StarCraft 2 Replay'leri : Ders Almak ve Kendini Geliştirmek isteyenlere
scturk
Üye

Teker teker replay vermektense yYaklaşık 30-35 maçlık bir replay pack hazırladım:
http://www.teamv4.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=2:spartacus-replay
Çoğu 20 dakika üstü süren makro maçları. Çekişmeli replaylerin yanısıra master altı Terran oyuncuları için öğretici replayler (4 gate nasıl tutulur, fast expo nasıl alınır, banelig bust nasıl savunulur vs.) de yer alıyor. Tavsiye ederim.

Sevgili Marauder (Spartacus) Bence Terran ırkını Türkiye'de en iyi oynayan kişilerden birisin... Yaptığın maçları ilgiyle izliyorum, foruma başından beri verdiğin katkı için ayrıca teşekkürler... Senden ve Team V4'den artık uluslararası maçlarda da dereceler bekliyoruz... Tabii ki yeni Replay'leri paylaşmanı da bekliyoruz
MaraudeRMaraudeR
Üye
Desteğin için teşekkürler. Şahsen ve takım olarak layık olmaya çalışıyoruz.
Blight
Üye
https://rapidshare.com/files/598036183/Oh_lan.SC2Replay

Şuna bir göz atabilir misiniz?

Expandleri biraz geç attım benim gözüme çarpan, onun dışında reactorleri de daha çabuk yapabilirdim sanırım. Yanımdaki eleman da bayağa iyidi gerçi.
MaraudeRMaraudeR
Üye
Ladder'da çok garip maçlar oluyor son zamanlarda. 3 tane inanılmaz geri düşüp geri geldiğim maç:
http://www.4shared.com/file/VKhCeOQ3/comeback.html
Oldukça eğlenceli ve çekişmeli maçlar. 2 tane TvT 1 tane TvZ. TvZ'de 8.20'de hellion'larla yaptığıma dikkatli bakın :D
AdramelechAdramelech
Üye
Takip ^^
[Deleted User]
The user and all related content has been deleted.
MaraudeRMaraudeR
Üye
Uzun ve çekişmeli bir TvZ:
http://www.4shared.com/file/-W8F0Cqc/epik_geri_dn_tvz.html
Düştüğüm zor durumdan Brood Lord'ların yavaşlığını kullanarak kurtulmam sayesinde geri dönebildim. Late game'de Brood Lord- Corruptor - Infestor kompozisyonlarına karşı zorluk çeken Terran'lara tavsiye ederim özellikle.
scturk
Üye
Marauder hocam bu Zerg arkadaşa senin taktikleri uygulamaya çalıştım, başlangıçta bunker rush tutmadı, sonrası biraz uzadı, yorumlarını beklerim Shakuras Plateau (TvZ).SC2Replay
MaraudeRMaraudeR
Üye
- Benim taktiklerimi uyguladığını söylemişsin ama benim böyle bir taktiğim yok :D Build order'ın çok mantıksız. Eğer bunker rush yapacaksan 2 rax'le başlaman gerekiyor. Sen gaz almışsın, sonra o gazı kullanmadan 2 rax daha eklemişsin, kullanmayacağın gazı almak sadece build order'ını yavaşlatmış. Ya 2 rax yaparak bunker rush yap ve ardından expansion al ya da gaz alacaksan hellion ya da banshee giderek aldığın gazı kullan. Build order'ın yanlış olması seni çok geri düşürmüş daha baştan. Eğer hemen kullanmayacaksan o 2 rax yerine base'ine Command Center atıp daha erken expo almak bile daha çok işine yarardı bu stratejiye kıyasla.
- Yakın pozisyonu scoutlama. Shakuras'ta ya havadan yakın ya da çarpraz pozisyonda olabilir rakibin. Scoutu da o kadar erken göndermene gerek yok. İlk rax yarılandığında yollasan yeterli.
- İlk expansion'ı asla planetary fortress yapma, ekonomik olarak seni çok geri düşürür. Her zaman orbital yap.
- O roach saldırısından sonra saldırsan ya yener ya da ciddi hasar verirdin. Eğer Zerg'e karşı elinde çok sayıda ünite kaldıysa bir saldırıdan sonra hemen karşı saldırı yap, yenemesen bile drone yerine savunma için ünite yapacağı için ekonomik olarak geri düşecektir.
- Yaptığın banshee'yi uzun süre kullanmamışsın, çıkardığın an kullansan zarar verebilirdin. O kadar geç yapılan bir banshee hiçbir işe yaramaz yalnız çoğu zaman. Karşındaki iyi bir oyuncu olmamasına rağmen o bile mutalisk çıkarmış o zamana. Medivac yapıp drop denemek çok daha mantıklı olur.
- Roach saldırısından muta saldırısına kadarki sürede ordu olarak çok üstünsün, gidip doğrudan yenebilir ya da en azından 3. base'i engelleyebilirdin. Scan kullanıp Zerg spire yapıyor mu diye kontrol etmelisin.
- Scan dışında genel olarak orbital command enerjini iyi kullanamamışsın. Oyun boyunca çok yüksek, o enerji çok fazla mule ve dolayısıyla çok daha fazla mineral olabilirdi.
- Medivac çok geç yapmışsın. Stimlediğin marineler düşük hp'de kalmış. Medivac'in yokken mümkün olduğunca stim kullanmamaya çalış. Eğer o üniteleri stimlemeseydin ya da medivacin olsaydı, sonraki pushta daha fazla hasar verirdin.
- Zerg'ün ordusunda baneling yokken marinelerle geri kaçmana gerek yok, stimle ve savaş.
- Bir savaştan sonra küçük bir ordun kaldıysa Zerg'e karşı saldırmaya devam etme, bir anda 30 zergling çıkıp o orduyu anında yok eder (öyle de olmuş). Geri dönüp arkadaki birimlerle birleşip üniteler iyileştikten sonra tekrar saldırman gerekiyor. Öyle yapsaydın tutamazdı Zerg o orduyu.
- Çok fazla barracks yapmışsın. O kadar barrackstan 2-3 base'le üretim yapman imkansız (hele çoğunda reactor varken). O barracksların bazıları marine/tank/medivac ya da başka bir expansion olabilirdi.
- 32. dakikada yaptığın dropta 2 medivac ve 2 16 marine'i hiçbir hasar vermeden kaybetmişsin. Drop yaparken ordunu da aynı anda hareket ettirrisen en azından ya dropun hasar vermesini ya da ordunun iyi bir pozisyon almasını sağlarsın.
- Zerg drone yapmadığı için kaybetmiş. Biraz daha ne zaman drone ne zaman ünite yapacağını bilen birisi olsa yenebilirmiş seni.
Mr_AceMr_Ace
Üye
Scturk replay'ini izleyemedim (Malum internet cafelerde orcinal sc bulmak zor oluyor.) Ama sparta eger build orderda sıkıntın var diyorsa dogrudur. Isıne yarayacagını dusundugum bise var. (Seni master'a cıkartmaz ama en azından gold'a cıkartır)

