En son ne oynadınız? Kısaca yorumunuz. Puanınız?
CuriosityCuriosity
Üye
Benjamin dedi:

Division 7'de mücadele edenler kendilerini belli etmiş.

Zamqi biz gorsancıyız.Her sene çıkan oyuna 200 turkish republic lira verecek kadar maldonado değiliz.Electronic Boka para vermek mi aboovv
MuhallebiMuhallebi
Üye
Orderabi dedi:

Muhallebi dedi:

Orderabi dedi:

Muhallebi dedi:

Bazı türlerde maalesef gamepad daha iyi tabii. Araba yarışı veya futbol oyununda sadece siz daha rahat ediyorsunuzdur kb ile. %90 kbm daha üstün olsa da bu 1-2 türde gamepad daha iyi işte. Ben daha fazla hakimiyete sahibim ben arkadaşlara çakıyorum falan anlamsız argümanlar.

Ha ama gamepad k*nsola özel bir şey neyse ki alıyosun tık takıyosun masterrace aletine oluyor bitiyor lol.

Araba yarışında öyledir de onu da direksiyonla oynamak varken gamepad <
Futbolda katılmıyorum, Fifa zamanında yedirdi 360 derece hakimiyet diye, henüz öyle çok ince pas atanı da, şut vuranı da görmedim, ki ben baya fifa oynadım yani milletle.

Yani bu dediklerinin konsolcu birinin "abi ben halo çok oynadım online mouse ile alınan kadar rahat nişan alıyorum onlar pc'cilerin forslaması" demesinden zerre farkı yok. Şu fifayı biraz pro seviyede oynayan bir adam şöyle laflara kahkaha atar. Sadece 45 ve 90 derecelik açılarla hareketlerle sınırlı olmak gerçekten bariz bir eksi.

up arrow / down arrow + right arrow / left arrow keylere basınca ne olduğunu düşünüyorsun.

ayrıca pro scene gaming komünde ne kadar yer elde ediyor fifa'da? şu prolar gamepadle oynuyor algısı da nerden geliyor bilmiyorum da, senelerdir keyboard ile oynayan da var, hatta keyboardın avantajları çok daha sağlam götürdüklerine göre.

Ne olduğunu düşündüğümü yazdım ya işte. 45 derecelik açı ile hareket ediyor adam. Ya tek bir yöne basıp 90 derecelik hareket yaparsın ya iki tanesine basıp 45. O kadar işte seçeneklerin.

Ayrıca iyi de denk geldi dün fifa oynadım biraz oynarken de bu konu geçti aklımdan. Fifa erbabı olmadığım için bilmiyorum da bu pasların autocorrect özelliği var mı yok mu, ama eski fifalardan hatırladığım, bir yöne basarak pas attığında o bastığın yöne en yakın adama atıyodu topu. Autocorrect gibiydi.

Dün oynarken çok fazla pası boşa salladığımı farkettim. Adamın olduğu yöne basıp veriyorum pası ama doğrudan adama atmıyor da tam olarak bastığım yöne atıyor. Yani bi kısmı benim beceriksizliğim de olabilir ama bariz bir şekilde o pası atarken atmak istediğin yöne basman lazım yoksa boşa attığı çok oluyor. Sadece 8 yön kurtarmaz bu işi.

Pro scene derken de spesifik olarak o insanları düşünme. Pro scene'de oynanan bir oyun limitlerine kadar zorlanıyordur. Yapılabilecek her türlü abuse, kullanılabilecek en güçlü şeyler kullanılır çünkü insanların geçimini sağladığı ve kafa yorduğu bir noktaya gelinmiş oluyor o oyunda. Bu yüzden önemli bir kıstas. Kimse o seviyede gidip de seçeneklerini kısıtlayan bir donanım kullanmaz. Klavye ile oynanmaz demiyorum ben zaten, hatta ben de klavye ile oynadığımda çoook daha rahat ediyorum. Ama işte 8 yön vs 360 derece ve o pasların inceliği yer yer önem arz ediyor.

Dövüş oyunlarını xbox veya ps kollarıyla oynayanlar da var mesela pro scene'de. Yüzde on ya vardır ya yoktur. Oynanıyor mu? Evet. Arcade Stick'ten daha mı kötü? Evet. Birinde baş parmaklarının biri bütün yönleri diğeri nerdeyse bütün hit tuşlarını kontrol ediyorken diğerinde yönler stick gibi çok daha rahat bir mekanizma ile kontrol ediliyor ve hit tuşlarının üzerinde dört parmağın var. Fark inanılmaz. Buna rağmen gamepad kullananlar var. Oynanıyor olması eşit kapasitede yapmıyor onu. Eli alışık diye onu seçiyor insanlar. Fifa'da kb vs gamepad kullanmak da az çok buna benziyor.

