OGZ Tenis Kulübü
hannibal_king
Üye
Tenisle ilgili bir başlığımız yokmuş. Ayıp etmişiz...

Biraz önce biten Wimbledon erkekler finalinin ardından Nadal ikinci Wimbledon Şampiyonluğuna ulaştı. Berdych'e yazık oldu. Henüz genç sayılabilecek bir tenisçi ve gördüğüm kadarıyla tenisin pek çok yönüne hakim. Daha doğrusu henüz o pek çok yöne tam olarak hakim değil ancak yüksek potansiyeli var. Oyun stili birkaç şeyle kısıtlı değil. Gelişmeye açık bir tenisçi. Eğer bu şekilde devam ederse birkaç sene içinde turnuvaların demirbaşlarından olur.

Nadal hakkında ise bir şey söylemeye gerek yok. Kısaca yaratık diyebiliriz sanırım. Yahu her topa koşulur mu be arkadaş, ben izlerken yoruluyorum, yazık karşıdaki adama ya. Her vurduğum topun bir şekilde geri döndüğünü düşünüyorum da, Nadal'ın rakibi ben olsam(Fanteziye gel...) muhtemelen oturur ağlarım bir yerden sonra.

Bu arada Federer liderliği yine kaptırdı Nadal'a. Bakalım bu kez geri alması ne kadar sürecek. Alamaz demeyin hiç, Federer bu. Gerçi Nadal'a kıyasla daha duygusal bir oyuncu Federer ama güveniyorum ben kendisine.

Son olarak da Lleyton Hewitt hepsini tokatlar diyorum. =P
bodo
Üye
İvanoviç'ten ötesi yalan bence.
lordwolky33
Üye
Isner-Mahut maçı neydi bea der kaçarım. :D
creiGncreiGn
Üye
Tomas Berdych aslında o kadar da iyi ve gelecek vaad eden bir tenisçi değil, zira kendisi Nadal'la aynı jenerasyondan ve artık parlayıp ciddi bir atılım yapacağı yaşı geçmeye başladı(1985 doğumlu). Ha elbette il onda yer almayı hakediyor ama, yapabileceğinin en iyisinin bundan çok da iyi olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar Federer'i yenmiş*, yarı finalde Djokovic'i devirmiş olsa da yeteneği kısıtlı. Berdych gibi bir çok tenisçi var; uzun boylu, çok sert servis atan, düz fakat kuvvetli vuruşları olan hantal bir nesil.

*Federer'in ise bu saatten sonra birinci sırayı alması çok kolay değil, yavaş yavaş zamanı geçiyor. Zamanının geçmesinden kasıt yaşı değil elbette; Federer'in oyun stili bu yukarıda bahsettiğim yeni ekol karşısında zayıf kalıyor ve Federer'de oyununu değiştirmek konusunda bir hareket göremiyorum ben.

Federer'in birinci sırayı tekrar alamayacağını düşünmemin bir diğer sebebi ise Nadal tabii ki. 2008'de Federer'i Wimbledon finalinde yendikten sonra boğuşmaya başladığı sakatlıklar olmasaydı liderliği kaptırmayacaktı. Buna rağmen 48 hafta birinci sırada kalmayı başardı. Sakatlıklarla boğuşarak geçen 2009'un ardından iyileşmiş ve oyun stilini geliştirip olgunlaşmış bir şekilde dönen bir Nadal gördük; tıpkı Federer'de olduğu gibi bu yeni nesil tenisçiler karşısında etkisiz kalan bol top spinli oyununda değişikliklere gitti. Sakatlıklara ek olarak 2009 boyunca bu süreci görmek mümkündü; eskiye oranla çok daha fazla alçak top atmaya çalışıyor, bol bol slice vuruş yapıyor, ama sürekli fileye takılarak eleştirilerin hedefi oluyordu Rafa. 2010'da ise hem sakatlıklardan kurtulması, hem de oyununu geliştirmesiyle fırtına gibi esmeye başladı, toprak kortta neredeyse set vermedi ve çim sezonunda da geçmişe göre çok daha iyi.

