Zaman makineniz olsaydı? & Zamanda yolculuk mümkün müdür?
İ. Evrenİ. Evren
Üye

Sabah sabah doctor who izleyince adamın aklı bulanıyor. Aranızda okumuş ve konuya benden daha vakıf kişiler var ise bazı sorularım olacak:

- Grandfather paradox denen olayla ilgili kafam karışık. Şimdi söylenildiği gibi, eğer geçmişe gidip dedemi öldürürsem hiç doğmamam gerekiyor. Fakat hiç doğmadıysam gelecekten geçmişe nasıl yolculuk yapıp dedemi öldürdüm? Bazı yerlerde okuduğuma göre, dedemi asla öldüremem. Vursam da bıçaklasam da ölmeyeceği yazıyor. Sebep sonuç ilişkisini bozduğumuz için hiçbir şekilde bu görevi yerine getiremeyeceğimiz söyleniyor.

- Ya da doctor who'nun Blink bölümündeki weeping angels muhabbeti var mesela. Diyelim ki bir gün eski bir depoda weeping angel denen yaratıklar tarafından saldırıya uğradım. Beni 1 sene önceye, geçmişe yolladı. 1 sene sonra gidip aynı depoya aynı saatte varsam, kendimi görürüm. Eğer kendimi kurtarırsam, nasıl geçmişe gidip 1 sene bekleyip aynı depoyu bulup kendimi kurtarıcam?

Doktorun dediğine göre kendini görmen veya kendine müdahele etmen evrenin anasını belleyip üçte ikisinin yok olmasına sebep oluyor.

Beynim yandı şerefsizim.

Doktor'a göre zaman yeniden yazılabilir. Gidip dedeni öldürürsen zaman yeniden yazılır ve hiç doğmamış olursun dediğine göre. Bu depo örneğin için de geçerli. Bu mevzular açık açık son sezonda falan açıklanıyor aslında.

Doktor kendisini açık açık çokça gördü, fakat müdahale olarak bir kez etti. Bi' şey de olmadı valla. Sanırım görme ve müdahale etme durumunda arada bayağı zaman farkı olması lazım ki sorun olabilsin.

Fakat şunu diyeyim, normalde geçmişte ölen birini kurtarırsan, tek kişiyi dahi kurtarsan ölmekten zamanda çatlaklar açılır. Bununla ilgili bir bölüm vardı hatta.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Daha sezon 3'teyim vallaha hacım. Gidip dedeni nasıl öldürüyosun, orası problem işte. Öldürünce doğmuyorsun, doğmuyorsan gelecekten kim geliyor?
İ. Evrenİ. Evren
Üye
İşte sen dedeni öldürünce tarih yeniden yazılıyor. Sanki evrende hiç var olmamışsın gibi öldürdüğün an yok oluyorsun direkt. Dedeni öldürdüğün andan itibaren sensiz bir evren oluşuyor. Sen aslında hiçbir zaman yaşamamışsın gibi oluyor. Bu da tarihin daha doğrusu zamanın yeniden yazılması demek.

Şey gibi düşün bunu, paradoks olmadığını veyahut zamanın düz bir çizgi olmadığını, dedeni öldürme mevzusunun zamanda ekstra eylemler düzeni olduğunu düşün. Sen doğmuşsun ki dedeni öldüren olmamış, bu demek değil ki sen onu öldürememişsin.

Bi' de alternatif evrenler mevzusu var. Onlar apayrı bir mevzu. En azından diziyi bitirseydin sormazdın bunları hani.
ryuukryuuk
Üye
büyükbaba paradoksu geçmişe gitmenin imkansızlığı belirtilirken kullanılıyor zaten, geçmişe gittiğinizi varsaymamamız gerekiyor kısaca. doktor who'yu üçüncü sezona gelmeden bıraktığım için tam olarak nasıl kullanmışlar bilemiyorum fakat.

kurgusal olaylar üzerine konuşurken her zaman bir bilimsel açıklama beklememek lazım zaten bana kalırsa. kurgudakiler her zaman rasyonel gerçeklik olmayabiliyor çünkü, bu örnekte görüldüğü üzere.
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Bu kadar muhabbet aklıma şunu getirdi:

Spoiler:
image
FaironFairon
Üye
Weeping Angel muhabbeti farklı biraz. Yanılmıyorsam silah olarak yapılmışlardı zaten, bu yüzden bu tarz durumlar için bir fail-safe mekanizması vardır. Hani dokunduğu canlının yaşam süresine göre kendisini tekrar göremeyeceği bir zamana yolluyor olabilir.(gerçi polis amcada yapmıyordu bunu şimdi düşününce)

Bu arada zaman tekrar yazılabilir muhabbeti ancak Moffat'ın sevgi dolu, pembe ayıcılık Doctor Who evreninde geçerli olur abi. O yüzden cannon kabul etmiyorum ben onu. Nerede babasını kurtardığı için Rose'u ape diye azarlayan 9, nerede "ameaan zaman zaten tekrar yazılabiliyordu, rahvan gitsin boşver" diye(bile)n 11.

Beğenenler: İ. Evren

XFire1994
Üye
En güzeli
Spoiler:
Ulan kalmışım tek Zaman Lordu, yazarım vorteksi de yazarım leyn! diyen 10. doktor. 1 bölümlük kalmasaydı o durumdu iyiydi de :(
FaironFairon
Üye
XFire1994 dedi:

En güzeli

Spoiler:
Ulan kalmışım tek Zaman Lordu, yazarım vorteksi de yazarım leyn! diyen 10. doktor. 1 bölümlük kalmasaydı o durumdu iyiydi de :(

Spoiler:
Abi o kısım Doktor'un artık omzundaki yükü taşıyamamaya başladığını anlatan çok güzel bir bölümdü. Hatta 11'in başları da biraz öyleydi ama neyse... Başlamayayım tekrardan, delleniyorum.
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Fairon dedi:

Bu arada zaman tekrar yazılabilir muhabbeti ancak Moffat'ın sevgi dolu, pembe ayıcılık Doctor Who evreninde geçerli olur abi. O yüzden cannon kabul etmiyorum ben onu. Nerede babasını kurtardığı için Rose'u ape diye azarlayan 9, nerede "ameaan zaman zaten tekrar yazılabiliyordu, rahvan gitsin boşver" diye(bile)n 11.

Yine de 11. doktor ölmüş kimseyi kurtarmazdı, zira sonuçlarını biliyor. Bu yüzden Rose mevzusu ve doktorun yaptıkları çok ayrı mevzular. Daha önce de demiştim, doktor geçmişi düzeltmenin sonuçlarının ne olduğunu takmasa gider karısını çocuklarını falan kurtarır. Fakat dediğin gibi, 11. doktor daha rahat.
FaironFairon
Üye
İ. Evren dedi:

Fairon dedi:

Yine de 11. doktor ölmüş kimseyi kurtarmazdı, zira sonuçlarını biliyor. Bu yüzden Rose mevzusu ve doktorun yaptıkları çok ayrı mevzular. Daha önce de demiştim, doktor geçmişi düzeltmenin sonuçlarının ne olduğunu takmasa gider karısını çocuklarını falan kurtarır. Fakat dediğin gibi, 11. doktor daha rahat.

Moffat varken gidip kurtarmaması için sebep yok.

Neyse konuyu deştik hafiften sanki.
discussioncontroller