Hiroşima Kurbanları Anıldı...
sonâdorsonâdor
Üye
Sizin düşünceleriniz Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası arenadaki devlet politikasıdır. Desteklediğimi söylemiyorum, ama böyle üçüncü plandaki bir ortamdan sövüp saymak ne kazandıracak size?

Sen burada küfür edersen "şerefsiz Amerika" diye, tüm Amerikayı içine almış olursun; iki gün sonra online oyunlar ve yurtdışında müslümanlara kötü davranıyorlar deme hakkına sahip olamazsın. Çokca yaşandı, konusu bile var bunun.

Bir olay ortaya atıp, toplu olarak küfür etmeyi çok seviyor bizim milletimiz. Taraflı tarih yazıcılığı işte, ne diyeyim.
luffyluffy
Üye
tarihte yer alan en büyük hatalardan biridir bu olay..yazılacak çok şey olsa da sayfalar yetmeyecektir..üzücü , gerçekten üzücü..
Buğrahan
Üye
Yojimbo dedi:

Yahu devlet politikası başka bir şey, "Japonları zaten sevmem"e nasıl bağladın olayı? Türkiye de farklı bir konumda değil merak etme.

---

Forumda son dönemde rahatsız edici seviyeye ulaşan, faşizan çizgiye süratle yaklaşan bir milliyetçilik gazı var, hadi hayırlısı. Artık bazı başlıklara girmiyorum dahi sırf bu yüzden.

EDIT: Genel bir görüştür, alınmak isteyen alınabilir.

Devlet olarak bahsetmedim ki hiç japonyadan? Japonları insan olarak sevmem evet, genellemeye dayatacak kadar da çok japon tanıdım. Türkiye'nin ne konumda olduğunu biliyoruz, bizzat abd karşıtı eylemlere katılmış olarak, o konuda rahat ol.(haklı olarak ayrı tutarım kendimi, en azından ses çıkartmamazlık yapmıyoruz.)

Japonlara da baktım hani, gıkı çıkmıyor adamların. Çoğu çocuklar hala elsiz, ayaksız doğuyorlar. Bunu sakın faşistlik ile bağlaştırma. Asıl böyle bir rezaletin karşısında öfke duymayan adamdır benim gözümde haksız olan.

Not: Pek milliyetçi değilim. Milletimi seviyorum, vatanımı seviyorum. Ancak faşist hiç olmadım. Üstüne alınmakta değil, benim mesajımdaki alıntıdan sonra söylediğin için...

sonâdor dedi:

Sizin düşünceleriniz Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası arenadaki devlet politikasıdır. Desteklediğimi söylemiyorum, ama böyle üçüncü plandaki bir ortamdan sövüp saymak ne kazandıracak size?

Sen burada küfür edersen "şerefsiz Amerika" diye, tüm Amerikayı içine almış olursun; iki gün sonra online oyunlar ve yurtdışında müslümanlara kötü davranıyorlar deme hakkına sahip olamazsın. Çokca yaşandı, konusu bile var bunun.

Bir olay ortaya atıp, toplu olarak küfür etmeyi çok seviyor bizim milletimiz. Taraflı tarih yazıcılığı işte, ne diyeyim.

1 değil, 50 tane olay sayılır. Afganistan, Irak, Vietnam vs. vs. vs. Dahası hiroşima mesela, tam bir falso. B.O.D. projesi var mesela. Var oğlu var, haklı olarak nefret ediyor insanlar. Tabi herkese diyemem bunu da, sallayanı da çok.

Ayrıca müslümanlara falan ne yazdıkları umrumda değil, zaten sana haksız yere birisi bir şey diyor da takıyorsan, kendini bir düşünmen gerekir. Düşünüp bu sonuca vardım şahsen, dileyen dilediğini der.

Ayrıca orada amerikalı demedik, devlet olarak hatta daha da küçültürsek çemberini bunu yapmış olan amerikan zihniyetine dedim.

Amerika değişti mi? Hayır, değişmedi. O açıdan ben "şerefsiz amerika" demekten dolayı bir problem görmüyorum, kendi açımdan.
demigod
Üye
Taraflı tarih yazıcılığından ziyade tarihsel gerçekler. "Kral Çıplak" demenin size prestij ve asalet kaybettirdiğine dair bir inanca sahipseniz bu esasen sadece "sizin" probleminizdir, bununla birlikte malum olanı inkar etmek yerine doğrusal bir şekilde dile getirmek her zaman için bireyin insani duygulara yoğun bir şekilde sahip olduğunun göstergesidir. Hiroşima ardından Nagazaki semalarında patlatılan bombaya esasen hiç gerek olmadığı (bu cümlemden ilkinin gerekli olduğu çıkarımı yapılmasın lütfen, sadece stratejik bir değerlendirme olarak ele alıyorum) Hiroşima' ya atılan ilk bomba ardından imparatorluk ordularının zaten kayıtsız şartsız teslim olmaya hazırlandığına dair istihbarata sahip olunduğu bugün sağır sultan tarafından bile (ironiydi :D, anlamayan nesil olur falan, neme lazım ) bilinen bir gerçektir.