http://www.teamliquid.net/forum/viewmessage.php?topic_id=252809

Build orderları oyunun temel taşı olarak düşün. Cunku scout mikro makro vs. oyun oynadıkça geliştirebileceğin özellikler. Ancak build orderları ezberlemen ve eksiksiz olarak yerine getirmen lazım. Aynı şekilde rakibinin build orderını da bilmelisin.

Soyle bir örnek vereyim. Protoss'sun. Rakibin Terran. Rakip base'e gittiğin zaman adamın OCsinin bittiğini ve barracks'tan reactor yaptıgını ve yeni bir barracks yapılmaya basladıgını gordun. Bu bir build order secimi. Ve bu sana yaklasık 1.5dk sonra 5 marine 1 marauder olarak saldıracagı anlamına gelir. Bu sadece bir örnek. Aynı şekilde protossta da benzer şeyler geçerli. Mesela scout'a gittiğin zaman (tahmini olarak oyunun 2.5 dakikası diye varsayıyorum.) Rakibin gaz almamış ve forge yapmıssa senin rakibinin Forge fast expand ya da foton rush yapacagını bilmen gerek.

Ha bunların HEPSİNİ teker teker ezberlemene gerek yok. Ancak temel buildleri öğrenmen seni rahatlıkla bronzdan gold'a çıkartacaktır.
discussioncontroller