İnternet kafe & PlayStation salonu işletmek
Dark_Lord
Üye
Konuyu bilgi almak amaçlı açıyorum, tahminim mutlaka vardır internet cafe işleten arkadalar aramızda ya da olmasa bile en azından bu olayın nasıl işlediğini bilen mutlaka vardır. Ve birşeyi daha belirtmek istiyorum konu içerik olarak buraya uygun sanırım yanlış açmışsamda kusura bakmayın.

Önsözün ardından konuya girecek olursam; Bazı sorularım ve merak ettiklerim var.
* İnternet cafe işletmek için gereken vasıf nedir,yani msn,Cs,mirc,gta'yı bilmek midir sadece?
* Eğer sadece bunlardan ibaret değilse(ki mutlaka öyle olmalı) tam anlamıyla neleri bilmek gerekir İnternet cafe işletmecisi olmak için ?
* İnternet cafelerde ne gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilir işletmeci ?
* Son olarak sormayı unuttuklarım dışnda neler ekleyebilirsiniz bu konuya ?
Çağlayan
Üye
İnternet cafe kelimesinin bilinmediği zamanlarda (2001 civarı olsa gerek) babam güzel bir internet cafe açmıştı. Geniş bir mekandı, özene bezene alınmış 2 kişilik kanepelerde oturup bilgisayar oynuyordu insanlar. Bilgisayar kavramı yeni oturuyordu, bu yüzden "makineyi kapatır mısınız?" dediğimiz bazı müşteriler bilgisayarın fişini çekerek bilgisayarı kapatıyorlardı.

Güzeldi her şey ama bazı sorunlar başladı. Şimdiki netcafe programları yoktu, bu yüzden makineleri denetleme olayı çok zordu. Bilgisayarlara zarar gelmesin/çalınmasın diye babamın bir arkadaşı işyerinde yatıyordu. Sonra bilgisayar kullanmayı bilmeyenler yüzünden makineler bazen arızalanıyordu. Ayrıca içerisi baca misali dumanla doluyordu sigara yüzünden.

Artık netcafe işletmek daha kolay ama makineleri sürekli yenileme masrafı, elektrik faturası, arıza bedeli vs biraz canını acıtıyor insanın. Sigara dumanı da kapalı alanda insanı fazlasıyla rahatsız ediyor. Bunun için de bir klima lazım. Biraz masraflı ve sürekli ilgi bekleyen bir iş ama kazandırıyordur herhalde :)
Misafir
2001 civarında İnternet kafeler bilinmiyor değildi, aksine; patlama yaşandığı yıl idi 2001.
Sigara içmek de çoğunda yasak bildiğim kadarı ile.
İnternet cafe açarak para kazanmak bu devirde zor iş. Daha çok zevk için yapılır bu şu an. Aslında birşey bilmeye gerek de yok, bilgisayarlar arasında ağ bağlantısı (ki kolay) kurduktan sonra başka bir sorunla karşılaşmak zor.
Çağlayan
Üye
Şöyle diyeyim, cafeyi açtığımızda Quake 3 Arena yeni çıkmıştı hatta cafede birkaç kişiyi şişlediğimi bilirim. 2000 senesidir o zaman.
Laçin
Üye
Türkiye de ilk internet kafeye giden benim! Eheh, arkadaşlar ile 2000 yılında bilgisayaları birbirine ağ vasıtası ile bağlamak sureti ile mini bir cafe açmıştık bir evde ;D
Misafir
Yanlış hatırlıyorsunuz diyeceğim ayıp olacak. Ben 2000-2001 yıllarında Aydın-Söke'de oturuyordum, o zamanlar 6. sınıftaydım ve çok iyi hatırlıyorum, bütün yılım taso biriktirip internet cafe'ye gidip Counter'da 0 çekmekle geçmişti. :D
Tabii şöyle de olabilir, teknolojik gelişmeler Söke'de büyük bir hızla yayılmıştır, falandır filandır. Çok da mühim değil. :D
Çağlayan
Üye
Babam ve 3 arkadaşı eve makine taşır, aralarında lan kurar ve Age of Empires 1, Blood ve Doom 2 oynarlardı. Sanırım ilk internet cafe bizim evdir Laçincim ;)
Dark_Lord
Üye
İnternet cafe açıcak kadar sermaye yok malesef. Loto-İddaa falan tutarsa o zaman durum değişir tabi :D
İnternet Cafe'de çalışmak gibi bir durum söz konusu, bu yüzden ön hazırlık, bilgi edinmek istedim ;)
Onaga
Üye
Hım, tam benim konum. İki arkadaş, sırf tanıdık diye bir kafenin açılımında beraber kurmuştuk tüm makineleri. Hatta uzun süre de internet kafeye bakmışlığım vardır.

