DiRT 3
sonâdorsonâdor
Üye
Kontrollerin aşırı hassas olduğunu düşünen ben mi varım sadece? Yön kontrollerinden bahsediyorum.

Ayarları falan kurcaladım ama sonuç alamadım, var mıdır çözümü?
EnewwssEnewwss
Üye
Bu gün detaylı bi inceleme yazayım buraya. :)
MustaTheUA
Üye
Kesinlikle Dirt2'nin ayarında bir oyun çıkmamış ortaya. Oyun, yarış içerikleri konusunda biraz daha iyi duruyor önceki oyundan. Yarış içeriğinden kastım, dinamik hava koşulları, gece yarışları vs. Aslında biraz daha oynamış olsam wall of text yazabilirdim bu oyun hakkında ama 2. oyunun o bağlayıcılığı, bir başladım mı ekrana bağlayan olayı yok bu oyunda. Tamamlanmamış hissi kaplıyor bir kez ilk menğye girdiğinizde. Sonra oynanış ve kontroller tok değil, araçlar aşırı hassas. Punto ile 70'lerin (yanlışsa düzeltin) klasik Opel'i arasındaki farkı neredeyse anlayamıyorsunuz bile. Yani araç kontrolleri çok berbat. Toprak, asfalt arasındaki fark çok zayıf, ikisi de aynı hissi almanıza neden oluyor. Karlı pistler de çok farklı değil ama çok az da olsa biraz daha aracın kaydığını hissediyorsunuz. Yani özet geçecek olursak şu kontrolleri, insanların beğenmediği, bok attığı WRC'nin araç kontrolleri katlar, duvardan duvara vurur. Codemasters gibi bunca yarış oyunu yapmış bir firmadan beklenmeycek bir basitlik olmuş oyun adına.

Sesler, müzikler, grafikler... Yine Dirt2 ile karşılatırırsanız aradaki farkı daha iyi görürsünüz. Ses efektlerinde, motor seslerinde, co-pilot'un sesinde veya çevre seslerinde her iki oyun da kafa kafaya ancak iş müziklere gelince Dirt3 bir kere daha boynunu büküyor. Dirt2'nin o muazzam müziklerinin yerinde yeller esiyor. Hani hiç müzik koymasalarmış fena olmazmış, mevcut müziklerdense, menüdeki sessizlik daha güzel olurdu. Grafikler 2. oyundan daha iyi. Dokular daha canlı duruyor, daha gerçekçiler. Yani genel olarak grafiklerde bir iyileşme var, hani 2. oyundan bu konuda fazlası var ama eksiği yok. Üstelik muazzam bir optimizasyon var oyunda. Blur'da bile sık sık performans düşüşü yaşadığım sistemimde, oyun 4xAA(daha üstünü denemedim) 1440*900 çözünürlükte tüm ayarlar olabilecek en yüksek seviyede(high ve ultra) ortalama 35fps ile oynuyorum. Hala win7'li, çift çekirdekli amd5600 ve 2gb ddr2 ile çalışan bir sistem kullandığımı düşünürsek, muazzam bir şey bu. Optimizasyon tavan yapmış durumda.

Kısacası Dirt2 10 üzerinden 9'luk ise bu oyun 8 puan civarında bir değerdedir benim için. Gece yarışları, dinamik hava koşulları felan çok güzel şeyler. Aslında ralli oyunlarında simulasyona veya arcade'e yakın olsun farketmez, standart olamsı gereken şeyler bunlar, ama yine de nadir olan özellikler olduğundan bunlar, bu oyun için artı sağlamış durumdalar. Ama araç kontrolleri cidden aşırı kötü durumda. Oynanış keyif vermiyor, her sürdüğünüz araç birbirini tekrar ediyor, toprak-asfalt-kar zeminlerin verdikleri tepkiler çok benzer. Tüm asistler kapalı ABS acık şekilde oynuyorum ama yok, NFS2 oynuyormuşum gibi geliyor bazen. O yüzden bilmiyorum daha da oynarsam alışır mıyım veya farklılıklar oluşmaya başlar mı ama bu şekilde devam ederse, bir kaç saat oynayıp pek de düşünmeden sileceğim bir oyun durumunda şuan.
aztek
Üye
İndirdim bugün oyunu. Millet burda o kadar hede hödö yaptı, yok Dirt 2'den daha farklı daha güzel bilmem ne diye. Hiçbir fark görmedim, birkaç mod eklemişler birde karlı hava yarışları. Peh. Ayrıca çoğunluğa katılıyorum müzikler kötü hatta biri Fifa'dan çalınmış.
EnewwssEnewwss
Üye
MustaTheUA'nın her cümlesine katılıyorum.

