Pitbull Meselesi
tasslehoff burrfoot
Üye
Merhabalar, biliyorsunuz ki bu Pitbull meselesi birkaç gündür gündenmden düşmüyor. Meclise yapılan başvurular ile bu konu alevlendi birkaç gün önce. Eh, bu yırtıcı köpekler yüzünden yaralanan kişi sayısı bir hayli var. Evet bu tip köpeklere sahip olmak 2004 senesinde çıkan bir yasayla yasaklanmış olmasına rağmen bu yasak sadece sözde bir uygulama olarak kaldı, bu köpeklerin ise çoğunlukla iyi niyetli kimselerin elinde olduğu söylenemez benim düşüncemce, bu köpekleri kötü amaçları için kullanan çok fazla insan var ancak tabii ki bunun yanı sıra köpeğini en iyi dostu olarak gören hayvanseverler de var. Bu konu hakkında konuşulacak şey çok ve zaten TV programlarında da günlerdir, özellikle dün 5N 1K programında çok fazla şey tartışıldı güzel programdı, çok şey konuşuluyor ancak henüz sorunun çözümü hakkında hiç yol gidilemedi. Hemen hemen tüm çözüm fikirleri hayvanseverleri üzecek şekilde olduğu için hayvanseverlerden büyük bir tepki alıyor yapılması planlanan bu çalışmalar. Demem o ki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Misafir
Basının "Bilmemnerede pitbull dehşeti!11111111" diye şişirip yağladığı haberlerdeki dehşetin hayvandan çok sahibinin hatası olduğunu kabul etmeli önce insanlar. Pitbull çok güçlü ve yırtıcı bir cins de olsa saldırı vakalarında suç sahibinin oluyor. Yasak tartışmasında işin iki boyutu var, pitbull'u evcil hayvan değil silah niyetine besleyen zorba öküzler ve "köpek giren eve melek girmezmiş, mekruh hayvandır" zihniyetindeki diğer öküzler.

Ben yasaklanmasını değil ama pitbull edinmenin zorlaştırılmasını ve bazı kısıtlamalar olmasını istiyorum, mesela sürekli tasma ve ağızlık takmaları zorunlu olmalı sokakta dolaşırken. Eğitim de zorunlu olabilir. Yani sırf moda diye veya gösteriş yapmak istiyorlar diye dev gözlüklü platin saçlı şıkıdım cadde kızları koluna pitbull takamamalı.

Kuş gribi şüphesiyle topladıkları tavukları canlı canlı betona gömen, hayvana değil insana bile en ufak bir saygısı olmayan bir zihniyet varken tüm pitbull'ların toplanıp barınağa yerleşmesini falan kesinlikle istemiyorum.
tasslehoff burrfoot
Üye
Daha önce de dediğim gibi bu Pitbull sahiplerinin çoğu kötü niyetli tipler. Bence bu Pitbull edinme yasağının aktif olarak uygulanması lazım. Anlamadığım "ben hayvanseverim, köpeğim her şeyim" diyen kimseler neden gidip ıkına ıkına bularak Pitbull alacağına aç sokak köpeklerini sahiplenip hayırlı bir iş yapmış olmuyorlar. Bu Pitbull'lar illa edinilecekse ehliyet sınavı gibi bir şey olması gerek derim ve her ay kontrol edilmesi gerekir, hediye olarak verilmemesi için. Ayrıca bu köpekler birisine zarar verdiğinde sahibine bir yaptırım uygulanıyor mu, uygulanmıyorsa bence sıkı bir yaptırım gerekir, hapis cezası gibi.
creiGncreiGn
Üye
Tehlikeli türlerin alınması zorlaştırılmalı, türüne bakılmaksızın alınacak köpeklerin uygun bir eğitimden geçmesi sağlanmalı, hayvanların psikolojik durumu kontrol edilmeli, pitbull gibi doğası gereği saldırgan olan türlerin dolaştırılırken ağızlık takması zorunlu hale getirilmeli (tasmadan söz bile etmiyorum, böbürlene böbürlene yanında tasmasız bir şekilde pitbull gezdiren hayvanoğlu hayvanlar var), hayvanların sebep olacağı her türlü yaralanmadan sahibi direkt sorumlu tutulmalı. Adamın pitbull cinsi köpeği ağızlık ve tasması olmadığı halde sokakta küçük bir çocuğa saldırıp ölmesine mi sebep oldu, o adamı cinayetten yargılayacaksın.