* İnternet cafe işletmek için gereken vasıf nedir,yani msn,Cs,mirc,gta'yı bilmek midir sadece?

Yeterli değildir. Aslında bunlarla kafeye bakabilirsin ama yine de teknik bir eleman tutman lazım. Özellikle geri alma programları(deepfreeze, goback vs gibi), harddiskleri kopyalama ve ağ problemleri için. Ayrıca günümüz korsan oyun piyasası sayesinde herkes oyun kuramıyor. Onları da kurabilmek ayrı bir beceri istiyor.

* Eğer sadece bunlardan ibaret değilse(ki mutlaka öyle olmalı) tam anlamıyla neleri bilmek gerekir İnternet cafe işletmecisi olmak için ?

Ek olarak: Çıktı almayı bilecek, tarayıcı kullanmayı bilecek, çabuk sinirlenmeyecek...

* İnternet cafelerde ne gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilir işletmeci ?

Virüs. En büyük problem bu sanırım. Bir de mynet yerine "maynet" yazan ve çabuk parlayan bayan müşteriler.

* Son olarak sormayı unuttuklarım dışnda neler ekleyebilirsiniz bu konuya ?

Yaş sınırına uymak lazım. Kesinlikle sigara içirmemek lazım. "Çık kardeşim dışarıda iç sigaranı" diyebilmeniz lazım. Çok değişik kurallar çıkıyor ayrıca. Tuvalet zorunluluğu getirdiler en son hatırladığım. Şimdi de sabit IP ve kamera sistemi istiyorlarmış. Uzun zaman oldu kafeye gitmeyeli gidince unuttuklarımı yazarım.
Elven_Archer
Üye
Korsan oyunları yüklemek büyük bir derttir ama o yüklenen korsan oyunlara yama yapmak (patch) daha ayrı bir derttir. Bunu da unutmamak lazım.
Makinelerde ki oyunlar, programlar vs.vs. ne kadar güncel olursa o kadar sorunsuz işler cafeniz.
Güncel demişken, son çıkan oyunlardan, programlardan, pc bileşenlerine kadar her şeyi güncel bi şekilde takip etmeyi unutmamak lazım.
Zırt pırt bozulan mouselar, Kablo ve mikrofonları koparılan kulaklıklar, içinden envai çeşit yemek çıkan klavyeleri de unutmamak lazım.
Rahat oturma alanları ve pc'lerin yerleşim biçimlerini de unutmamak lazım.
Makinelerden gelen en ufacık garip ses'e kulak vermek lazım aksi takdirde o makinenin ömrünü kısaltacağınızı unutmamanız lazım.
Bilgisayar kullanmayı bilmeyen insanlara bilgisayar kullanmayı öğretmek gibi bir sorumluluğunuz olduğunu sanan potansiyel müşteriye güler yüzle davranmak lazım.
Kısacası çalışma ve iş disiplininizim süper derecede olması lazım. Temiz ve kaliteli servis... vs.vs.

hiç internet kafe işletmeciliği gibi bir meslekte çalışmadım ama bir ara ev ve okuldan daha fazla zaman geçirdiğim kafeler benim ikinci evim gibiydiler. Öyleki kafelerin gece kapanma yasağı olsa bile bizim bolca kafede sabahladığımız geceler olmuştur ve hatta bazı arkadaşlarımın benimle "nerdesin yine evde misin(kafeyi kastederek)?" diyerekten dalga geçtiklerini bilirim =P Uzun lafın kısası, kendimizce az çok tecrübe ettik bu sektörü.
Dark_Lord
Üye
Konuyu açtığımda sadece kafamdaki düşünceler ve bu düşünceler hakkındaki merak ettiklerimden yola çıkarak yazmıştım. Ama bugün söz konusu işe başladım ve çalışacağım yerin İnternet Cafe değil Ps2 Salonu olduğunu öğrendim.(Bana yanlış söyleyen utansın :P) Çalışacağım hatta çalışmaya başladığım yerde  5 PS3 23 Ps2 bulunmakta. Daha önce PS3'ü yakında görme fırsatı bulumayan ben bugün gözlerimi kırpmadan inceledim herşeyi.(Pes2008 dehşey bir oyun. Kader Utansın :D) Şuan için salonda 2 kişiyi ama diğer eleman gidici yaniyakında tek başıma kalacağım burada şuan olayı kavrama aşamasındayım. Bunları niye mi yazdım? Hem konunun yönü değiştiğini söylemek için hem de İnternet Cafede tecrübeli arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarken Ps2 Salonu konusundaki tecrübe ve bilgilerindende faydanlanmak istediğimi söylemek için.

Şuana kadar yazmış ve bundan sonra yazacak olan OyunGezer vatandaşlarını en içten duygularımla selamlıyorum. (İyi kapanış oldu 8))
discussioncontroller