Xbox One
defecteddefected
Üye
Televizyona televizyon özelliği kazandıran yeni nesil bi'şey (?!)

image

image
defecteddefected
Üye
Jonathan Blow, Braid'e hayat veren isim olarak bilinen bağımsız bir oyun yapımcısı. Uzun süredir The Witness'ın üzerinde çalıştığı bağımsız oyun takipçileri tarafından biliniyordu ancak Sony'nin yeni nesil konsol sunumunda yapımın öncelikli olarak PlayStation 4'e teşrif edeceğini belirtmesiyle daha büyük bir ilgi uyandırdı.

Jonathan Blow, bu tercihiyle ilgili Edge Online'a yaptığı açıklamada halen açığa çıkmamış olan yeni nesil Xbox'ın "tam anlamıyla oyunlara odaklı bir konsol olmadığı için" PlayStation 4'e yöneldiğini açıkladı:

"Bana göre, tam anlamıyla oyunlara odaklı olmayan bir konsoldan bahsediyorlar. Cihaz oturma odanızın merkezi haline gelecek bir yapıda hoş bir fikre sahip, belki de Microsoft'un iş tecrübesiyle karar verdiği zekice bir seçim. Bilmiyorum, bana göre doğru olan bu değil ama elbette bunu benden daha çok düşünmüşlerdir, değil mi!?"

Blow bu açıklamanın ardından daha önce Microsoft ile çalışmalarında yaşadığı sıkıntıları dile getiriyor:

"Microsoft ile çalıştığım dönemlerden kalan kötü hatıralarım var. Belki öyle aşırı kötü şeyler değil ama iş anlamında sıkıntılar yaşadım. Diğer bağımsız yapımcı arkadaşlarım da Microsoft ile anlaşma imzaladıklarından ötürü korkunç zamanlardan geçtiler. Yani Microsoft ile tekrar bir anlaşmaya varmak pek de isteyeceğim bir şey değil ama böyle bir şeyi tekrar yapacakmışım gibi kesin bir korkuya sahibim."

Jonathan Blow aynı duyguları Sony ile yaşamadığını ancak nihayetin de bu anlaşmanın da kötü bitebileceğini açıklıyor ve ekliyor: "Hiç de öyle olacağını sanmıyorum!"

Sanırım bu nesilde pek çok bağımsız yapımcının Microsoft'dan ağzı yandı ve yoğurdu üfleyerek yiyeceğe benziyor. Bu durumsa şimdiden rakiplerine fazlasıyla yaramış. http://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Yeni_Xbox_Tamamen_Oyunlara_Odaklanmiyor-36323.htm
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
2.el oyunu çalıştırmayacağı söyleniyor. Öyle birşey yaparlarsa intihar etmekten farksız olur. Sonuçta Amerika'da da muazzam bir 2.el pazarı var. Ayrıca blu-ray kullanmayacakları döyleniyor! Muhtemelen Sony'e telif hakkı ödememek için, kendileri yüksek kapasiteli disc üreteceklerdir.
defecteddefected
Üye
Geçtiğimiz ay yeni nesil Xbox adına gelen dedikodularda Microsoft'un kullanılmış oyuna müsaade etmeyen bir donanım hazırladığı söyleniyordu. Yeni dedikodular hem bu söylentiyi destekliyor hem de oyunların konsolla olan bağlantısı hakkında yeni ipuçları veriyor.

Kod adı Durango olarak geçen yeni nesil Xbox'ın HDD kapasitesi son derece büyük olacak. Sebebi ise optik disk sürücüden oyun oynamayı desteklememesi. Tüm oyunlar konsola kurulabilecek. Xbox 360'da konsola kurduğumuz oyunlar yine disk yardımı ile çalışırdı ancak görünüşe göre yeni nesil Xbox'da oyunu bir kere kurduktan sonra diske gerek kalmayacak ve konsolun disk ile bağlantısı bitmiş olacak.

