Oyungezer Haber Merkezi
Laçin
Üye
Peki bu haberin kaynağı nerede!?! Eğer sallama haberse(zannetmiyorum) erengy konunu haber açısından ciddi kalmasını istiyor. ;)
kusa
Üye
İnternethaber.
Laçin
Üye
O zaman altına yazsana mübarek :D
Misafir
Sağlık Karneleri Yürürlükten Kalkıyor

Önümüzdeki aydan itibaren sağlık karnesi kalkacak ve bütün işlemler kimlik numarasıyla yapılacak.

Sosyal güvenlik kurumlarında, uzun kuyrukların oluşmasına sebep olan ‘kırtasiyecilik’ işlemlerini tek tek sona erdireceklerini açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ilk olarak Ocak ayından itibaren sağlık karnesi uygulamasına son verileceğini kaydetti.

Sağlık karnesi uygulamasına son verilecek olması sebebiyle şu anda karne yenilemesi de yapılmıyor. Sağlık karnesi bitenler ya da yeni karne çıkaracak olanların kimliklerinde TC Kimlik Numarası yazıyorsa, karne edinme zorunluluğu kaldırılacak. Hastanelere sadece kimlik ile başvuru yapılabilecek. Bu uygulama 2008 yılı sonuna kadar devam edecek. 2009’dan itibaren de herkese bir manyetik kart verilecek ve bütün işlemler bu kart üzerinden yapılacak.

kaynak: http://www.realage.com.tr/tr/realagehaberdetay.asp?hid=26041
Laçin
Üye
İyi bir uygulama gibi ancak uygulama safhasında oldukça geniş endişelerim var. Umarım haksız çıkarım da iyi bir hizmet anlayışı oluşur.
Misafir
Yani oturması için bayağı bir zaman lazım.
Laçin
Üye
Türklerden Yeni Bir Buluş!

Türk araştırmacılar, Edison'un icat ettiği ampule alternatif nanoteknoloji ürünü ışık kaynağı üretti. Bu müthiş buluş Bilkentli araştırmacıların imzasını taşıyor. ”Ayarlanabilir beyaz ışık” teknolojisi ile Edison’ın icat ettiği Ampuller tarih olacak. Edison’ın keşfi olan ampuller ısıyı ışığa dönüştürüyordu. Türk imzası taşıyan buluş ise üretilen nanokristalli ledler ile elektrik enerjisini direkt ışığa çeviriyor. LED (Light Emitting Diode, Işık yayan Diyot) tabanlı ışık kaynaklarının ömrü 23 yıl sürecek. Türklerin müthiş buluşu otomobillerin aydınlatma sistemini de kökten değiştirecek.
Üstelik bu yeni ışık kaynağı yüzde 90 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Yeni buluş, enerji tasarrufu ile küresel ısınma sorununa da çözüm yolunda katkı sağlayacak. Bu müthiş çalışma, dünyanın en prestijli dergileri arasında bulunan ''NANOTECHNOLOGY'' dergisinin 14 Şubat 2007 baskısında da kapak konusu oldu.
Müthiş buluş, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir ile öğrencileri Sedat Nizamoğlu, Tuncay Özel ve Emre Sarı'nın imzasını taşıyor.
Demir, başkanlığını yaptığı araştırma grubunun, nanokristal kullanarak beyaz ışık üretimini dünyada ilk kez ayarlanabilir renk özellikleri ile başardıklarını kaydetti.
LED'lerin günümüzde ampulsüz trafik ışıkları, kamera, mikroskop ışık kaynakları gibi kullanım alanları olduğunu ifade eden Demir, “LED'ler, evlerimizde kullandığımız ampuller ve florasan lambalarının yerine geçecek. Keşif, geleceğin iç mekan ve otomotiv aydınlatma fonksiyonlarını tamamen değiştirecek nitelikler taşıyor” dedi.

BİR ÖMÜRDE 4 AMPUL
Yeni teknoloji ürünü ışık kaynaklarının çok uzun yıllar dayanabildiğini ve elektrik enerjisini bire on oranında az kullandığını belirten Demir, ”Ampullerin dayanaksızlığını evimizde ne sıklıkta ampul değiştirdiğimizi düşünerek kolayca anlayabiliriz. Bir LED'i günde 12 saatten 23 yıl süreyle kullanabilmemiz mümkündür, bu da ortalama yaşamda sadece 4 defa ışık kaynağını yenilemek anlamına geliyor” dedi.
LED'lerle tüm dünya elektrik harcamasının yüzde 50 miktarında azaltması öngörülüyor. Dünyada üretilen tüm elektriğin yüzde 20'si aydınlatmada kullanılıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı nanokristal katkılı beyaz ışık kaynakları hem bilim dünyasında hem de endüstride büyük ilgi çekti. Bu müthiş buluşun tasarımı, modellemesi, fabrikasyonu, deneysel karakterizasyonu ve kuramsal analizi de dahil olmak üzere tüm basamaklarının Bilkent Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Şimdi geriye sadece üretmek kaldı.

Kaynak: www.globaladres.net

____________________________________________________________________________________________
Arada kafamızın çalışması gayet güzel.

Laçin
Üye
NOT: Garibime giden bir haber olduğu için paylaşıyorum.

Ice Age'in DVO'su Duyuruldu

Ragnarok Online'ın yapımcısı Gravity, yaptığı açıklama ile 20th Century FOX ile 7 yıllığına Ice Age'in lisansını aldıklarını ve MMORPG oyunu Ice Age Online'ı geliştirdiklerini duyurdu. 2009'un 3. çeyreğinde piyasaya sürülecek oyun hakkında henüz herhangi bir detay açıklanmadı. Ice Age evreninde geçen bir MMORPG oyunu nasıl olur bilemiyoruz, ancak Scrat'i görmek hepimizi eğlendirecektir.

Alıntı: www.trgamer.com
______________________________________________________________________________________________

Acayip bir haber gibi geldi bana, ama heyecanlanmadım değil doğrusu. Fül(aka Mamut) olmak istiyorum ben!
Laçin
Üye
Cithiz paylaşım sitesi kapandı

Uzun süredir baskı altında olan ve adminleri hakkında tutuklama kararı bile olan www.cithiz.com en sonunda kapandı.  :dans:

Kaynak: Ben

______________________________________________________________________________________________
Türkiye korsan siteleri içinde belki de en büyüğü olan sitenin kapanması elbette iyi bir şey,
ancak korsanı bitirmeyeceği de bir gerçek.
Laçin
Üye
THQ Big Huge Games'i Satın Aldı!
Rise of Nations oyunlarının yapımcısı olan Big Huge Games, THQ bünyesine dahil oldu. Böylelikle BHG artık THQ adı altında faaliyet gösterecek. Finansal olarak da henüz bir açıklama gelmiş değil.

Alıntı: Gamershell

Umarım bize iyi olarak yansır.
discussioncontroller