Askere Gidecekler Buraya
oropheroropher
Üye

Cd Oyun dergisinin eski sayılarından birinde, "yanınıza kilit alın, ama mümkünse anahtarlı değil de numaralı olsun" demişti Göktuğ abi. Doğru mu acaba? (Aslında bu başlığa bi tane de Gök++ lazım :))

eh dolabına ve postalına olmak üzere en az iki kilit şart..
onun dışında çalınmasını istemediğin ne varsa her biri için kilit şart..
MarinZ
Üye
Starcarft 2 çıkmış askere mi gidilir şimdi?
dodgerdodger
Üye
Asker donu ve çorabı bazı tuhafiyelerde bulunabiliyor. İstanbul'dakiler için en garanti yer Mahmutpaşa haliyle :D
Buğrahan
Üye
Postal nasıl kilitleniyor, ben bunu anlamadım? Dolabın içine koyul muyor mu abi?
dodgerdodger
Üye
Belki 2 bot deliklerinden birbirine kilitleniyordur.
cocoldplay3
Üye
Şimdi orda herşey çalınır. Ve bunun adına da çalma değil el değiştirme denir. Örneğin adam koğuş nöbetçisidir. Karnı acıkır. Tüm dolapları karıştırır. Alır gider. Dolayısıyla yanınızda götürceğiniz herşeye çalınır gözüyle bakıp ona göre yatırım yapın. Mesela ben ilk günlerde çoğu şeyimi çaldırmıştım. Yapılması gereken bir iki şey daha var şimdi aklıma gelen.

2 tür dolabınız olacak. Birincisi koğuşlar bölgesindeki dolap. Bu dolaba günlük ihtiyacınız olan herşeyi koyun. Ve aldığınız kilitle yada ordan alacağınız kilitle dolabı kilitleyin. 2 cisi ise sivil eşya dolabı. Burası büyük bir oda. Ve bölüğünüzdeki insanlar genelde stok yaptıkları şeyleri ve koğuş dolabına sığmayan şeyleri, götürdüğünüz valiz ile birlikte bu odaya koyar.

Örneğin çarşıya çıkacağınız giysiler, stok yapıp gittiğiniz şeyler burda saklanır. Mesela ben o yukarıda söylediğim çoğu şeyi sivil eşya deposuna koyardım. Orasının anahtarı çavuş veya uzman çavuşta durduğu için herkes açamaz. Zaten orası çarşıya çıkcağınız gün, bölükteki erlerin giysilerini almak için gittiği yerdir. Dolayısıyla çarşı sabahı ve çarşı dönüşü açılır. İşte ben bu arada koğuş  dolabına bakıp, ihtiyacım olan şeyi depodaki valizimdeki stoktan karşılamıştım. Dolayısıyla çalınma riskini azaltmıştım. 1 rulo tuvalet kağıdı 1 haftada biterdi benim mesela. Çarşı günü sivil eşya deposu açıldığı zaman, ordaki valizimden 1 tane daha rulo alırdım. Bu diğer şeyler içinde geçerli. Aman ha koğuş dolabına herşeyi koymayın. Oraya koyulcaklar belli:

Temizlik eşyası
Kamuflaj
Bot (sakın botluğa koymayın yürütürler)
Spor ayakkabı (sakın botluğa koymayın yürütürler:)
Günlük ihtiyaçlar (su, abur cubur vs)

Ve mümkünse oranın kantininden dolap kiliti alıp kilitleyin.

NOT: Hocam orda bırak tuvalet kağıdını kirli dona tenezzül eden adamlar var. Yani askeriye bir ütopya. Hayatta tanımıycağın insanlar var. Dolayısıyla tedbiri elden bırakmıycan. Ayrıca mesela alay komutanı bölüğü ziyaret ettiği zaman tuvaletler yıkanır ve tuvalet kağıdı konur. Ama o gittikten sonra o kağıtların hepsi alınır/çalınır. Bunlar normal şeyler.:)

Bir iki tavsiye daha vereyim hazır anılar tazeyken (331 KD idim bu arada):

Milletle yüz göz olma
Sigara içiyosan paketi çıkarıp sigara yakma anında çökerler üstüne abi bir sigara ver diye. Reddederim ne var diyebilirsin ama orda o işler möyle olmuyor.  Tüm bölük tavır alır sana ne olduğunu anlamazsın.

Herkes ile iyi geçen kimsenin arkasından konuşma. Sana birşey anlatırlarsa biri hakkında sadece dinle yorum yapma. Çünkü çok enteresan bir şekilde orda herkes birbirine muhtaç. "Bu adam salak ötesi ya " diyip birini terslemiştim, adam tuvaletçi çıktı beni 2 ay tuvalete almadı sigara içmek için. Düşün yani o kadar hayati olabiliyor.

Rahat,dertsiz-tasasız bir askerlik için şu forest gump filmindeki gibi rütbeli personele iq'un sıfırmış gibi davranacaksın. Her işe atlamayacaksın. Yoksa herkes tüm işi senin başına yıkar. Ben zırt pırt içtima alıyodum, bir baktım bölük çavuşu yapmışlar. İstemiyorum olmak dedim. Sonra bölükte süründürmüştü astsubay beni gıcıklığına. Yani onun için silik bir tip olacaksın askerde.

Kimseye güvenme oropher orda. Herkes çakal ötesi. Tek başına gir tek başına çık etliye sütlüye dokunmadan. Amaç zaten kazasın belasız bitirmek. Genelde dikkat edersen herkesin vurgusu "vukuatsız askerlik" olacaktır. Vukuatsız bitirmen için dengeleri sürekli koruycaksın.
Makaçunku
Üye
askerliğini yapmış kuzenim ve bilimum arkadaşımdam derlediğim bilgileri sunuyorum arkadaşlar :D

anahtarlı kilitler bir şekilde açıldığı için en kullanışlısı şifreli kilitler, dolap, bot ve çanta için en az 3 tane almakta fayda var.

tıraş bıçağı olarak kullan at şeyler alın, öyle mach3 fusion falan gerek yok, zaten her gün tıraş olacağınız için zar zor çıkmış sakal bıçağı aşındırmaz, 3 bıçaklı kullan atlar idealdir. ayrıca mutlaka tıraş losyonu alın. roll-on deodorantlar daha çok sıkıntı verir normal deodorant götürülebilir.

botlar için büyük boy siyah boya ve parlatıcı sünger alın yanınıza.

giderken fazla sivil kıyafet görtürmeyin, zaten 1 ay acemilikte çarşı izni yok, yemin törenine eğer gelirse anne babalar getirir.

annelerin mutfakta kullandığı kağıt havlular ve ıslak mendil hayat kurtarır.

siyah yeşil ve beyaz iplik alın yanınıza.

telefon almayın, sim kartınızı da götürmeyin yanınızda, telekom'un aile kartları var, siz konuştukça ev faturasına yansıyor.

çoraplar tamamen pamuklu olsun, naylon yada polyester çorap canınıza okur. askerde en çok zorlanacak yer ayaklar çünkü. ayrıca fazla yağlı olmayan ayak ve el kramleri götürülebilir.

kitap götürecekseniz, etliye sütlüye karışmayan kitaplar alın, eğlencelik şeyler yani, aksi taktirde başınıza dert alırsınız.

MarinZ
Üye
ahah çok güldüm :) neler dönüyor şu askerlikte :p

Üste@: Niye sildin? okudum işte :)
dodgerdodger
Üye
Sabun mu?
oropheroropher
Üye
yahu bu sonuçları hangi siteden öğreneceğiz, bulamadım bir türlü..
discussioncontroller