04.08.2013 Forum Duyurusu
RedBeardRedBeard
Üye

Piranha dedi:

rubyred dedi:

her yerde WoT görmek hoş olmaz bence

Hay senin WoT'una lan! Var ya WoT gibi başına taş düşsün emi! :P

Olm onlar eskidendi, artık WoT MoT yapıldığı yok ortamda. İkidebir eski defterleri karıştırıp durma WoT deyip durma, bak ucu bize dokanıyor sonra :D Yapma bunu rubyred, severim seni bilirsin... Sizin içinde geçerli bu sözler: "Beğenenler: 118, hayalgezer, Mosquétero, __skytalker__"

Üyelerin de üsluplarına çeki düzen vermeleri gerekiyor yalnız.

Keşke her yerde Piranhalar, Grizzlyler, Hayalgezerler olsa ama yapacak bişi yok. not düşim dedim. =P

rubyred, bana laf atmış. Ben de onu beğendim. Seninle alakası yok.

@Lord RedBeard: Laçinler de olsun=)

Adeta bi Whitebeard gibi hissediyorum abi. :/

Beğenenler: har

hayalgezerhayalgezer
Üye
Forumdaki troll mü, başkası mı =)

Beğenenler: har

SnorlaxSnorlax
Üye
Sanırım moderasyonun gayesi şu:

"Mevcut ve yeni katılan üyelerle, giderek seviyesi yükselen ve dinamik bir ortam oluşturmak"

Mevcut üyelerle bu iş oluyor mu? Maalesef şu ana kadar tam tersi oldu, en azından 2009'dan beri gördüğüm bu.

Yeni üyeler geliyor mu? Evet, üstelik çok sayıda. Fakat bu üyelerin %90'ı 12-15 yaş aralığındaki çocuklar. İçlerindeki tek şeyse, yaşlarının getirdiği enerji, bu yüzden fazla aceleci ve acemiler forumlar konusunda. Yaşı nispeten büyük, daha aklı başında insanlar ise bu forumun gerek şimdiki kapalılığını, gerekse hakkındaki kötü intibaları göz önüne alarak gelmiyorlar foruma.

Forumdaki "çok aktif" grubun istediği de şu:

"Forumdaki elemanlarla muhabbet atayım iki dakika"

Yapılır tabi, fakat bu kadar aşırıya kaçarak değil. Dışarıdan baktığımda gördüğüm şey, birbirini tanıyan ya da sürekli konuşan insanların, yine birbirleriyle muhabbeti. Bunu dışarıdan görenlerin buraya katılmaya çalışması imkansız, zira aynı üyelerin dönüp durduğu kapalı bir ortama girmeye kimse kolay kolay cesaret edemez. Forum chat mekanı değil sonuçta, bu muhabbetleri dışarıya taşımak şart.

**

Hani eskiden çok lafı dönerdi ya, "forumda 15-20 kişi var zaten" denirdi. O zamanlar (2010-2011) tahminimce 50 kişiden fazlaydı aktif üye sayısı, belki de daha fazla. Bugünse forumda gerçekten o "15-20 kişi" kaldı ve onlar da eksiliyor, eksilecek. Forum gittikçe forumluktan da uzaklaşıyor üstelik, kısa süreli "eskiye dönüşler" de olmuyor artık.

Neden şimdiden forumu kapatıp gitmiyoruz zaar?

ek: hala forumda düzgün tartışılıp bilgi alınabilecek üyeler de var tabi. onları tenzih ederim şu "15-20 kişi"den. tek tek isim vermeye lüzum yok, zaten herkes birbirini biliyor.

Beğenenler: Firewing, Piranha

Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
Ben 21 yaşımdayım, 5 sene önce forumun ilk günlerinde 16'ydım. Gerzek gerzek işler yaptım hatta forumdan banlanan ilk kişiydim. Sonra özür diledim, o zamanki aktif üyeler de asshole gibi davranmayıp beni dışlamadılar. O zaman ki halimin şu anki foruma gelen yeni üyelerden bir farkım yoktu. Tek fark aktif kullanıcıların iyi niyetli olmasıydı.

Şimdi ise üç beş tane eleman forumu babalarının çiftliği gibi kullanıyor, yeni gelenleri eziyor ve forumu iyice yokuşa sürüyorlar.

Ben bu forumda mod da oldum, Ogz online'da serbest yazarlık da yaptım ayrıca forum kurulduğundan beri de her gün buradaydım.

Diyeceğim o ki: Sorun modlarda falan değil, sorun forumun 'ağalarında'.

Beğenenler: creiGn

RelentlessRelentless
Üye
Öyle değil yav.

Sorun üye sayısının azalmasında, kitle küçüldü. Herkes birbirine bayılıyor olmasa da aşırı samimi olundu, buluşan tayfa zaten siteye girmeyi bırakıp buluşmalarına FB üzerinden falan devam eder oldu. Aşırı samimiyet olunca da burası adeta bizim playground'umuz gibi bir yer oldu. At koşturmuyoruz ama böyle de sanki yeni geleni araya almama tarzı bir şey mevcut, her ne kadar kasti yapılmıyor olsa da. Böyle garip bir ekosistem oluştu yav.

Cidden oyun muhabbeti de dönmüyor artık forumda ya, çok mainstream bir oyun olmadıkça o oyunu oynayan 2 ya da 3 kişi falan anca çıkıyor forumdan. Herkes geyik tarafına yoğunlaşıyor böylece.

