusxx
Üye
Arkadaşlar, içinizden şu ana kadar PowerPoint ile oyun yapmayı denemiş olanlar var mı? Ben 1-2 yıl önce birkaç macera oyunu yapmıştım. Hiç kodlama bilgisi olmayan arkadaşlara öneririm. Belki bi oyun yapıp buraya ekleyebilirim buraya  :stab:
Gord10Gord10
Üye
Bundan 10 sene önce filan (12 yaşındayken) FrontPage ile çok basit bir adventure oyunu yapmıştım, sonra hiçbir yerde yayınlamamak üzere.

O zamanlar bırakın kodlama yapabilmeyi, kod yazabilmek (daha doğrusu, 'derleyebilmek') için gereken programları bir kredi kartıyla yüksek bir lisans ücreti ödemeden nasıl edinebileceğimi bile bilmiyordum. .exe formatında oyunlar yaratabilmek için bir takım araçlardan okuduğum dergiler sayesinde haberdar olsam da bu araçlara sahip olma gibi bir imkanım yoktu. Ama bilgisayarımda FrontPage yüklüydü, FrontPage ile ekrandaki bir resime tıklanıldığı zaman başka bir ekrana gidebileceğimiz html dosyalarını yaratmayı öğrendikten sonra basit bir macera oyunu yapmayı başarmıştım. Inventory'miz bile vardı, ama linklere tıklayarak bir yerlere gitmek üzerine kurulu bir sistemde herhangi bir gerçek mantıksal işlem yapılamayacağı için her şey durum-makinası mantığı üzerine kuruluydu.

Ama günümüzde basit bir adventure oyunu yapabilmek için çeşitli ücretsiz, kullanıcı dostu araçlar ve eğitselleri varken Microsoft Office araçlarıyla oyun yapmak ... ?

Kafama takılan şey, PowerPoint'te "Eğer oyuncu buraya tıklarsa 6'ıncı slayta, eğer şuraya tıklarsa da 10'uncu slayta gitsin" diyebileceğimiz bir etkileşim birimi var mı, FrontPage'deki gibi?
xxakkusxx
Üye
Gord10 dedi:

Bundan 10 sene önce filan (12 yaşındayken) FrontPage ile çok basit bir adventure oyunu yapmıştım, sonra hiçbir yerde yayınlamamak üzere.

O zamanlar bırakın kodlama yapabilmeyi, kod yazabilmek (daha doğrusu, 'derleyebilmek') için gereken programları bir kredi kartıyla yüksek bir lisans ücreti ödemeden nasıl edinebileceğimi bile bilmiyordum. .exe formatında oyunlar yaratabilmek için bir takım araçlardan okuduğum dergiler sayesinde haberdar olsam da bu araçlara sahip olma gibi bir imkanım yoktu. Ama bilgisayarımda FrontPage yüklüydü, FrontPage ile ekrandaki bir resime tıklanıldığı zaman başka bir ekrana gidebileceğimiz html dosyalarını yaratmayı öğrendikten sonra basit bir macera oyunu yapmayı başarmıştım. Inventory'miz bile vardı, ama linklere tıklayarak bir yerlere gitmek üzerine kurulu bir sistemde herhangi bir gerçek mantıksal işlem yapılamayacağı için her şey durum-makinası mantığı üzerine kuruluydu.

Ama günümüzde basit bir adventure oyunu yapabilmek için çeşitli ücretsiz, kullanıcı dostu araçlar ve eğitselleri varken Microsoft Office araçlarıyla oyun yapmak ... ?

Kafama takılan şey, PowerPoint'te "Eğer oyuncu buraya tıklarsa 6'ıncı slayta, eğer şuraya tıklarsa da 10'uncu slayta gitsin" diyebileceğimiz bir etkileşim birimi var mı, FrontPage'deki gibi?

Vay canına sanki beni anlatmışsın :D!!! Ben de 12 yaşındayken (2 yıl önce) aynen o dediğin mantıkta yapmıştım oyunu. Mesela slayt4'te ekranda bir adam var, adama tıkla yınca slayt5'e geçiyor ve ekranda öldür ile konuş seçenekleri çıkıyor. "öldür"e tıklarsan slayt6, "konuş"a tıklarsan slayt 7 açılıyor. İşte bu mantıkta devam ediyor oyun. Ayrıca bir de dövüş sistemi eklemiştim. Ekranda sıra sıra beliren karelere(bunlara bastıkça slayt 60,62,64... diye devam ediyor) 2 saniye içinde basabilirsen sen kazanıyorsun, eğer bir tanesine bile basamazsan kaybediyorsun.(2 saniye içinde bir sonraki yani tek sayılı slayta geçiyor ve bu slaytlarda öldüğünü, yeniden başlamak isteyip istemediğini soruyor)

Bence oyun yapmak isteyip de yapamayan insanlar için çok güzel bir program PowerPoint.
master byroll
Üye
Benim de vardı bir ara böyle düşüncelerim... Dediğiniz gibi, şuraya basınca buraya gider falan filan. En büyük motivasyonum da ilkokuldaki bilgisayarlarda oynadığım tavukların falan olduğu bir oyundu. Seçenekler vardı sonra kurt falan kapıyordu veya kaçıyodun kümesten. Sonra dedim "boşver".
Bir ara da bir arkadaşımla PP'de çizgifilm gibi bir şeyler yapmıştık. Hey gidisi.
discussioncontroller