Pitbull Meselesi
HeRoEsHeRoEs
Üye
Aynen öyle sen köpekle ne kadar kanka olursan ol sahibi bi tetikledimi tanımaz seni. Biliyorum çünki gördüm. Köpege dedigin gibi üstüne çıkıyodum :D seviyosun dolaştırıyosun falan ama sahibi bi diz vuruyo seni gösteriyo köpek sana kitleniyor.. öyle bi hayvanlar pitbull lar ve bence süper varlıklar...
creiGncreiGn
Üye
HeRoEs dedi:

Evet pitbull dogadan çıkma bi cins degil israilli bilim adamları yapmış kimbilir neyle neyi çiftleştirdiler :D Ya aslında zararlı köpekler degiller çok bulundum pitbull larla en basitinden arkın var gidiyoruz sviyoruz falan kedi gibi köpek ama çocuk bi tetikliyo köpegi aslan gibi oluyo oda ayrı bi mesele.. tamamen sahibine baglı bi köpek.

Pitbull cinsi 1850'lerde Birtanya adasında bulldog ve terrier'lar çiftleştirilerek üretilmiştir. Daha sonraları istenen özellikleri elde etmek için greyhound, dalmaçyalı, whippet, collie gibi türler de kullanılmıştır. Fakat üretiminde asıl olarak kullanılan üç tür bulldog, terrier ve dalmaçyalıdır. 1900'lerin başlarında Amerika'ya getirilen pitbull'lar çok güçlü fizikleri ve dayanıklılıkları ile oldukça popüler olup köpek dövüşlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Terapi köpeği dahi olarak kullanılan pitbull'lar çoğu cinse göre daha kuvvetli olmaları sebebiyle underground ortamlarda oldukça popüler olmuştur ve pitbull'u bir canavara dönüşecek şekilde yetiştiren hayvan oğlu hayvanlar yüzünden bugünkü "vahşi" sıfatı üstlerine yapışmıştır.

Fakat gerçekten de normalin üstündeki kuvvetleri yüzünden "tehlikeli türler" sınıfında olmaları normaldir ve üretimleri, edinilmeleri, bakılmaları, yetiştirilmeleri çok sıkı kontrol ve denetimlere bağlanmalıdır.

Edit Akbayram;

Bir de şu noktaya açıklık getireyim; pitbull'ların neslinin tükenmesi gibi bir şey söz konusu değil. Pitbull dediğimiz köpek cinsi cross-breeding denen olayla, farklı türlerin çiftleştirilmesi ile elde ediliyor.
Laçin
Üye
oropher dedi:

o değil de bence iğrenç köpekler..
bakınca bile midem bulanıyor..
eğer tanrı varsa bu yaratığı yaratırken muhtemelen sarhoştu..

alta edit: o halde bu yaratığı üreten zihniyete sahip insanları yaratırken sarhoş olması lazım..

Seni yaratırken napıyordu la acaba :P
Misafir

Pitbull'larla çok eğlenceli anılarım var, burada afişe etmek istemediğim bir arkadaşımın Ankara'daki evinde çok güzel vakit geçiriyorduk, oynadığım eğlendiğim, gece aynı odada uyuduğum tek hayvan da pitbull'dur.

O değil de merak ediyorum, mesela kaplan, leopar yetiştirmek için bir kısıt var mı? Çita falan besleyip gezdirebilir miyim? Puma?

ek: Jaguar?
matrklorm
Üye
Peki neden Pitbull'lar bu kadar olaylarla gündeme geliyor? Mesela bi Rottweiler'ın çenesi Pitbull'lardan daha güçlü. Bu köpekler hiç saldırmıyor mu? Yoksa adı çıkacağına canı çıksın durumu mu söz konusu?
hydramarine
Üye
TanistliN dedi:

Pitbull'larla çok eğlenceli anılarım var, burada afişe etmek istemediğim bir arkadaşımın Ankara'daki evinde çok güzel vakit geçiriyorduk, oynadığım eğlendiğim, gece aynı odada uyuduğum tek hayvan da pitbull'dur.

O değil de merak ediyorum, mesela kaplan, leopar yetiştirmek için bir kısıt var mı? Çita falan besleyip gezdirebilir miyim? Puma?

ek: Jaguar?

Pantera alt-ailesini tavsiye etmiyorum. Hepsi tehlikeli ve yer yüzündeki en hızlı ve güçlü hayvanlardan. Jaguar, leopar ve daha büyük kuzenleri buna dahil.

Çita ayrı bir tür, bir panter değil. Evrimsel olarak panterle tazı arasında bir yerde duruyor.  Sadece hızlı olacak şekilde evrim geçirmiştir, oldukça güçsüzdür. Panter beslemekten çok daha az tehlikelidir. Ama tasmayı kaçırdın mı bir daha yakalanabilir mi emin değilim. :D
Laçin
Üye
Çitalar biraz ürkektir, ama sanırım gözü döndüğünde bir insanı rahatça parçalayabilir.

O değil de bu hayvanlar gene bir hiç duruyor, kaplan evcilleştiren var o.o (yarı evcil oluyor tabi ;D )

matrklorm dedi:

Peki neden Pitbull'lar bu kadar olaylarla gündeme geliyor? Mesela bi Rottweiler'ın çenesi Pitbull'lardan daha güçlü. Bu köpekler hiç saldırmıyor mu? Yoksa adı çıkacağına canı çıksın durumu mu söz konusu?

Geçen yıllarda da bir Kangal(öz soy bir Kangal...) evin bahçesinde oynarken patisine bastı diye bir çocuğu(3-4 yaşlarında olması lazım) parçalamıştı. Sanırım bu pitbull'dan daha vahşice.

Ama tabi genellemelerin çoğu foss. Benim bir alman kurdum vardı, kulağı kesik. Çok hırçın bir hayvandı. Eğer bir köpeğin kulağını keser, onu karanlık, dar bir odada hapsedip üstüne aç bırakır ve kendi kulağını yedirirsen o hayvan bir ayıya bile gözü kapalı dalar, bırak sahibini parçalamayı. O yüzden yetiştirilme tarzı çok önemli. Eğer doğru yetiştirilebilirse bir pitbull, çok uysal olabiliyor.
hydramarine
Üye
Laçin dedi:

Eğer bir köpeğin kulağını keser, onu karanlık, dar bir odada hapsedip üstüne aç bırakır ve kendi kulağını yedirirsen o hayvan bir ayıya bile gözü kapalı dalar, bırak sahibini parçalamayı. 

Şöyle bir üşüme geldi üzerime bunu okuyunca.
Misafir
@Laçin,

Köpeğin kulağını neden kesmişler. Yazık. ???
SYSCLEANER
Mod
Öhm yok israil neyiymiş filan diyen arkdaşların http://en.wikipedia.org/wiki/Pit_Bull şu syfaya bakmalarını rica ediyorum. B
ende bilmiyordum israil deneyi deyince ulan dedim israil dediğin kaç senelik ülkeki 1890 larda türü başlamış köpeği yapsın netekimde tahminim doğruymuş
discussioncontroller