Hiroşima Kurbanları Anıldı...
demigod
Üye
Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945 tarihinde ABD tarafından atılan atom bombasıyla hayatını kaybeden 140 bin kişi, ABD başta olmak üzere nükleer bomba sahibi ülkelerin temsilcilerinin de ilk kez katıldığı törenlerle anıldı.

Hiroşima'da atom bombası kurbanları anısına dikilen anıt önünde yapılan törene ABD'nin yanısıra İngiltere ve Fransa temsilcileri de ilk kez resmi olarak katılırken, iki yıl önceki anma törenlerine alt düzeyde bir temsilci gönderen Çin'in bu yılki törenlere katılmadığı dikkati çekti.

Toplam 74 ülkenin temsilcisinin katıldığı Hiroşima'daki Barış Anıtparkı içindeki 'Sonsuz Alev' anıtı önündeki törene katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun, anıta çelenk bıraktıktan sonra yaptığı açıklamada, ''bu yılki anma törenlerinin, nükleer silahların yokedilmesi için dünyaya güçlü bir işaret gönderdiğini'' söyledi.

''Hayat kısa, ama hatıralar uzun (süreli)'' diyen Ban, ''Yer Sıfır Noktası'ndan (nükleer bombanın patladığı yerin alt, üst veya orta kesimindeki merkez nokta) Küresel Sıfır'a (nükler silahsız dünya anlamında) geçmenin zamanının geldiğini'' kaydetti.

Törene ABD adına katılan Büyükelçi John Roos da, ''gelecek kuşaklar için nükleer silahların olmadığı bir dünyayı gerçekleştirme yönündeki çalışmaları sürdürmek gerektiğini'' söyledi.

AA
http://www.aa.com.tr/tr/hirosima-kurbanlari-anildi-2.html

Spoiler:

Dünyanın en büyük katil devleti Amerika Birleşik Devletleri yarım asrı aşkın bir süre ardından belki de bir özür mahiyetinde atom bombası kurbanlarının anıldığı törenler için büyükelçisi ile katılım göstermekte... Oysa perde arkasındaki gerçekler bölgeyi iyi bilen stratejistler için çok ama çok daha farklı; geride kalan zaman diliminde gerek milliyetçi kimliğine geri dönüş yapan ve kökenine sahip çıkan genç kuşak japonların wwII sonrası yaşananlar ve bu yaşananlara dair birleşik devletlerin rolünü sorgulaması (diş bilemesi de diyebiliriz) gerekse de zoraki anayasalarına sokulmuş olan ulus ordusu kurma yasağına olan tepkilerine karşı bir gaz alma jestidir bu yaşanan sadece, yoka gözünü hırs ve kan bürümüş kanlı katillerin her hangi bir şeyden dolayı pişmanlık duyduğu yoktur...

Bununla birlikte gerek Japon yetkililerin yükselen Kuzey Kore tehtidine karşı, gerekse de bir önceki paragrafta belirttiğim unsura atıfta bulunurcasına belirttikleri ve bölgedeki gerek Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yetkilileri gerekse de bağımsız gözlemcilerce doğrulanan durum Japonya' nın 24 saatlik bir sürede 200' ü aşkın nükleer savaş başlığı hazırlayabileceği yönündedir... Ne kadar ironik ve aslında ne kadar korkunç (hele ki Japon Savaş Kültürü göz önüne alınacak olursa) sizce de öyle değil mi?!

Önümüzdeki 5 ile 10 yıl gerek bölgemiz gerekse de Asya ve Afrika üzerinde yaşanacak son derece geniş çaplı bir 3. Dünya Savaşına gebe artık, ve bunun artık her hangi bir geri dönüşü olmadığı hemen hemen tüm stratejistlerce kabul görmekte... Sonrasındaysa yine şarkılar söylenecek, şiirler yazılacak ve kahramanlıklarla dramlara dair öyküler anlatılacaktır muhakkak (mutlaka bir sürü oyun da yapılacaktır elbet), insanoğlu bir yandan kaybederken bir yandan da kazanacak her zaman olduğu gibi (buna kazanç denilebilirse)...