Her zaman olduğu gibi pitbull saldırılarında da birinci dereceden sorumlu olanlar bu hayvanların sahipleridir. ama pitbull gibi çok çok güçlü ve doğası gereği (insan eliyle kavga etmesi için oluşturulmuş bir tür sonuçta) saldırgan hayvanların edinilmesi de zorlaştırılmalı kesinlikle. Ve aşılar, eğitimler, tasma ve ağızlık gibi her şeyin kaydı çok sıkı bir şekilde tutulup eksik olduğu halde hayvanlar sahiplerinden alınmalı ve sahiplerine ceza uygulanmalıdır.
tasslehoff burrfoot
Üye
Evet evet o konuya da değinecektim, bu ağızlık zorunluluğu adam akıllı bir şekilde uygulanırsa birçok istenmeyen olayın önüne geçebiliriz.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Bir arkadaşımın 2 tane pitbull'u var, 10 senedir bakıyor neredeyse ve daha hiçbir vakası olmadı. Pitbull da bildiğiniz köpek, sadece dövüşmesini biliyor. Eğer hayvanı köpek dövüşüne götürür, aç bırakır, karanlıkta bekletir, sürekli döversen, hayvan tabi ki psikopat oluyor. Adam gibi bakıldığı sürece golden retreiver'dan farkı yok. Çok ta şirin bakıyo şerefsizler :D
Ozup
Üye
Hayvanin hic bir sucu yok. Ne kadar saldirgan pitbull varsa egitilebilir, kontrol altina cok rahatlikla alinabilir. Sahipleri dangalak. "tur olum, saldir olum" diyen 15 yasindaki veled-i zinalarin bile sahip olup da boyle davrandigi bir kopek turu, icgudulerinin etkisiyle daha da saldirgan oluyor.

Ha bu insanlari, nereye kadar, nasil engelleyebilirsiniz? Engelleyemezsiniz, %1'ini bile engelleyemezsiniz. Bu yuzden kopeklerin toplatilmasini dogru buluyorum. Sonucta bakan adam serefsiz de olsa, o kopek oyle oluyor ve siz sahibine karsi yaptirim yapamazsiniz. "Hayvanin icgudu boyle, ben yapmadim" gibi bir savunma ile yirtabilir. Adaletsiz dunya iste, sucu olmayan bir canli ceza cekerken, suclu suclansa bile yirtabiliyor.

Toplatip da uyutulurlarsa ise, o yetkililer de insan degildir zaten. Toplayin kisirlastirin ve barinaklarda bakin, 20 yil icinde Turkiye'de o turden kalmaz demektir.

Kisaca, somali'deki teyzemden selamlar.
AgnusDei
Üye
Ozup dedi:

Hayvanin hic bir sucu yok. Ne kadar saldirgan pitbull varsa egitilebilir, kontrol altina cok rahatlikla alinabilir. Sahipleri dangalak. "tur olum, saldir olum" diyen 15 yasindaki veled-i zinalarin bile sahip olup da boyle davrandigi bir kopek turu, icgudulerinin etkisiyle daha da saldirgan oluyor.

Ha bu insanlari, nereye kadar, nasil engelleyebilirsiniz? Engelleyemezsiniz, %1'ini bile engelleyemezsiniz. Bu yuzden kopeklerin toplatilmasini dogru buluyorum. Sonucta bakan adam serefsiz de olsa, o kopek oyle oluyor ve siz sahibine karsi yaptirim yapamazsiniz. "Hayvanin icgudu boyle, ben yapmadim" gibi bir savunma ile yirtabilir. Adaletsiz dunya iste, sucu olmayan bir canli ceza cekerken, suclu suclansa bile yirtabiliyor.

Toplatip da uyutulurlarsa ise, o yetkililer de insan degildir zaten. Toplayin kisirlastirin ve barinaklarda bakin, 20 yil icinde Turkiye'de o turden kalmaz demektir.

Kisaca, somali'deki teyzemden selamlar.