Konuyu din eksenine çekmeniz itibariyle ayrıca belirtmek isterim ki ben dindar biri değilim, bir tanrının ya da yüce yaratıcının varlığına inanıyorum ya da inanmak istiyorum ancak mevcut dinleri bana özel sebeplerden dolayı şiddetle red ediyorum. (Konumuzla pek de alakalı olmayan bu durumu belirttiğim için forum üyelerinden özür dilerim, ancak konunun geldiği noktada belirtmem gerekiyordu) Bu nedenle de belirttiğiniz gibi bir durumun başıma gelmesi halinde "tüm haklarım saklıdır"... :)

Son olarak vurgulamak isterim ki mevcut sitemkar sözler Birleşik Devletlerin dünyadan bihaber zavallı vatandaşlarına değil, bizzat onları yöneten vahşi sistem içindir. Esasen bu sistemin insan olgusunun da üzerinde olduğunu anlamak için Kennedy ardından başkan seçilen Nixon' un hatıratına göz atmanız kafi olacaktır... :)
sonâdorsonâdor
Üye
demigod dedi:

Taraflı tarih yazıcılığından ziyade tarihsel gerçekler. "Kral Çıplak" demenin size prestij ve asalet kaybettirdiğine dair bir inanca sahipseniz bu esasen sadece "sizin" probleminizdir, bununla birlikte malum olanı inkar etmek yerine doğrusal bir şekilde dile getirmek her zaman için bireyin insani duygulara yoğun bir şekilde sahip olduğunun göstergesidir. Hiroşima ardından Nagazaki semalarında patlatılan bombaya esasen hiç gerek olmadığı (bu cümlemden ilkinin gerekli olduğu çıkarımı yapılmasın lütfen, sadece stratejik bir değerlendirme olarak ele alıyorum) Hiroşima' ya atılan ilk bomba ardından imparatorluk ordularının zaten kayıtsız şartsız teslim olmaya hazırlandığına dair istihbarata sahip olunduğu bugün sağır sultan tarafından bile (ironiydi :D, anlamayan nesil olur falan, neme lazım ) bilinen bir gerçektir.

Konuyu din eksenine çekmeniz itibariyle ayrıca belirtmek isterim ki ben dindar biri değilim, bir tanrının ya da yüce yaratıcının varlığına inanıyorum ya da inanmak istiyorum ancak mevcut dinleri bana özel sebeplerden dolayı şiddetle red ediyorum. (Konumuzla pek de alakalı olmayan bu durumu belirttiğim için forum üyelerinden özür dilerim, ancak konunun geldiği noktada belirtmem gerekiyordu) Bu nedenle de belirttiğiniz gibi bir durumun başıma gelmesi halinde "tüm haklarım saklıdır"... :)

Son olarak vurgulamak isterim ki mevcut sitemkar sözler Birleşik Devletlerin dünyadan bihaber zavallı vatandaşlarına değil, bizzat onları yöneten vahşi sistem içindir. Esasen bu sistemin insan olgusunun da üzerinde olduğunu anlamak için Kennedy ardından başkan seçilen Nixon' un hatıratına göz atmanız kafi olacaktır... :)

Taraflı tarih yazıcılığının Amerika Birleşik Devletleri'nin yaptıklarını anlatmasından bahsetmiyorum. Türk milletinin, öğrencilerinin, insanlarının taa ilköğretim yıllarından itibaren taraflı bir şekilde yetiştirilmesinden, Osmanlı dışındaki tüm Avrupa devletlerine bok atılmasından, hiçbir haltı doğru yapmadıklarının anlatılmasından bahsediyorum. Amerika'nın kurulmasını bile anlatırken bir yandan İngiltere'ye laf sokup, "oradaki kolonilere baskı yapıyorlar" modu giydirilirken; diğer yandan "yeni kurulan ülke kısa zaman içerisinde İngiltereye dönecektir" tarzında sonuç cümleleri yazılıyor çiziliyor kitaplarda.

