Nokia 5800 v51.0.006 Güncellemesi
123459
Sislerin_Vampiri
Üye
[img width=470 height=300]http://garantielektronik.net/images/nokia5800.jpg[/img]

Çok insanın ilgisini çekmemesine rağmen bu forumda genede bilgi vermeye devam etiyorum :D

Nokia'nın çıkışından 2 yıl geçmesine rağmen hala güncellemeye devam ettiği 5800 modeline yeni bir güncelleme daha geldi. Aslında çıkalı 3 gün oluyor ama her ülkede tam anlamıyla çıkmamıştı. Halende her ülkede çıkmış değil ama Türkiye'de çıktı en azından.

Güncellemeyi bilgisayardan yapabiliyor musunuz bilmiyorum ama ben direkt telefon üzerinden yaptım daha kolay ve kısa sürüyor.

Telefondan güncelleme yapabilmek için:

Arama kısmına *#0000# yazıyoruz. Çıkan ekrandan seçeneklere basıp güncellemeleri kontrol et diyoruz. Daha sonra güncelleme bulundu yüklensin mi diyorsa evet deyip güncellememizi kuruyoruz. İster wi-fi ister 3g üzerinden farketmez. Zaten dosya boyutu 2.7mb gibi birşeydi.

Şimdi bildiğiniz üzere 5800'ler üretim kodlarına göre değişik güncellemeler alıyor. Aslında değişik değil ama birine çıkarken diğerine çıkmıyor. O yüzden güncelleme yok derse bir kaç gün içinde tekrardan denerseniz mutlaka olacaktır.

v51.0.006 ile gelen özellikler:
- Mail Exchange  geliştirilmiş
- Tarayıcı iyileştirmeleri
- Performans iyileştirmeleri
- Video Arama için iyileştirmeler

Evet gene RDS yok telefonda. Her güncellemede yaptığım gibi ben işten dönünce gene bir hard reset ve hafıza kartına format atacağım.(Herşeyi yedekledikten sonra tabii)

Sorularınız için ben herzamanki gibi buradayım.
Dark Templar
Üye
Nokia kullanan biri olarak sanırım sana sorabilirim sislerin vampiri 5730Xpress hediye etti kuzenim bana, kendi kullanmıyormuş. neyse yazılım güncelleyeyim dedmi ovisuite'den(sonra nokiasoftwareupdater'dan) güncelleme dosyasını indirdi. Telefona yüklemeye başladığında ekranda usb bağlantısı kesilebilir uyarısı alabilirsiniz yazıyor. sonrasında windows usb bağlantısı kesildi/takıldı sesi duyuyorum 3-4 defa. en son da cihazla bağlantı koptu diyor ve güncellemeyi iptal ediyor. Sorunu nokiaforumlarına da yazdım ama cevap veren çıkmadı. Sence güncellemeyi wifi'dan mı yapmalıyım?
Sislerin_Vampiri
Üye

Nokia kullanan biri olarak sanırım sana sorabilirim sislerin vampiri 5730Xpress hediye etti kuzenim bana, kendi kullanmıyormuş. neyse yazılım güncelleyeyim dedmi ovisuite'den(sonra nokiasoftwareupdater'dan) güncelleme dosyasını indirdi. Telefona yüklemeye başladığında ekranda usb bağlantısı kesilebilir uyarısı alabilirsiniz yazıyor. sonrasında windows usb bağlantısı kesildi/takıldı sesi duyuyorum 3-4 defa. en son da cihazla bağlantı koptu diyor ve güncellemeyi iptal ediyor. Sorunu nokiaforumlarına da yazdım ama cevap veren çıkmadı. Sence güncellemeyi wifi'dan mı yapmalıyım?

Güncellemeyi wi-fi'danda yapabilirsin. Hiç bir farkı yok. Hem bilgisayardan yapınca daha fazla mb indiriyor gereksiz yere.

Hem senin sorununu yaşayan bir sürü insanla karşılaştım ve çoğuda problemini çözememiş...
TanistliNTanistliN
Üye

Bu konuları her açtığında ilgiyle okuyorum ben, kendi tembelliğimi kapatıyor gibi hissediyorum çünkü 2 yıldır kullandığım telefonu hep yapılacaklar listesine yazmama rağmen hiç oturup etraflıca optimizasyon çalışmasına giremedim.