Yok böyle birşey, en azından bizim hukuki mevzuatımıda yok. Hayvan sahibinin sorumluluğu kusursuz sorumluluk hallerinden biri olarak düzenlenmiştir. Şimdi burda size teorik kısmına gidip sabah sabah canınızı sıkmayacağım ama, yükümlülüğü altındaki hayvanın her türlü eyleminden doğrudan sahibi sorumludur. Yani, "onun içgüdüleri böyle" diyip yırtamaz. Ki mağdur/mağdure tarafından şikayetçi olunduğunda ya da bir tazminat davasına konu olduğunda, doğrudan sahibi yaptırım görmekte.

Pitbull konusuna gelirsek, creignin dediği gibi, bu cins köpekler, insan eliyle oluşturulmuş bir cins, ancak öyle doğası gereği saldırgan falan değilller, o yönde eğitilirlerse, o yönde kışkırtılırlarsa o zaman saldırgan olma eğilimindeler, ki aslında tüm köpekler için geçerli bu. Bu yüzden nasıl ki evlat edinmenin şartları var ve o şartları haiz olmayanlar evlat edinemiyorsa, köpek sahibi (daha doğrusu evcil hayvan sahibi) olmak isteyenlere de bir takım sıkı şartlar getirilmeli. ne yazık ki ülkemizde önüne gelen istediği hayvanı alıp bakabiliyor(!). Aslında bakamıyor, zira hevesi geçince ya sokağa bırakıyor, ya balkona bağlıyor ya da dövmeye başlıyor. Hayvanı düşünen kimse yok. Hayatım bunlar gibi aşağılıklarla upraşarak geçiyor emin olun. O yüzden hayvan sahibi olmak için kişide bir takım şartlar olmalı. hatta sözleşme imzalatılmalı. Böylece hem hayvan almak isteyen kişi 2 kere düşünür, hem de sahiplenilmek istenen hayvanın geleceği açısından çok doğru birşey yapılmış olur diye düşünüyorum. Zira insan bakmakla, hayvan bakmak arasında hiçbir fark yok inanın, benim oğlum (köpeğim) 8,5 yaşında, 8,5 yıldır aynı evde yaşıyoruz ve açıkça ifade edeyim, insan davranışlarından farklı bir davranış sergilemedikleri gibi, sadece dış görünüşleri bizden farklı. kabus görürler, sevgi isterler, canları sıkılır "biraz sahibimi kızdırayım" diyip yaramazlık yapmak isterler, aynı insan çocukları gibiler, hiç büyümeyen bir çocuk.
tasslehoff burrfoot
Üye
Bu konuda pek bilgim yok açıkçası ancak köpeğini kötü amaçları için kullanıp da bu nedenden dolayı yaptırım uygulanan kişilerin bir elin parmaklarını geçeceğini sanmam, uygulanan yaptırım da "en fazla" bir-iki bin liraya kadar para cezası olur tahminimce ki bu da pitbull almaya parası yeten çoğu kişi için sorun olmaz. Bakınız ülkemizde hayvanlara feci şekilde işkence edenler bile neredeyse hiç ceza almıyor onlar mı ceza alacak? Hayvanlar konusunda hiçbir yasa doğru düzgün uygulanmıyor, onları pek önemsemiyoruz ne yazık ki.
AgnusDei
Üye

Bu konuda pek bilgim yok açıkçası ancak köpeğini kötü amaçları için kullanıp da bu nedenden dolayı yaptırım uygulanan kişilerin bir elin parmaklarını geçeceğini sanmam, uygulanan yaptırım da "en fazla" bir-iki bin liraya kadar para cezası olur tahminimce ki bu da pitbull almaya parası yeten çoğu kişi için sorun olmaz. Bakınız ülkemizde hayvanlara feci şekilde işkence edenler bile neredeyse hiç ceza almıyor onlar mı ceza alacak? Hayvanlar konusunda hiçbir yasa doğru düzgün uygulanmıyor, onları pek önemsemiyoruz ne yazık ki.

Sanmak ve bilmek farklı şeylerdir. Sandıkların doğru değil.
tasslehoff burrfoot
Üye
Gerçekten dediğin gibiyse ne mutlu bize o zaman. :)
discussioncontroller