Amerika Birleşik Devletleri'nin o olayına göz atacaksak, PH baskınının da aslında Amerikalıların izni doğrultusunda gerçekleştiğini, savaşa girmek için bahane olarak düzenlendiğini söylemeye gerek yok. Bunlar o dönemki devlet stratejileridir, desteklenmemesi gerekiyor. Ama lütfen, 5 sene boyunca toplu tüfekle öldürülen insanları bir hamlede silip, bu bombaya dönmek taraflılıktır. Hele bu olay yüzünden Amerikayı öyle bir konuma getiriyorsunuz ki, hakaretlerle birlikte "şimdi olsa yine atarlar" anlamının çıkmasına neden oluyorsunuz.

Din konusunu anlaşıldığı gibi kullanmadım. Burada diğer milletlere atıp tutarken, yönetimlerini eleştirme niyetine -yerseniz- "şerefsiz Amerika" moduna girerseniz, 2 gün sonra yurtdışında dışlanmanız doğaldır. Bundan bahsediyorum.

Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası politikası desteklenecek bir konumda değil. Ama bu durum, onların olmadığı -olsalar da fark etmez- bir ortam hakaret etmenize haklı sebep oluşturmuyor. Ana fikri bu.

Ve laf sokmak için boşa çaba sarf etmeyin rica ediyorum artık şu forumda, "nesiller" arası kaynaşma var hiç bilmediğiniz kadar buralarda.

Laçin, şimdi gördüm senin eklemeni.

Amerika'nın politikalarını elbette desteklemeyebilirsiniz, buna herhangi bir itirazım yok. Ama arkalarından atıp tutmak, her yerde söylenilen laflarınızla -genel forumdan bahsediyorum- çelişiyor. Adamların olaylarına yorum yaparsınız, insanlık dışı yaptıklarına değinebilirsiniz.

Ama kaldırıp "şerefsiz amerika, pislikler, kakalar" moduna girerseniz, olmaz. Benim mantığıma ters bu. Çünkü bu ülkenin adamları, diğer ülkelere nazaran daha çabuk gaza geldiği için çok çabuk nefretle doluyor. Amerika'ya sorduğun zaman sana sebep verecektir, mantıklı ya da değil, verecektir sebep.
Golden Eagle
Üye
Dünya umarım bu olaydan ders çıkartır (sanmıyorum ama umut) yenileri yaşanmaz.
Buğrahan
Üye
sonâdor dedi:

Laçin, şimdi gördüm senin eklemeni.

Amerika'nın politikalarını elbette desteklemeyebilirsiniz, buna herhangi bir itirazım yok. Ama arkalarından atıp tutmak, her yerde söylenilen laflarınızla -genel forumdan bahsediyorum- çelişiyor. Adamların olaylarına yorum yaparsınız, insanlık dışı yaptıklarına değinebilirsiniz.

Ama kaldırıp "şerefsiz amerika, pislikler, kakalar" moduna girerseniz, olmaz. Benim mantığıma ters bu. Çünkü bu ülkenin adamları, diğer ülkelere nazaran daha çabuk gaza geldiği için çok çabuk nefretle doluyor. Amerika'ya sorduğun zaman sana sebep verecektir, mantıklı ya da değil, verecektir sebep.

Arkalarından atıp tutmuyorum, mesajımı okumadın mı? Burada hakaret var mı? Var, sonuna kadar da kabul ediyorum. Lakin şimdi tabi yaptığım ettiğim işlerden haberin olmadan beni "arkadan atan tutanlar" statüsüne sokabilirsin, kabulüm. Ancak öyle olmadığımı sana söyleyebilirim. Kendimce ve bir takım gruplarca bolca amerikaya karşı olan düşüncelerimi dile getirdim. Klavye delikanlılığından öte birşey bu. Hissettiğimi söylemem ise forum adabımdan ileri geliyor; uzun zamandır tanırsın beni. Söylerim düşündüğüm/hissettiğim şeyleri.

Herkes sebep verir sana, bak ben de yazmak konusundaki sebeplerimi söylüyorum. Herkesin bir sebebi yok mu zaten? İsrail'de sebep vermişti, belki size göre yanlış ama benim gözümde şerefsizdir, belirtmekte bir mahsur görsem zaten belirtmem. =)
sonâdorsonâdor
Üye
Buğrahan dedi:

Arkalarından atıp tutmuyorum, mesajımı okumadın mı? Burada hakaret var mı? Var, sonuna kadar da kabul ediyorum. Lakin şimdi tabi yaptığım ettiğim işlerden haberin olmadan beni "arkadan atan tutanlar" statüsüne sokabilirsin, kabulüm. Ancak öyle olmadığımı sana söyleyebilirim. Kendimce ve bir takım gruplarca bolca amerikaya karşı olan düşüncelerimi dile getirdim. Klavye delikanlılığından öte birşey bu. Hissettiğimi söylemem ise forum adabımdan ileri geliyor; uzun zamandır tanırsın beni. Söylerim düşündüğüm/hissettiğim şeyleri.

