StarCraft 2 Replay'leri : Ders Almak ve Kendini Geliştirmek isteyenlere
Skyman
Üye
Başlık kendini anlatıyor aslında ama şu şekilde bir formatla daha faydalı olabilir:

- hangi ırklar vs hangi ırklar
- download link'i

Arzuya bağlı olarak
- eklenmek istenen diğer detaylar (kimler oynadılar
- Sonuç
- Neden bu sonuç alındı
- suyu çıkmamak kaydıyla işin muhabbeti, geyiği
hydramarine
Üye
Güzel konu. Terazin olsa da tıklasak :P

İlk dosya paylaşımımı yapayım netten, yanlış link vermişsem haber verin: http://www.4shared.com/file/DYz-BPUr/onagaya.html (Onaga için almıştım bu replayi)

Terran vs Terran:
APM'si benim iki katımdan fazlaydı sanırım. 70'e 30 gibi birşey. Zaten ne yaptıysam şu 30u arttıramadım neyse konu bu değil, işçileri fazla izlememek lazım sanırım :P

Oldukça pasif oynamama rağmen, yeterli adamı toplamadan saldırdı, ordusunu etkili kullanamadı. Base alanının ufak olması nedeniyle yaptığı reaper harass da pek etkili olmadı. Harass yapacaksanız defans bloğunun* baseden daha uzakta olduğu haritaları tercih edin. Ben reaperlara koşarken nasıl marineleri üssüme gönderdiğine dikkat edin. Mikro açısından harika, ama mantalite zayıf. Siege tank olmadan, bir de 10 marinele benim defansımı geçmesi imkansızdı. Marine + Tank + Medivac üçlüsü görüldüğü gibi gayet etkili.

*: Ömer Üründül Fan Club!
MaraudeRMaraudeR
Üye
-Barracks'ı biraz, Refinery'i çok geç yapmışsın. 150 ve 75 mineralin olduğu an yapmaya başla. Zaten oyunun o aşamasında dikkatini dağıtacak başka bir şey de yok.
-Barracks biter bitmez Orbital Command yap.
-Eğer rakibinin 2-3 barracks yaptığını görmediysen bunker yapmaya gerek yok. Madem yaptn rampanın oraya koy. Şimdiki durduğu yerle rakibinin marineleri supply depot'yu bunkerdan etkilenmeden yiyebilirler.
-Refinery biter bitmez 2 tane daha SCV'yi gaza yolla.
-TvT'de 2 barracksla başlamayı pek önermiyorum. Gazını hemen alıp Factory yapmaya başla ve mümkün olduğunca çabuk Siege Tank yap.
-Gerektiği kadar supply depot yap. İki supply depot aynı anda yapmanın hiçbir getirisi olmadığı gibi bir tane SCV'nin mineral toplamaması anlamına gelir.
-Oyunun önemli bir bölümünde rakibin üssünü bile görememişsin, ne yaptığına dair bir fikrin yok. Orbital Command kurmadığın için scan de yapamıyorsun. Şansına bunker kurmamış olsaydın yenilebilirdin.
-SCV ve marine üretmeyi unuttuğun zamanlar var.
-Aynı anda 2 Factory yapacak kadar kaynak biriktirmemek gerek. O factorylerden birini çok daha önce yapabilirdin.
-2. gazını aldıktan sonra da 2 SCV göndermemişsin hemen.
-Expo almadan 2 Factory (hem de tech labli), 1 starport ve 2 barracks'a yetecek kadar kaynak toplaman imkansız.
-SCV üretimini durdurma.
-Oyunu bitirmişken üssüne dönme :D
-17 dakikalık bir oyunda kesinlikle en azından 1 expo almalıydın. Üssünde de kaynakların bitmesi gerekirdi. SCV üretimine sürekli devam etmediğin için bitmedi.
-Son olarak, TvT'de Marinelere çok güvenme :D
RelentlessRelentless
Üye
http://www.4shared.com/file/wlHAo8v-/Kulas_Ravine_-_Victory__2_.html

Dün aynı map'te bu sefer Zerg'e karşı oynamıştım akşam 10 gibi, yine bolca hatalarım oldu, kendi replayi mi izliyorum sonra da görüyorum öyle bazı şeyleri.

