04.08.2013 Forum Duyurusu
118118
Üye
Hayırlısı.

Beğenenler: İ. Evren, Piranha, Metalwrath

ElladanElladan
Üye
Bu arada ben bu başlığa bakıyorum ama forumun genelinde yaptığım gibi yazmıyorum. Mesajları okumaya çalışıyorum fakat konu çok ilgisiz yerlere gittiği için ayıklamak da kolay olmuyor.

Beğenenler: BiqBoss

FirewingFirewing
Üye
İ. Evren dedi:

Benim raporlanıp da yaptırım uygulanan mesajlarımın akıbetine bakıp söyleyebilirim ki forumda olduğunu sandığınız hayali kuralların dışında olsun olmasın mesaj tek kişi tarafından raporlanırsa yaptırım uygulanıyor. Başlatma şimdi bulutundan neminden. Gördük silinen mesajların ne olduğunu.

Hiç bir şey görmedin.

Neyse şu "bir kişi yüzünden" olayına geri dönelim.

118 dedi:

Şu "bir kişi raporlasa bile mesajın silinmesi lazım" şeyini konuşursanız sevinirim. Hiç bir mantığın yok.

20 kişinin güldüğü bir resmi 1 kişi sevmedi diye silinmesi mantıksız ve gülünç.

Mesajını alıntıladım ancak direk sana cevap yazıyorum gibi algılama. Zira komik resimlerde o an gördüğüm kadarıyla aynı fikirde başkaları da var.

Mantıksız olan tam da bu yazdığın aslında. İsterse 100 kişi gülsün, ortada kural dışı bir durum varsa karşılığında yaptırım uygulanır. Yaptırımın ne olacağı da değişir ki bahsi geçen konuda sadece mesaj siliniyor, herhangi bir kişiye yönelik olmadıkları için.

Şimdi birisi gelse, "KATE UPTON ÜSTSÜZ RESİMLERİ" diye bir imagewall dayasa buraya, 28 kişi de gelip bunu beğense (ki biliyosunuz gayet mümkün), biz o mesajı silmeyecek miyiz?

Ya da forumda 30 tane bfr olduğunu düşün. Bir tanesinin gelip tentacle dan hallice birşeyler attığını, diğerlerinin de hepsinin gelip beğendiğini düşün. Senin de bu mesajı "resmi sevmediğin için değil, kural dışı içerik olduğunu düşündüğün için" raporladığını farz et. Ee silmeyecek miyiz biz onu "Hacı 30 kişi beğenmiş yaaa ama yapmayalım" diye?

Tragenya ile dalga geçildi zamanında, gülmekten yerlere yattınız çoğunuz. Ee nooldu sonuç? Fazla söze gerek var mı?

Rapor fonksiyonunun amacı, "ben bundan rahatsız oldum silin banlayın" demek değildir. "Burada kurallara aykırı bir durum olduğunu düşünüyorum, size havale ediyorum" dur. Kurallar dahilinde değerlendirildikten sonra yaptırım uygulanır ya da uygulanmaz. Bir mesajın raporlanması, illa ki silineceği ya da silinmesi gerektiği anlamına gelmez. Telegolden her gün gelen raporları azcık aklı başında birine göstersem beyni döner adamın. Neyse konu bu değil.

Diyeceksiniz ki "o zaman kural ne?" Bu konuda haklısınız. Açıkcası keni içimizde bile çoğu zaman çelişkiye düşüyoruz malesef. Şimdi ben burada kendi görüşlerimi yazacağım, fikir ortamı oluşması ve konunun önünün açılması açısından. Oropher'la konuşacak arkadaşlar bunların üzerinden de gidebilirler. Yanlış anlama olmasın, hiç bir şekilde dayatma amacı ile yazmıyorum, tartışmaya açıyorum. Açık açık yazacağım, şimdiye kadar net olamadığımız için hep bu arbedeler yaşandı. "Aaa moderatöre bak göt sıç bok yazıyor" muhabbetine girecekler az geri dursun o yüzden, şimdiden söyleyeyim.

Neyin argo, neyin hakaret, neyin küfür olduğu anladığım kadarı ile bizim forumda göreceli bir konu halini aldı gerek moderasyon gerekse üyeler açısından. Argodan da öte küfür içeren karikatürler paylaşılmaya başllandığında "şimdi karikatür ama gülüp eğleniyoruz" dedik, kimimiz silmek istemedi, kimimiz karşı çıktı. Orta yolu bulmak adına spoiler içine alınsın, rahatsız olan bakmasın diye bir mantık yürüttük. Lakin zaman içinde bu olay erozyona uğratıldı. Spoilera alınmış olsa dahi silinmesi gerektiğini düşündüğüm mesajlar gördüm mesela, ama kimi zaman silmedim, kimi zaman sildim. Ya da başkası. Ya da rapor geldi, baktık ve sildik. Dediğim gibi açık yazacağım:

Argo/küfürün bokunu çıkarmadan kullanıldığı durumlarda bir şey yapmayı uygun görmüyorum hatta kendim de koydum öyle karikatürler, resimler vs vs. Ama gelip de "siktirtme bacını piç", "ananın amı zaaa", gibi şeyler yazıyorsa resmin içinde, (geçenlerde paylaşılan ve tonlarca gereksiz muhabbetin döndüğü, kısır döngü krizine girdiğimiz futbolculu resim mesela) orada duracan aga.