Önemli bir oyuncu kitleyi etkileyecek detay ise işte tam burada devreye giriyor. Daha önceki dedikodularda söylendiği gibi Microsoft'un 2. el kullanımını engellemek adına Blu-ray disklerin içine aktivasyon kodu yerleştirecek. Slogan olarak "always on, always connected" (her daim hazır, her daim bağlantıda) kullanılıyormuş.

Dedikodu kaynağına göre Microsoft'un konsol sattırmakta en önemli aracı Kinect 2.0 olacak. Konsolun E3 fuarında kendini göstereceği ve çıkış tarihinin de yine bu etknlikte açıklanacağı söyleniyor.

Bu söylentiler uzun süredir oyun dünyası gündeminde var. Ancak önemli bir nokta kaçırılıyor. Bu strateji Sony'nin PlayStation 4'ü duyurması ve teknik özelliklerini yayınlamasıyla birlikte değişmiş olabilir. Zira Microsoft'un kullanılmış oyunlara koyacağı engel, kendi ayağına sıkılmış kurşun, rakiplerinin ekmeğine sürülmüş bal gibi duracaktır. (bsc)
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Şu "oyunu konsola kurup disk ile ilişkiyi kesme" olayı iyiymiş. Umarım PS4'te de olur.
Ridbow
Üye
Disk kullanmaması güzel tabi de blu-ray hard diskten daha hızlı okuyor oyunları mesela PS3te.
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Ben bi fark göremedim. Disc'den oyun oynarken konsoldan ses geliyor çoğu zaman. Ama PSN'den indirdiklerimde yok.
rubyredrubyred
Üye
bluray hızlı olsada sata3 hdd hızını geçemez sanırım
defecteddefected
Üye
Microsoft Studios'un önde gelen isinlerinden Adam Orth, şu sıralar etrafta dolaşan "daimi - her zaman online" Xbox teknolojisi dedikodularını doğrular ve bunu savunurcasına bir açıklamada bulundu.

Twitter hesabı üzerinden konuşan Orth, müşterilerin böyle bir teknolojiye neden karşı çıktıklarını anlayamadığını şu sözlerle dile getirdi:

"Özür dilerim, bir konsolun sürekli online olması ne yönden acıklı? Her cihaz bugün sürekli online. Yaşadığımız dünya böyle. #dealwithit - ( deal with it: buna alışın, şikayet etmeyin, durumu kabullenin gibi bir söz)"

Bu yorum üzerine bazı takipçiler Orth'a geçtik dünyanın diğer ülkelerini, Amerika'nın bazı kesimlerinde dahi sorunsuz internet bağlantısı bulmanın zorluğundan bahsetmesi üzerine "Neden oralarda yaşayayım ki?" gibi absürd bir cevapla karşılık verdi.

Yukarıdaki soruyu yönelten BioWare'in tasarımcısı Manveer Heir bir başka noktaya daha dikkat çekiyor. Diablo III ve SimCity gibi yapımların bu teknolojiyi benimseyerek çıkmasıyla oluşan büyük hengameyi örnek gösteren Heir'a ise Orth "eletrikler de gidiyor." cevabını veriyor.

Adam Orth daha sonra takipçilerinden yoğun tepki almasına istinaden Twitter hesabını korumaya aldı. Ancak bir kullanıcı Orth'un bazı yazışmalarını resimlemiş

alıntı
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Çok salakça davranmış. Oyuncular daimi internet bağlantısı istemiyor işte, bu ne inat arkadaş! Yeni nesilde muhtemelen en çok satışı yapan Sony olacak.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Bu Orth ne game öf thrones'muş arkadaş.İnternete bağımlı kalmadan oyun oynamak istiyor işte herkes daha ne millete dayatıyorsun her yerde internet bilmem ne var diye.

Neyse saçma sapan 3k sorunuyla filan gelmesin de.Xbox'ın mimari yapısı ne fiyasko çıktı o açıdan.Umarım bu sefer teknik açıdan sorunlu gelmez.
discussioncontroller