Oyungezer Haber Merkezi
Laçin
Üye
Uzun zamandır kafamda böyle bir proje vardı ancak gerek konunun suistimal edileceğini düşünmem, gerekse haber kaynakları aramam yüzünden birazcık gecikti proje.

Konuyu açarken ilk önce erengy'e fikrini sordum ve sıcak baktı ancak bazı konularda çekinceleri var.

İlk önce konunun amaçlarından bahsedeyim. İlk amacım, bazı arkadaşlar haber kurdu oluyorlar benim gibi. Ve çeşitli kaynakarı gezerlerken ilginç haberlere rastlıyoruz. Bu haberleri başkalarının görmelerini de istiyoruz ancak bu bazen mümkün olmayabiliyor. Mesela küçük sitelere ulaşma zorluğu vs. yüzünden. İşte bu noktada aklıma bu fikir geldi. Umarım hepimize yararı olur.

Yalnız bazı dikkat etmemiz gereken kurallar var. Kesinlikle ve kesinlikle, Bazı magazin haberlerini(Örn; Hülya avşar evleniyor!!!) Cinsellik içeren haberleri(Petek dinçöz soyundu!!!) ve Siyaset haberleri eklemek yasak(Irkak'ta şu oldu!) Bu yasakları ben koymadığım için(erengy koydu) konuyu suistimal edecek arkadaşlar yaptırım ile karşılşabilir.

Haber eklemenin başka kriterleri de var. Bir kere Kaynak bildirmek zorundayız. Ve istersek haber hakkındaki yorumlarımızı haberin altına ek olarak ekleyebiliriz. Neyse, fazla uzatmadan size bir tane örnek ekleyeyim;

Not: Tamamen hayali bir haberdir ^^

Not 2: Haberi erengy'den direkt alıntı yaptım ve içerisinde format hakkında bilgi de var :D

erengy dedi:

format;
[Haber başlığı]
[İçerik]
[Ayraç]
[Yorum]

Aşağıya örnek koyuyorum:

Türkler Uzayda!

Oyungezer Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden yapılan son açıklamaya göre Ay'a ayak basacak ilk Türk'ün ismi belli oldu. Basından henüz sır gibi saklanan bu ismin Laçin Buğra olması bekleniyor.

Kaynak: http://www.oyungezer.com.tr

Evet arkadaşlar, uzaya çıkıyorum. İnsanlık için daha büyük bir adım atabilmek adına en sevdiğim botlarımı da yanımda götüreceğim.

Haber arayışlarım sürüyor, eğer isterseniz siz de haber ekleyebilirsiniz ve mümkünse konunun sabit ve oça olmasını isteyeceğim. ^^
  ~erengy: OÇA'sı kalsın şimdilik, ama daha fazla kişi tarafından görülebilmesi amacıyla sabitliyorum.
Çağlayan
Üye
İyi fikir Laçin. Böylece OGZ gazetemiz olacak :) Forum üyelerinin özel olarak seçtiği haberlere bakacağız sabah kahvesinin yanında :)
Laçin
Üye
İlk haberimi ekleyeyim;

Klavye ve Mouse Tarih oluyor!!! Peki neler değişecek?

Dokunmatik ekranlar ve sesli komut sistemleri geliyor. 10 yılda neler değişecek? İşte yanıtı...

Las Vegas'ta düzenlenen teknoloji şovu CES'i bu yıl son kez açan Bill Gates, yakın gelecekte klavye ve mouse'un yerini dokunmatik ekranla sesli komut sistemlerinin alacağını söyledi. Bill Gates, açılışta ünlü gitarist Slash ile karşılıklı gitar çaldı

ABD'de bu yıl 41'incisi düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji şovu Consumer Electronic Show'un (CES) açılışına, Microsoft'un Başkanı Bill Gates'in yaptığı konuşma damga vurdu. Las Vegas'ta düzenlenen fuarın son 10 yıldır açılış konuşmasını gerçekleştiren Bill Gates, 10 Ocak'a kadar sürecek CES'i son kez açtı. Gates, dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft'un Başkanı olarak yaptığı son konuşmanın ardından ünlü gitarist Slash ile karşılıklı gitar çaldı.