İngilizce küfür ve kısaltmalar konusuna gelelim. Miasl "bu nasıl iş aq" ile "böyle işin aq" zaten benzer şeyler diye algılıyorum ve kişiye yönelik bir hakaret de görmüyorum burada. Şahsi olarak da raporlanmadığı sürece bu tarz mesajlara el sürmeyi pek sevmiyorum. Olur da raporlanırsa uyarıdan sonra 3 gün vermeyi uygun görüyorum. Ama "senin amına korum" dediğinde zaten direkt küfürdür. Yabancı kelimeler için de aynısı geçerli. Koyduğu komik bir resimde fuck dis şit geçiyorsa, bizim argolu karikatürlerle aynı kefeye denk geliyor. Ama bir üyeye "siktir git" manasında bir resim koymuşsa hakarettir. Niyet önemli benim için, üyenin genel tavrını ve o anki muhabbetin çevçevesini de değerlendirmeyi önemsiyorum çoğu zaman. Duruma göre davranmayı yeğeliyorum. Benim kişisel yargı mantığım bu genel olarak. Yine toplantıda bu tutumun tutarlı olup olmayacağını konuşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Uzun ve ciddi tutumda yazdığım için yanlış alnaşılma olabilir, belirtme ihtiyacı hissediyorum o yüzden. Yazdıklarım kesinlikle birilerine bir şeyler öğretme ya da ders verme amaçlı değil. Vakit ayırıp okuyanlara teşekkürler efenim. Okumayıp tldr basanlara da deal with it demek istedim ama orofır beni afaroz eder dsdfgs

Beğenenler: Pomeron

aztek
Üye
Şu baştaki birkaç paragrafı okudum da, silinen resimler uygunsuz değildi, hadi bir tanesi iki tanesi belki ama silinenlerin hepsi uygunsuz değildi. Kılıf bulmaya çalışmışsın ama gayet masum resimler de güme gitti. birebir hatırlamıyorum şu an resimleri tabi.

önümüzdeki maçlara bakmak gerekirse artık bir kişinin şikayetinden ziyade resim iyi analiz edilmeli. Edward'ın sözü yanlış anlaşılmadı, adam gayet uyguladığı kriteri direkt yazdı. demekki yönetimdeki herkes aynı kriteri benimsemiyor. bunlara dikkat edilmeli.
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Bizzat doctor who`dan attığım gifin üstü tek bir şikayetten çizildi. Ne görmemişim la? Mesaj silinmedi bi' de linkinin üstü çizildi. ahah
SnorlaxSnorlax
Üye
Snorlax dedi:

Neden hala forumu kapatıp gitmediniz zaar?

FirewingFirewing
Üye
@aztek

Anlatmaya çalıştığım da bu zaten. Neyin uygunsuz olp olmayacağı konusunda kendi içimizde bile çelişkide kaldık çoğu zaman. Yazdım bunu da. Kılıf bulmaya çalıştığım yok yani, o an yapılan davranışın sebebine açıklık getirmeye çalışıyorum. Kimi zaman tembellik falan diyorsunuz ya hani, o söylemlere ithafen. Sebebin haklı ya da haksız oluşu ayrı bir konu.
aztek
Üye
Uygun olmama durumu, küfür, ağır argo yada birisiyle dalga geçme adına belirli kurallardan oluşmuyor mu? ve diyorumki benim gördüğüm çoğu resim bunları işgal etmiyordu, gülünüp geçildi ama moderasyon bizim gibi gülüp geçemedi ve her ne olduysa resimler uçuverdi.
CaturdayCaturday
Üye

İ. Evren dedi:

Bizzat doctor who`dan attığım gifin üstü tek bir şikayetten çizildi. Ne görmemişim la? Mesaj silinmedi bi' de linkinin üstü çizildi. ahah

Çünkü kişiye yönelikti ve o kişi rahatsız oldu

''Öğretmenim öğretmenim İskeletor saçımı çekiyor''

Beğenenler: Taxman, İ. Evren, Corax

İ. Evrenİ. Evren
Üye
Kırk yıllık zenciyim attığım gifin üstü hiç çizilmemişti. ahah
discussioncontroller