Gamepad'in herhangi bir eksisi yok o 8 yön vs 360 dereceyi kompanse edecek. Sadece artısı var. İkisinde de aynı rahatlıktaysan matematiksel olarak gamepad kazanıyor zaten.
Orderabi
Üye
tolga_pc dedi:

Hani detaylıca yazmama gerek bile yok fifada klavyenin üstünlüğü gibi saçma bir argüman için lakin en basit örnekle, fifa'da skill hareketlerinin hani baya basit olanlarını, topu ayağının içiyle sağa sola çekmek gibi, yapan ortalama bir adamın ayağından top alamazsın zira oyun scripted bu konularda. Adamın sağ parmağı hatta analogla iyi uğraşıyorsa oyunu bok gibi bile oynasa çalımlardan çalımlara sokar seni. Bu hareketler de öyle zor yapılan şeyler değil, adam antrenman kısmına girip 2-3 tanesini çalışacak 10 dakika hepsi o. Klavyede yapamıyorsun bunları. Peki ne işime yarayacak? Oyunu kırk yılda bir toplaştığın bir arkadaşınla zevkine oynuyorsan o da çok iyi bilmediğinden bir sike yaramayacak, ama oyunu olması gerektiği gibi online Seaons'da oynuyorsan belli bir seviyeden sonra üst liglere çıkamaz, tokatlanır durursun ki oyunun alınış amaçlarından biridir bu Seasons.

Üstten defans arkasına top sarkıtma, ani aşırtma şutlar, yerden / havadan sert orta, havadan / yerden şut, sert yerden ara pas vs gibi klavyede bir sürü tuşa aynı anda basmanı gerektiren kombinasyonlarla uğraşmak, gamepadin yanında tam bir işkencedir. Bunu fifa 1X'e kadar 98'den beri klavye ile oynamış biri olarak söylüyorum.

''Biraz pro seviyede'' derken benim gibi oyunu alıp sık sık açıp oynayan, oyunu ve yukarıda anlattığım mevzuları kavramış adamlardan bahsediyor , gitmiş pro scene mi var fifada peh meh diyorsun o da ayrı bir mevzuu.

binlerce adam var klavye ile elit liglere gelen.
bahsettiğin kombinasyonların hepsi gamepad ile aynı tuş sayısında. yön+q+d - yön+q+w gibi. 98den beri klavye ile oynayan adam nası böyle bi statement yapar çözemedim. gamepad ile oynarken de yön+l1+üçgen falan yapıyorsun. çalım konusu da hardcore bir pro olmadığın sürece hayatımda gördüğüm en useless mekanik, pro oyuncular hızlı pas verdikten sonra rakip reaksiyon süresinden önce davranıp 1-2 scripted çalımı yedirmeye uğraşıyor ama online oynarken çalım deneyen insana azıcık bilen oyuncu haldur huldur press yapmayarak bu olayı hallediyor. analogla oynarken de çalımla uğraşmazdım. uğraşandan da top almak o kadar kolay ki. klavyede ezberlediğim 1-2 hareket vardı yine ama gereksiz risk olarak görüyorum bunları denemeyi.

Muhallebi dedi:

Orderabi dedi:

Muhallebi dedi:

Orderabi dedi:

Muhallebi dedi:

Bazı türlerde maalesef gamepad daha iyi tabii. Araba yarışı veya futbol oyununda sadece siz daha rahat ediyorsunuzdur kb ile. %90 kbm daha üstün olsa da bu 1-2 türde gamepad daha iyi işte. Ben daha fazla hakimiyete sahibim ben arkadaşlara çakıyorum falan anlamsız argümanlar.

Ha ama gamepad k*nsola özel bir şey neyse ki alıyosun tık takıyosun masterrace aletine oluyor bitiyor lol.

Araba yarışında öyledir de onu da direksiyonla oynamak varken gamepad <
Futbolda katılmıyorum, Fifa zamanında yedirdi 360 derece hakimiyet diye, henüz öyle çok ince pas atanı da, şut vuranı da görmedim, ki ben baya fifa oynadım yani milletle.