Yalnız bir şey var ki çok canımı sıkıyor; Federer'in göze hoş gelen teknik oyunundan sonra Nadal'ın yeni ve kazma tenisçilerle yaptığı maçlar hiç zevk vermiyor. 2008'deki efsane Wimbledon finali ile bugünkü maçı kıyasladığımızda bu fark net olarak ortaya çıkıyor. Evet Nadal fırtına gibi esiyor fakat karşısındaki estetikten uzak kazma oyun karşısında seyir zevki veren maçlar çıkmıyor. Umarım Federer kendisini toparlar ve birkaç yıl daha aynı seviyede tenis oynamaya devam eder. İkisini izlemek bambaşka bir şey; Federer'in tekniği ve komple bir tenisçi olmasıyla, Nadal'ın inanılmaz çevikliği, hırsı ve öldürücü forehandleri ile bu ikilinin en iyi iki tenisçi olduğunu düşünüyorum. Federer zaten kendini kanıtlamış durumda, Nadal da en az onun kadar iyi olduğunu gösterecektir.

Önümüzdeki 4-5 yıl kesinlikle Nadal'ın zirve yaptığı ve belki de grand slam sayısında Federer'i yakaladığı yıllar olacak. Ben kendisinden bir adet carreer grand slam ve true grand slam bekliyorum.

Vamos Rafa!

Edit;

Tenisle ilgili bir konunun açılması da çok iyi oldu bu arada ^^.
hannibal_king
Üye
Ben Berdych'in gayet yüksek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Nadal'dan bir yaş büyük, aynı dönemin oyuncuları, doğru. Ancak genellikle tenisçiler 24-28 yaşları arasında kariyerlerinin zirvesine ulaşırlar. Tabii bu konuda Nadal "hayvani" bir istisna, onu bu istatistiklerin dışında tutmak lazım. Berdych ise şu anda 25 yaşında. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca kendini geliştirmeye devam ederse ilk 5'e rahat girer, katılacağı yarı final ve final maçlarında çok daha zevkli bir oyunun ortaya çıkmasını sağlar. Çünkü bugünkü maçta o kadar kötü değildi Berdych. Nadal'ı gayet zorladı ki Nadal'ı zorlamak kolay bir şey değil. Kendi servis oyunlarının birçoğunu sıfıra karşı aldı. 2. setin başında Nadal'ın ilk oyunun da rakibine ecel terleri döktürdü. Ha, bu tür maçları fazla yapmadığından acemiliği ön plana çıktı, kritik puanları almayı beceremedi. Ama gelişmeye gayet müsait bir oyuncu bence.

Ki oyun stili "sert servis at, döneni boş köşeyi vur, puanı kap"tan ibaret değil. Zaman zaman Nadal ve Federer'den görmeye alışık olduğumuz fantezi vuruşlar da yaptı Berdych. Özellikle kendi kortunun ortasına gelip vurduğu ve dip çizgiye düşen kısa, düz toplar çok öldürücüydü. Bu toplarda fileye fazla takılmadı. Çoğu oyuncu bu topları geçiremez. Nadal bu topları o fantastik kısa çaprazlarıyla, açılı bir şekilde yollar karşıya. Federer bile bu toplarda çok hata yapar. Ama Berdych bu konuda oldukça yetenekli.

Slice'ları da çok iyiydi Berdych'in. Tam oyun kendi üzerine yıkılmışken sakin bir şekilde en uzak çapraz noktaya yolladığı slice'lar bir an için tekrar oyunu dengelemeyi başarabiliyordu gördüğüm kadarıyla. Bu noktalarda rakibi Nadal hariç başka bir oyuncu olsa çoğu puanı almayı da başarabilirdi ama işte Nadal faktörü...

Fileye gelişleri de çok başarılıydı. Nadal'ın pek çok rakibini gördük bugüne kadar, fileye geleceğim diye her çıkışında topu arkasında, kort içinde gören. Ama bugün bu sahneyi fazla görmedik. Fileye çıktığı pek çok sayıyı almayı başardı Berdych. Öldürücü drop shot'ları vardı bugün, Nadal'ın bile yetişemediği.

