Yemek - Tatlı - Yiyecek (bir şeyler) Tarifleri
Çağlayan
Üye
[center]Liste[/center]
Sayfa no - Mesaj no - Yemek İsmi
1 - 1 - Barbunya, Taze fasülye
1 - 4 - Kaşarlı Kavurma
1 - 9 - Cezerye, Parfe
2 - 6 - Piramit Pasta
2 - 9 - Pizza
4 - 3 - Waffle?
4 - 5 - Dr. Oetker'in vanilyalı pudingi
4 - 6 - Krep İpuçları :P

Kurtulansama'ya teşekkürler.

[hr]
Günün ilk başlığı bu sayılıyor efet.

Yemek yapmanın basit bir kuralı var(mış, ben de daha yeni öğreniyorum). Evinizde soğan, tencere, salça ve yemek malzemesi varsa yemek yapabiliyorsunuz.

Mesela barbunya yapalım:

Barbunyayı ayıkla.
Soğanı doğrayıp tencereye at.
Kavrulunca salça ekle.
Barbunya tanelerini at.
Taneleri örtecek kadar su ekle.
Tuz ekle.
Kaynat, taneler çiğnenecek yumuşaklıktaysa altını kapat.

Taze fasulye de benzer şekilde:

Fasulyeyi tek lokmalık olacak şekilde kes. (ayıkla yani)
Soğanı doğrayıp tencereye at.
Kavrulunca salça ekle.
Fasülye tanelerini at.
Taneleri örtecek kadar su ekle.
Tuz ekle.
Kaynat, taneler çiğnenecek yumuşaklıktaysa altını kapat.

İşte formül bu.

Dün ıspanak yaptım mesela. Ispanaklar yıkanır, salata yapar gibi kesilir. Soğan salça üzerine ıspanaklar eklenir, tuz ve bir avuç pirinç eklenir, pişmeye bırakılır.

Yemek yapmak basit bir olay, evet.

Ama aramızda zor tarifler altından kalkabilenler de vardır belki?
Buğrahan
Üye
Sadece bayanlar mı veriyorlar buraya tarifi?
Çağlayan
Üye
Yoo, erkeklerin bu bölümde başlık açabilme yetkisi yok sadece. Konu içinde istediğiniz başlığa istediğiniz yorumu yazabilirsiniz. Yemek tarifi paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Slogan: Erkekler "Yumurta bile kıramam ya" demesin, herkesin karnı doyabilsin. ^_^
Elegie
Üye
Yemek yapmayı seven biri olarak atlıyım ben buraya <3<br />
Yemek yapmayı sevmek derken durum şudur; karnım aç değildir ama değişik bir şey yapmak ister canım. Deneyip bulurum birşeyler. Eğitimime annemin pilav kursuyla başladım, doritostan makarna sosu yapmakla devam ettim, şimdilerde de işte.. Basit birşeyler uydurabiliyorum gibi.

Hadi bakalım bir tarif de benden gelsin madem.

Kaşarlı Kavurma yapalım mesela :D

İhtiyacınız olan şeyler şunlar;

Yarım kg kuşbaşı et ama kuşbaşından birazcık daha küçük olsun kavurmalık olacak
İki diş sarımsak
İki adet soğan
Buna yağ konmuyo konuyo ama çok az konuyo kavurma esnasında (gene o becelden) hazır bulundurmakta fayda var
4-5 adet domates
Hazır domates salçası suyu da kullanabilirsiniz bir su bardağı
Böyle bir tatlı kaşığı ama silme tatlı kaşığı tuz, tepeleme değil vallahi kötü olur
Kaşar peyniri, bir paket dilim kaşar peyniri alsanız da olur aynı şey
Bir tatlı kaşığı kekik
Bir çay kaşığı kadar da karabiber.