O yazmış artık ben inceleme yazmıyım uzun uzun, onun yerine + - yapayım:

+ Sonunda bir ralli oyununun "point to point rally" odaklı olması gerektiğini anlamışlar.
+ Grafiklerde kaplamalar daha iyi duruyor.
+ Motor sesleri daha iyi.
+ Hava şartları güzel yedirilmiş.
+ Böylesine şebek bir oyundan Colin'in adı çıkarılarak hiç değilse ölmüş adama saygı edilmiş.
+ Replay kameraları eski oyunlardan biraz daha düzgün.
+ Yapay zeka daha iyi.
+ Araç kontrolü sanki daha simulasyonmuş gibi hissettiriyor. (Halbuki öyle değil)
+ Retro araçlar güzel.

0 Menüde abuk subuk şekiller yapmasalarmış keşke, öyle şekil yapacaklarına daha adam gibi oyun yapabilirlermiş.
0 Gymkhana çok da gerekli bişey değil.

- Parkurlar kısa.
- Grafikler 2. oyundan çok çok farklı değil, hatta bazı yerlerde daha kötü.
- Oyunun insanı çeker bir yanı bir bağlayıcılığı yok.
- Müzikler iyi değil. (Dirt 2 muhteşemdi bu konuda)
- Sürüş dinamiklerinde sıkıntı var. Toprak ve asfalt neredeyse aynı hissettiriyor, karlı yollarda inanılmaz ivmelenmelere ulaşılabiliyor. Olmaması gereken bişeyler var gibi.
- Yüklenme ekranları ömür törpüsü.
- Hala Ken Block şebeğinin adı geçiyor, adam ralli pilotu mu yahu. Şebek bildiğin. Loeb falan koyun şu oyuna.
- Arabama ince ayar yapamıyorum. İlk dirt de suspension rebound bile ayarlanıyordu. İstemeyen ayarlamasın ama ben lastik basıncıyla oynamak istiyorum kardeşim bu özgürlüğü almayın elimden.
- Kazalar 2. oyundan kötü.

Keşke daha çok ralli odaklı bir oyun olsa, Finlandiya rallisine gitsek bi etapda dağıttığımız aracımızı diğer etapta sınırlı imkanlarla toparlamaya çalışsak. Ama kime diyorum codemasters bi kulaktan girip ötekinden çıkıyor. Siz bu kafayla daha çok hata yaparsınız.

Grid 2 ne olacak bakalım.
aztek
Üye
Kısacası Dirt 3 çıkmasaydı da, Ek modlar,araçlar Dirt 2'ye bir ek paket olarak gelseydi daha iyi olurdu. Bu olmamış.

Ben niye bu kadar az map var onuda anlamıyorum. Bir map hem gündüz hem gece hem düz hem ters 4-5 defa kullanılıyor çok tav oluyorum. Gerçek hayatta da böyle mi bilmiyorum ama bu oyun abi koyun şöyle bol bol map, neyiniz eksilir allasen. Aksine yeni mekanların olması , grafik kaliteside güzelken merak uyandırır, oynatır
Pinky_DemonPinky_Demon
Üye
Adama bak Ken Block'a şebek diyor sen onun kim olduğunu biliyor musun? Adam gösteri pilotu ve kendi branşında en iyilerinden biri aşağıdaki videoları izle de ağzın açık kalsın Loeb babayı yapar bu hareketleri.

Ayrıca oyunun isminden Colin McRae'nin kaldırılması çok yerinde olmuş bu işler paraya bakar adam öldü gitti onun ismini tekrar niye kullansınlar?
deathly hallowdeathly hallow
Üye
Ken Block Rally DiRT 3
SolidRock
Üye
Ken Block'un profesyonel yarışlarda aldığı çok kötü derecelerle o videoları onlarca defa deneyerek montaj sonucu sunduğunu da hatırlatalım.
dodgerdodger
Üye
Oyunu denedim. Herşey iyi güzel hoş ama artık safkan ralli oyunu çıkarsalar diyorum? CMR 3 gibin şöyle. (Ruhu şad olsun)

Ayrıca menülerde konuşan bir kadın ile herif var, susmuyorlar. Benim için direk oyunu bırakma nedeni. Ulan atlayamıyorum, kesemiyorum kanser ettiler. Menünün birine giriyorum başlıyorlar yarım saat zırlamaya. Bak bu ralli, hızlı olacaksın falan diyor herif. Karı da "hea evet, katılıyorum" cinsinden laklak ediyor. Belki kapatılıyordur ama o menüdede konuşacakları için hiç aranmadım çıktım direk.
discussioncontroller