İçecekler
[WT]Elessar
Üye
[center]Su[/center]

Su, bilinen tüm yaşam formları için gerekli olan tatsız ve kokusuz bir madde. Su, canlıların yaşaması için hayati bir öneme sahiptir. Küçük miktarlarda çıplak gözle bakıldığında renksizdir. Dünya üzerinde farklı şekillerde bol miktarda bulunur. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Dünya'da 1.400 milyon km3 su olduğunu söylemektedir.

[center]Coca Cola Zero[/center]

Tadı Coca-Cola’ya daha yakın, kalorisi sıfır

‘SIFIR şekerle, gerçek Coca-Cola lezzeti’ sloganıyla çıkan Coca-Cola Zero, iki yıl önce ilk kez ABD’de satışa sunuldu. Bugün toplam 52 ülkede piyasada olan Zero, ‘sıfır kalori’ içerdiği için büyük ilgi gördü. 100 mililitresinde, 34.5 mg kafein bulunuyor ve kilokalori değeri 0.2 civarında. Zero, Coca-Cola ailesinin ‘yaramaz çocuğu’ olarak tanımlanıyor; Coca-Cola Light’a göre daha ‘erkeksi’ bir duruşla pazarlanıyor. ‘Light’ ve ‘diyet’ ürünlere daha çok kadınlar rağbet ettiği için, Coca-Cola Zero genç erkekler düşünülerek hazırlanmış bir ürün. İngiltere’deki reklamların yüzü, Manchester United’ın başarılı futbolcusu Wayne Rooney ve kız arkadaşı Coleen McLoughlin... Light Cola’nın aksine, Coke Zero, Coca-Cola’nın orijinal formülüyle hazırlandı. Hatta Coca Cola ile Zero’nun arasındaki farkı anlamak, neredeyse imkansız. Bu yıl ABD’de yayınlanan Zero reklam kampanyasında Coca Cola kendi başarısıyla dalga geçiyor: Coca Cola yöneticileri, iki içeceğin tadındaki yakınlık yüzünden kendi çalışanlarını dava ediyor!.. ABD ve İngiltere’de Zero’nun vanilya ve vişne aromalı versiyonları da piyasaya sürüldü.

Coca-Cola Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Bakkaloğlu, Zero’yu beş soruda anlattı.

BEŞ SORUDA COCA-COLA ZERO

1-Coke Zero, gerçekten ‘sıfır şeker’le mi hazırlanıyor?

Coca-Cola Zero’da şeker bulunmuyor. İçeriğinde, doğal özütlerin yanı sıra aspartam, asesülfam K ve sukraloz var. Aspartam ve asesülfam, uzun yıllardır kullanılmakta olan, düşük kalorili, besin değeri olmayan tatlandırıcılar. Sukraloz ise şekerden yapılan düşük kalorili bir tatlandırıcı. Şekerden 600 kat daha tatlı olan sukraloz, meşrubatların da dahil olduğu pek çok üründe kalori azaltmak için kullanılıyor. Tüm dünyada yaygın bir kullanımı var ve dükkanlardan da Splenda markası altında tatlandırıcı olarak satın alınabiliyor.

2-Coke Zero’nun Coca-Cola Light’tan en çok ön plana çıkan farkı nedir?

Coca-Cola Light’ın kendine özgü bir tadı var. Bu tadı sevip, özellikle Coca-Cola light tercih edenler var. Coca-Cola Zero ise, hem şeker içermiyor hem de gerçek Coca-Cola tadında. Marka duruşu olarak baktığımızda ise, Coca-Cola Zero’nun daha maskülen olduğunu söyleyebiliriz.

3-Kilosuna dikkat edenler için Light mı, yoksa Zero mu önerilir?

Coca-Cola Zero ve Coca-Cola Light’ın kalori değerleri aynı. Her ikisi de şekersiz.

4-Dünyadaki satışları ne boyutta?

En son 1986’da Coca-Cola Light piyasaya sürülmüştü. O günden bu yana Coca-Cola portfoyündeki en önemli atılım diyebiliriz. Coca-Cola Zero, piyasaya sunulduğu her ülkede çok başarılı oldu ve toplam kola kategorisinin büyümesine katkı sağladı.

5-Coca Cola Zero’nun hedef kitlesi kim?

Coca-Cola Zero, Coca-Cola ailesinin muzip, yaramaz çocuğu. Markanın iletişiminde maskülen duruş ve gençler ön plana çıkacak.

[center][img width=363 height=350]http://www.cocacola.nl/corporate/images/cokezerologo.jpg[/img][/center]

Kaynak : http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=339917
Tristan
Üye
McDonalds'ta geçen gün menüyle beraber verdiklerinde "yeni imaj şekil olmuş" demiştim :P. Meğer içeriği de farklıymış.
kusa
Üye
Benim için tek içecek vardır oda kola.Ben bunu bilir bunu söylerim. :D
Laçin
Üye
Eh, coca cola'yı sevmiyorum. Ben aslında kola da sevmiyorum.
Rhaktor
Üye
Pepsi Max'in taklidi olarak Coca-Cola tarafından üretilen içecek Coca-Cola Zero. Gözlerini yırtsalar Pepsinin tadına erişemeyecekler...
TodzaTodza
Üye
Bence gayet güzel olmuş,normal Cola'nın ne kadar kalorili olduğunu göz önüne alırsak aynı tadı şekersiz vermek gayet güzel bir ticari hamle.Tabii her söylenene inanmamak lazım o da ayrı bir tartışmanın konusu.
AK_LampardAK_Lampard
Üye
normal coca cola çok şekerli diye içmiyorum elimden geldiğince.coca cola light'tan bıkmıştım, iyi oldu zeronun çıkması.
Laçin
Üye
Yazık değil mi sizin gibi genç bedenlerin bu kolla illetinden dolayı organlarını tehlikeye atması? İleride çok büyük sorunlar çıkartıyor :( Bence içmezseniz hayatınızda bir şeyler eksilmez, ancak içerseniz ve dozunda bırakmazsanız bir şeyler götürebileceğ ihtimali var Allah korusun :(
Zer0
Üye
Telif hakkı almam lazımdı...
AK_LampardAK_Lampard
Üye
doğru diyorsun. mesela ben kola içtikten sonra kolumda kabarmalar oluyor. alerjim var sanırım. buna rağmen içiyorum ama :P
SwooshSwoosh
Üye
coca-cola zero 2 sene önce piyasaya çıktığında pepsi max'ın çıkmamış olması da pepsi'nin taklidi olması ihtimalini zora sokuyor biraz...
discussioncontroller