Özetlersek, ben Berdych'in kendini geliştirmeye devam etmesi durumunda önümüzdeki 3-4 yıl boyunca zirveye oynayacağını düşünüyorum. Çünkü gerçekten çok yönlü bir oyuncu gibi geldi bana. Bazı yanlış kararlarını gözden geçirirse(backhand'ine gelen topu zorla forehand'ine almak gibi...), kritik puanlara nasıl hazırlanması gerektiğini öğrenirse ve Nadal gibi üstün oyunculara karşı yakaladığı servis kırma şanslarının gerçekten kıymetini bilirse adından oldukça söz ettirebilir.

Bir de şu spikerlerin yanlı maç anlatışlarına ayar oluyorum ben ya. Bugünkü yorumcu neredeyse Nadal'a evlenme teklif edecekti, adamın bir "Tapıyorum bu çocuğa..." demediği kaldı. Biraz karşıdaki adamdan da bahsedin, ayıptır yani, adam kimleri eleyip finale gelmiş. Neyse, akıllı olsunlar işte... =P
lordwolky33
Üye
Boyunun dezavantajından olsa gerek alçaktan gelen toplarda zorlanıyor yalnız.
creiGncreiGn
Üye
Uzun boylu oyuncular için kısa düşen drop shotlar, alçaktan gelen slicelar ve kortun sağına soluna koşmayı gerektiren bilumum top çok zorlayıcıdır iri ve görece hantal cüsselerinden dolayı.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Bir saniye yalnız,voleybol konusuna şurada yazılan yorumların onda biri yazılmıyor.Tamam,voleybol da ülkemizde pek popüler değil ama tenisin,voleyboldan daha fazla takipçisi varmış demek ki ...

Çok şaşırdım açıkçası :)
neRon
Üye
Bizim ülkede Marsel'den başka kayda değer tenisçi var mı?
creiGncreiGn
Üye
Dark_Blue dedi:

Bir saniye yalnız,voleybol konusuna şurada yazılan yorumların onda biri yazılmıyor.Tamam,voleybol da ülkemizde pek popüler değil ama tenisin,voleyboldan daha fazla takipçisi varmış demek ki ...

Çok şaşırdım açıkçası :)

Voleybol feminen bir spor olarak görülüyor ülkemizde sanırım, pek ilgi olmamasını ona bağlıyorum ben. Kendi adıma konuşursam, izlemeyi severim ama, teknik anlamda pek de bir bilgim olmadığı için yorum yazamıyorum işin doğrusu.

@neRon;

Atp sıralamasına girebilen başka bir tenisçimiz yok maalesef. Sadece tenise özel de değil aslında bu durum; futbol ve basketboldaki göreli başarının dışında elle tutulur hemen hemen hiç başarılı sporcumuz yok. Olan da ancak Marsel İlhan kadar olabiliyor, kendisi atp'de 100-110'uncu sıralarda sanırım.

*Kenan Sofuoğlu var bak, onu unutarak ayıp etmişim :).
Dark_BlueDark_Blue
Üye
creiGn dedi:

Voleybol feminen bir spor olarak görülüyor ülkemizde sanırım, pek ilgi olmamasını ona bağlıyorum ben. Kendi adıma konuşursam, izlemeyi severim ama, teknik anlamda pek de bir bilgim olmadığı için yorum yazamıyorum işin doğrusu.

Haklısın,bayan voleybolu tüm dünyada erkek voleybolundan daha fazla takip ediliyor.Nedeni ise,erkek voleybolunun tamamen güce dayalı olması ve bayan voleyboluna göre daha yavaş oynanması...Dolayısıyla,uzun bir ralli seyretme imkanı neredeyse yok erkek voleybolunda.

Bu arada,ben de kendimce bir şeyler yazıyorum OGZ Voleybol konusuna.Zaten işin teknik tarafını maçları izledikçe öğreniyorsun :)
discussioncontroller