Konuşmasında geleceğe dair öngörülerde bulunan Gates'e göre klavye ve mouse yakın gelecekte kullanımdan kalkacak. 5 yıl sonra klavyenin yerini dokunmatik ekranlar, mouse'un yerini ise sesli komut sistemleri alacak. Gelecek bilgisayarlı ev eşyalarının olduğu bir dünya olacak. Yeni dijital dönemde online alışveriş ve online sohbet gibi birçok web aktivitesinin 3 boyutlu ortamda yapılacağını da söyleyen Bill Gates, gelecek 10 yılın en önemli değişikliğinin ise kullanıcıların bilgisayarları ile el hareketleriyle iletişime geçecekleri "doğal kullanıcı arayüzü" olacağını vurguladı.

Gates, fuarın açılışındaki konuşmasında, Microsoft'un geçen yıl sonunda konseptini geliştirdiği, el hareketleriyle kullanılan geniş bir masa şeklindeki dokunmatik ekranlı bilgisayar "Surface" adlı cihazı da tanıtarak, "Bu cihazı hızla geliştireceğiz" dedi.

Kaynak: www.medyafaresi.com

Video:

____________________________________________________________________________________________

Arkadaşlar, video'yu kesinlikle izlemenizi öneriyorum. Bence yeni bir çağ başlayacak. Ancak merak ettiğim nokta oyunlara ne şekilde yansıyacak?. Eğer videodaki gibi olacaksa, wii devrimini bile devirir ve hemen olması için sabırsızlanıyorum.
Mert
Üye
Bill Gates işi bırakıyor artık hayır işleyecek

Microsoft `un kurucusu ve patronu Bill Gates , yönetimdeki rolünü 2008`e kadar aşamalı olarak azaltacağını ve zamanının çoğunu hayır işlerine ayıracağını söyledi.

Gates `in grubundan yapılan yazılı açıklamada, `dünyanın en zengin adamının gruptaki rolünü aşamalı olarak azaltacağı ve dünyadaki sağlık ve eğitim çalışmalarına daha çok zaman ayıracağı belirtildi.

Açıklamada, Gates `in günlük sorumluluklarının devri için iki yıllık bir `yumuşak geçiş` dönemi öngörüldüğü ve Gates `in 2008`den sonra da danışman olarak grupta kalmaya devam edeceği belirtildi. Gates , daha önce, Microsoft `taki sorumluluklarının bir kısmını Steve Ballmer `a devretmişti.

51 yaşındaki Gates , bir basın toplantısı düzenleyerek emekliye ayrılmadığını, ancak önceliklerini yeniden düzenlediğini söyledi. Gates , `Grup, ayda 1 milyar dolar kar sağlamaya devam etmek için rayında` ifadesini kullandı.

Halefi Ballmer

Bill Gates , `Microsoft Başkanı` sıfatını 2008`e kadar koruyacak, daha sonra da danışmanlık görevini üstlenecek. Grup, başkanlık görevini kimin üstleneceğini açıklamadı, ancak şu andaki Genel Müdür Steve Ballmer `ın bu görev için adı geçtiği belirtiliyor.

1980`de Microsoft `a giren ve 2000`den bu yana Genel Müdür olan Balmmer, zaten `şirketin yüzü` olarak biliniyor. Uzmanlar, Gates `in açıklamasının sürpriz olmadığına, Ballmer `a 2000`de görevi devrederken sürecin işlemeye başladığına ve son aylarda da Gates `in özel yaşamına vurgu yaparak ailesinden çok sık söz etmeye başladığına dikkati çekiyor.

Kaynak: www.tumgazeteler.com

__________________________________________________________________________________________

[tt]E adam kafasını dinleyecek![/tt]
SwooshSwoosh
Üye
Kuru Fasülye Yedi, Kalp Krizinden Öldü
Adamın biri öğle yemeğinde bolca kurufasülye yedikten sonra işe dönmek için yola çıkıp yürürken yere yığılmış. hemen hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamamış. ölüm sebebi kalp kriziymiş. (geyik değil bu arada cidden gazetede gördüm)
-----------------
okuyucunun yorumu: zamanında kusa kardeşimizin açtığı "kuru fasüyle gaz yapar mı" konusunun bir üst gömleği olarak "kuru fasülye öldürür mü" diye konu açmamız gerekebilir, zira öldürüyor işte.
[WT]Elessar
Üye
[center]Marmaray'dan dolarla geçeceğiz.
İşte tek yönlü ve çift yönlü geçişte ücret tarifesi..[/center]

İstanbul'un iki yakasını denizin altından bağlayacak lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi, 17 Mart 2008 tarihinde gerçekleştirilecek. Tünelden geçiş ücretleri, tek yön için 4, çift yönlü ise KDV hariç 8 dolar olarak belirlendi.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Demiryolları, Limanlar, Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünce (DLH) yürütülen projede, ihale aşamasına gelindi.