Yani bu dediklerinin konsolcu birinin "abi ben halo çok oynadım online mouse ile alınan kadar rahat nişan alıyorum onlar pc'cilerin forslaması" demesinden zerre farkı yok. Şu fifayı biraz pro seviyede oynayan bir adam şöyle laflara kahkaha atar. Sadece 45 ve 90 derecelik açılarla hareketlerle sınırlı olmak gerçekten bariz bir eksi.

up arrow / down arrow + right arrow / left arrow keylere basınca ne olduğunu düşünüyorsun.

ayrıca pro scene gaming komünde ne kadar yer elde ediyor fifa'da? şu prolar gamepadle oynuyor algısı da nerden geliyor bilmiyorum da, senelerdir keyboard ile oynayan da var, hatta keyboardın avantajları çok daha sağlam götürdüklerine göre.

Ne olduğunu düşündüğümü yazdım ya işte. 45 derecelik açı ile hareket ediyor adam. Ya tek bir yöne basıp 90 derecelik hareket yaparsın ya iki tanesine basıp 45. O kadar işte seçeneklerin.

Ayrıca iyi de denk geldi dün fifa oynadım biraz oynarken de bu konu geçti aklımdan. Fifa erbabı olmadığım için bilmiyorum da bu pasların autocorrect özelliği var mı yok mu, ama eski fifalardan hatırladığım, bir yöne basarak pas attığında o bastığın yöne en yakın adama atıyodu topu. Autocorrect gibiydi.

Dün oynarken çok fazla pası boşa salladığımı farkettim. Adamın olduğu yöne basıp veriyorum pası ama doğrudan adama atmıyor da tam olarak bastığım yöne atıyor. Yani bi kısmı benim beceriksizliğim de olabilir ama bariz bir şekilde o pası atarken atmak istediğin yöne basman lazım yoksa boşa attığı çok oluyor. Sadece 8 yön kurtarmaz bu işi.

Pro scene derken de spesifik olarak o insanları düşünme. Pro scene'de oynanan bir oyun limitlerine kadar zorlanıyordur. Yapılabilecek her türlü abuse, kullanılabilecek en güçlü şeyler kullanılır çünkü insanların geçimini sağladığı ve kafa yorduğu bir noktaya gelinmiş oluyor o oyunda. Bu yüzden önemli bir kıstas. Kimse o seviyede gidip de seçeneklerini kısıtlayan bir donanım kullanmaz. Klavye ile oynanmaz demiyorum ben zaten, hatta ben de klavye ile oynadığımda çoook daha rahat ediyorum. Ama işte 8 yön vs 360 derece ve o pasların inceliği yer yer önem arz ediyor.

Dövüş oyunlarını xbox veya ps kollarıyla oynayanlar da var mesela pro scene'de. Yüzde on ya vardır ya yoktur. Oynanıyor mu? Evet. Arcade Stick'ten daha mı kötü? Evet. Birinde baş parmaklarının biri bütün yönleri diğeri nerdeyse bütün hit tuşlarını kontrol ediyorken diğerinde yönler stick gibi çok daha rahat bir mekanizma ile kontrol ediliyor ve hit tuşlarının üzerinde dört parmağın var. Fark inanılmaz. Buna rağmen gamepad kullananlar var. Oynanıyor olması eşit kapasitede yapmıyor onu. Eli alışık diye onu seçiyor insanlar. Fifa'da kb vs gamepad kullanmak da az çok buna benziyor.

Gamepad'in herhangi bir eksisi yok o 8 yön vs 360 dereceyi kompanse edecek. Sadece artısı var. İkisinde de aynı rahatlıktaysan matematiksel olarak gamepad kazanıyor zaten.

açıkçası gamepadin 8 yön ve analog harici hiçbir artısı yok. o 360 derece yön verme olayı da analog dediğin şeyi her zaman çok çok çok ince, atıyorum senin hayal ettiğin gibi 15 dereceye - 73 dereceye getirebilecek insan parmağı hassasiyeti olmadığı için bunlar çoğu zaman abuk subuk sonuçlar da verebiliyor, yani bu oyun klavye için dizayn edildi ve temel hatları %80 klavye tuşu ile oluştu, o ince pasların, ara pasların hepsi analog yokken vardı. analog gelince 360 nanesini çıkardılar, ama ben daha bugüne kadar iki gameplay arasında fark görmedim, büyük ihtimalle 360 derece de marketingten başka bir şey değil. fifa’da minik oyunlar var, iki kale direğinin arasına target koyuyor oyun, onları vuruyorsun. analogla da vuruyorum, klavyeyle de. eğer bahsettiğin kadar başka açıyla gitmeseydi bazılarını vuramazdım. en başta alıntıladığım şeye dikkat et, %90 oranında gamepad daha iyi demişsin. analog maalesef bu oyuna %90 etki yapmıyor, %10 yapsa yine iyi bence ki olumsuzluğunu da katarsak %5e düşer, %5 daha iyi olması da açıkçası hiçbir şey benim gözümde.