Ayrı bir başlıkta da olabilir ama, benim kayıpsız hard reset konusunda bilgiye ihtiyacım var, bir de son günlerde telefonu yeni alan insanlarda aldığım duyumlara göre kaba tabiriyle "hack'li" 5800XM modelleri satılıyormuş, Java 2.1 yüklü halde, RAM kısıtlamaları falan da kaldırıldığı için telefon uçuyor diyorlar. Bir bilgin var mı bu konularda merak ediyorum.
Sislerin_Vampiri
Üye
TanistliN dedi:

Bu konuları her açtığında ilgiyle okuyorum ben, kendi tembelliğimi kapatıyor gibi hissediyorum çünkü 2 yıldır kullandığım telefonu hep yapılacaklar listesine yazmama rağmen hiç oturup etraflıca optimizasyon çalışmasına giremedim.

Ayrı bir başlıkta da olabilir ama, benim kayıpsız hard reset konusunda bilgiye ihtiyacım var, bir de son günlerde telefonu yeni alan insanlarda aldığım duyumlara göre kaba tabiriyle "hack'li" 5800XM modelleri satılıyormuş, Java 2.1 yüklü halde, RAM kısıtlamaları falan da kaldırıldığı için telefon uçuyor diyorlar. Bir bilgin var mı bu konularda merak ediyorum.

Öncelikle telefonu hack'li olarak satmazlar diye tahmin edeyim. Satılırsada nasıl olur bilemiyorum. Ama hack işlemini evden kendi başınada yapabilirsin zor değil. Hack'lemenin tek faydası internetten indirdiğin sertifika/imza isteyen programları direkt kurabilmen. Ama onun dışında hack'lenmiş custom firmware'ler var bir sürü. Dediğin telefonlara bunlardan biri kurulmuştur. Bu firmwareler hız için optimize edildikleri için hızlılar hakikaten. Ama uçtukları abartma olur biraz. Açıkcası bu son firmware ile telefon zaten hızlanmış(Ama hissetmek için bu hızı hard format şart). Custom firmware'leri kurmak kolay dedim ama başta uğraştırır biraz programları, firmwareleri indireyim derken.

Şimdi kayıpsız hard format işi tamamen sana bağlı. Çünkü Hard Format attıktan sonra telefon ilk aldığın haline dönecek. Ve gene bu işlemin yanında hafıza kartınada format atmazsan işlem çok iyi olmaz zira hafıza kartında bir sürü program kalıntıları kalıyor ve hem telefonun aklının karışmasına hemde yavaşlamasına sebebiyet veriyor.

Hard format atmadan önce yanlızca rehber, mesajlar, mailler notlar falan onları yedekleme yapmalısın Ovi Suite ile. Programları yedekleme yapma yukarıda değindiğim problemler baş gösterir. Yani programları tekrardan el ile kuracaksın(Hem telefonunda kullanmadığın birikmiş programlardan kurtulmuş olursun bir daha kurmayarak).

Hafıza kartına format atma işlemini ise telefona format atmadan önce yapmalısın. Tavsiyem direkt telefonun içinden yapman olacak.(Dosya yöneticisinden hafıza kartına gir daha sonra şeçenekler/hafıza kartı şeçenekleri/biçimlendir) Hafıza kartındaki önemli dosyaları, müzikleri ve cities adlı klasörü(Navigasyon programına yüklü olan haritalar) bilgisayarına yedekleyebilirsin.

Tabii bu format işini telefonum gerçekten yavaşladı diyorsan yapmalısın. Aynı zamanda eğer telefonuna tema yüklüyorsan bunu c: hafızasına yap o zaman telefonun daha hızlı çalışır. Geri kalan programların tümünü hafıza kartına kur(Quick office kullanıyorsan o hafıza kartına kurulmuyor maalesef). Ve ovi maps 3.04 güncellemesini yapma çok hafıza götürüyor. 3.03 ile bir farkı yok(Hatta daha yavaş :P)

Son olarak dediğim gibi formatı kayıpsız yapman için senin çok uğraşman gerekecek. Yukarıdakilere uğraşmadan hard format atayım dersen problemler çıkabilir. En tavsiye edilen yöntem bu yazdıklarım(Özellikle hafıza kartına format işlemi önemli bir husus)

Hard Format atmak için önce telefonu kapatıyorsun. Daha sonra kırmızı-yeşil arama tuşları + Kamera tuşuna basılı tutarken telefonu açıyorsun. Nokia yazısı gelene kadar elini hiçbir tuştan çakme. Kapama tuşu dahil. Umarım yapmadan önce iyi düşünür ve bütün yedeklemelerini tam manasıyla yaparsın. Genede aklında bir şey takılırsa sor mutlaka...

Bu arada güzel temalar, programlar, oyunlar istersende buralardayım. Tavsiye verebilirim.