Yapmaya geçelim :D

Teflon tencereye eti yıkayıp teflon tencereye koyun altını yakın.
Tuzu ekleyip karıştırıp kapağını kapatıp kısık ateşte etler suyunu çekene kadar (muhtemelen 20-25 dk sonra) ama ara sıra kapağını açıp karıştıraraktan pişirin.
Etler iyice suyunu çektikten sonra çok az yağını ilave edeceksiniz,
bu şekile hafifçe eti kavuracaksınız.
Bu arada eti ocağa koyduğunda et orda pişerken bi yandan soğanı doğrayın domatesleri küp küp doğrayın iki tane sarımsağı soy hazırlayın ki hazır olsun.
Şimdi etler böyle çıtır etmeye başlıyo yağlar da erimeye başlıyo karıştıra karıştıra eti yanmıcak şekilde dibine de tutmıcak şekilde kavurun, kavrulduktan sonra soğanları ekleyeceksiniz. Yine karıştırarak soğanlar hafifçe senene kadar da soğanla karıştıracaksınız. Soğanla karıştırdıktan sonra eeee soğanlar yanmadan domates suyunu koyacaksınız. Bu şekide karıştırıp kapağını kapatıp hafifçe pişmeye bırakacaksınız. 10 dk sonra kekiğini eklenecek, daha önce kekik eklerseniz acı bi kekik tadı olur hoş olmaz. Karıştırıp üzerine kaşar peynirlerini üstü kapanana kadar koyın ve kapağını kapatın. 2-3 dakika sonra da ocağın altını kapatın. 5 dk sonra yemeğe hazır, açın kaşıklayın hehehe. Göründüğü kadar zor değil ^_^
Dark_Lord
Üye
Valla bu konuda bir erkek olarak her türlü kapışırım siz kızlarla, hayatta aç kalmam ben 8)
Lakabım Bolulu Dark Usta hatta, Bolu'lu bile değilim üstelik :D
Çağlayan
Üye
Valla ben bu başlığı zevkle takip ederim, zira her gün "ne yemek yapacağım?" sorusu yüzünden saçımı başımı yoluyorum.
Elegie
Üye
Dark_Lord dedi:

Valla bu konuda bir erkek olarak her türlü kapışırım siz kızlarla, hayatta aç kalmam ben 8)
Lakabım Bolulu Dark Usta hatta, Bolu'lu bile değilim üstelik :D

Böyle adamları seviyoruz :P
Mr_AceMr_Ace
Üye
Hımm şimdi kafamdan bir hesap yapıyorum.
5 yıldır öğrenciyim. 5 yıldır iyi kötü yemek yaparım. Spesiyallerim hazır yufka kullanmak şartı ile mantı ve spaghetti bolognese(kusura bakmayın bayan arkadaşlar ama bildiğiniz kıymalı soslu kaşarlı tel makarna olmasına rağmen bu kullanımı siz daha çok beğeniyorsunuz.)
Bende eve gidince bir kaç yemek yazarım.
Buğrahan
Üye
Erkekler hep öyle derler, ancak yaptıkları yemekler pis oluyor genel gözlemim. Belki seninki öyle değildir. Ancak ben bir erkek olarak, yemek yaptığım sırada heryerin düzenli ve temiz olmasını isterim. Üstelik dağ gibi birikmiş bulaşıklardan nefret ederim. =)

Neyse, parfe tarifi ve cezerye tarifi vereceğim. =)

Parfe şu şekıl oluyür:

Petibör piskütler var ya, işte onları alıp kırıyorsunuz ufak paketlerden birini. Sonra çilek lazım yapmak için. Çilekleri de ince ince doğruyoruz 2 avuç kadar. Ve tabi damla çikolata ile krem şanti. Krem şanti'yi yapıp, piştikten sonra çilekleri içine atıyoruz. Soğutuyoruz tabi ki. =) Sonra biskütleri de içine katıp şekil veriyoruz. En sonunda üstüne de az miktarda damla çikolata koyup 1 gün buzlukta bekletiyoruz. 1 gün sonunda iyice sertleşmiş harika dondurmamızı servis ediyoruz. Basit, ama mükemmel.

Cezerye ise daha da güzel. =) İlk önce 4 tane havucu rendeliyoruz ve hafif ayçiçek yağında kavuruyoruz. Ardından üstüne çikolata sosu yapıp karıştırıyoruz. En son ise gene petibör bisküvütü iyice rendeleyip karıştırıyoruz. Gene buzlukta bekletip yuvarlak yuvarlak diliyoruz. Bunun tadı muhteşem ötesi olmakta. =)
Aracnoid
Üye
yalnız ilk postun hayatta en nefret ettiğim 3 yemeğin 2'sinin tarifini içermesi...

edit: yalnız annemin yaptıklarında dometes falan bissürü şey oluyor. seninkinde bi soğan var?
Buğrahan
Üye
Bir de ekleyeyim, sebzeleri bıçak ile kesmek yerine el ile ayırırsanız lezeti yüzde 50 artmakta.
discussioncontroller