MuhallebiMuhallebi
Üye
Evet senin gözünde.

Tartışmaya sadece o gözden baktığın ve kendini kıstas kabul ettiğin sürece haklı olduğun ilüzyonunda boğulabilirsin.
tolga_pctolga_pc
Üye
aynı sayıda tuşa basmak değil konfor be kardeşim konfor. gamepad'de tüm tuşlar avucumun içinde. sen klavyenin üstünde sert yerden ara pas verecem derken sörf yapıyorsun, çoğu zaman neyi napacağını karıştırıyorsun, ben iki tane parmağımı ileri ittiriyorum sadece.

sırf bu skill hareketleri ''boşuna'' görüntüsü vermesin diye defansta karşılığı yok diyorum hala bana rakibe hemen dalmazsın olur biter falan diyorsun. aç bak yutubu o pro dediğin oyuncular ceza sahasının içine girince bildiği tüm skill hareketleriyle nasıl dans edip gol atıyorlar. bak bu hareketler için pro olmana gerek yok, adamlar sadece o hareketleri kullanmanın en mantıklı olduğu yerde kullanıyorlar ve bunu defans kesinlikle engelleyemiyor. sağ analoğu bi sağa bi sola falan ittiriyorsun en fazla. yine ceza sahasının hemen dışından bir skill hareketi çakıp hemen elini kaldırmadan şut atarsan %80 gol oluyor, bu da scripted ve onyıllardır düzeltin şu füze golleri diye millet ağlamasına rağmen sklemiyor EA. '' bu sene kalecileri düzelttik '' kıps kıps diye milleti yemliyorlar, ertesi yıl gene aynı goller geri dönüyor haberiniz olmadan.

konuyu açıklamaya çalışırken fifadan soğuttum ama üzgünüm durum bu.
CuriosityCuriosity
Üye
tolga_pc dedi:

aynı sayıda tuşa basmak değil konfor be kardeşim konfor. gamepad'de tüm tuşlar avucumun içinde. sen klavyenin üstünde sert yerden ara pas verecem derken sörf yapıyorsun, çoğu zaman neyi napacağını karıştırıyorsun, ben iki tane parmağımı ileri ittiriyorum sadece.

sırf bu skill hareketleri ''boşuna'' görüntüsü vermesin diye defansta karşılığı yok diyorum hala bana rakibe hemen dalmazsın olur biter falan diyorsun. aç bak yutubu o pro dediğin oyuncular ceza sahasının içine girince bildiği tüm skill hareketleriyle nasıl dans edip gol atıyorlar. bak bu hareketler için pro olmana gerek yok, adamlar sadece o hareketleri kullanmanın en mantıklı olduğu yerde kullanıyorlar ve bunu defans kesinlikle engelleyemiyor. sağ analoğu bi sağa bi sola falan ittiriyorsun en fazla. yine ceza sahasının hemen dışından bir skill hareketi çakıp hemen elini kaldırmadan şut atarsan %80 gol oluyor, bu da scripted ve onyıllardır düzeltin şu füze golleri diye millet ağlamasına rağmen sklemiyor EA. '' bu sene kalecileri düzelttik '' kıps kıps diye milleti yemliyorlar, ertesi yıl gene aynı goller geri dönüyor haberiniz olmadan.

konuyu açıklamaya çalışırken fifadan soğuttum ama üzgünüm durum bu.

Zamqi W-A-S-D-R-E-Z-X-C-F-1-2-3-4 tuşlarının konumuna bak ondan sonra ergonomiden söz et.
CoraxCorax
Üye
çok afedersiniz ama edeceğiniz muhabbeti sikeyim sizin
SamsonSamson
Üye
Corax dedi:

Var mı hojam bu aralar kawaii bi görsel roman? Mikoto-sanla güzel bi yaz aşkı yaşadığımız keyifli bi hikaye şöyle...

Beğenenler: Muhallebi, Curiosity, tolga_pc

CuriosityCuriosity
Üye
Corax dedi:

Anneni konuşmadığımız için mi bu tafra ?
rubyredrubyred
Üye
Curiosity dedi:

Corax dedi:

Anneni konuşmadığımız için mi bu tafra ?

image
discussioncontroller