Son Anda Gelen Edit: Ben hard formatımı şimdi bitirdim ve telefonum acayip hızlandı. Ben hard format işlemini yanlızca firmware geldikçe yaptım şimdiye kadar. Ondan öncede telefonuma iyi bakmaya çalıştığım için çokta yavaş sayılmazdı. Ama şimdi uçuyor hehehe :P
TanistliNTanistliN
Üye

Çok teşekkürler, bu akşam deneyip sonuçları yazarım buraya da, hem yeni güncellemeyi de indireyim. Bir de yeri gelmişken sorayım, hiç bahsettiğin custom FW'lerden denedin mi? İnternetlerde çok konuşuluyor çünkü bunlar, denemeye değer mi diye düşünüyorum.

Ve evet telefonum cidden yavaş, dediğim gibi 2 senedir 2 kere FW güncellemesi dışında dokunmuşluğum yok, SMS arşivim bile binlerce mesajıyla durmakta halen. Yeniden doğacak umarım bugün xD
Sislerin_Vampiri
Üye
Evet v40 güncellemesi ile denemiştim custom fw'leri. Ama daha sonra uğraşasım gelmedi açıkcası hiç. Bazı çok önemli artıları olsada açıkcası hiç uğraşasım gelmiyor. Ama çok meraklıysan bu işlere http://forum.dailymobile.se/index.php adresinden nasıl kurulacağına ve birçok fw'ye ulaşabilirsin. Bu arada hard format attıktan sonra mesajlarımı yedeklemiş olmama rağmen geri alamıyorum!!! Geçen sefer çıkmamıştı böyle bir problem umarım sende olmaz(Ben çok önemli mesaj saklamadığım için telde önemli değilde benim için binlerce diyorsun sen :D)

Sana iyi hard formatlar ve en önemlisi sorunsuz olanını diliyorum. Ama göreceksin dediklerimi yaparsam tel acayip hızlanacak.
TanistliNTanistliN
Üye

Ben de şu an Ovi Suite'e yeni bağladım, Mayıs'tan sonraki mesajlarımı göremiyorum nedense, Rehber de senkronize olmamakta direniyor. PC'ye de telefona da bir reset atıp deneyeceğim:D Zaten sorunsuz bir işlem yaşasam dişimi kıracağım da..iPod Touch kullanıcısı olarak Apple'ı cidden takdir ediyorum bu tip olayları yaşadıkça.
Misafir
Şu yazıları okudukça 5800'e olan açlığım daha da artıyor. :)
Sislerin_Vampiri
Üye
Hahahahah. Hep problem yazıyoruz aslında ama...
Gerçi ben seviyorum her elektronik eşyada olduğu gibi telefonumuda düzgün kullanmaya çalışmayı. Problemleri yendikçe gelen mutluluğu :D
TanistliNTanistliN
Üye

Ya ben çok memnunum telefonumdan, beklentilerime karşılık bana verdikleri gayet yeterli ve tasarımına, tarzına ilk çıktığında aşık olduğumdan olacak, ilk hafta kazıklandığımı bile bile çıkış fiyatıyla alıp bugüne kadar da sevgi saygı çerçevesinde kullandım (: Lakin itiraf etmem gerekiyor ki telefon biraz erken evrelerinde aceleyle piyasaya sürülmüş, bunu yeni farkediyoruz, geçtiğimiz sene Ağustos ayında Lizbon'a ilk indiğimde 5800 Portekiz pazarına yeni sürülüyordu ve bildiğim kadarıyla bizim ilk sene boyunca çektiğimiz cefanın 10'da 1'ini çekmedi orada telefonu alanlar. Bir nevi test merkezi olmaya devam ediyoruz yani 2.5'uncu dünya olarak. Neyse ben uğraşıya geri döneyim, iyi şeyler olacak gün sonunda telefonu fazla ihmal etmişim :D Bir temizlensin, rehberleri mesajları düzenleyip tüm programları tekrar kurayım bir, kablosunu kız arkadaşıma kaptırdığım ipod'umun yokluğunda xpress music mecrasından yararlanayım biraz :D

ed: demek istediğim, internette dolaşıp yaşanan sorunları görünce telefonu almakta tereddüt edenler bu sorunların yüzde 90'ının 1 sene içinde bizler tarafından sineye çekildiğini, daha sonra özellikle son dönem güncelleme hamleleriyle halledildiğini bilsinler. telefonu şu haliyle alanlar (nokia shop'lardan almanızı tavsiye ediyorum ben, destekleri muhteşem her anlamda)  gayet tamamlanmış bir ürüne sahip olacaklar. Fiyatı da benim aldığıma göre yarı yarıya düşmüş sanırım.
123459
discussioncontroller