Herkes sebep verir sana, bak ben de yazmak konusundaki sebeplerimi söylüyorum. Herkesin bir sebebi yok mu zaten? İsrail'de sebep vermişti, belki size göre yanlış ama benim gözümde şerefsizdir, belirtmekte bir mahsur görsem zaten belirtmem. =)

Laçin, sana klavye delikanlısı demedim veya ima etmedim. Sana gereksiz yere arkadan atan tutan demedim veya ima etmedim, bu konuda anlaşalım önce.

Benim dediğimin senin forum adabınla da alakası yok.

Diyorum ki, bir topluluğun yaptıkları, onların bulunmadığı ortamlarda sövüp saymak için yeterli sebep değildir. Bunun bu forumlarda yapılmaması gerektiğine inanıyorum ben. Bu olgunluğa gelmiş insanların oluşturduğu bir platform olduğunu düşünüyorum. Güzelce açıklarsınız ki yapıyorsunuz farklı konularda, kendinize göre doğrularını, yanlışlarını, yapmamaları gerekenleri söylersiniz.

Ama işin içine hakaret girdi mi, ne yazıkki bu tarz konularda doğruyu söyleseniz bile saygım kalmıyor size. Neyse.
Buğrahan
Üye
sonâdor dedi:

Laçin, sana klavye delikanlısı demedim veya ima etmedim. Sana gereksiz yere arkadan atan tutan demedim veya ima etmedim, bu konuda anlaşalım önce.

Benim dediğimin senin forum adabınla da alakası yok.

Diyorum ki, bir topluluğun yaptıkları, onların bulunmadığı ortamlarda sövüp saymak için yeterli sebep değildir. Bunun bu forumlarda yapılmaması gerektiğine inanıyorum ben. Bu olgunluğa gelmiş insanların oluşturduğu bir platform olduğunu düşünüyorum. Güzelce açıklarsınız ki yapıyorsunuz farklı konularda, kendinize göre doğrularını, yanlışlarını, yapmamaları gerekenleri söylersiniz.

Ama işin içine hakaret girdi mi, ne yazıkki bu tarz konularda doğruyu söyleseniz bile saygım kalmıyor size. Neyse.

Zaten anlaştık yahu, orada bana öyle diyorsun demedim. Sadece genel düşüncemi anlattım. Ben de diyorum ki genel olarak amerikan halkından bahsetmemekteyim. Sevdiğim amerikalılar vardır mesela. Japon bilipte sevdiğim yoktur, nedendir bilemem her insanı severim, ama japonları sevemedim. İçsel bir durum, düşüncesel bir durum da değil. Bu beni faşist yapmamalı mesela. Çünkü haklarında kötü bir düşüncem yok, sadece amerika'nın yaptığına büyük tepki vermelilerdi diye düşünüp kızıyorum. Bu arada tabi bu cevap sana değil, geneldi.

Saygı konusundaysa, saygı duyarım kararına. Beğenirsin beğenmezsin, kendimce haklı gördüğüm şeyler bunlar. Ayrıca tabiki de hergün filistinde babalarının suçu bile olsa ölen çocukları görünce; ırak'ta bir güruhu yok etmek için atılmış bir bombanın, suçsuz günahsız sübyanın ölmesine neden olduğunu görüpte kendi açımdan "şerefsiz" dememem, öfke duymamam mümkün değil çünkü öyle bir insan değilim.

Neyse uzadı bu konu. =)
maelstorm
Üye
Bu amerikanlar çok şerefsiz, 45'te de hepsi toplanmış, tam bin beşyüz hektarlık bir alana kırmızı bir bomba düğmesi yapmışlar, hepsi birden basmış! Hepsi suçlu! Çocuklarının genlerine falan hep aşılamışlar bunları, hepsi nuke stayla.

Şahsen bir insan ya da insan grubunun gerçekten böyle büyük çaplı nükleer silahlar kullanmış olmalarını kabullenmek istemiyorum. Ancak işi "şerefsiz amerikanlar, cnm ya yazık caponlara" diye basitleştirmek mümkün değil.

Ortada büyük ve diğerleriyle doğrudan karşılaştırılamayacak bir insanlık ayıbı var, ancak bu ayıbın kaynağı karşılıklı başka ayıplar. Bunu da unutmamak lazım.

Ha yine de bir insan olarak kabullenmeyeceğim insanlar listesi çok küçüktür ve nuke stayla truman ve saz arkadaşları bu listede baş köşedeler.
discussioncontroller