Peki burada sadece kendi replaylerimizi koyup sadece yorum gelmesini mi bekleyeceğiz yoksa youtube'tan bir kaç tiyo verecek şeyleri de burada açıklayarak koyabiliyor muyuz?

Mesela dün WhiteRa vs TheLittleOne maçını izliyordum, herkesin izlemesi gereken bir maç bence, 4 maçlık bir seri, WhiteRa hep Protoss zaten :D TheLittleOne ise random oynuyor.
MaraudeRMaraudeR
Üye
Özellikle 2. maçı mükemmeldir o serinin.
Skyman
Üye

Peki burada sadece kendi replaylerimizi koyup sadece yorum gelmesini mi bekleyeceğiz yoksa youtube'tan bir kaç tiyo verecek şeyleri de burada açıklayarak koyabiliyor muyuz?

Mesela dün WhiteRa vs TheLittleOne maçını izliyordum, herkesin izlemesi gereken bir maç bence, 4 maçlık bir seri, WhiteRa hep Protoss zaten :D TheLittleOne ise random oynuyor.

maksat oyunumuzu ilerletmek olduğu için güzel bile olacaktır.
MarinZ
Üye
Süper konu. Özellikle benim gibi sc multi deneyimi 0 ile -1 aralarında gezinenler için çok iyi, ara ara yorumlarda gördüğüm 3m taktiği (marin+mauder+medic taktiği?) işte xx bilmem ne taktiği falan bahsediliyor ama nasıldır nedir bunlar hiçbir fikrim yok benim. İşte 3m taktiği için alın bunu izleyin gibi replaylerde koyabilirse tecrubeli üstadlar güzel olur.

Bu arada level forumundaki Onaga şuan ogz forumunda mı? Hangi nickle? (:
RelentlessRelentless
Üye
O zaman şunları vermezsek olmaz;
HDstarcraft: http://www.youtube.com/user/HDstarcraft#g/u
ve HuskyStarcraft: http://www.youtube.com/user/HuskyStarcraft#g/u

Mutlaka takip edilmesi gereken iki youtube channel'ı. Şahsen ikisini de anlatım olarak iyi bulsam da Husky'i seçerim "This is H to the Usky Husky" açılışı ile daha bir samimi geliyor bana :D

Şunu da koyayım geçen gün izlediğim Smart Blinking olayı;

Şahsen ben bilmiyordum bayağı yararlı oldu.
Skyman
Üye
Ben bir de şunu eklemek istiyorum. Dün birkaç arkadaşta daha gördüm ama sözüm genel:
Multi oynamaktan, yenilmekten çekinmeyin; yeri geldiğinde hata yapmaktan da çekinmeyin, eğlenmenize bakın. Size abuk subuk konuşan biri olursa muhatap olmayın ve direkt ignore listenize alın. Unutmayın, amacınız eğlenmek ve daha sonrasında kazanırken eğlenmek (en çok nooblar eğlenir, fazla profesyonel fazla stres yapan adamdır) Ama kavgada yumruk sayılmaz, bol bol kaybedip bol bol kazancaksınız sonrasında :)
Mr_AceMr_Ace
Üye
+
Bakın şimdi size replay falan vermicem sadece şunu söylicem. Eğer bir oyuncu sizi lafa boğmaya kalkarsa etrafınıza daha bir dikkatli bakmaya başlayın. Dün 15 yaşında oldugunu iddia eden switzerlandli Silver ligde oynayan birine laf yetiştirirken yaptığı Photon Cannon (ki gerçekten en nefret ettiğim SCye uymayan rushtır) Rushı farketmeyerek kaybettim.

yani
GL HF hepsi bu fazlasını sakın yapmayın:D
baypalbaypal
Üye
takip
discussioncontroller