Müzik - Genel
Dark_Lord
Üye
Başlığın adı fazla genel oldu sanırım, sorun olursa değiştirilebilir ama konunun açılma amacına gelecek olursam;
Mesela "radyoda bir şarkının nakaratını duyuyorum ve yarım yamalak hatırlıyorum araştırıyorum bulamıyorum veya Klasik Müzik dinlemek istiyorum ilgili/bilgili arkadaşların önerilerini istiyorum."
İşte bu başlık tam da bu ve bunun gibiler durumlar için açıldı.
Arama özelliği çalışmadığı için üstünkörü bir göz gezdirdim benzer bir konu yok gibi, fakat kilitlenirsede şaşırmam. Ama yok kitlenmezse bu konunun açılış amacını şu şekilde sıralayabiliriz;

* Yarım-yamalak bildiğiniz/merak ettiğiniz "tv-radyo-yoldan geçen birinin ağzından" duyduğunuz şarkıları öğrenmek.
* Müzik konusunda bir kategoriye yeni yeni ilgi duyuyorsanız, tavsiyeler almak.
* Bir grubun/sanatçının başarılı veya başarısız olduğunu içinizden geldiği gibi kişisel yorumunuzla ilan etmek/eleştirmek.
Ve bunun gibi türetilebilir maddeler..
Amenquiver
Mod
Müzik türlerinin kralı klasik müziğe dalmak istiyorum acaba meraklısı var mıdır ki ? Elimde sadece Rachmaninoff var.
SwooshSwoosh
Üye
güzel konu, sabitlenebilir bile bence.
(bir nevi konu takip mesajı)
DharkanDharkan
Üye
Dark_Lord dedi:

* Yarım-yamalak bildiğiniz/merak ettiğiniz "tv-radyo-yoldan geçen birinin ağzından" duyduğunuz şarkıları öğrenmek.

Neredeyse her müzik türüyle ve müzisyenle ilgili başlık varken ve tek bir başlığa yazılıp arada kaynamasındansa yeni başlık açılması karışıklığı önlemekteyken böyle bir başlığın açılması sadece yukarda quote'ladağım şeye yarar, o da google'a ismini öğrenmeye çalıştığın parçanın aklında kalan kısmını yazarak çözülebilir.

Naçizane (hep bu kelimeyi kullanmak istemişimdir) fikrim bu.
FireMcFireMc
Üye

Müzik türlerinin kralı klasik müziğe dalmak istiyorum acaba meraklısı var mıdır ki ? Elimde sadece Rachmaninoff var.

Franz Liszt'in Ultimate Liszt'ini ve Arcydziela Mistrzow serisini tavsiye edebilirim. Mozart, Vivaldi, Chopin, Tchaikovsky falan illâ ki tavsiye edilecektir. Rachmaninoff'un sadece An Hour With Rachmaninoff'unu dinledim ki, bu post ile birlikte daha fazla dinlemem gerektiğine karar verdim. Issay Dobrowen vardır, pek bilinmez -zaten sadece piyano konçertoları ve sonataları var bildiğim kadarıyla- Bunları dinledikten sonra, bir şekilde devamının geleceğini düşünüyorum.
Amenquiver
Mod
Teşekkürler şimdiden aldım listeye.
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Erik Satie, Bach ve Beethoven`ı da ekle listeye.
Buğrahan
Üye
Klasik gitar seviyorsan ya da sevmek istersen kesinlikle Andres Segiova dinliyorsun. Belki de beni müziğe tutunduran yegane şeylerden biriydi zamanında.

Ve genel olarak konuşursam, müziğin içine gerçek manada dalmaya çalışınca insan ister istemez yeni ufuklar görüyor, genişliyor çehresi. Türk müziği mesela, herkes haklı olarak üf püff eder, ama eskiler? Ah o eskiler yok mu, gerçi yenilerin içinde hiçte boş olmayan çalışmalar da var.

Ama o değil de, bence sırf Türk müziğinde değil de dünya müziğinde bile benim için en iyi aşk şarkılarından biridir, rahmetli Barış Manço'nun Gülbebeğim'i. =)

Spoiler:
sen cennete uçtun ama
kokun sinmiş yatağıma odama
derin derin soluyorum seni
içime hapsediyorum seni
alışamadım bir türlü yokluğuna gül bebeğim
sensiz yaşamak ne kadar zor
ayrılık acısını gel bana sor
nasıl kıydın kendine gül bebeğim
geceler çok soğuk geceler sessiz
nasıl yaşarım şimdi ben sensiz
hani bana verdiğin o sözler
hani o gülen masum gözler
göz yaşım karıştı yağmura
damla damla süzülüyor toprağa
bizi ancak ölüm ayırır diyordun bana
söyle nasıl kıydın kendine gül bebeğim
seni benden ölüm bile ayıramadı işte
nasıl kıydın kendine söyle gül bebeğim
dar geliyor bana bu yerler
kırılsın seni taşıyan bu eller
göz yaşım karıştı yağmura
damla damla süzülüyor toprağa
bizi ancak ölüm ayırır diyordun bana
söyle nasıl kıydın kendine gül bebeğim
seni benden ölüm bile ayıramadı işte
nasıl kıydın kendine söyle gül bebeğim
kırılsın seni taşıyan bu eller
yaşanmaz oldu kara geceler
kırılsın seni taşıyan bu eller gül bebeğim
Alone
Üye
Death - Voice of the Soul benzeri gitarın ağladığı şarkılar tavsiye eder misiniz arkadaşlar?  :)
Buğrahan
Üye
Onun gibi şarkı zor bulursun, metal müzik dinleyen birine dinlettiğimizde oluşturduğu etki göz önüne alındığında bu piyasada onun gibi şarkı yok. =)

En azından şu anda aklıma gelmiyor da olabilir, ama yok galiba, içimden de ona eş veya onun gibi bir şarkı söylemekte gelmiyor açıkçası.

Ha ama benzer etkileri her zaman yaşadığım bir iki şarkı var. =) Jefferson Airplane - Tobacco Road ve Guns 'n' Roses - Don't Cry bana hep bu tarz duygular yaşatmışlardır. =)

Ha, eminim dinlemişsindir ancak Pink Flod'dan Comfortably Numb'ı ve Deep Purple'dan Child in Time'ı bu türden sayabilirim etkileyicilik açısından. =)
Dark_Lord
Üye
Johann Sebastian Bach hakkında bilgi sahibi olan var mı ya da onun eserleri ile ilgili tavsiye verebilecek olan?
discussioncontroller