İstanbul Boğazı'nda, 2004 yılı Mayıs ayında kamuoyunda Marmaray olarak bilinen Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşaatının başlamasının ardından, demir yolu tüneline ek olarak, Boğaz geçişindeki kara yolu trafiğini rahatlatacak kara yolu tünelinin yapımı için çalışma başlatıldı.

PROJENİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Denizin altından iki kıtayı birleştirecek kara yolu tünelinin, Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçirilmesine karar verildi. Bunun için uluslararası ihaleye çıkıldı. Ocak 2008'de gerçekleştirilmesi öngörülen ihale, firmaların jeoteknik çalışmalarının uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi ve daha rekabetçi bir ortamın sağlanması amacıyla 17 Mart 2008 tarihine ertelendi. Ulaştırma Bakanlığı, şartname satın alan firmalara birer zeyilname göndererek, projenin kapsamına bazı uzantılı yollar ile kavşakların da dahil edildiğini bildirdi.

Bakanlık ayrıca, projenin kapsamının genişletilmesi nedeniyle daha önce tek yön için 3, çift yönlü ise 6 dolar olarak belirlenen tünelden geçiş ücretlerini de maksimum tek yön için 4, çift yönlü ise KDV hariç 8 dolar olarak belirledi. Zeyilnamede, yeni ücretler de firmalara iletildi.

Öte yandan, ihaleye katılmak için yurt dışından ve yurt içinden çok sayıda firmanın şartname satın aldığı, ihaleye büyük ilgi gösterildiği öğrenildi. Bugüne kadar 15 dolayında firmanın şartname satın aldığı, ihaleye en az 6 ortak girişimin teklif vermesinin beklendiği ifade edildi. İhaleyi, fizibilite, yatırım ve işletme süresi yönünden en iyi teklifi veren firmanın kazanması öngörülüyor. Projenin, işe başlanılmasından itibaren 3 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

İKİ KATLI VE İKİŞER ŞERİTLİ

Proje, Avrupa yakasında, Florya-Sirkeci Sahil Yolu'nun (Kennedy Caddesi) Kazlıçeşme mevkinden başlayarak, Anadolu tarafında Ankara Devlet Yolu'nun Göztepe Kavşağı mevkinde bitecek.

Boğaz'ın altından geçen tünelli bölüm, iki katlı ve ikişer şeritli olacak. Katlardan birisi giden araçlara, diğeri ise gelen araçlara ayrılacak. Sadece hafif araçlar tünelden geçiş yapabilecek. Ağır vasıtalar ise tüneli kullanamayacak.

Proje, denizin altından geçen yaklaşık 3.3 kilometrelik bölümü ile her iki yakadaki mevcut yollara bağlanacak 2.1 kilometrelik bölümü delme tünel olmak üzere toplam 5.4 kilometre uzunluğunda tünelden oluşacak. Proje kapsamında
ayrıca, Avrupa ve Anadolu tarafında havalandırma şaftları, Avrupa yakasında ücret toplama gişeleri, tünel işletme binası da bulunacak.

Projeyle araçlar, İstanbul'un Anadolu yakasında yoğunluk olan noktadan tünele girerek, Avrupa yakasında belirli bir noktaya çıkacak. Böylece İstanbul'un şehir içi trafiğinin de azaltılması hedefleniyor.

AA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=50466&cat=200&dt=2008/01/08

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir bu eksikti...
Laçin
Üye
Haberleri okuyan arkadaşlar, sizden ricam, lütfen okuduğunuz haberlere yorum yapın. :D

Tartışma ortamı olsun ki,biz de sıcacık kamp ateşi bulmuş bedeviler gibi sevinelim. ^^
SwooshSwoosh
Üye
ben elessar'ın haberine takıldım. belki adamlara dolar vermeyeceğiz ama neden dolara göre kurlanıyor yani? yabancı şirketlerin devralmasından falan olabilir diye düşündüm şu anda. gerçi dolar olsa da değer olarak ytl'den pek de değerli değil...
Laçin
Üye
2 yıllık yüksek okul mezunları, kısa dönem asker olacak

Düzenlemeye çıraklık eğitim merkezlerinin dahil edilip edilmeyeceği henüz belli değil.