Beğenenler: 118

BonecrusherBonecrusher
Üye
Üyenin az olduğu yerlerde moderasyon gevşek oluyor, sudan sebeplerden büyük kavgalar çıkabiliyor. Dışardan bakan kişiler de "pff forumun ağaları toplanmış" diye düşünüyor, üye olup yazası gelmiyor.
Üyenin çok olduğu yerlerde moderasyon sert oluyor, flaming, troll vari şeylere izin vermiyor. İnsanlar daha çok mesaj yazıyor.

Beğenenler: Piranha

PiranhaPiranha
Üye
Spoiler:

Öyle değil yav.

Sorun üye sayısının azalmasında, kitle küçüldü. Herkes birbirine bayılıyor olmasa da aşırı samimi olundu, buluşan tayfa zaten siteye girmeyi bırakıp buluşmalarına FB üzerinden falan devam eder oldu. Aşırı samimiyet olunca da burası adeta bizim playground'umuz gibi bir yer oldu. At koşturmuyoruz ama böyle de sanki yeni geleni araya almama tarzı bir şey mevcut, her ne kadar kasti yapılmıyor olsa da. Böyle garip bir ekosistem oluştu yav.

Cidden oyun muhabbeti de dönmüyor artık forumda ya, çok mainstream bir oyun olmadıkça o oyunu oynayan 2 ya da 3 kişi falan anca çıkıyor forumdan. Herkes geyik tarafına yoğunlaşıyor böylece.

Spoiler:
MrClown dedi:

Ben 21 yaşımdayım, 5 sene önce forumun ilk günlerinde 16'ydım. Gerzek gerzek işler yaptım hatta forumdan banlanan ilk kişiydim. Sonra özür diledim, o zamanki aktif üyeler de asshole gibi davranmayıp beni dışlamadılar. O zaman ki halimin şu anki foruma gelen yeni üyelerden bir farkım yoktu. Tek fark aktif kullanıcıların iyi niyetli olmasıydı.

Şimdi ise üç beş tane eleman forumu babalarının çiftliği gibi kullanıyor, yeni gelenleri eziyor ve forumu iyice yokuşa sürüyorlar.

Ben bu forumda mod da oldum, Ogz online'da serbest yazarlık da yaptım ayrıca forum kurulduğundan beri de her gün buradaydım.

Diyeceğim o ki: Sorun modlarda falan değil, sorun forumun 'ağalarında'.

Relentless,
"Aşırı samimiyet olunca da burası adeta bizim playground'umuz gibi bir yer oldu. At koşturmuyoruz ama böyle de sanki yeni geleni araya almama tarzı bir şey mevcut. Cidden oyun muhabbeti de dönmüyor artık forumda ya, çok mainstream bir oyun olmadıkça o oyunu oynayan 2 ya da 3 kişi falan anca çıkıyor forumdan. Herkes geyik tarafına yoğunlaşıyor böylece."

MrClown,
"Şimdi ise üç beş tane eleman forumu babalarının çiftliği gibi kullanıyor, yeni gelenleri eziyor ve forumu iyice yokuşa sürüyorlar."

Böyle demişsiniz (bu yorumlarınıza katılmakla birlikte), hatta buna benzer birçok mesaj vardı buralarda. Durun bakın o dediğiniz tip de üyeler kimmiş ben yazayım size_:
Caturday,
Aztek,
Skytalker,
BDR,
Samsın(yüzonsekiz),
Relentless(evet sen de),
Rubyred,
Taxman,
Westgrey(ağa babaların biri de bu),
Ryuuk,
Persona,
Edward,
Funky_boy,
Kral julien,
Toro,
Hayalgezer... Mesela "Yan gelip atış yeri" konusuna bakın, orada en çok mubabbeti kimler çeviriyor aha işte sizlerin bahsettiği kişiler onlar.

Bir kuyuya taş attım bakalım kırk kişi gelip çıkarabilcek mi? :D :P

Bu mesajımda ismi geçenler savaş baltalarınızı çıkarmadan önce beni dinleyin_:
Spoiler:
Biraz şakasına takıldım sadece. Çoğunuzu severim, birçoğunuzla da forumdan tanışıklığım var ;) Hiç kimseyle bir düşmanlığımın olmasını istemem. Bazı zamanlar gıcıklığına kıllığına ifadeleriniz olsa da, geyiğinizi atarlanmalarınızı agresifleşmenizi ve hatta bana laf atışlarınızı bile özledim yav, gelin bana gelin siz :D
Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
Herkes benim kimlerden bahsettiğimi biliyor Piranha. Ortalığı ateşe verme hele :p
PiranhaPiranha
Üye
Yok yav MrClown hocam, laflarım sana veya yorumuna değildi :) Sadece senin de Relentless ile benzer (ve gayet doğru) yorumundan yola çıkarak işte bir şeyler demek istedim. Aslında spoiler içinde belli ne demek istediğim, anlayan anlamıştır sen canını sıkma ;)

Hem öyle ortalığı ateşe verecek bir durumum yok yani, beni bilen bilir böyle bir amacım da olamaz zaten. Herkesle barış içersinde, "aşk ve nefret ilişkisinde" olmayı severim :) Süt dökmüş kedi gibiyim, sütten çıkmış ak kaşığıyım bu forumun. (Lan iki deyimin-atasözünün de süt konulu olması tam tesadüfün daniskası :D).

Beğenenler: Utku Çakır, İ. Evren

RelentlessRelentless
Üye
olan olmuş bir kere yapcak bir şey yok
posasını çıkarana kadar ogznin kanını emikleyeceğiz

Beğenenler: Piranha, Caturday

discussioncontroller