bir önceki dünya savaşında yaşanan atom bombası vahşetine dair büyük insan Nazım' ın dizelerini Burak BORA yorumuyla dinleyelim, insanoğlunun bir gün yarattığı vahşet ve katliamlardan ders alabileceğine dair umutlarımızı yitirmeden...Buğrahan
Üye
Pis iki yüzlü şerefsiz abd ve diğerleri. Ben japonya olsam tekmeyi basardım bir tarafına. Bu şerefsizler yüzünden ölenler şurada dursun, hala acı çekiyor milyon insan. >:(
YojimboYojimbo
Mod
Japonya tekmeyi basmayı bırak, ABD'nin en güçlü işbirlikçilerindendir bugün. İronik...

mutluadige
Üye
Çoğu ülke de öyle değil mi zaten? Ne yazık ki...
Phoenixlin
Üye
Japonya'nın ordusu bile yok, Amerika koruyor =) Hani isteselerde tekmeyi basamazlar.
Buğrahan
Üye
Yojimbo dedi:


Japonya tekmeyi basmayı bırak, ABD'nin en güçlü işbirlikçilerindendir bugün. İronik...

Çoğu ülke de öyle değil mi zaten? Ne yazık ki...
Japonya'nın ordusu bile yok, Amerika koruyor =) Hani isteselerde tekmeyi basamazlar.Japonları zaten sevmem, biliyorum. Ancak halk olarak eğer çektikleri acıları unuttularsa ve o amerikalıları tekmelemiyorlarsa hakediyorlar o zaman.
YojimboYojimbo
Mod
Yahu devlet politikası başka bir şey, "Japonları zaten sevmem"e nasıl bağladın olayı? Türkiye de farklı bir konumda değil merak etme.

---

Forumda son dönemde rahatsız edici seviyeye ulaşan, faşizan çizgiye süratle yaklaşan bir milliyetçilik gazı var, hadi hayırlısı. Artık bazı başlıklara girmiyorum dahi sırf bu yüzden.

EDIT: Genel bir görüştür, alınmak isteyen alınabilir.
demigod
Üye
hükümetlerin zafiyetleri ya da maksatlı hareketleri asla vatandaşlara mal edilmemelidir. özellikle geride kalan son bir kaç yıla baktığımızda görülen durum Japonya' da kalıcı bir hükümet kurulamadığıdır, bunun en büyük nedeni de iktidar olan hemen her hükümetin ülkedeki Amerikan üslerini kapatarak ulusal savunma kuvvetleri oluşturulacağını vaat etmesi ancak bunu başaramamasıdır. Konunun başında da belirttiğim üzere gün itibariyle büyükelçi ile katılımda bulunarak sözüm ona jest yapan kanlı katillerin asıl niyetleri genç nesil Japonlar arasında yükselen milliyetçi akımların hızını kesmektir.

Bununla birlikte "Japonları zaten sevmem" görüşünü anlayamamakla birlikte nevi şahsına münhasır bir görüş olduğundan dolayı saygı duyuyorum... Sadece anlamakta zorlanıyorum, binlerce kilometre uzakta yaşayan bir milletin tarafınızca sevilmemek için ne gibi bir şey yapmış olabileceğini çok merak ediyorum açıkçası...

sonâdorsonâdor
Üye
Bu konumuz da Amerikaya küfür etme konusu mu?

"Şerefsiz katiller, pislikler, kakalar, tüü"
demigod
Üye
belirtilen sıfatlardaki gibi olmadığına dair ikna edici ve güçlü dayanakları olan bir teziniz var ise bunu bizimle paylaşmanız son derece ince bir davranış olurdu, öyle değil mi... :)
Galadriel
Üye
Neyse konumuz Hiroşima ya hani söylemeden geçemeyeceğim, sürekli duyuyor olsak da bunu Hiroşima'dan sonra Japonya'nın dünyanın 2. ekonomisi olması, çalışkan olmaları vs vs.
discussioncontroller