Hükümet, meslek liseleri ve 2 yıllık meslek yüksek okullarını cazip hale getirip gençleri bu okullara yönlendirmek amacıyla yaptığı hazırlıkların son aşamasına geldi. Değişikliğin 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunlarına kısa dönem askerlik olanağı da sağlaması gündeme geldi.

Milli Eğitim-sanayi ve üniversite işbirliği çerçevesinde meslek liseleri ve meslek yüksek okulları için yeni düzenlemeler geliyor. Düzenlemeye çıraklık eğitim merkezlerinin dahil edilip edilmeyeceği henüz belli değil. Ancak meslek liseleri ve meslek yüksek okulları yeniden cazip hale getirilecek. İçerisinde imam hatiplerin de yer aldığı meslek liseleri ile meslek yüksek okulu mezunları için yeni avantajlar sağlanması amacıyla çalışmalar devam ediyor.

Sanayicilerin ara eleman yokluğundan şikayet etmeye başladığı meslek lisesi ve tamamlayıcısı 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için yapılan çalışmaların başında askerlik görevlerinin kısaltılması geliyor. Böylelikle işgücü ve zaman kaybının önüne geçilmesini sanayiciler de istiyor. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı'nca daha önce başlatılan ancak sonrasında kısa bir dönem yavaşlayan proje geniş bir alanı kapsıyor. Birkaç ay öncesinde yeniden canlandırılan proje kapsamında meslek liseleri ve meslek yüksek okulları yeni bir hüviyet kazanacak. Bu konuda henüz YÖK ile herhangi bir teması olmayan hükümetin, Genelkurmay Başkanlığı ile ortak bir çalışma yapacağı belirtiliyor.

Hükümetin "Kısa dönem askerlik yapacak yüksekokul mezunlarının daha önce asker öğretmen statülerinde olduğu gibi bir statüyle askerlik yaparak, ordunun eğitim ihtiyacının karşılanması ve silah altında olup hiçbir eğitimi bulunmayanlara yönelik kışla içinde mesleki eğitim verilmesi yönünde programlamalar yapabileceği", askerin de buna sıcak bakacağı kaydedildi. Önümüzdeki günlerde TBMM'ye gelerek yasalaşması beklenen ve henüz netlik kazanmayan düzenlemede 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunlarının kısa dönem askerliği nasıl ve kaç ay yapacakları belirlenecek.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Nejat Birinci, kendi dönemlerinde böyle bir proje bulunduğunu belirterek, "Bu konu istihdamın önünü açacak, işsizliği önemli ölçüde düşürecektir" dedi.

Birinci, bu tür bir örneğin Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında yapılan çalışmayla meyvelerini vermeye başladığını da kaydetti. Meslek liseleri yönetiminde yeni bir yapılanmayla sanayicilerin de temsil edilebileceğini kaydeden Birinci, "Türkiye'de işsizliğin en önemli çözüm noktası meslek liseleridir. Mesela müsteşarlık dönemimde lojistik meslek lisesi açtık. Buna büyük lojistik firmaları destek verdiler. Türkiye genelinde lojistikte 400 bin kişi istihdam ediliyor. Eğitimini almış değil ama lojistik köyleri yapılıyor şimdi. Bizden sonra 50-100 sene lojistik açısından Türkiye bir merkez olacak" diye konuştu.

Kendi dönemlerinde iş garantili perakende programları açtıklarını söyleyen Birinci, meslek lisesi ve meslek yüksekokullarının cazip hale getirilmesinin birçok yönünün bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: www.stargundem.com

(Asıl kaynak Anadolu ajansı, ben yayımlanan siteden aldım)

____________________________________________________________________________________________

Sadece sanayi çalışanlarına mı özel olacak bilemiyorum ancak askerden yırtmak için üni. öğrencisi patlaması yaşanabilir. Üni. oranı ve buna bağlı olarak, okur-yazarlık oranı da artacaktır ama dediğim gibi boş bir artış olabilir. :D
Harry Mason
Üye
HEEEEEEEYOOOOOOEAAAAAAAAHHHHH!!
SwooshSwoosh
Üye
sana yetişmez bence... çok sevinme yani içinde patlayabilir ;D
discussioncontroller