Hiroşima Kurbanları Anıldı...
acdervisacdervis
Mod
Hiroşima'da olanlarda dikkat edilmesi gereken nokta olayın "şu kadar insan öldü" ile sınırlı olmaması. Benim gözümde Amerika'yı suçlu yapan o bombaların atılmış olması değil, o bombaların sivillere atılmış olmasıdır.

Ülkesi için savaşmayı ve ölmeyi göze almış bir asker ile bir sivil asla bir tutulmamalıdır.

Ancak bu Japonlar'ın bu işte parmağı yok demek değil. Yenilgi kabul etmeyen yapıları ile bir bakıma davet etmişlerdir Amerikalı'ları bunu yapmaya, yine de (yeterli sayıda kullanılırsa) Dünya'yı yok edebilecek bir teknolojinin siviller üzerinde kullanılmış olması büyük bir utanç kaynağıdır, ve öyle olmalıdır.
maelstorm
Üye
Nükleer silahların kullanılması sadece o kadar da basit değil. Nükleer silahlar sadece insan hayatını sonlandırmıyor, ayrıca doğaya da zarar veriyor, uzun süreli olarak. Herhangi bir yerde kullanılmaları dünyaya ve insanlığa bir küfür, benim görüşüm budur.
acdervisacdervis
Mod
maelstorm dedi:

Nükleer silahların kullanılması sadece o kadar da basit değil. Nükleer silahlar sadece insan hayatını sonlandırmıyor, ayrıca doğaya da zarar veriyor, uzun süreli olarak. Herhangi bir yerde kullanılmaları dünyaya ve insanlığa bir küfür, benim görüşüm budur.

Sadece Hiroşima'dan bahsederken Amerika tarafını bu konuda sorumlu tutmuyorum. Bunca jenerasyon etkili olabileceği, radyasyonun tüm etkileri o dönemde bilinmiyordu. Savaş döneminde yeni teknolojinin bu şekilde, tüm sonuçları bilinmeden kullanılması sıkça rastlanan bir durum. İnsanlık ayıbı, ona hepimiz katılıyoruz zaten.
Buğrahan
Üye
Mael, abi iyi diyorsun da bana cevap olarak verdiysek amerikalı olarak insanlarına demedim yahu, bu boku yiyen adamlara söyledim. Amerikalı oldukları için de öyle dedim.

Pfff, neredeyse ırkçı sanmaya başlayacağım kendimi.

Özür diliyorum bu türlü bir anlaşılmaya mahal verdiğim için. :(
demigod
Üye
sonâdor dedi:

Taraflı tarih yazıcılığının Amerika Birleşik Devletleri'nin yaptıklarını anlatmasından bahsetmiyorum. Türk milletinin, öğrencilerinin, insanlarının taa ilköğretim yıllarından itibaren taraflı bir şekilde yetiştirilmesinden, Osmanlı dışındaki tüm Avrupa devletlerine bok atılmasından, hiçbir haltı doğru yapmadıklarının anlatılmasından bahsediyorum. Amerika'nın kurulmasını bile anlatırken bir yandan İngiltere'ye laf sokup, "oradaki kolonilere baskı yapıyorlar" modu giydirilirken; diğer yandan "yeni kurulan ülke kısa zaman içerisinde İngiltereye dönecektir" tarzında sonuç cümleleri yazılıyor çiziliyor kitaplarda.

Amerika Birleşik Devletleri'nin o olayına göz atacaksak, PH baskınının da aslında Amerikalıların izni doğrultusunda gerçekleştiğini, savaşa girmek için bahane olarak düzenlendiğini söylemeye gerek yok. Bunlar o dönemki devlet stratejileridir, desteklenmemesi gerekiyor. Ama lütfen, 5 sene boyunca toplu tüfekle öldürülen insanları bir hamlede silip, bu bombaya dönmek taraflılıktır. Hele bu olay yüzünden Amerikayı öyle bir konuma getiriyorsunuz ki, hakaretlerle birlikte "şimdi olsa yine atarlar" anlamının çıkmasına neden oluyorsunuz.

Din konusunu anlaşıldığı gibi kullanmadım. Burada diğer milletlere atıp tutarken, yönetimlerini eleştirme niyetine -yerseniz- "şerefsiz Amerika" moduna girerseniz, 2 gün sonra yurtdışında dışlanmanız doğaldır. Bundan bahsediyorum.

Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası politikası desteklenecek bir konumda değil. Ama bu durum, onların olmadığı -olsalar da fark etmez- bir ortam hakaret etmenize haklı sebep oluşturmuyor. Ana fikri bu.

Ve laf sokmak için boşa çaba sarf etmeyin rica ediyorum artık şu forumda, "nesiller" arası kaynaşma var hiç bilmediğiniz kadar buralarda.

Tarih tek bir kaynaktan öğrenilmeyecek kadar göreceli bir mevhumdur, yine de Birleşik Devletler tarihine dair en detaylı kaynaklardan biri de bizzat konsolosluklarından ücretsiz bir şekilde temin edebileceğiniz (ben aldığımda ücretsizdi, şu an ne durumdadır bilemiyorum) tarihçedir, ki yanlı bir kaynak olmasına rağmen, evet buna rağmen ne denli derin bir pislik çukuru olduğunu gözler önüne sermeye fazlasıyla yeter de artar bile...

Atom silahının kullanılmasının en büyük nedeni pasifik cephesi kumandanı General Douglas MacArthur' un Bataan yarımadasından adeta kaçarcasına uzaklaşmış olmasını asla unutamayıp Japonlara iyi bir ders vermek istemesi, bu nedenle de aslında bir çıkartma harekatı düzenlemeyi düşünen başkan Harry S. Truman' ı kaybın çok yüksek olacağına dair aleni olarak yönlendirmesidir.

Ayrıca yakın dönemde körfez savaşında, Afganistan ve Irak işgallerinde, kısmen de Yugoslavya' daki karışıklıklara NATO şemsiyesi altında yapılan müdahalelerde zayıflatılmış uranyum içeren başlıklara sahip mühimmat kullanan ve bu şekilde kendi askerlerinin dahi sağlığını hiçe sayan bir devletin atom silahını tekrar kullanmayacağını düşünmek gerçekten aşırı bir iyimserlik olur...

Yurtdışında birleşik devletlere karşıt fikir beyan edildiğinde bunun sebeplerini de mantık sınırları dahilinde izah edebilecek bir altyapıya sahipseniz eğer dışlanmak yerine el üstünde tutulduğunuzu da bilmelisiniz, tabii birleşik devletler dışında... :) Daha önce de değindiğim üzere dünyanın geri kalanından bihaber biçare rednecklerin hakkımda ne düşüneceğiyse açık konuşmak gerekirse pek de umurumda olmaz...

Aslında dönüp dolaşıp sorulması gereken soru şu bunca yazılan çizilenden sonra; neden bu kadar cansiperane bir şekilde dünyanın çivisini çıkarmaya gayret eden vahşi bir hayvanı savunuyorsunuz?

ps: laf sokmadan ziyade mizah amaçlıydı, eğer parantez içini bu şekilde algıladıysanız şahsınızdan özür dilerim... :) ayrıca her ne kadar "yeni üye" olarak gözüksem de yeni üye değilim, çoktandır hesabının şifresini unutan ancak kayıtlı e-mail adresi üzerinden bir türlü geri almayı başaramamış bir  "alpha üyesi" yim... (özet geçeyim: çöm muamelesi yapmamanı rica ediyorum  ;D )
maelstorm
Üye
Buğrahan dedi:

Mael, abi iyi diyorsun da bana cevap olarak verdiysek amerikalı olarak insanlarına demedim yahu, bu boku yiyen adamlara söyledim. Amerikalı oldukları için de öyle dedim.

Pfff, neredeyse ırkçı sanmaya başlayacağım kendimi.

Özür diliyorum bu türlü bir anlaşılmaya mahal verdiğim için. :(

sana özel değildi sadece "ırkçılık oluyor" diye bi mesaj gördüm ve genel olarak bu tarz şeyler yazıldığı için yazdım, mesajını görmedim bile (şuursuzca göz attım konuya)

@acdervis: radyasyonun zararları sonradan daha çok ortaya çıkmış olabilir ancak normal bir silahtan öte olduğunun biliniyor olması lazım. O silahı yapacak bilgiye sahiplerse, en azından bir fikirleri olmalı. Ne kadar vardı yoktu bilmiyorum. Farketmez de.
discussioncontroller